Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι θα θέλατε να ακούσετε από έναν πολιτικό ;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τι θα θέλατε να ακούσετε από έναν πολιτικό ;

    Έχοντας έναν διαξηφισμό με έναν φίλο ανοίγω ένα θέμα για συζήτηση Σάββατο 13 Δεκεμβρίου 2014

    Τι θα θέλατε να ακούσετε από έναν πολιτικό να λέει την σήμερον ημέρα;
    Πείτε ότι είσαστε εσείς οι πολιτικοί;
    Τι θα λέγατε στον κόσμο;

  • #2
    Χμ... Εξαιρετική ερωτηση, θα απαντήσω φυσικα (οπως και ο καθένας) με βαση τις προσωπικες μου πεποιθήσεις.
    Φοβόμουνα να ανοιξω εγω τετοια συζητηση αλλα δεν πραζ τη γλυτωσα

    Θα ήθελα να τον ακουσω να λεει "είμαι ο τελευταίος πολιτικός και σε λίγο θα πεθάνω μαζί με τις αστικές δημοκρατίες" :p
    Amat Victoria Curam

    Comment


    • #3
      την αλήθεια με απλά λογικά επιχειρήματα!
      Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

      Comment


      • #4
        Θα ήθελα να πει (και να κάνει πράξη) τα εξής: "οφείλουμε ως λαός να πάρουμε πίσω την εθνική κυριαρχία της χώρας μας και οφείλω ως πολιτικός να κάνω τα πάντα για το συμφέρον του λαού μου και αυτού του τόπου".

        Δεν θέλω η Ελλάδα να διοικείται από ξένα κέντρα, θέλω να παίζει διπλωματικό παιχνίδι σε όλα τα ταμπλώ.
        Δεν θέλω ο πλούτος της χώρας μας να ξεπουλιέται, θέλω το κράτος να επενδύει σε αυτό και να αποκομίζει το 100% του κέρδους.
        Δεν θέλω η Ελλάδα να εξουσιάζεται από λαμόγια, αλλά από ανθρώπους που αγαπάνε τη χώρα τους.

        Comment


        • #5
          Εγώ θα προσπαθούσα να βγάλω την χώρα μου από την κρίση ( άλλωστε ποιος δεν το θέλει αυτό;)
          Θα προσπαθούσα να δημιουργήσω κύμα εσωτερικής μετανάστευσης και αποκέντρωσης δηλαδή θα προσπαθούσα να πείσω ένα μέρος της κοινωνίας να γυρίσει πίσω στο χωριό τους και να ασχοληθεί με την γεωργία και την κτηνοτροφία μέχρι που η Ελληνική παραγωγή θα μπορέσει να "ταίσει" όλο το μέρος της Ελληνικής κοινωνίας.
          Η φορολογία και το Φ.Π.Α. σίγουρα θα έπρεπε να είναι μειωμένα ώστε να μειωθεί η φοροδιαφυγή . Με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι θα ερχόντουσαν επενδύσεις και θα είχαμε και νέους ελεύθερους επαγγελματίες καθότι και μείωση της ανεργίας.
          Επίσης θα έκανα αύξηση του μισθού μόνο για τον ιδιωτικό τομέα και θα τον πήγαινα στα επίπεδα προ κρίσης.
          Με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι ο ιδιωτικός υπάλληλος εκτός από το να πληρώσει την φορολογία του θα μπορούσε να έχει και αγοραστική δύναμη .

          και όπως είπε η randy και συμφωνώ :
          Originally posted by randy View Post
          Θα ήθελα να πει (και να κάνει πράξη) τα εξής: "οφείλουμε ως λαός να πάρουμε πίσω την εθνική κυριαρχία της χώρας μας και οφείλω ως πολιτικός να κάνω τα πάντα για το συμφέρον του λαού μου και αυτού του τόπου".

          Δεν θέλω η Ελλάδα να διοικείται από ξένα κέντρα, θέλω να παίζει διπλωματικό παιχνίδι σε όλα τα ταμπλώ.
          Δεν θέλω ο πλούτος της χώρας μας να ξεπουλιέται, θέλω το κράτος να επενδύει σε αυτό και να αποκομίζει το 100% του κέρδους.
          Δεν θέλω η Ελλάδα να εξουσιάζεται από λαμόγια, αλλά από ανθρώπους που αγαπάνε τη χώρα τους.

          Comment


          • #6
            Συγνώμη ρε παιδιά, άλλα μπαίνετε στο ίδιο λούκι, το θέμα δεν είναι τι θέλετε να ακούσετε απο εναν πολιτικό, δόξα το θεό ότι έχετε γράψει τα έχουμε ακούσει δίπλα και τρίδιπλα και απο τους μέν και απο τους δε. Γιατί οπως λένε σκυλί που γαβγίζει δεν δαγκώνει.

            Εγώ θα προτιμούσα έναν πολιτικό ο οποίος δεν θα τάζει τίποτα ή τουλάχιστον θα μιλάει για ρεαλιστικούς στόχους γιατί όπου ακούς για πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι.
            Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

            Comment


            • #7
              Originally posted by glazar View Post
              Εγώ θα προτιμούσα έναν πολιτικό ο οποίος δεν θα τάζει τίποτα ή τουλάχιστον θα μιλάει για ρεαλιστικούς στόχους γιατί όπου ακούς για πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι.
              Δηλαδή την αλήθεια. Δεν χρειάζεται και πολύ ανάλυση η αλήθεια. Το ψέμα και το παραπέτασμα καπνού θέλει πολύ προσπάθεια!
              Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

              Comment


              • #8
                Originally posted by randy View Post
                Θα ήθελα να πει (και να κάνει πράξη) τα εξής: "οφείλουμε ως λαός να πάρουμε πίσω την εθνική κυριαρχία της χώρας μας και οφείλω ως πολιτικός να κάνω τα πάντα για το συμφέρον του λαού μου και αυτού του τόπου".

                Δεν θέλω η Ελλάδα να διοικείται από ξένα κέντρα, θέλω να παίζει διπλωματικό παιχνίδι σε όλα τα ταμπλώ.
                Δεν θέλω ο πλούτος της χώρας μας να ξεπουλιέται, θέλω το κράτος να επενδύει σε αυτό και να αποκομίζει το 100% του κέρδους.
                Δεν θέλω η Ελλάδα να εξουσιάζεται από λαμόγια, αλλά από ανθρώπους που αγαπάνε τη χώρα τους.
                Originally posted by thodoris7 View Post
                Εγώ θα προσπαθούσα να βγάλω την χώρα μου από την κρίση ( άλλωστε ποιος δεν το θέλει αυτό;)
                Θα προσπαθούσα να δημιουργήσω κύμα εσωτερικής μετανάστευσης και αποκέντρωσης δηλαδή θα προσπαθούσα να πείσω ένα μέρος της κοινωνίας να γυρίσει πίσω στο χωριό τους και να ασχοληθεί με την γεωργία και την κτηνοτροφία μέχρι που η Ελληνική παραγωγή θα μπορέσει να "ταίσει" όλο το μέρος της Ελληνικής κοινωνίας.
                Η φορολογία και το Φ.Π.Α. σίγουρα θα έπρεπε να είναι μειωμένα ώστε να μειωθεί η φοροδιαφυγή . Με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι θα ερχόντουσαν επενδύσεις και θα είχαμε και νέους ελεύθερους επαγγελματίες καθότι και μείωση της ανεργίας.
                Επίσης θα έκανα αύξηση του μισθού μόνο για τον ιδιωτικό τομέα και θα τον πήγαινα στα επίπεδα προ κρίσης.
                Με αυτό τον τρόπο πιστεύω ότι ο ιδιωτικός υπάλληλος εκτός από το να πληρώσει την φορολογία του θα μπορούσε να έχει και αγοραστική δύναμη .

                και όπως είπε η randy και συμφωνώ :
                Πρέπει να καταλάβεις όμως ότι αυτό που λέει η ράντι δεν συμβαδίζει με τις προσδοκίες που θέτεις.
                Αυτό που λέει η ράντυ, απαιτεί αλλάγή του πολιτικού συστήματος αλλά Ισλανδία τουλάχιστον, και εσύ απλά ζητάς κάποια πράγματα που απλά θα βελτιώσουν την κατάσταση χωρίς όμως καινοτόμες αλλαγές στο σάπιο σύστημα.
                Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

                Comment


                • #9
                  Για να κάτσω για να κάνω αλλαγές στο σάπιο σύστημα θα πρέπει να είμαι πολιτικός και να ξέρω που ακριβώς έχει διαρροές το σύστημα μας (βασικά γνωρίζουμε τι συμβαίνει στο περίπου χωρίς να γνωρίζουμε τι ακριβώς "συμφωνίες" έχει κάνει το παρόν σύστημα) , αυτό βέβαια θέτει μεγάλη μελέτη και προτάσεις για το σχέδιο Α και εναλλακτικές προτάσεις για το σχέδιο Β . Δεν ξέρω αν το ερμήνευσα καλά ή όχι , η randy όταν είπε δεν θέλω να ξεπουλιέται η χώρα μας κατάλαβα ότι υπογράφοντας κάποιοι υπουργοί μας , μία δανειακή σύμβαση κάτω από την σκιά του αγγλικού δικαίου ότι ξεπουλιέται η χώρα σε περίπτωση που δεν καταφέρουμε να ξεπληρώσουμε το χρέος μας στους δανειστές μας ενώ οι υπουργοί μας γνωρίζουν ότι το χρέος δεν είναι "κατά τα λεγόμενα" διαφόρων οικονομολόγων δεν είναι βιώσιμο. Οπότε για να έχουμε πιο "καθαρό" σύστημα θα πρέπει να υπάρχουν και νέοι πολιτικοί με εναλλακτικές και καινοτόμες ιδέες και όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και εκτός συνόρων.Για παράδειγμα προσωπικά αλήθειες έχω ακούσει από το Β.Λεβέντη και ιδέες από τον Δ.Καζάκη , όμως το θέμα είναι ότι δεν εκλέγονται αυτοί που για παράδειγμα θα επιλέξω εγώ αλλά το τι θα επιλέξει η πλειοψηφία.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Demelene View Post
                    την αλήθεια με απλά λογικά επιχειρήματα!
                    Τα οποία λογικά επιχειρήματα ποια είναι;

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by lakonas View Post
                      Τα οποία λογικά επιχειρήματα ποια είναι;
                      Αυτά είναι απλά και κατανοητά. Αυτά που αν θες επιβιώνουν της συζήτησης με απλές επεξηγήσεις. Αν το απλό είναι καλό τότε αντέχει. Αν το επιχείρημα είναι πατάτα τότε θέλει ένα στρατό μπαρουφολόγων επιστημόνων να προσπαθούν να πείσουν ότι ο ελέφαντας πετάει!
                      Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

                      Comment


                      • #12
                        Διάβασα τις λογικές απόψεις σας , σαφές προϊόν σκέψης και της - όποιας - πειρας διαθετει ο καθένας. Ως επι δεκαετίες υποστηρικτής της αναρχικής ιδεολογίας και κουλτούρας σαφως και εμμενω στην πρωτη μου απάντηση.
                        Επεξηγω.
                        Δεν θέλω να ακούσω τίποτα απο κανέναν πολιτικο. Η λύση δεν είναι στους πολιτικούς ,τα έθνη , τα κρατη και τις αστικές δημο-δικτατοριες αλλά στην ελευθερη και αδέσμευτη σκέψη και την αλληλεγγύη των λαών.
                        Amat Victoria Curam

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by thodoris7 View Post
                          θα έκανα αύξηση του μισθού μόνο για τον ιδιωτικό τομέα
                          Γιατί ρε Θοδωρή μόνο στον ιδιωτικό τομέα; Ο δάσκαλος του παιδιού σου δεν αξίζει έναν καλό μισθό; Τον θες να είναι δυσαρεστημένος από τη δουλειά του και να καταφεύγει στα ιδιαίτερα για να μπορεί να μεγαλώσει τα δικά του παιδιά; Ή οι εργαζόμενοι στην καθαριότητα; Δεν αξίζουν να έχουν αγοραστική δύναμη; Οι εργαζόμενοι στην υγεία; Έχουμε την απαίτηση να εφημερεύουν και να μην πληρώνονται; Άλλο να λες ότι θα ήθελες όλοι οι Έλληνες να έχουν δουλειές με αξιοπρεπείς μισθούς κι άλλο να χωρίζεις κατηγορίες. Πως έχουν καταφέρει και μας έχουν κάνει να μισούμε ο ένας τον άλλον;

                          Εγώ πάντως θα ήθελα ισότητα, όλοι πάνω-κάτω τον ίδιο μισθό. Μπας και καταλάβουν κάποιοι κάποτε πως επιβιώνει ο διπλανός τους. Κι αν είναι να παλέψουμε για αύξηση, να μην το κάνουμε σε κατηγορίες, αλλά όλοι μαζί. Όσο μας χωρίζουν σε κατηγορίες, μπορούν να διαχειριστούν τις αντιδράσεις μας και να ευνοούν μισθολογικά μόνο αυτούς που χρειάζονται (δικαστικούς, ένστολους).

                          Comment


                          • #14
                            Randy , στο τομέα της παιδείας και της υγείας έχεις δίκιο σε αυτά που λες , αλλά έτσι κι αλλιώς και προ κρίσης έβλεπα καθηγητές που έκαναν ιδιαίτερα και ιατρούς που χρηματίστηκαν για να κάνουν μία εγχείρηση σε δημόσιο νοσοκομείο (πιστεύεις ότι έχω άδικο ;)
                            Επιπλέον δεν είναι άδικο αυτοί που δουλεύουν στον δημόσιο τομέα να παίρνουν εφάπαξ όταν βγαίνουν στην σύνταξη και ο ιδιωτικός να μην παίρνει τίποτα;
                            Οδηγοί στις δημόσιες υπηρεσίες έπαιρναν επίδομα θέρμανσης μηχανής και οι υπάλληλοι επίδομα έγκαιρης προσέλευσης;Στον ιδιωτικό τομέα αυτά δεν ήταν αυτονόητα ή εκτός κι εγώ έχω παραμυθιαστεί από αυτά που ακούω και διαβάζω σε διάφορες ιστοσελίδες και συγνώμη προκαταβολικά αν κάνω κάποιο λάθος.
                            Σε κάποιο βάθος χρόνου και αν με άφηναν θα προσπαθούσα να τα βελτιώσω. Τώρα το πως δεν μπορώ να το φανταστώ γιατί θέλει πάρα πολύ μελέτη.

                            Επειδή θεωρώ ότι ο lakonas ρωτάει το τι θα έκανα αυτή την εποχή της κρίσης , επειδή λοιπόν το δημόσιο (ακούγοντας αυτά που λένε) έχει πρόβλημα θα ενίσχυα τον ιδιωτικό τομέα. Με την αύξηση μισθού στον ιδιωτικό τομέα , αυτόματα θα γινόταν αύξηση των κρατήσεων υπέρ του Ελληνικού δημοσίου , επίσης ο υπάλληλος θα μπορούσε εκτός από τα μηνιαία έξοδα του , να μπορέσει να αγοράσει άλλα καταναλωτικά αγαθά και ότι είχα πει στο προηγούμενο ποστ μου.

                            Επίσης θα με απασχολούσε το κατοχικό δάνειο της Γερμανίας . Θα πρέπει κατά την γνώμη μου να βρεθεί μία λύση γιατί πολλά ακούγονται , λίγα όμως εγώ προσωπικά γνωρίζω.

                            Σίγουρο είναι ότι αυτή την στιγμή η συγκεκριμένη πολιτική προσωπικά πάντα,δεν με εκφράζει.
                            Αυτά στα γρήγορα.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by thodoris7 View Post
                              Randy , στο τομέα της παιδείας και της υγείας έχεις δίκιο σε αυτά που λες , αλλά έτσι κι αλλιώς και προ κρίσης έβλεπα καθηγητές που έκαναν ιδιαίτερα και ιατρούς που χρηματίστηκαν για να κάνουν μία εγχείρηση σε δημόσιο νοσοκομείο (πιστεύεις ότι έχω άδικο ;)
                              Επιπλέον δεν είναι άδικο αυτοί που δουλεύουν στον δημόσιο τομέα να παίρνουν εφάπαξ όταν βγαίνουν στην σύνταξη και ο ιδιωτικός να μην παίρνει τίποτα;
                              Οδηγοί στις δημόσιες υπηρεσίες έπαιρναν επίδομα θέρμανσης μηχανής και οι υπάλληλοι επίδομα έγκαιρης προσέλευσης;Στον ιδιωτικό τομέα αυτά δεν ήταν αυτονόητα ή εκτός κι εγώ έχω παραμυθιαστεί από αυτά που ακούω και διαβάζω σε διάφορες ιστοσελίδες και συγνώμη προκαταβολικά αν κάνω κάποιο λάθος.
                              Σε κάποιο βάθος χρόνου και αν με άφηναν θα προσπαθούσα να τα βελτιώσω. Τώρα το πως δεν μπορώ να το φανταστώ γιατί θέλει πάρα πολύ μελέτη.
                              Το θέμα δεν είναι να εστιάζουμε στο διεφθαρμένο σύστημα που είχαν φτιάξει οι προηγούμενες κυβερνήσεις, αλλά να στηρίξουμε ένα νέο σύστημα ισότητας, που δεν αδικεί κανέναν. Φυσικά και δεν σου λέω να κρατήσουμε επιδόματα που δεν δικαιολογούνται, αλλά να έχουν όλοι αξιοπρεπείς μισθούς και ζωές. Δεν γίνεται ο Στουρνάρας (τράπεζα της Ελλάδος) να πληρώνεται περίπου 4 εκατομμύρια το χρόνο και ο απλός λαός ούτε 1000 ευρώ το μήνα. Αυτά να κοπούν κυρίως και θα μπορέσει να γίνει σωστή μοιρασιά στους υπόλοιπους!

                              Στα υπόλοιπα που λες συμφωνώ, απλά θα πρόσθετα και αλλαγή εκλεκτικών μηχανισμών (εφορία, επιθεώρηση εργασίας, κτλ.), διότι οι τωρινοί έχουν γίνει κολλητάρια και πίνουν καφέ, αντί να γράφουν πρόστιμα και αλλαγή διοικήσεων σε δημόσιες υπηρεσίες, που είναι κομματόσκυλα βαλτοί και όχι εκλεγμένοι.

                              Ο μόνος τρόπος να λυθεί είναι οι ελεγκτές να είναι κληρωτοί απλοί πολίτες, με έναν καλό μισθό, πληρωμένη διαμονή και διατροφή, και για μία εβδομάδα σε άλλη πόλη. Τη δεδομένη στιγμή, ο έλεγχος στην Ελλάδα είναι σάπιος και για αυτό οι μισοί δουλεύουν ανασφάλιστοι και τα αφεντικά δεν κόβουν αποδείξεις. Με μια απλή αλλαγή στο ποιοι ελέγχουν, υπάρχει η δυνατότητα πραγματοποίησης πραγματικού ελέγχου.

                              Επίσης, σε πολλές δημόσιες υπηρεσίες οι διοίκηση είναι κομματόσκυλα... αυτοί θα έπρεπε να φύγουν, αφού το μόνο που κάνουν είναι να παίρνουν μίζες και στο τέλος να μην δικάζονται. Κι αυτές οι θέσεις θα έπρεπε να είναι εκλεγμένες από όλους τους εργαζόμενους και τους χρήστες σε κάθε υπηρεσία. Δηλαδή σε ένα σχολείο, να ψηφίζουν για διευθυντή οι καθηγητές και μαθητές. Σε ένα νοσοκομείο, να ψηφίζουν οι ιατροί/νοσοκόμοι/κτλ και οι εγγεγραμμένοι ασθενείς.

                              Να στο πω και πιο απλά... αν είχα ένα μαγαζί και το προσωπικό έκλεβε, θα άλλαζα όχι όλο το προσωπικό, αλλά τον υπεύθυνο και τον ταμία. Γιατί αν έκλεβε το προσωπικό είναι ευθύνη αυτών των 2 που το επέτρεψαν. Απλά η διαφορά είναι πως το κράτος δεν είναι μαγαζάκι κανενός, για αυτό το ποιοι θα καταλάβουν τις θέσεις αυτές θα έπρεπε να ορίζεται δημοκρατικά.

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5