Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ταξίδια στην Ευρώπη: Τι δεν πρέπει να χάσουμε

    Επειδη καμποσες φορες μου χει ερθει η σκεψη, των διακοπων σε διαφορα μερη της Ευρωπης, νομιζω θα ταν ωραιο (και για Ευρωπη και για οπου αλλου θελετε) να γραφαμε εδω τι εχει δει ο καθενας, τι αξιζει να δει κανεις, που να παει κλπ. Απο αξιοθεατα, διασκεδαση, τοπια, μουσεια, οτιδηποτε. Σιγουρα υπαρχουν και ιστοσελιδες, αλλα αλλο οι απο 1ο χερι αποψεις (μερικες φορες ειναι και πιο ψαγμενες)

    Και να μην εχετε παει καπου, αν ειχατε την δυνατοτητα, σε ποιες χωρες και πολεις θα πηγαιντε, και τι θα διαλεγατε να δειτε ;

  • #2
    ΟΛΛΑΝΔΙΑ

    * Το εθνικο μουσειο (rijksmuseum) στο Αμστερνταμ ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα μουσεια τεχνεις στον κοσμο.... αξιζει να το δεις
    *Το σπίτι της Αννας Φρανκ στο Αμστερνταμ είναι το μυστικο μερος της οικογενειας της κατά τον Δευτερο Παγκοσμιο Ππολεμο(αρκετοι θα εχετε διαβασει το ημερολογιο της οταν θα εισασταν ποιο μικροι) εγω το εχω διαβασει 5 φορες της 3 στα ολλανδικα
    * Το μουσειο Κρολερ-μουλερ στο οτερλο ειανι ενα απο τα δυο μουσεια με πινακες του Βαν Γκογκ. το δευτερο μουσειο βαν Γκογκ το οποιο ειναι κλειστο τωρα λογω ανακαινησης
    *Το μουσείο Zuiderzee στο Enkhuizen διχνει τη ζωή στα γύρω ψαροχώρια προτού τα προχώματα αποκλείσουν τη περιοχή από τη θάλασσα
    *Το Ολλανδικό Υπαίθριο Μουσείο στο αρνεμ οπου εκθέτει παραδοσιακές φάρμες, ανεμόμυλους και καταστήματα
    * Ενα απο τα παλαιοτερα παρκα διασκεδασης βρισκετε στο κεντρο της ολλανδιας κ λειτουργει εδω κ 55 χρονια το efteling οπου σε μεταφερει σε ενα παραμυθενιο κοσμο... με δρακους κ ιπποτεςυπαρχουν τεραστια εναερια τρενακια κ στοιχιωμενα σπιτακια.το ξενοδοχειο ειναι φοβερο ειναι διακοσμημενο με εικονες απο παραμυθια... πληροφοριες για το παρκο
    www.efteling.nl
    * η Χαγη ειναι πολυ ωραια πολη την ανοιξη να πατε να δειτε το Κεκενχοφ ενα παρκο μονο με τουλιπες...
    * επισεις το μουσειο-παρκο μαντουρονταμ οπου μπορειτε να δειτε την ολλανδια σε μινιατουρα
    * στο Αμστερνατμ υπαρχει το μουσειο του σεχ,το μουσειο της μπειρας,φωτογραφιας,κινηματογραφου,επισης στην πλατεια νταμ....το μουσειο κερινον ομοιωματων Μανταμ Τισο
    * τον ιανουαριο που πηγα εκανα κ μια μικρη κρουαζιερα μιας ωρας οπου περασα απο τα καναλια του αμστερνταμ αρκετα ενδιαφερον (10p.p.)
    * μια εκδρομη που αξιζει τον κοπο ειναι να πατε στα ψαροχωρια Μαρκει κ Βολενταμ
    * να πατε να δειτε κ τον πλωτο κεντρικο σταθμο που επιπλεει στην θαλασσα
    * το σταδιο Αρενα
    *τα παλοιο παλατι του βασιλια ντε λοου

    αν θυμηθω αλλα θα γραψω:p

    Comment


    • #3
      πληροφοριες για το παρκο
      www.efteling.nl
      Ωραίο φαίνεται!Έχεις πάει εκεί;

      Comment


      • #4
        1 κ 2 πολλες φορες:p

        Comment


        • #5
          Originally posted by kakerlak View Post
          ΟΛΛΑΝΔΙΑ

          * Το εθνικο μουσειο (rijksmuseum) στο Αμστερνταμ ειναι ενα απο τα μεγαλυτερα μουσεια τεχνεις στον κοσμο.... αξιζει να το δεις
          :p
          Επισκεφτηκα kakerlak το Αμστερνταμ στα τελη Μαϊου και επισκεφτηκα το μουσειο το οποιο ειναι οντως κατι ξεχωριστο. Γενικα τολμω να πω πως εμεινα εκπληκτος απο την ομορφια της πολης! Περιμενα μια περισσοτερο εμπορικη μεγαλουπολη και ειδα ενα στολιδι με καναλια, πολυ πρασινο, πανεμορφη αρχιτεκτονικη που εχει διατηρηθει και καταπληκτικους ανθρωπους! Τα παμπολα ποδηλατα μου θυμισαν την ιδιαιτερη πατριδα μου, το Μεσολογγι!

          Απο τις λιγες ημερες που εμεινα, για γλυκο (ειδικα σοκολατα) θα προτεινα Pompadour. Μου εμεινε αξεχαστο! Θα γραψω και αλλες πληροφοριες μολις εχω περισσοτερο χρονο αν και η kakerlak σιγουρα μπορει να πει περισσοτερα!

          Θα ηθελα οπωσδηποτε να ξαναπαω! :)

          Comment


          • #6
            Tι ακριβώς είναι το Pompadour; :Cook

            Ωραίο...ωραίο :)

            Comment


            • #7
              Ειναι καφε / ζαχαροπλαστειο με διακοσμηση (φαντασμαγορικη κατα την ταπεινη μου γνωμη) που παραπεμπει σε στυλ Μπαροκ / Ροκοκο - αναγεννησιακη περιοδος.

              Ειναι ολοκληρο εντοιχισμενο με ξυλο, περιτεχνα σκαλισμενα τραπεζακια και καρεκλες, και χειροποιητες ταπετσαριες της ιδιας περιοδου.

              Απλα, ενα αριστουργημα! Σου εφτιχνε την ιαθεση και την ορεξη να φας γλυκα, ταρτες σοκολατες και παντος ειδου σοκολατακια! :whoopee

              Comment


              • #8
                Afbeelding 005.jpg
                Οταν εισαι στην Ολλανδία, μπορει να δει τον sinterklaas αυτος ειναι ο αδερφός του santa claus (christmas) αλλα ερχετε ποιο νωρις (τελος Νοεμβριου,περιπου 20 μεχρι 5 Δεκεμβριου)
                Εδω λέμε στα παιδία οτι Sinterklaas ερχετε με το πλοιο απο την Ισπανία με τους μαυρους παραγίους του( εχει πολους ) και δινει στα καλά παιδακια δωρακια και γλυκα
                ο μαυρο παραγίος περπαταει πάνο στα σπίτια και ριχνει τα δωράκια στον καπνοδόχος
                kakerlak
                Full Member
                Last edited by kakerlak; 23/09/07, 08:14.
                werk om te leven en leef niet om te werken

                Comment


                • #9
                  [QUOTE=kakerlak;362]ΟΛΛΑΝΔΙΑ


                  *Το μουσείο Zuiderzee στο Enkhuizen διχνει τη ζωή στα γύρω ψαροχώρια προτού τα προχώματα αποκλείσουν τη περιοχή από τη θάλασσα

                  http://www.zuiderzeemuseum.nl/
                  werk om te leven en leef niet om te werken

                  Comment


                  • #10
                    http://www.museumstoomtram.nl/
                    werk om te leven en leef niet om te werken

                    Comment


                    • #11
                      http://burgerszoo.nl.colo2.netmasters06.netmasters.nl/

                      :Cool

                      Comment


                      • #12
                        http://www.trivago.gr/?affid=13044


                        Χαιρετίσματα, Θεόδωρος

                        Comment


                        • #13
                          Φοβερή περιοχή που μου αρέσει πολύ είναι η Αμβέρσσα και θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα να πάτε οπωσδήποτε !

                          Comment

                          X
                          Working...
                          X
                          ×
                          Welcome to BOOST 95.5