Καλησπέρα και απο εμένα και καλώς σας βρήκα.

Νομίζω κ εγώ πως βρίσκομαι στην χειρότερη φάση της ζωής μου! Έχω τελειώσει Biomedical Engineering στην Ελλάδα και δουλέυω (δυστυχώς?) με το που βγήκα απ' την σχολή πάνω στο αντικείμενο. Το δυστυχώς πάει στο γεγονός ότι αν δεν έβρισκα δουλειά τότε , τώρα θα ήμουν έξω.
Έχω ήδη 5 χρόνια προϋπηρεσίας και τα τελευταία 2 χρόνια λόγω κατάστασης της χώρας σκέφτομαι να φύγω. Το σκέφτομαι γιατί η Ελλάδα είναι Ελλάδα , έχω δουλεια πάνω στο αντικείμενο με μισθό στο 1000αρικο αλλα δυστυχώς η χώρα παραπαίει κ δεν βλέπω να έχω και καμιά εξέλιξη εδώ. Την Ολλανδία την έχω επισκεφθεί ήδη 3 φορές λόγω και την ξαδέρφης μου που ζεί εκεί μόνιμα και μπορώ να πώ οτι μ' αρέσει και θα μπορούσα να ζήσω ευχαρίστως.
Όσον αφορά την δουλεία , συναναστρέφομαι αρκετά με εξωτερικό (πανευρωπαικά συνέδρια, εκπαιδεύσεις, επικοινωνία κλπ) οπότε έχω μια ιδέα για το πως λειτουργούν .
Το τελευταίο 7μηνο που έχω στείλει αρκετά cvs έχω μόνο μια συνέντευξη απο Philps Medical η οποία δεν πήγε καλά και προβληματίστηκα. Όσον αφορά τ' Αγγλικά μου δυστυχώς δεν μιλάω fluently. Απ' οτι βλέπω είναι αρκετά δύσκολο το βήμα του interview αν δεν μιλάς fluently οπότε σκέφτομαι και για ένα master στο Αμστερναμ μήπως απορροφηθώ πιο εύκολα στην αγορά εργασίας μιλώντας fluently Αγγλικά και μαθαίνοντας σιγά σιγά κ Ολλανδικά.

Η απορία μου επίσης είναι πως αρκετοί απο εδώ βρήκατε δουλειά, πως περάσατε δλδ το interview γτ δεν πιστεύω να μιλάγατε ολοι άριστα. Όπως και να το κάνουμε αν δεν μιλάς σε καθημερινή βάση και proficiency να έχεις, είναι δύσκολο να σου βγεί λέξη..πόσο μάλλον σε απαντήσεις για συνέντευξη.
. Είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία? Το μάστερ πιστεύετε θα βοηθήσει?

Σορρυ για το μακροσκελές κείμενο και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!