Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

Η Τζέννυ από Ολλανδία στο mofeu.eu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Η Τζέννυ από Ολλανδία στο mofeu.eu

    1) Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου;Τι έχεις σπουδάσει;Τι γλώσσες μιλάς;Ποια είναι η ηλικία σου;

    Η καταγωγή μου είναι από Αθήνα. Έχω σπουδασει λογιστική, μιλάω αγγλικά και ολλανδικά. Είμαι 29 χρονών.


    2)Πόσο καιρό είσαι στην Ολλανδία;Ποιος ήταν ο λόγος που μετανάστευσες στην Ολλανδία;Τι δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Ολλανδία;


    Μένω στην Ολλανδία περίπου 5 χρόνια. Ήρθα εδώ γιατί ερωτεύτηκα εναν ολλανδό. Ύστερα από 2 χρόνια σχέσης εξ'αποστάσεως κάποιος έπρεπε να κάνει το μεγάλο βήμα. Οι δυσκολίες που συνάντησα ερχόμενη εδώ ήταν το να συνηθίσω το κλίμα (ακόμα δεν το εχω καταφέρει), και φυσικά η γλώσσα. Χρειάστηκαν πολλές ώρες διαβασματος για να φτάσω σε ένα καλό επίπεδο κι ενώ δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου. Έπρεπε να μάθω πολλά πράγματα σε λίγο χρόνο γιατί τα δίδακτρα ήταν τσουχτερά.

    3)Η εύρεση σπιτιού και εργασίας είναι δύσκολη για κάποιον νέο μετανάστη; Ποια site πιστεύεις ότι είναι αξιόπιστα και μπορούν να στείλουν είτε ένα βιογραφικό, είτε να βρουν ένα σπίτι για να μείνουν;

    Δεν γνωρίζω

    4)Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα, Έλληνες αποφασίζουν να μεταναστεύσουν στην Ολλανδία, τι έχεις να τους συμβουλέψεις;Ποια είναι η κατάλληλη προετοιμασία κάτα την γνώμη σου;

    Θα έλεγα να το σκεφτούν πολύ καλά πριν το τολμήσουν και μόνο σαν τελευταία λύση, εκτός αν έχουν έτοιμη δουλειά να τους περιμένει. Οπωσδήποτε να μιλάνε ολλανδικά σε ένα καλό επίπεδο.

    5)Ένας νέος μετανάστης που δεν γνωρίζει Ολλανδικά, σε τι εργασία μπορεί να εργαστεί;

    Αγροτικές δουλειές ή κάποια εξειδικευμένη εργασία σε πολυεθνική εταιρία.

    6)Πόσο θεωρείς ότι υπάρχει αλληλεγγύη στους Έλληνες της Ολλανδίας, στο θέμα ότι αν βοηθάει ο ένας τον άλλον και με τι τρόπο;

    Δεν έχω συναναστροφές με άλλους έλληνες εδώ οπότε δεν μπορώ να ξερω αν υπάρχει αλληλεγγύη. Έχω μόνο μια πρόσφατη εμπειρία συνεργασίας με έλληνα που εργάζεται εδώ και εκ του αποτελέσματος λέω: ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.

    7)Τι λένε οι Ολλανδοί για τους Έλληνες και την Ελλάδα;

    Παρακολουθούν τα γεγονότα και δείχνουν να καταλαβαίνουν οτι η διαφθορά είναι μεγάλο πρόβλημα στην Ελλάδα. Με ρωτάνε αρκετά συχνά συνάδελφοι για διάφορα θέματα και για το πώς είναι στην Ελλάδα εν συγκρίσει με την Ολλανδία.

    8) Στην περιοχή που μένεις κατοικούν Έλληνες; Γενικά αυξάνονται οι Έλληνες στην Ολλανδία;
    Ποια είναι η άποψη σου; Υπάρχουν κάποια Ελληνικά στέκια" ή κάποια λέσχη;


    Νομίζω στην περιοχή μου ζούνε λιγότεροι από 30 Έλληνες, οπότε δεν εχουμε οργανωμένες λέσχες κλπ. Δεν τους εχω συναντησει ποτέ, εκτός από έναν εστιάτορα.

    9)Πως αντιμετωπίζει η Ολλανδική κοινωνία το θέμα της μετανάστευσης των ανθρώπων από τις χώρες του Νότου;

    Νομίζω οτι δεν εχουν πρόβλημα με τους ευρωπαίους μετανάστες, κυρίως γιατί δεν έχουμε δικαιώματα.Έχω παρατηρήσει οτι αυτό που τους ενοχλεί ιδιαίτερα είναι οι μετανάστες που έρχονται από Ευρώπη και Ασία , διότι αποκτουν πολλά δικαιώματα και πέρνουν λεφτά από το κράτος χωρίς να έχουν υποχρεώσεις .

    10)Ποια είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα κατά την γνώμη σου, στο να μένεις Ολλανδία και ποια στην Ελλάδα;


    Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα της Ολλανδίας είναι η πάταξη της γραφειοκρατίας και η οργάνωση των δημοσίων υπηρεσιών. Δεν περιμένεις σε ουρές , τα περισσότερα πράγματα γίνονται μέσω ιντερνετ, οι υπηρεσίες είναι συνδεδεμένες μεταξύ τους. Από την άλλη μερικές φορές είναι υπέρ του δέοντος τυπικοί και μπορεί για ένα χαρτί να τρέχεις στην άλλη ακρη της χώρας. Επίσης οι άνθρωποι είναι πιο φιλικοί.

    11)Θα γύριζες κάποτε στην Ελλάδα , αν ναι με ποιες συνθήκες;Αν όχι,
    ποιοι θα ήταν οι βασικοί σου λόγοι;


    Θα γύριζα στην Ελλάδα την ίδια μέρα που θα κέρδιζα μερικά εκατομμύρια στο λαχείο ή για μια μεγάλη κληρονομιά :D Κανένα από τα 2 δεν μου φαίνεται οτι θα κερδίσω σύντομα όμως, οπότε μάλλον θα μείνω εδώ προς το παρόν.

    12)Πως κατά την γνώμη σου θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί η κρίση στην Ελλάδα βλέποντας ότι
    ακόμα και οι πολιτικοί ηγέτες έχουν παραδεχτεί ότι η συνταγή που έχουν δώσει για το πρόβλημα της
    Ελλάδας είναι λανθασμένη;


    Αλλαγή όλων των πολιτικών προσώπων, και κυρίως διαφάνεια. Όσοι έχουν καταχραστεί λεφτά τα τελευταία 30 χρόνια, δήμευση της περιουσίας τους και φυλακή ισόβια. Και μετά αναδιοργάνωση των δημοσίων υπηρεσιών. Όλοι να πληρώνουν το φόρο που τους αναλογεί, κανένας να μην μπορεί φοροδιαφεύγει.Να αρχίσουμε να παράγουμε προιόντα αντί να τα εισάγουμε Δε νομίζω οτι αυτά είναι τόσο δύσκολα πράγματα να γίνουν αλλά για κάποιο λόγο ακόμα δεν έχουν γίνει.Είμαστε μια χώρα που θα μπορούσαμε να είμαστε στην κορυφή της ευρώπης, αλλά δυστυχώς είμαστε στον πάτο.Ελπίζω οτι κάποια στιγμή τα πράγματα θα αλλάξουν

  • #2
    6)Πόσο θεωρείς ότι υπάρχει αλληλεγγύη στους Έλληνες της Ολλανδίας, στο θέμα ότι αν βοηθάει ο ένας τον άλλον και με τι τρόπο;

    Δεν έχω συναναστροφές με άλλους έλληνες εδώ οπότε δεν μπορώ να ξερω αν υπάρχει αλληλεγγύη. Έχω μόνο μια πρόσφατη εμπειρία συνεργασίας με έλληνα που εργάζεται εδώ και εκ του αποτελέσματος λέω: ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ.
    Αυτό που με προβληματίζει είναι το Ποτέ Ξανά

    Comment

    X
    Working...
    X
    ×
    Welcome to BOOST 95.5