Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι μου λείπει από την Ελλάδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τι μου λείπει από την Ελλάδα

    Τι μου λείπει από την Ελλάδα ( για να βλέπω τι σας έχει λείψει και εσάς ! )

    1. Φρούτα και λαχανικά 2. Ελληνικό λάδι
    Βρίσκεις ωραίο και οικονομικό ελαιόλαδο στο supermarket αλλά από Ιταλία , Πορτογαλία και Ισπανία .
    Καλό , αλλά καμία σχέση με τα Ελληνικά .

    3. Τυριά
    Οκ είμαι στην Ολλανδία , την χώρα του τυριού ΑΛΛΑ μιλάμε για κίτρινα τυριά . Οκ έχει και εισαγωγής αλλά είναι ποιο ακριβά .
    Αμάν και πώς να βρεις μια γραβιέρα ΑΛΜΥΡΗ . Με ένα φτωχό πεκορίνο ( Ιταλίας ) την βγάζουμε αμα θέλουμε αλμυρό τυρί .

    4. Ο κρύος καφές στα cafe
    Εχουν ωραίους ( και αρκετά φτηνούς ) καφέδες στα μαγαζιά . Αλλά ( και πολύ λογικό ) δεν έχουν κρύους .
    Βρήκα ένα καφέ στην πόλη μου με Φραπεδούμπα και Φρεντάκι και το έχω για τουριστικό αξιοθέατο όταν έρχονται Έλληνες φίλοι ( που μένουν εξωτερικό )

    5. Η ανεύρεση σπιτιού
    Οκ μπαζα ξεμπαζα τα περισσότερα σπίτια στην Ελλάδα , είχες επιλογές . Εδώ τα ενοικιαζόμενα είναι μετρημένα ( και πανάκριβα )
    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

  • #2
    1. Φιλοι και Συγγενείς..
    Και εδώ δόξα το θέω τις φτιάξαμε τις παρέες μας, αλλα δεν μπορείς να σβήσεις εύκολα σχέσεις 30 ετών και να περιορίζεσαι σε ενα skype μια στο τοσο και στο πότε θα κατέβεις Ελλάδα ή θα έρθουν αυτοί εδώ.

    2. Ντομάτα και Καρπούζι.
    Στα άλλα κουτσά στραβά την παλεύω, αλλα αυτό το πλαστικο πράγμα δεν λέγεται σε καμια περίπτωση ντομάτα μονο και μονο επειδή είναι κοκκινο, στρογγυλό και έχει το καταλληλο μέγεθος (Τα cherry tomatoes σώζουν την κατασταση αλλα για να σε δώ αγορι μου να κανεις γεμιστα με δαυτα) . Για το καρπούζι δεν θελω να μιλήσω, ποναει πολυ....

    3. ΤαβερνοΜεζεδοΣουβλακοπωλεια
    Καλοι και φιλότιμα παιδια οι Ολλανδοί αλλα με το φαγητό δεν το έχουν.

    4. Τυροπιτοειδή
    Ξυπνάς το πρωι, και αρπάζεις το Chocomel, το οποίο για κάποιο λόγο το προτιμώ απο το Milko, αλλα ρε ****** πως θα παει κάτω χωρις την ζεστή *****πιτα που επαιρνες απο τον φούρνο της γειτονιάς σου.
    Και ναι ρε καγκουρες το τυρί/ζαμπον/σαλτσα/μανιταρια/οτι στον κορακα φανταζεστε πάει μέσα οχι πανω στο σφολιατοειδές.

    5. Σουβλακια

    6. Σουβλακια

    7. Σουβλακια

    Κατα τα άλλα με λένε Γιάννη και είμαι καλα...

    α και μην ξεχάσω

    8. Σουβλάκια
    Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

    Comment


    • #3
      Originally posted by glazar View Post
      1. Φιλοι και Συγγενείς..
      Και εδώ δόξα το θέω τις φτιάξαμε τις παρέες μας, αλλα δεν μπορείς να σβήσεις εύκολα σχέσεις 30 ετών και να περιορίζεσαι σε ενα skype μια στο τοσο και στο πότε θα κατέβεις Ελλάδα ή θα έρθουν αυτοί εδώ.
      Ρε αυτό δεν πιάνεται . Ειναι αυτονόητο και οτι και να γίνει δεν θα το έχουμε εδω .
      ( Εγω δηλαδη δεν είμαι φίλη σου ? :P xaxaxaxa)

      Μια μέρα ( λεμε και καμια χαζομάρα να περνάει η ώρα ) μπορει να φέρουν και καρπουζάκι Ελληνικό και να βρείς και ΚΑΝΟΝΙΚΟ Ελληνικό σουβλάκι .
      Τους φίλους και τους συγγενείς ομώς ... Για αυτό δεν το αναφέρουμε καν ... :(
      Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

      Comment


      • #4
        Originally posted by Nantuko View Post
        Ρε αυτό δεν πιάνεται . Ειναι αυτονόητο και οτι και να γίνει δεν θα το έχουμε εδω .
        ( Εγω δηλαδη δεν είμαι φίλη σου ? :P xaxaxaxa)

        Μια μέρα ( λεμε και καμια χαζομάρα να περνάει η ώρα ) μπορει να φέρουν και καρπουζάκι Ελληνικό και να βρείς και ΚΑΝΟΝΙΚΟ Ελληνικό σουβλάκι .
        Τους φίλους και τους συγγενείς ομώς ... Για αυτό δεν το αναφέρουμε καν ... :(
        Φίλη μου είσαι γιατι είσαι moderator, αλλιώς ουτε καλημέρα..

        Τώρα για σουβλάκια και καρπούζια αστο, πονεμένη ιστορια..... και δεν βλέπω και σωτηρια στον ορίζοντα..
        Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

        Comment


        • #5
          Εγώ ξεπάτώθηκα στα καρπούζια φέτος . Απο γευση ειναι πολύ καλά .
          Τα χαλάμε στην τιμή και στο μέγεθος - αν και το τελευταίο με τα Ολλανδικά μεγέθους ψυγεία δεν ειναι και πολύ κακό ...
          Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

          Comment


          • #6
            Καρπούζια φέτος(πέρσι) το καλοκαίρι βρήκα στην λαϊκή, Ελληνικά, τις βαρέλες που λέμε.

            Comment


            • #7
              Originally posted by glazar View Post
              1. Φιλοι και Συγγενείς..
              Και εδώ δόξα το θέω τις φτιάξαμε τις παρέες μας, αλλα δεν μπορείς να σβήσεις εύκολα σχέσεις 30 ετών και να περιορίζεσαι σε ενα skype μια στο τοσο και στο πότε θα κατέβεις Ελλάδα ή θα έρθουν αυτοί εδώ.

              2. Ντομάτα και Καρπούζι.
              Στα άλλα κουτσά στραβά την παλεύω, αλλα αυτό το πλαστικο πράγμα δεν λέγεται σε καμια περίπτωση ντομάτα μονο και μονο επειδή είναι κοκκινο, στρογγυλό και έχει το καταλληλο μέγεθος (Τα cherry tomatoes σώζουν την κατασταση αλλα για να σε δώ αγορι μου να κανεις γεμιστα με δαυτα) . Για το καρπούζι δεν θελω να μιλήσω, ποναει πολυ....

              3. ΤαβερνοΜεζεδοΣουβλακοπωλεια
              Καλοι και φιλότιμα παιδια οι Ολλανδοί αλλα με το φαγητό δεν το έχουν.

              4. Τυροπιτοειδή
              Ξυπνάς το πρωι, και αρπάζεις το Chocomel, το οποίο για κάποιο λόγο το προτιμώ απο το Milko, αλλα ρε ****** πως θα παει κάτω χωρις την ζεστή *****πιτα που επαιρνες απο τον φούρνο της γειτονιάς σου.
              Και ναι ρε καγκουρες το τυρί/ζαμπον/σαλτσα/μανιταρια/οτι στον κορακα φανταζεστε πάει μέσα οχι πανω στο σφολιατοειδές.

              5. Σουβλακια

              6. Σουβλακια

              7. Σουβλακια

              Κατα τα άλλα με λένε Γιάννη και είμαι καλα...

              α και μην ξεχάσω

              8. Σουβλάκια
              Μήπως σε λένε Γ....?
              Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός από το σουβλάκι. Προσωπικά με ικανοποιεί και το ντορούμ.
              Ξέρω δεν είναι το ίδιο ακριβώς αλλά το καθένα με την χάρη του.
              Καρπούζια δεν ήμουν πολύ φαν αλλά εδώ έχω πορωθεί με τα πορτοκαλιά πεπόνια!
              Ντομάτες για μένα καλά είναι. Στην λαική που πάμε εδώ αλλά και για ένα-δυο μήνες οι Βέλγικες.

              Μια τυρόπιτα, μια σπανακόπιτα όμως......
              Γενικά εγώ δεν έχω Έλληνες που κινητοποιούνται και μου λείπει ο τζερτζελές. Βέβαια και στην Ελλάδα όλοι σαπίζαν και ήταν κουρασμένοι συνεπώς όταν το καλοσκέφτομαι, όπως ήταν στην Ελλάδα κάποιοι φίλοι μου έτσι ήρθαν και εδώ.
              Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

              Comment


              • #8
                Συγγενείς, φίλοι και ο καλύτερος καιρός τον χειμώνα & άνοιξη. Τα υπόλοιπα τα έχω βρει και εκτός Ελλάδος :)

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Demelene View Post
                  Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός από το σουβλάκι. Προσωπικά με ικανοποιεί και το ντορούμ.
                  .....
                  Ντομάτες για μένα καλά είναι.
                  Συνεχίζεις να πεφτεις στην υποληψη μου....

                  1. Ειτε το λενε ντουρουμ, είτε το λενε ντονερ ή καπσαλομ ή κομωτήριο, ειναι υποκαταστατο. Οταν φέρουν εναν αξιοπρεπες γύρο χοιρινο ή καλαμακι χοιρινο (ξέρεις αυτά στην λαδοκολα) τοτε το ξανασυζητάμε. Για το τελευταίο μήν πεταχτεί κανενας σαλονικιος, εγώ καλαμακι το λέω γιατι εγώ τα σουβλάκια μου τα πινω δεν τα τρώω.

                  2. Πόσο καιρο έχεις να φάς γεμιστά ή μια χωριατική της προκοπής. Εγώ πάντως οτι ντοματα περισεύει απο τη "χωριατικη" που κάνουμε την δίνω στον Αντρέα να παίξει, αν και φοβάμαι επειδή περέχει μικρά πλαστικά κομμάτια μην καταπιεί κάτι. Φαντάζομαι οτι θα έπρεπε να βάζουν και την αντίστοιχη σήμανση σε κάθε ντοματα που πουλάνε.
                  3. Σου έχουν λείψει οι κινητοποιήσεις; Τον τελευταίο μήνα αν δεν κάνω λάθος ολο το Βέλγιο ήταν στο πόδι. . Πάντως για να πω και του στραβού το δίκιο και εγώ στην Ελλάδα ήμουν πιο μούχλας και απο την μούχλα, αλλα εδώ είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα, έχεις και χρόνο και διάθεση για πολλά πράγματα.
                  Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Demelene View Post
                    Μια τυρόπιτα, μια σπανακόπιτα όμως......
                    Γενικά εγώ δεν έχω Έλληνες που κινητοποιούνται και μου λείπει ο τζερτζελές. Βέβαια και στην Ελλάδα όλοι σαπίζαν και ήταν κουρασμένοι συνεπώς όταν το καλοσκέφτομαι, όπως ήταν στην Ελλάδα κάποιοι φίλοι μου έτσι ήρθαν και εδώ.
                    Καλά πάρε τα πόδια σου κατά εδω το ΣΚ να κινητοποιηθεις !
                    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by glazar View Post
                      Συνεχίζεις να πεφτεις στην υποληψη μου....

                      1. Ειτε το λενε ντουρουμ, είτε το λενε ντονερ ή καπσαλομ ή κομωτήριο, ειναι υποκαταστατο. Οταν φέρουν εναν αξιοπρεπες γύρο χοιρινο ή καλαμακι χοιρινο (ξέρεις αυτά στην λαδοκολα) τοτε το ξανασυζητάμε. Για το τελευταίο μήν πεταχτεί κανενας σαλονικιος, εγώ καλαμακι το λέω γιατι εγώ τα σουβλάκια μου τα πινω δεν τα τρώω.

                      2. Πόσο καιρο έχεις να φάς γεμιστά ή μια χωριατική της προκοπής. Εγώ πάντως οτι ντοματα περισεύει απο τη "χωριατικη" που κάνουμε την δίνω στον Αντρέα να παίξει, αν και φοβάμαι επειδή περέχει μικρά πλαστικά κομμάτια μην καταπιεί κάτι. Φαντάζομαι οτι θα έπρεπε να βάζουν και την αντίστοιχη σήμανση σε κάθε ντοματα που πουλάνε.
                      3. Σου έχουν λείψει οι κινητοποιήσεις; Τον τελευταίο μήνα αν δεν κάνω λάθος ολο το Βέλγιο ήταν στο πόδι. . Πάντως για να πω και του στραβού το δίκιο και εγώ στην Ελλάδα ήμουν πιο μούχλας και απο την μούχλα, αλλα εδώ είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα, έχεις και χρόνο και διάθεση για πολλά πράγματα.
                      Πάντως εδώ η φέτα είναι αξιοπρεπέστατη. Καλύτερη από άλλες στην Ελλάδα. Εντάξει, κάτι σουπερ αλμυρές βαρελιού δεν φτάνει, αλλά καλά τα πάει.
                      Οι ντομάτες είναι οκ. Και στο ελληνικό σουπερμάρκετ σαβούρα πουλιέται. Εμείς βέβαια πάμε στην λαική των φτωχών.
                      Για το σουβλάκι να σου πω. Εγώ πιστεύω ότι το γύρο χοιρινό τον κάνουν πιο τούμπανο στα μπαχαραρικά. Προσωπικά αν και λατρεύω το τζατζίκι δεν το βάζω στο σουβλάκι ποτέ.
                      Θα προτιμούσα λίγο περισσότερο μπόμπα γύρο αλλά και εδώ καλά είναι. Άλλωστε και στην Ελλάδα όλοι από τον ίδιο παίρνουν τα τελευταία πολλά χρόνια.

                      Originally posted by Nantuko View Post
                      Καλά πάρε τα πόδια σου κατά εδω το ΣΚ να κινητοποιηθεις !
                      Πρέπει να αλλάζουμε χώρα για να δούμε καμιά άσπρη μέρα!
                      Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

                      Comment

                      X
                      Working...
                      X
                      ×
                      Welcome to BOOST 95.5