Announcement

Collapse
No announcement yet.

επιχειρηση στην Ολλανδια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • επιχειρηση στην Ολλανδια

    γεια σας παιδια... καλη χρονια , με υγεια και δημιουργια ...

    Ζω στην Ελλαδα και εχω μια επιχειρηση που ασχολειται με το προχειρο φαγητο (κρεπερι) , εδω και 15 χρονια . Τελευταια , ηρθαν σε επαφη μαζι μας ανθρωποι απο την Ολλανδια και μας προτειναν να δραστηριοποιηθουμε εκει , γιατι ειναι ευνοικες (πολυ περισσοτερο απο την Ελλαδα) οι συνθηκες . Αυτο με οδηγησε στο να ταξιδεψω στην Ολλανδια και να δω καποιες πολεις (κυριως το Αμστερνταμ) και να διαπιστωσω οτι , πραγματι, το προιον που πουλαμε θα μπορουσε να σταθει πολυ καλα στις εκει αγορες ... το ζητουμενο , ομως , ειναι η τοποθεσια (πολη και σημειο) ...
    Εχω , λοιπον, στο μυαλο μου καποιες πολεις οπως η Ουτρεχτη, το Λαιντεν και το Μααστριχ που εχουν και φοιτητες και Ελληνες .... Αν υπαρχει καποιος στο forum που να μενει σε καποια απο αυτες τις πολεις και να μπορει να μου δωσει περισσοτερες πληροφοριες, καθως και τη γνωμη του για την ολη σκεψη , θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.
    Εννοειται πως , εφοσον το εγχειρημα ειναι υλοποιησιμο, θα υπαρξει αναγκη για στελεχωση του καταστηματος με ανθρωπους (απο εργαζομενους , εως υπευθυνους λειτουργιας και συνεργατες) που και παλι θα αναζητηθουν ,ισως , μεσα απο το forum.( Αυτα , σε επομενη φαση... )

    Προς το παρον, μας ενδιαφερει να μαθουμε πιο πολλες λεπτομερειες, απο ανθρωπους που ζουν κ εργαζονται στις πολεις αυτες ( αν υπαρχουν).
    Αν καποιος μπορουσε να βοηθησει και για την ευρεση καταλληλου χωρου , ειμαστε προθυμοι να ταξιδεψουμε για να κλεισουμε τη δουλεια και να ανταποδωσουμε τη βοηθεια που μας προσεφερε ( ο ιδιος , αλλα κ το forum που μας φιλοξενει... )

    Ευχαριστω πολυ , εκ των προτερων και περιμενω τα σχολια σας ...

  • #2
    Έχω ακούσει ότι πολλές Ελληνικές επιχειρήσεις έχουν ανοίξει στην Ολλανδία με κύριο θέμα την εστίαση .
    Ο aramis στο θέμα ψάχνω λύσεις για μετανάστευση ρωτούσε
    τα ίδια περίπου πράγματα με εσένα,διάβασε το να έχεις μία γενική εικόνα.
    Ένα πρώτο στοιχείο που πρέπει να έχεις . Λέγεται social hygenie και η αγγλική του έκδοση http://www.svh.nl/social-responsibility.html

    Comment


    • #3
      Καλημέρα geokrik , σε ποια περιοχή έχεις την κρεπερί ; Τι ηλικία έχεις;

      Comment


      • #4
        γεια σου thesaurus ...
        η ιστοσελιδα μας ειναι http://www.boem.gr και εγω προσωπικα ειμαι στα Τρικαλα , αλλα ειμαι ο εκπροσωπος της αρχικης εταιριας ... ειμαι 41 ετων , αλλα εχω διαθεσιμους ανθρωπους να με βοηθησουν για την εναρξη (αν προκυψει) εκει ...

        Comment


        • #5
          Ενα σχόλιο θα κάνω γιατι με τον κλάδο δεν έχω μεγάλη σχέση .
          Εδω γενικά λατρευουν την κρέπα και λατρευουν και το προχειρο φαγητο .

          Αλλά η κρέπα δεν ειναι πρόχειρο φαγητο εδω . Δηλαδη εχει τα pannenkoekenhuis ( τα σπίτια της κρέπας ) τα οποία ειναι fammily restorant .
          Ο κυρίος κατάλογος είναι κρέπες γλυκές και αλμυρες , και διάφορα άλλα .
          Ο κόσμος πάει οικογενιάκος και τσακίζει τις κρεπούλες του . Ετσι ειναι συνήθως εδω .
          Δεν ξέρω για μεσα στο Αμστερνταμ εαν έχει και κρέπα του ποδαριου , αλλά γενικά ειναι σας απλό οικονομικό εστιατοράκι τα κρεπατζίδικα .
          Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

          Comment


          • #6
            ευχαριστω για τις πληροφοριες Nantuko ... Σε ποια πολη τα πραγματα ειναι οπως τα περιγραφεις ; (... γιατι ενδιαφερομαι κυριως για Ουτρεχτη, Λαιντεν ή Μααστριχ . Και το Αμστερνταμ ειναι βεβαια πολυ καλο , αλλα οι τιμες των καταστηματων ειναι μαλλον απλησιαστες και δυσκολα βρισκονται , ειδικα αν δεν εισαι εκει ή δεν εχεις καποιον δικο σου να ψαχνει).
            Παντως , εφοσον λες οτι η κρεπα υπαρχει σαν ειδος , θα με ενδιεφερε να μαθω σε τι τιμες τις πουλανε (στην πολη που βρισκεσαι , τουλαχιστον) ....

            Comment


            • #7
              http://www.fundainbusiness.nl/

              Και εδώ μερικοί τιμοκατάλογοι απο μερικά pannenkoekenhuis τις περιοχής
              de schulpwei
              Oudt Leyden
              Meyendel
              Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

              Comment


              • #8
                ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες .... θα συνεχισω το ψαξιμο και , αν χρειαστω καμια επιπλεον πληροφορια θα ζητησω (και παλι) τη βοηθεια σας ...
                να ειστε καλα και περνατε ομορφα ...

                Comment


                • #9
                  και όχι μόνο geokrik , θα μπορούσες να μας πεις τι πληροφορίες έχεις βρει για να βοηθηθούν και άλλα παιδιά.

                  Comment


                  • #10
                    geokrik καλημέρα , επειδή κι εγώ κάνω την ίδια αναζήτηση, θα ήθελα να μου πεις εάν θα μπορούσες
                    να μου δώσεις πληροφορίες για τα βήματα που έχεις ακολουθήσει μέχρι τώρα.
                    Aramis

                    Comment


                    • #11
                      γεια σου aramis ... προς το παρον εχω κοιταξει καποιες περιοχες (κυριως την Ουτρεχτη και το Λαιντεν) , εχω βρει καποια μαγαζια αλλα οχι κατι που να αξιζει .
                      Επιπλεον ,εγω ειμαι στην Ελλαδα (δεν ξερω για σενα αν ζεις εκει) και η αποσταση σε συνδιασμο με τη (μη) γνωση της γλωσσας , δεν εχουν ευννοησει και πολυ την ολη προσπαθεια .
                      Ολα ομως γινονται , αρκει να εχεις χρηματα, λογιστη εκει και ανθρωπο με γνωση Ολλανδικων ... (ακομα ψαχω να βρω καποιον τετοιο)

                      Comment


                      • #12
                        Για λογιστή geokrik θα σου πρότεινα την Λουίζα

                        Comment


                        • #13
                          ...για κανεναν που να γνωριζει ολλανδικα και να ψαχνει για δουλεια hodoris7 ?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by geokrik View Post
                            ...για κανεναν που να γνωριζει ολλανδικα και να ψαχνει για δουλεια hodoris7 ?
                            μία αγγελία να βάλεις θα εχεις πολλές αιτησεις για δουλεια.

                            Comment


                            • #15
                              Νομίζω οτι εννοει οτι θέλει Έλληνα που να μιλάει Ολλανδικά καλά .
                              Δεν νομιζώ οτι έχει πολλούς απο αυτούς Theo .
                              Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5