Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οικογένεια και μετανάστευση.. και λοιπές απορίες..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Οικογένεια και μετανάστευση.. και λοιπές απορίες..

    Καλησπέρα και από εμάς! Είμαστε ένα ζευγάρι μαθηματικών με 2 μικρά παιδιά και στο βάθος του μυαλού μας υπάρχει βέβαια η σκέψη της μετανάστευσης (όχι τώρα αλλά ίσως σε λίγα χρόνια από τώρα). Μέλλον εδώ δεν βλέπουμε δυστυχώς ούτε για εμάς αλλά βέβαια το πιο βασικό, ούτε για τα παιδιά μας. Είχαμε πάει πέρυσι με τον άντρα μου Άμστερνταμ και ενθουσιαστήκαμε με την οργάνωση της χώρας και με πολλά άλλα βέβαια. Έχω ήδη διαβάσει αρκετά στο φόρουμ, και είμαι ακόμα στην αρχή, προσπαθώντας να μάθω όσα πιο πολλά μπορώ για την Ολλανδία. Το πρώτο μας βήμα είναι να μάθουμε την γλώσσα σε περίπτωση που έρθουν τα πράγματα έτσι ώστε να αναγκαστούμε να φύγουμε από εδώ και το δεύτερο να μαζέψουμε κάποιο ποσό στην άκρη για τον πρώτο καιρό.
    Τώρα οι απορίες μου.. (Είναι πολλές αλλά θα βάλω τις πιο βασικές)

    1. Σαν μαθηματικοί μπορούμε να διδάξουμε εκεί αν έχουμε τελειοποιήσει τη γλώσσα; (εννοείται βέβαια να μπορέσουμε να μάθουμε και τη σχετική ορολογία και πολλά άλλα ίσως). (Να διευκρινίσω ότι αυτό αν είναι εφικτό θα είναι ο στόχος άσχετα με το τι δουλειές θα κάνουμε μέχρι τότε)

    2. Αν τυχόν βρει κάποιος δουλειά από εδώ μέσω ίντερνετ πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να πάμε όλοι εκεί με τη μία και ο άλλος να βρει δουλειά από εκεί; (Οικονομικά το λέω, για τις διαδικασίες και τους όρους που υπάρχουν για να νοικιάσεις σπίτι μιας και θα είμαστε όλοι αλλά θα δουλεύει ο ένας)

    3. Δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς λειτουργεί στην Ολλανδία το θέμα με το συνταξιοδοτικό. Ο άντρας μου έχει ένσημα από μικρός απλά τώρα με τα φροντιστήρια τα ένσημα που τους δίνουν είναι ότι να'ναι. Εγώ όμως έχω ελάχιστα ένσημα(Μεγάλωνα πιο πολύ τα παιδιά). Τώρα είμαι 35. Υπάρχει εκεί ελπίδα για σύνταξη;

    4. Και τέλος..Είμαστε Θεσσαλονίκη και ρώτησα σε 2-3 φροντιστήρια για μαθήματα αλλά είναι πανάκριβα αφού θα είμαστε και δύο άτομα. Δεν το έχω ψάξει και τόσο ακόμα μιας και μιλάμε για μετά τον Σεπτέμβρη. Θα πάρω να ρωτήσω και αλλού ΑΛΛΑ αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα πολύ. Και όταν λέω παραπάνω εννοώ αν κάποιος έχει πάει κάπου και ξέρει αν είναι καλό φροντιστήριο ή έχει να προτείνει κάποιον άλλο τρόπο.

    Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..

  • #2
    Καλησπέρα και καλώς μας βρήκατε . Θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο μπορώ σε οτι ξέρω .

    1. Δεν γνωρίζω για διδασκαλία . Αλλά , την πιθανότητα να δουλεψετε κάπου αλλού σαν μαθηματικοί την σκέφτεστε ? Μια ιδέα λέω , δεν ξέρω τι υπαρχει απο δουλείες που μπορείτε να κάνετε . Κοιτάξτε στο LinkedIn , που έχει τις περισσότερες αγγελίες για Ολλανδία να πάρετε μια ιδεα .

    2. Δύσκολο πολύ και εξηγω . Εαν βρέι ο ένας , πρέπει να ανέβει και να βρει σπίτι , να ανοιξει λογαριασμούς τραπέζης , να βρεί ασφάλεια υγείας κτλ . Το σπίτι μπορέι να αργήσει μερικους μήνες . Το βασικότερο είναι οτι τα πολύ φτηνά (και όχι μόνο ) σπίτια ειναι δυσευρετα . Για Αμστερνταμ με οικογένεια με ενα μισθό ειναι πάρα πολύ δυσκολά . Σε άλλη πόλη και ειδικά κάποια επαρχειακη ναι . Οπότε δεν είναι σωστό να έχεις δυο παιδιά στα ξενοδοχεία , ασε που θα πάει ο κούκος αηδόνι για 4 ατομα . Ο ένας βρίσκει ενα φτηνό δωμάτιο με συγκάτοικους για λίγο καιρό , και μόλις βρείς σπίτι και μπείς μέσα , ερχονται και οι υπολοιποι . Βασικό επίσεις ειναι ο πρώτος να κοιτάξει και για σχολεία , να δεί εαν βρεί θέση για τα μέσα χρονιάς κτλ . Το πόσο γρήγορα θα βρεί ο δευτερος δουλεία , κανείς δεν ξέρει . Πρωτα απο όλα γιατι δεν ξέρεις σε ποια πόλη θα καταλήξεις , και τι προσόντα έχεις και τι παίζει εκει απο δουλέιες .

    3. Η σύνταξη πάει αθροιστικά. Δηλαδή οταν έρθει η ώρα , πέρνεις ενα ποσοστό απο την Ελληνική και ενα ποσοστό απο την Ολλανδική . Οπότε εαν δεν έχεις ενσημα απο Ελλάδα θα πάρεις απο αυτα που σου αναλογουν απο Ολλανδία – το πόσοστο που θα έχεις δουλέψει .

    4. Καθότι απο Αθήνα , το μόνο που έχω επίσεις να προτείνω ειναι το μαθήματα απο Skype . Εαν σε ενδιαφέρει κάτι τέτιο , πές μου και θα σου στείλω με προσωπικό μύνημα τα στοιχεία μιας πολύ καλής καθηγήτριας που γνωρίζω . Πάντως να σχολιάσω εδω , οτι είσαστε 4 , όχι δύο . Εαν τα παιδία ειναι πολύ μικρά οκ . Αλλά εάν είναι πάνω απο 5 πριν έρθεις εδω , ή θα πρέπει να τους κάνεις μαθήματα ή πολυ απλά θα χάσουν μια χρονιά μέχρι να μάθουν την γλώσσα . Το δευτερό είναι πολύ νορμάλ εδώ , μια που τα παιδιά πάνε σε έπομενη τάξη μόνο αν είναι όντος έτοιμα ( ακόμα και τα ντόπια ) , οπώς και μπορούν να πάνε και ποιο γρήγορα εαν το έχουν .

    Ελπίζω να βοήθησα λίγο . Δεν νομίζω οτι έχουμε και καποιον άλλο εκπαιδευτικό να σου τα πεί καλύτερα επι του τομέα .
    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

    Comment


    • #3
      Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!

      1. Στο linkedln πριν λίγες μέρες γράφτηκα για να δω τι παίζει κι εκεί. Δεν έχω ασχοληθεί πολύ ακόμα.

      2. Ναι το φαντάστηκα. Μου επιβεβαιώνεις αυτά που διάβασα απλά έλεγα μήπως κάτι δεν ξέρω ακόμα. Καλά για ξενοδοχείο ούτε λόγος. Απλά δεν ήξερα αν με ένα μισθό θα μπορούσαμε να βρούμε σπίτι για 4 άτομα που να μας χωράει. Όσο για δουλειές ότι βρούμε καλό θα είναι. Υποτίθεται ότι αν κάνουμε αυτή την κίνηση θα γνωρίζουμε Ολλανδικά και (μάλλον) θα έχουμε περισσότερες πιθανότητες. Κι επίσης θα φροντίσουμε όσο πιο έγκαιρα το θέμα σχολείο.

      3. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Άρα παίρνεις σίγουρα σύνταξη απλά πιο μικρή;

      4. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω κάνει ξανά μαθήματα μέσω skype (βέβαια μου έχει περάσει η σκέψη μήπως κάνω κάτι τέτοιο για τα μαθηματικά, αλλά ο υπολογιστής μας είναι σε άθλια κατάσταση) οπότε δεν ξέρω πως θα είναι εφικτο. Αν χρειαστώ θα σου πω. Ευχαριστώ πολύ. Όσο για τα παιδιά ναι αν γίνει κάτι τέτοιο θα είναι πάνω από 5 αλλά όχι πάνω από 12 οπότε θα κάναμε μαθήματα μπαίνοντας στην διαδικασία αναζήτησης δουλειάς)

      Και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!! Ναι σίγουρα βοήθησες!

      Comment


      • #4
        Laz-Reg δυστυχώς δουλειές όπως μαθηματικός δεν είναι εύκολες σε μετανάστες. Σκέψου το λίγο αν θα ήθελες κάποιος/α με σπαστά ελληνικά να σου διδασκεί το παιδί στο σχολείο φυσική.

        Η μετανάστευση ειναι γενικά για δουλειές όπως αυτές που δεν θέλουν κάνουν οι ντόπιοι ή για δουλειές που η χώρα θέλει να εξαγοράσει σαν ικανότητα.

        Είναι λίγο σκληρό αυτό που λέω, αλλά εμείς από την Ελλάδα με εντελώς διαφορετική γλώσσα είναι πολύ δύσκολο να κρύψουμε το σπαστό της γλώσσας μας. Και δεν θέλουν και πολλούς να μιλάνε Ελληνικά.

        Επίσης, όπως έλεγα το 2011, όσο περνάει ο καιρός γίνεται όλο και πιο δύσκολο. Πριν το 2011, πχ το 2005 απλά με πτυχίο πανεπιστημίου θα έβρισκες μια δουλειά και μόνο για το εκπαιδευτικό σου επίπεδο. Μετά όμως ανέβηκε όλη η νότια Ευρώπη
        Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

        Comment


        • #5
          Δεν το βρίσκω σκληρό, το βρίσκω ρεαλιστικό. Απλά προσπαθώ να σκεφτώ που θα χρησίμευε το καημένο το πτυχίο. Δεν έχω ιδέα τι δουλειά θα μπορούσαμε να κάνουμε με εφόδιο το συγκεκριμένο πτυχίο και χωρίς κάποιο μεταπτυχιακό. Μετά υποθέτω περνάμε στην κατηγορία του ανειδίκευτου. Απλά χρειάζεσαι πάντα έναν στόχο, ότι και να κάνεις να προσπαθήσεις να φτάσεις εκεί!

          Comment


          • #6
            Έχω δουλέψει 20 χρόνια ως καθηγήτρια στην Ολλανδία. Απ'όσο ξέρω, αν θες να δουλέψεις ως καθηγητής, χρειάζεσαι τουλάχιστον να ξέρεις την γλώσσα στο επίπεδο Β2. Αυτό σημαίνει πως πρέπει να έχεις κάνει την εξέταση ΝΤ2-2 στην Ολλανδία. Αν θες περισσότερες πληροφορίες πρέπει να επικοινωνήσεις με το υπουργείο Παιδείας της Ολλανδίας. Για να φτάσεις σε αυτό το επίπεδο, πρέπει να υπολογίσεις 2 χρόνια μαθημάτων Ολλανδικών με ΠΟΛΥ διάβασμα.

            Comment


            • #7
              Προσωπική μου άποψη , με δύο παιδιά , σαν ανειδικευτος , δεν έρχεστε Ολλανδία .
              Γιατι εαν δουλευεί ο ένας , ποτέ δεν ξέρεις μετα απο πόσο θα βρει ο δευτερος – άσχετα εξειδικευσης ,
              Με τα λεφτά του 1 ανειδικευτου , δεν βγαίνει ουτε για απλό ζευγάρι .
              Τα ενοίκια ειναι πολύ ακριβά , οι συγκοινωνίες επίσεις και φυσικά τα παιδιά έχουν εξτρα κόστη ,
              οπως με την ασφάλεια υγείας ( η οποία ειναι ιδιωτικη και υποχρεωτική )

              Εαν βρεί ο ένας μια καλή δουλεία σε μια πόλη απο τις λιγότερο ακριβές , ναι γινετε .
              Απλά για παράδειγμα με τα σημερινά δεδομένα για την κατάσταση σας ( 4 ατομα ) ,
              θές τουλάχιστον ενα εισόδημα των 2700-3000 (καθαρά) το μήνα .
              Οπος καταλαβαίνεις θες πολύ καλη δουλεία για αυτά τα λεφτα .
              Πολλοί δεν τα δίνουν ουτε για εξειδικευμένους τόσα .

              Εγώ θα κοιτούσα εαν υπάρχει κάποια δουλεία με το πτυχίο σας , πέρα της διδασκαλίας .
              Ισως επίσεις να είναι ποιο χρήσιμο να κάνεις ενα μεταπτυχιακό σε κάτι που θα σπρώξει για δουλεία ( ακόμα και στα αγγλικα ) .
              Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

              Comment


              • #8
                Marjolijn το δικό μας το σκεπτικό είναι πως αν δεν μάθουμε τη γλώσσα σε ένα πολύ ικανοποιητικό επίπεδο δεν πάμε πουθενά. Προσπαθώ να μάθω όσα πιο πολλά μπορώ για τα ΠΑΝΤΑ έτσι ώστε αν χρειαστεί κάποια στιγμή να κάνουμε το βήμα τουλάχιστον να είμαστε όσο πιο καλά προετοιμασμένοι γίνεται. Να ρωτήσω και κάτι, η εξέταση ΝΤ2-2 τι είναι; Θα φροντίσω σίγουρα να επικοινωνήσω και με το υπουργείο παιδείας της Ολλανδίας. Επίσης από που είσαι αν επιτρέπεται; Διδάσκεις ακόμη στην Ολλανδία; Σε ποιό αντικείμενο;

                Nantuko αναγνωρίζω ότι θα υπάρχουν δυσκολίες και γι'αυτό ρωτάω για να μάθω λεπτομέρειες που θα βοηθήσουν όταν θα πάρουμε μία απόφαση για το τι τελικά πρέπει να κάνουμε για να αλλάξουμε το μέλλον μας. Εννοείτε ότι δεν κολλάμε μόνο στην διδασκαλία. Η διδασκαλία απλά θα είναι ο στόχος αν είναι εφικτό. Τίποτα δεν θα είναι εύκολο. Και τα ολλανδικά είναι και δύσκολη γλώσσα. Εγώ έχω μελετήσει λίγο μόνη μου αλλά ο άντρας μου καθόλου. Χρειαζόμαστε πρόγραμμα.

                Comment


                • #9
                  Είχα διαβάσου κάπου ότι τα παιδιά τα ασφαλίζεις δωρεάν μέχρι κάποια ηλικία αν ο ένας δουλεύει και έχει κάνει ασφάλεια. Ισχύει;

                  Comment


                  • #10
                    I am sorry but now I will write in English, it goes much faster. If you look on internet then you will find this exam. It"s an exam what you only can do in Holland and f.e.you need it when you want to study on a Dutch university. I know there is a short of math-teachers in Holland. That is why I say study Dutch, get your papers translated and you have a good change to find a job. I don't work anymore there. I am here in Greece and give Dutch lessons on the university of Athens. Before that I was director of the Dutch school here in Athens.

                    Comment


                    • #11
                      Ναι το έψαξα αφού έστειλα το μήνυμα. Βρήκα πληροφορίες. Θα προσπαθήσουμε. Δεν ξέρω καν αν θα μας είναι εύκολο να μιλήσουμε καλά τα ολλανδικά με μία κατανοητή προφορά. Μου φαίνονται πολύ δύσκολα και τα φοβάμαι λίγο είναι η αλήθεια. Αλλά βέβαια βλέποντας και κάνοντας. Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για όλες τις πληροφορίες!

                      Comment


                      • #12
                        From my experience I know everybody can learn it, find yourself a good teacher and do it. Did you learn English, how do you speak it, the same will happen with Dutch. Don't be afraid!!!

                        Comment


                        • #13
                          Ευχαριστώ πολύ! Το ελπίζω!
                          Ανυπομονώ να ξεκινήσουμε γιατί εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ!

                          Το δύσκολο τώρα είναι να βρεις έναν καλό δάσκαλο και βέβαια το οικονομοκό το πιο δύσκολο απ'όλα αφού είμαστε και δύο.

                          Comment


                          • #14
                            There maybe I can help you. Send me a PM!

                            Comment


                            • #15
                              Τα Ολλανδικά δεν είναι τόσο δύσκολα . Στην αρχή ναι , γιατι είναι κάτι τελειως ξένο .
                              ( Τα αγγλικά τα ακούμε παντού ακόμα και πριν καν πάμε σχολέιο )

                              Το μόνο πρόβλημα που πρέπει να υποσκελίσεις (αφου εχεις λύσει το οικονομικό-δάσκαλο) ,
                              είναι να διαβάζεις με πρόγραμμά και συνεχεια .
                              Δεν ειναι να πεις θα σταματήσω 2 μήνες να διαβάζω , πάει το έχασες .

                              Θέλει καθημερινή τρίβη ( με βιβλία , video , ασκήσεις ) για να προχωράς σταθερά .
                              Ποιο καλά ειναι να διαβάζεις λιγουλάκι κάθε μέρα , παρά μερικές ώρες μια φορα την εβδομάδα .

                              Υλικό υπάρχει αρκετούτσικο online , κοιτά σε αυτό το ποστ εχουμε μαζέψει τα καλύτερα .
                              Ολλανδικά

                              Και φυσικά εδώ ρωτας και για ότι άλλο πιθανων έχουμε ξετρυπώσει .
                              Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5