Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλημέρα και καλή χρονιά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλημέρα και καλή χρονιά

    Καλή χρονιά και χρόνια πολλά,

    Πριν από λίγες ώρες γράφτηκα στο φόρουμ γιατί έχω ένα θέμα να συζητήσω μαζί σας.
    Έχω γεννηθεί το 1968 και είμαι παντρεμένος με ένα παιδί.
    Η ειδικότητα μου είναι ηλεκτρολόγος εγκαταστάτης.
    Τεράστιο πλεονέκτημα θεωρώ ότι είναι η πολυετής θητεία μου στον χώρο αυτό.
    Σοβαρό μειονέκτημα είναι ότι δεν γνωρίζω καμία ξένη γλώσσα και η χρήση της αγγλικής είναι πολύ
    φτωχή.

    Πριν από λίγες μέρες ένας φίλος πολύ νεότερος από εμένα μου έβαλε την ιδέα της μετανάστευσης
    στην Ολλανδία καθότι όπως μου είπε κατασκευάζονται πλωτά σπίτια και ότι εκεί ένας ηλεκτρολόγος
    σαν κι εμένα είναι απαραίτητος για τις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις .
    Μου ανέφερε μάλιστα σενάριο ότι σίγουρα θα δουλεύουν Έλληνες και ότι δεν θα πολυχρειαστώ την γλώσσα.

    Έχοντας λοιπόν την εμπειρία της μετανάστευσης σε αυτό το φόρουμ ή την δυνατή γνώμη σας θα
    ήθελα λοιπόν να μου πείτε την γνώμη σας.

    (α) όντως θα μπορούσα να εργαστώ σαν ηλεκτρολόγος σε πλωτά σπίτια;
    αν ναι που θα μπορούσα να βρω αγγελίες και να κάνω αίτηση;

    (β) είναι ρεαλιστικό το βήμα της μετανάστευσης όταν δεν υπάρχει ούτε η βασική γνώση των αγγλικών;

    Θα ήθελα την γνώμη σας όσο και αρνητική μπορεί να είναι δηλαδή να γράψεται αυτό που νομίζετε ώστε
    αν χρειαστεί να προετοιμαστώ για το χειρότερο.

    Ευχαριστώ πάρα πολύ

  • #2
    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

    Comment


    • #3
      Βασικά θέλω να ακούσω περισσότερες γνώμες αν είναι δυνατόν
      Σοβαρό μειονέκτημα είναι ότι δεν γνωρίζω καμία ξένη γλώσσα και η χρήση της αγγλικής είναι πολύ
      φτωχή
      .
      Hi,Hello,yes,no,ok,goodmorning,goodnight τέτοια πράγματα.
      Επειδή παρακολουθώ το φόρουμ και έχω διαβάσει το ανακριτικό , θα ήθελα να ακούσω γνώμες από τον Κώστα της Γερμανίας , τον Γιάννη της Ολλανδίας , την Ασπασία της Γερμανίας , τον Κώστα της Σουηδίας ,την Οριαν της Ολλανδίας , τον Αλέξανδρο της Τσεχίας , την Ματίνα της Φιλανδίας , τον Γιώργο της Ολλανδίας , τον Κυριάκο της Ολλανδίας , την Άσπα και τα άλλα παιδιά pabas,glazar,demelene,thodoris,sadi,keftes,Aftomatistis,ask,subdee,rol and,jimbo αλλά αν λάβω 10 απαντήσεις θα είμαι ευχαριστημένος :)
      Και φυσικά αν κάποιος μου βρει πληροφορίες για αιτήσεις για εργασία σε πλωτά σπίτιά.
      Ευχαριστώ πολύ και καλή δύναμη σε όλους.

      Comment


      • #4
        Η γυναίκα σου ? Έχει προϋπηρεσία σε κάτι ?Μιλάει αγγλικά ?
        Η γυναίκα μου είναι κομμώτρια και δεν μιλάει καν αγγλικά.

        Comment


        • #5
          χωρις γλωσσα το βλεπω χλωμο,, εχει ενα γραφειο που ζηταει συνεχεια οδηγους στα αστικα λεωφορεια της Γερμανιας. η παρακατω εταιρεια ειναι ελληνικη στην ολλανδια ηλεκτρολογοι,ισως ξερουν κατι περισσοτερο
          https://www.facebook.com/AmsterdamElectricians?fref=ts
          απο εναν γνωστο ξερω οτι δουλευει στα αστικα χωρις να ξερει γερμανικα ,τωρα πως γινεται δεν ξερω . τσεκαρε το
          http://www.jobfind.gr/JobAd/View/GR/.../#.VL5UotKHNjg
          αν θυμηθω κατι επανερχομαι
          χαιρετω

          Comment


          • #6
            Καλημέρα και καλή χρονιά. Η αλήθεια είναι ότι χωρίς γλώσσα είναι σχεδόν αδύνατον να βρεις μια αξιοπρεπή δουλειά. ΑΛΛΑ... υπάρχει κι ο παράγοντας Τύχη, πολύ σημαντικός κατά τη γνώμη μου. Ποτέ δεν ξέρεις. Επίσης πολλές εταιρίες δανεισμού παίρνουν ανθρώπους για εργασία, αλλά όπως έγραψα πριν, δεν ξέρω τις συνθήκες. Α, και το πιο σημαντικό απ' όλα είναι τα 3Θ, δηλαδή ΘΕΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ, ΘΑΡΡΟΣ, ΘΡΑΣΟΣ. Καλή επιτυχία

            Comment


            • #7
              Αγαπητέ thesaurus ,

              γνωρίζοντας τις όλες δυσκολίες που υπάρχουν θα ήθελα να σου πω την δική μου γνώμη.
              Πρέπει να μάθεις καλύτερα αγγλικά για τις βασικές ανάγκες σου .
              Υπάρχουν site εκμάθησης αγγλικών όπου μπορείς με λίγο θέληση να μάθεις ολοένα και περισσότερες λέξεις
              γιατί θα βρεις την πρώτη φορά Ελληνόφωνο να σε βοηθήσει,θα βρεις την δεύτερη φορά , αν δεν βρεις την τρίτη φορά για παράδειγμα
              δεν θα σε εξυπηρετήσει η κάθε υπηρεσία της Ολλανδίας,του Βελγίου,της Αυστρίας ή οποιασδήποτε άλλης χώρας.

              Από εκεί και πέρα μπορείς να πάρεις τηλέφωνο την εταιρία που σου έδωσε ο kyros και να
              δεις τις ανάγκες που έχει και αν μπορεί να σε βοηθήσει.

              Comment


              • #8
                Πάντως για να είμαστε δίκαιοι, εδώ στο Βέλγιο τα μαθήματα Ολλανδικών γίνονται υπό την υπόθεση ότι δεν ξέρεις καμιά άλλη γλώσσα.
                Τώρα αν αυτό είναι καλό ή όχι χωράει συζήτηση αλλά δεν σε αφήνουν χωρίς στον ήλιο μοίρα!
                Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

                Comment


                • #9
                  Καλώς ήρθες νεε φίλε. Κι εγώ πιστεύω πως αν θα μπορούσες μια εξάσκηση των αγγλικών σου ώστε να φτάσουν σε κάποιο ανεκτό για την επικοινωνία επίπεδο θα σε βοηθούσε αρκετά.
                  Καλή τύχη στην αναζήτησή σου σου ευχομαι
                  Amat Victoria Curam

                  Comment


                  • #10
                    τέτοιες δουλειές το να φτιάχνω εκ νέου ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις είναι στο αντικείμενο μου .
                    thesaurus
                    Member
                    Last edited by thesaurus; 22/01/15, 14:19.

                    Comment


                    • #11
                      Δεν νομίζω κανένας να θεώρησε οτι δεν θέλεις να μάθεις μια γλώσσα, αυτο που σου προτείνουμε είναι κατ αρχήν, να ξεσκονίσεις τα αγγλικά σου, εγώ το έκανα βλέποντας ταινίες αρχικά χώρις να δινω βάση στους υπότιτλους μέχρι που τους αφαίρεσα τελείως.

                      Το σημαντικό είναι να νιώσεις οτι μπορείς να σταθείς σε μια συζήτηση ή μπορείς να κατανοείς κείμενο. Τουλάχιστον για τα πρώτα βήματα σου στην χώρα.

                      Αν στην δουλεία σου θα συννενοείσαι μόνο με Ελληνικά τότε δεν χρειάζεται αρχικά να εμβαθύνεις σε ειδικευμένο λεξιλόγιο.

                      Επιπλέον εδώ μπορείς να δείς για on-line τροπους εκμάθησης γλώσσας.
                      http://www.mofeu.eu/forum/showthread.php?t=9498

                      Επιπλεόν (Στην ολλανδία τουλάχιστον) υπάρχουν τμήματα εκμάθησης της γλώσσας (ολλανδίκα) ακομα και για άτομα που δεν ξέρουν αγγλικα με πολύ μικρό κόστος (Για παραδειγμα εδώ είναι 80Ε τον χρόνο). Κάτι που μπορεί να βοηθήσει είτε εσένα είτε την γυναίκα σου σε βάθος χρόνου. Demelene, φαντάζομαι οτι και στο βελγιο υπάρχει κατι αντιστοιχο.

                      Απλα να έχεις στο μυαλό σου, οτι πρίν κάνεις το πρώτο βήμα πρέπει να είσαι σίγουρος οτι μπορείς να σταθείς σε μια συζήτηση τουλαχίστον στα αγγλικα και να κατανοήσεις το τι γίνεται γύρω σου. Απο εκεί και πέρα, εξαρτάται απο το πάθος και την διαθεσή σου.

                      Αυτό που λέμε είναι οτι πρώτα μαθαίνεις τα έργαλεία και οταν είσαι σίγουρος οτι μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις τότε αρχίζεις μια δουλεια. Ετσι και η γλώσσα είναι απο τα σημαντικότερα εργαλεία στην ζωή μας. Χωρίς εργαλεία, όσο καλός τεχνίτης και να είσαι στην ουσία βάζεις εμπόδια στον εαυτό σου. Αντίστοιχα, όσο καλύτερα εργαλεία έχεις τόσο πιο εύκολα και πιο ποιοτικά μπορείς να διεκπαιρεώσεις μια δουλεια, και φαντάζομαι με τις αντίστοιχες απολαβές.
                      glazar
                      Full Member
                      Last edited by glazar; 22/01/15, 18:26.
                      Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

                      Comment


                      • #12
                        Φίλε μου εγώ έμαθα αρκετά καλά Ισπανικά (για αρχάριους φυσικα, και διέθεσα μονο ενα μήνα, αλλα με εξαιρετικα ικανοποιητικα αποτελεσματα για μενα) στο duolingo.
                        Εχει και αγγλικά οποτε μπορεις να δοκιμάσεις. Δωρεάν και αρκετά καλό πιστεύω.

                        https://www.duolingo.com/
                        Amat Victoria Curam

                        Comment


                        • #13
                          Εγώ θα προβληματιζόμουν και θα έλεγα "πως χωρίς μία γλώσσα" άρα θα εμπαινα στο site που δίνει ο παραπάνω χρήστης κάθε μέρα για μία ώρα ώστε να μάθω καμία λέξη παραπάνω.
                          Από την άλλη όμως βλέπω ότι υπάρχει Ελπίδα (όχι με την πολιτική έννοια) και με τύχη ίσως βρεις κάτι.
                          Θα ήθελα να ακούσω την εναλλακτική και μεγάλη συζήτηση του χρήστη Demelene.

                          Comment


                          • #14
                            Σε ένα άλλο thread έχω γράψει για την εμπειρία μου με την εκμάθηση των Ολλανδικών στο Βέλγιο.
                            Εκεί κάποια άλλα μέλη διαφώνησαν κάνοντας συγκρίσεις με Ολλανδία, όπου από ότι καταλαβαίνω η Αγγλική είναι επιλογή σαν γλώσσα διδασκαλίας.
                            Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

                            Comment


                            • #15
                              Παλικάρια καλημέρα/καλησπέρα σε όλους ,
                              Δενμελενε εγώ δεν ξέρω να ψάχνω,μήπως θα ήταν εύκολο να μου δώσεις μία δυνατότητα να δω τα γραφομενά σου;

                              Θα ήθελα να σας πω ότι ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα γιατί υπάρχει διχασμός και ίσως να μην είναι και η πιο σωστή λέξη να χρησιμοποιήσω.
                              Οι σκέψεις μου είναι οι εξής : Πάω Ολλανδία , Βέλγιο ή σε κάποια ξένη χώρα ; Πως πάω αν δεν έχω βρει κάποια δουλειά ;
                              Η πιο θετική σκέψη είναι : Βρίσκω δουλειά αλλά θα πρέπει να έχω έναν 'οδηγό' για να μεταφράζει αυτά που θέλω να πω;
                              Θα βρω; Ομάδες βοήθειας υπάρχουν στην Ολλανδία ή στο Βέλγιο που να μιλάνε Ελληνικά;
                              Η πιο αρνητική σκέψη είναι : Αφού έχω μερικά μεροκαματάκια στην Ελλάδα,να κάτσω και να τα κάνω μπας και περάσει η κρίση και έρθουν οι καλύτερες μέρες .
                              Προβληματισμοί μεν αλλά θα ήθελα με τα δικά σας μυαλά να μου πείτε την δική σας θέση.

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5