Πριν λίγο καιρό έκανα την πρώτη μου επίσκεψη στην Ολλανδία .
Συνάντησα στο δρόμο Έλληνες που είχαν πάει να μείνουν μόνιμα στην Ολλανδία αλλά και πολλούς τουρίστες.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι εντυπώσεις ήταν διαφορετικές μεταξύ των Ελλήνων που μένουν στην Ολλανδία
και των Ελλήνων τουριστών.
Μπορώ να πω ότι οι τουρίστες σε γενικές γραμμές ήταν πιο ευχαριστημένοι από τους Έλληνες που έμεναν στην Ολλανδία.
Μπορώ να πω ότι ήταν φυσιολογικό γιατί όπως και να χει , οι διακοπές είναι διακοπές!

Διαβάζοντας το forum , παλιά θέματα και διάφορα άλλα blogs θα έλεγα ότι σε κάποια συμφωνώ και σε κάποια όχι .
Στο blog της Φανής διάβασα για 4 Έλληνες της Ολλανδίας . Η γνώμη που με αντιπροσωπεύει ποιο πολύ είναι Η οικονομική κατάσταση στην Ελλάδα, τ’ ότι δεν έβλεπα ένα καλύτερο αύριο (Μιχάλης, 38) .
Επίσης το άρθρο που βρήκα για τα 10 ψέμματα που σου είπε ο κολλητός για να έρθεις στην Ολλανδία το θεωρώ λίγο "τραβηγμένο" !

Πάμε λοιπόν στα δικά μου !!!
Δεδομένου ότι εργάζομαι στην Ελλάδα θέλω να κάνω προσεχτικές κινήσεις και να ανεβάσω ένα καλό βιογραφικό ,
όπως είπα στο τίτλο σκέψεις για μετανάστευση στην Ολλανδία !
Θα βρω δουλειά μόνο με αγγλικά ή θα πρέπει να γραφτώ Ολλανδίκα ; Είναι δύσκολα τα Ολλανδικά ; Με εντατικό διάβασμα πόσο γρήγορα τα μαθαίνεις ;

Οι δουλειές στο customer care απαιτούν μόνο Αγγλικά ή έχουν προαπαιτούμενη την Ολλανδική γλώσσα ;

Θα μπορέσω να βρω εργασία σε μικρή περιοχή ή μόνο σε μεγάλες αστικές πόλεις ;

Η ηλικία παίζει ρόλο ;
π.χ ή άνω των ...άντα βρίσκουν δουλειά ;

Θα επανέλθω ξανά με νεότερα !