Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλημέρα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλημέρα

    Συγχαρητήρια για τη δουλειά και τις πληροφορίες του forum.
    Καλό κουράγιο κ τύχη σε όσους επιχειρούν ένα νέο ξεκίνημα.

  • #2
    Καλως ήρθες στην παρέα μας .

    Θα ήθελες να μας πείς δυο κουβέντες για εσένα ?
    Εαν σκευτεσε να φύγεις ή έχεις φύγει , ποια χώρα σκευτεσε , δυο λόγια για σένα .
    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

    Comment


    • #3
      Καλησπέρα.
      Στην Ελλάδα βρίσκομαι ακόμη.
      Είμαι πτυχιούχος πολυτεχνικής σχολής.Εργάζομαι σε διαφορετικό τομέα αυτή τη στιγμή.
      Η εργασία βρίσκεται σε πτωτική πορεία τα τελευταία χρόνια.
      Με ενοχλούν πολλά εδώ.Αναξιοκρατία, γραφειοκρατία, υποβάθμιση περιβάλλοντος και αλλά που μπορώ να γράφω για ώρες..
      Από αυτά που γνωρίζω και διαβάζω πιστεύω ότι θα έχω μια καλύτερη ποιότητα ζωής στο εξωτερικό.
      Ενδιαφέρομαι για Ολλανδία και Μ. Βρετανία.

      Comment


      • #4
        Έχεις αρχίσει να κάνεις κάποια οργάνωση στο μυαλό σου , για το πώς θα το πετύχεις ?
        Για παράδειγμα , μιλάς Αγγλικά (φαντάζομαι) , αλλά γνωρίζεις Ολλανδίκά ?
        Στον τομέα σου , χρειάζεσε την γλώσσα ή μπορέις να βρείς και σε international εταιρίες ?
        Έχεις δουλέψει ποτέ πάνω στον τομέα σου ? Εαν όχι και είσαι πρόσφατος πτυχιούχος , μήπως ένα internship ανοίξει περισσότερες πόρτες ?
        Και άλλες πολές ερωτήσεις που πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου ( εαν δεν το έχεις κάνει κιόλας ) ,
        και ανάλογα με τις απαντήσεις , αρχίζεις το ψάξιμο και την προετοιμασία .

        Απο μένα , καλή επιτυχια να έχεις και μάλιστα όσο σύντομα θες εσυ !
        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

        Comment


        • #5
          Στο μυάλο μου έχω ότι αρχικά πρέπει να υπάρχουν τα χρήματα για το δύσκολο ξεκίνημα.
          Γνωρίζω μόνο Αγγλικά.
          Έχω εργαστεί στον τομέα μου αλλά πιστεύω ότι η εμπειρία μου δεν είναι αρκετή για μπορώ να εργαστώ στο εξωτερικό στο ίδιο αντικείμενο.
          Σκοπεύω να εργαστώ σε άλλο τομέα αρκεί να μου παρέχεται ο μισθός για να μπορώ να ζω με αξιοπρέπεια.
          Ευχαριστώ για τις ευχές ;)

          Comment


          • #6
            Προσωπική μου άποψη , θα κυνηγούσα κάτι στον τομέα σου .
            Τουλάχιστον στην Ολλανδία , μετράει η εξειδικευση πολύ .
            Επίσεις λόγο κρίσης σε όλη την Ευρωπη , πολύς κόσμος κοιτάει για ποιο γενικές δουλείες .
            Στις δουλείες που δεν χρειάζεσε μεγάλη εξειδίκευση , έχει αρκετό κορεσμό .
            Εαν έχεις μια α εμπειρία στον τομέα σου , καλύτερα είναι να προσπαθήσεις για εκέι εστω και εαν ειναι entry level .
            Επίσεις δεν ξέρω χρονικά και οικονομικά εαν σου βγαίνει , αλλά πολύ καλη ιδέα έιναι να κάνεις ενα μεταπτυχιακό στην χώρα που επιλέξεις .
            Ανοίγει περισσότερες πόρτες .

            Αυτό με τα χρήματα είναι παρα πολύ σωστό . Επίσεις ανάλογα με την χώρα αλλά και την περιοχή που θα κοιτάξεις , μπορεί να έχει τρομερές διαφορές .
            'Οσο περισσότερα , τόσο λιγότερο αγχος . Αλλά αμα το κοιτάς σαν πρώτη παράμετρο , είσαι σε καλό δρόμο .
            Το κανώ πλάνο έχει μεγάλη βαρύτητα , αλλά το κάνω πλάνο και βγάζω κόστος είναι το μηδεν στην διαδικασία!

            Φαντάζομαι έχεις διαβάσει παλιά θέματα στο φόρουμ , αν όχι , κοιταξέ τα μιας και για Ολλανδία είδικά , έχουμε γράψεί σχεδον οτι μπορεί να σε ενδιαφέρει .
            Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

            Comment


            • #7
              Θεωρώ ότι δεν θα μπορέσω να ασχοληθω απευθείας με τον τομέα μου.
              Το μεταπτυχιακό πράγματι είναι μια πολύ καλή επιλογή (γνωρίζω άτομα που εξασφαλίστηκαν επαγγελματικά με αυτόν τον τρόπο)
              αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα για κάτι τέτοιο.
              Πιστεύω ότι αν κάνω το βήμα στα αρχικά στάδια τουλάχιστον θα αρκεστώ με μια εργασία που να προσεγγίζει δουλειά ανειδίκευτου εργάτη.
              dpant
              New Member
              Last edited by dpant; 13/09/16, 15:57.

              Comment


              • #8
                Nantuko μια ερώτηση για το θέμα του intership που ανέφερες.
                Στην Ολλανδία είναι συνήθως χωρίς αμοιβή ή δίνεται κάτι συμβολικό?

                Comment


                • #9
                  Ανάλογα με την εταιρία . Αλλά έχει πάντα αμοιβή .
                  Απο όσο ξέρω , εαν νοικιάσεις απλα ενα φτηνό δωμάτειο , και εισαι και λίγο Σπαρτιάτης ,
                  την βγάζεις με τα λεφτά απο το intership .
                  Ιδανικά στείλε σε καμια αγγελία ενδηκτικά να δεις .
                  Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by dpant View Post
                    Στο μυάλο μου έχω ότι αρχικά πρέπει να υπάρχουν τα χρήματα για το δύσκολο ξεκίνημα.
                    Γνωρίζω μόνο Αγγλικά.
                    Έχω εργαστεί στον τομέα μου αλλά πιστεύω ότι η εμπειρία μου δεν είναι αρκετή για μπορώ να εργαστώ στο εξωτερικό στο ίδιο αντικείμενο.
                    Σκοπεύω να εργαστώ σε άλλο τομέα αρκεί να μου παρέχεται ο μισθός για να μπορώ να ζω με αξιοπρέπεια.
                    Ευχαριστώ για τις ευχές ;)
                    Opos eipe I Nantuko douleies aneidikeytou exoun koresmo alla mporeis na vreis kati px macdonalds klp. Omos de tha einai monimes,kapoies tha se exoun liges meres ti vdomada opote tha vgainei mono to noiki. Den ksero ti exeis sto myalo sou os aksioprepos. Omos edo mono anthropoi me psilous stoxous katafernoun na zoun mia kali zoi. Oi ypolloipoi apla epivionoun.
                    Min ypotimas ton eayto sou. Aytopoepoithisi thelei. Ksero oti ta xrimata einai megalo thema opote stin arxi mia douleia tou podariou einai xrisimu. Omos mathe parallila ti glossa kai ftiakse plano gia ta epomena xronia.

                    Comment


                    • #11
                      Dpant σου εύχομαι καλή επιτυχία και να μας ενημερώνεις και εμάς που προσπαθούμε να φύγουμε για τις κινήσεις που έχεις κάνει

                      Comment

                      X
                      Working...
                      X
                      ×
                      Welcome to BOOST 95.5