Announcement

Collapse
No announcement yet.

Κανένας άλλος για Άμστερνταμ;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κανένας άλλος για Άμστερνταμ;

    Καλημέρα σε όλους από τη βροχερή και παγωμένη Αθήνα! Ετοιμαζόμαστε οικογενειακά να μεταναστεύσουμε στο Άμστερνταμ πιθανώς το Σεπτέμβριο. Είστε και άλλοι με τις βαλίτσες στο χέρι;
    Κάνετε καμιά προετοιμασία;
    Όσοι πήγατε πρόσφατα, τι θα ευχόσασταν να έχετε ρυθμίσει πριν φύγετε;

    Εμένα με απασχολούν κυρίως τα φορολογικά μου εδώ και το σχολείο που πρέπει να ξεκινήσει ο μικρός εκεί (είναι 4), πιστεύω ότι εκεί θα βρω το δρόμο μου για τα υπόλοιπα!

    Ελάτε να γνωριστούμε (και αν έχετε παιδιά, να τα γνωρίσουμε να παίζουν παρέα)!

  • #2
    Είμαι θετικός στο να γνωριστούμε μόλις ανέβεις επάνω !

    Comment


    • #3
      Καλως τον . Με το καλό να έρθεις .
      Έχεις βρεί δουλεία ? Σπίτι ? Διάβασε και τα θέματα στο forum θα σε κατατοπήσουν αρκετά .

      Το παιδί υπολογίζεις για Ολλάνδικό ή (Αγγλικό)International σχολείο ?

      Οσο για το χιόνι , αστο . Περισσότερο χιονίζει πλέον στην Ελλάδα :P
      Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

      Comment


      • #4
        Για την ώρα έχει η γυναίκα μου μια δουλεία στο UvA (η οποία υπολογίζουμε να γίνει full time σύντομα), εγώ ίσως κάνω πρώτα ένα μεταπτυχιακό για ένα χρόνο, άλλωστε σκέφτομαι να τρέχω τις δουλειές μου στην Ελλάδα για ένα χρόνο ακόμα, καλού κακού. Να έχω και χρόνο να βοηθήσω και την οικογένεια να προσαρμοστεί.
        Σπίτι μάλλον θα ανέβουμε τον Ιούνιο να κλείσουμε, ψάχνομαι να δω τι θα κάνω με το μικρό που λέω να τον στείλω σε Ολλανδικό σχολείο.

        Όταν ανέβω θα σας ψάξω, διαβάζω διαβάζω και στο forum και αλλού, να είμαι όσο το δυνατόν καλύτερα έτοιμος, αλλά η γραφειοκρατεία είναι ένα τέρας, όπου και αν πας. Απλώς στην Ελλάδα είναι στρατός τεράτων!

        Comment


        • #5
          Εαν ειναι να έρθετε ολοι τον Ιουνιο , καλό ειναι να κοιτας 2-3 μήνες πριν για σπίτι .
          Είναι δυσευρετα στο Άμστερνταμ και θα πρέπει να δηλωθει οσο πιο γρήγορα το παιδι ,
          για να βρείς σχολείο . Τα καλά σχολεία έχουν μεγάλη λίστα αναμονής .
          Εδω διαλέγεις το σχολείο και εαν έχει θέση σε πέρνουν .
          Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

          Comment


          • #6
            Ελπίζω Ιούνιο να βρούμε κάτι ενόψει Σεπτεμβρίου. Για σχολείο το ψάχνω...

            Comment


            • #7
              Πως νιωθεις για την αλλαγη που θα κανεις στην ζωη σου ; Ποια τα συναισθηματα σου ;

              Comment


              • #8
                Originally posted by Nantuko View Post
                Εαν ειναι να έρθετε ολοι τον Ιουνιο , καλό ειναι να κοιτας 2-3 μήνες πριν για σπίτι .
                Είναι δυσευρετα στο Άμστερνταμ και θα πρέπει να δηλωθει οσο πιο γρήγορα το παιδι ,
                για να βρείς σχολείο . Τα καλά σχολεία έχουν μεγάλη λίστα αναμονής .
                Εδω διαλέγεις το σχολείο και εαν έχει θέση σε πέρνουν .
                Nantuko μιας που είπες για σπίτι , πόσο δύσκολο είναι να βρεις σπίτι μέσα στο Αμστερνταμ και έχω ακούσει ότι οι τιμές είναι τσουχτερές .
                Αν για παράδειγμα κάποιος παίρνει ένα καθαρό μισθό 1700 ευρώ και μένει μόνος βγαίνει ο λογαριασμός ή είσαι μία η άλλη;
                Πόσο θα χρειαστείς για ψώνια στο supermarket , νοίκι , κοινόχρηστα , φως , νερό , τηλέφωνο , δημοτικά τέλη , μετακίνηση και μία έξοδο την βδομάδα για καφέ ή φαγητό;

                Comment


                • #9
                  Ολές οι ενδηκτικές τιμες ανα ΜΗΝΑ , οπου δεν αναφέρετε .

                  Δωμάτειο - με συγκάτοικους - απο 350 , συνήθως 550-750 και φυσικά και παραπάνω .
                  Studiakia και apertments apo 800-900 περίπου .
                  Δες εδώ Pararius


                  Θες 100-120 euro ασφάλεια υγείας ( υποχρεωτική ) ανα άτομο ασχετα που μένεις .

                  (Τα πάρακατω ειναι για αυτόνομο σπίτι ( οχι δωμάτειο ) περιπου 50-80 τμ)
                  Κοινοχρηστά ανάλογα την πολυκατοικία απο 50-200 .
                  Ρευμα - γκάζι ( ειναι μαζι - η θέρμανση ειναι συνήθως γκάζι ) περίπου 80-200 τον μήνα για περίπου 50-80τμ ανάλογα την μόνωση - πόσο καλό ειναι το σπίτι .
                  Νερό είναι περίπου 70-80 ανα 3μηνο
                  Επίσεις έχει το φόρο για τα νερά/κανάλια , περίπου 150 / 3μήνο .
                  Δημοτικα τέλη είναι ~150-200 το 1ο άτομο το 3μηνο . Αυτό παίζει ανάλογα τον δήμο .
                  Μετακίνηση . Τα εισητήριο ειναι ηλεκτρονικά ( με κάρτα ) και είναι ανα km + ταρίφα . Οπότε αναλογα που πάς .
                  Μπορεί να σε βολέυει και να έχεις ποδήλατο μονο . Πάντως δεν υπαρχει απεριορίστων - και είναι ολίγον τσουχτερά .
                  Καφες συνήθως 2,20-2,80 για capucino . Φαγητό ειναι λιγο πίασε μου , εκτός εαν εννοεις fast food .
                  Το supermarket είναι εντελως προσωπικό θέμα . Δες online τιμές και κάνε τον υπολογισμό σου . Albert Heijn

                  Με 1700 καθαρά μόνος , σε room βγαίνεις . Σε αυτόνομο , εαν δεν βρείς κανένα πολύ οικονομικό , θα σφηχτείς λίγο .
                  Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                  Comment


                  • #10
                    Καλως να ορισετε !
                    Για το θεμα του σχολειου του μικρου θα ελεγα να δειτε οχι μονο τι βολευει σαν τοποθεσια αλλα και το ειδος της εκπαιδευσης που προσφερει το σχολειο. Πολυ σημαντικο κομματι για να μην εχετε αλλαγες στο μελλον.
                    Και φυσικα θα μαζευτουμε να τα πουμε και απο κοντα!

                    Comment


                    • #11
                      Ελπίζουμε λοιπόν σε ένα καλύτερο αύριο !
                      Ποια είναι η γνώμη σας για καλύτερα ;
                      Αμστερνταμ ; Χάγη ή Ουτρέχτη ;

                      Comment


                      • #12
                        Δεν υπάρχει καλύτερα ή χειρότερα .
                        Ίσως μόνο για συγκεκριμένους κλάδους με δουλείες .

                        Ειναι ανάλογα την κατάσταση του καθε ένα και τα προσωπικά του γούστα και θέλω .
                        Και φύσικά τα οικονομικά του σε σχέση με τα παραπάνω .
                        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                        Comment


                        • #13
                          Πάντως προσωπικά διάλεξα Ουτρέχτη, η αίσθησή μου είναι ότι τα ενοίκια είναι 20-30% φθηνότερα και η ποιότητα ζωής αρκετά καλύτερη. Αλλά η νεκροψία θα δείξει!

                          Comment


                          • #14
                            Ειναι θέμα γούστου , και οπώς είπαμε και της κατάστασης .
                            Και οι τρείς είναι ωραίες , αλλά ναι ειδικά σε σχέση με Άμστερνταμ θα βρείς καλύτερα ενοίκια στην Ουτρέχη .
                            Χαίρομαι που διάλεξες Ουτρέχη . Εχω γνωρίσει πολύ κόσμό που ξεφραγκιάζεται μόνο και μόνο για να μένει μεσα στο
                            Άμστερνταμ , και πολες φορές σε άσχημα σπίτια ( με το αζημίωτο πάντα ) .

                            Άντε και καλή αρχή . Πότε φτάνεις ?
                            Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                            Comment


                            • #15
                              Ιούνιο για να βρω σπίτι και Αύγουστο για εγκατάσταση. Θα δείξει, έχω λίγο άγχος με το σπίτι, αλλά ευτυχώς υπάρχουν φίλοι που θα βάλουν πλάτη αν χρειαστεί!

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5