Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλησπέρα με σκέψεις για τις Κάτω Χώρες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλησπέρα με σκέψεις για τις Κάτω Χώρες

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη που έχτισαν αυτό το πολύ χρήσιμο φορουμ.
    Τον τελευταίο χρόνο η γυναίκα μου, μου "φύτεψε" την ιδέα του να φύγουμε σε μια άλλη ευρωπαϊκή χώρα, όχι τόσο λόγο ανάγκης αλλά σαν εμπειρία ζωής.
    Κάθε καλοκαίρι για 1 εβδομάδα βολοδέρνουμε σε κάποια ευρωπαϊκή χώρα και βλέπουμε πράγματα που μας εντυπωσιάζουν και μας αρέσουν, έτσι λοιπόν έχουμε βάλει σαν στόχο την Ολλανδία για να ζήσουμε αυτή την εμπειρία.
    Στο mofeu μπήκα ως μέλος για να μάθω περισσότερα για την διαδικασία και να ακούσω από τα υπόλοιπα μέλη που έκαναν το βήμα αυτό αν ήταν τελικά η σωστή επιλογή ή όχι. Όπως προανέφερα δεν είναι η οικονομική κρίση τόσο η αιτία αλλά η γενικότερη αλλαγή που θέλουμε να κάνουμε.
    Ξεκινήσαμε δειλά δειλά από σεπτέμβριο ιδιαίτερα μαθήματα ολλανδικών μιάς και από αγγελίες που κοιτάζω ενδεικτικά, πέραν των αγγλικών θέλουν και την δική τους γλώσσα κάτι που το θεωρώ και λογικό, και θα ήθελα να μάθω τι επίπεδο ζητάνε.
    Είμαστε και οι 2 χημικοί, και στόχος είναι κάποια από τις βιομηχανίες ειδικά πάνω στο κομμάτι των coatings μιας και εκεί έχω την εμπειρία που ζητάνε.

    Αυτά για την ώρα και θα επανέλθω με καινούργια post

  • #2
    Chris82f χρόνια πολλά και καλή χρονιά
    Τον τελευταίο χρόνο η γυναίκα μου, μου "φύτεψε" την ιδέα του να φύγουμε σε μια άλλη ευρωπαϊκή χώρα, όχι τόσο λόγο ανάγκης αλλά σαν εμπειρία ζωής.
    Η μετανάστευση είναι μία μεγάλη απόφαση , αν δεν υπάρχει ανάγκη τότε (χωρίς παρεξήγηση) για μένα είναι μία καλή χώρα για να ζήσεις, η Ελλάδα . Έχετε παιδάκια;
    Τον τελευταίο χρόνο η γυναίκα μου, μου "φύτεψε" την ιδέα του να φύγουμε σε μια άλλη ευρωπαϊκή χώρα, όχι τόσο λόγο ανάγκης αλλά σαν εμπειρία ζωής.
    Για ποιο λόγο η Ολλανδία;
    αν ήταν τελικά η σωστή επιλογή ή όχι.
    Αν βρεις δουλειά είναι πολύ σωστή η επιλογή σου . Η Ολλανδία είναι πολύ διαφορετική Ευρωπαική χώρα γιατί σε λίγα χιλιόμετρα απόσταση βρίσκεις τα πάντα.
    για παράδειγμα το Αμστερνταμ (αν δεν είχε το red light district και τα coffee shop) , θα μπορούσε να μου θυμίζει την Αθήνα , με τους τουρίστες και γενικά ένα χαρούμενο περιβάλλον.
    δεύτερο παράδειγμα η παραλία της Χάγης (αν τα νερά της ήταν μπλε σαν τα Ελληνικά) θα μπορούσε να μου θυμίζει ένα Ελληνικό νησί με τα μπαράκια και τις ταβέρνες ,
    η Χάγη πολύ διαφορετική πόλη , είναι κάτι το διαφορετικό .
    Τρίτο παράδειγμα το Ρότερνταμ λόγω του περιστρεφόμενου πύργου να μοιάζει στην Θεσσαλονίκη .
    Ξεκινήσαμε δειλά δειλά από σεπτέμβριο ιδιαίτερα μαθήματα ολλανδικών μιάς και από αγγελίες που κοιτάζω ενδεικτικά, πέραν των αγγλικών θέλουν και την δική τους γλώσσα κάτι που το θεωρώ και λογικό, και θα ήθελα να μάθω τι επίπεδο ζητάνε.
    Ολλανδικά οπωσδήποτε !!! και όσο καλύτερα μπορείτε αλλιώς αν βρείτε δουλειά μόνο στο Αμστερνταμ.

    Περιμένουμε as soon as possible τα νέα σου αγαπητέ φίλε.
    Ήρθε η στιγμή να γράφω πιο συχνά!
    glykos
    Silver Member
    Last edited by glykos; 16/01/18, 11:34.

    Comment


    • #3
      Καλή χρονιά φίλε Glyko,
      δε σου κρύβω ότι με μπέρδεψες λιγάκι.
      Σίγουρα η Ελλάδα είναι μία ωραία χώρα να ζείς αν μπορείς να απολαμβάνεις όσο θέλεις τον ήλιο, το φαγητό, τη θάλασσα και τα βουνά, την διασκέδαση και πολλά άλλα. Στην φάση αυτή δυστυχώς δεν μπορούμε να τα απολαύσουμε αυτά, και τα στριμώχνουμε όλα σε 2 εβδομάδες καλοκαιριού, και ο υπόλοιπος χρόνος είναι απλά αναμονή μέχρι την επόμενη καλοκαιρινή άδεια.
      Θεωρώ λοιπόν πως πηγαίνοντας στην ολλανδία ο υπόλοιπος χρόνος μπορεί να αξιοποιηθεί καλύτερα, και να απολάυσω πιο άνετα το καλοκαίρι στην ελλάδα. Παιδιά δεν έχουμε ακόμα ίσως είναι και αυτός ένας λόγος που η απόφαση πάρθηκε πιο εύκολα.

      Το σημείο που με μπέρδεψες διαβάζωντας και τα υπόλοιπα post σου είναι ότι ήσουν Αμστερνταμ, γύρισες Αθήνα και μάλλον ψάχνεσε να φύγεις ξανά?
      Εάν δεν είναι κάτι πολύ προσωπικό, γιατί γύρισες και γιατί θες να ξαναφύγεις?
      Δεν θέλω να είμαι αδιάκρητος απλά επειδή έχω φίλους που μου λένε ότι αφού είμαι καλά οικονομικά και δεν υπάρχει κάποια ανάγκη, αν φύγω εξωτερικό θα είναι μία κακή απόφαση. Οπότε πιάνω τον εαυτό μου καμιά φορά να με ρωτάω "μήπως είσαι χαζός?"
      Η φάση είναι ότι η απάντηση που μου δίνω είναι "Ναι, you only live once"

      Γενικά δεν θέλω να ψαχτώ στο Αμστερνταμ, θα προτιμούσα προς Μααστριχτ πλευρά, Ουτρεχτη και προς Χαγη.

      Σε ευχαριστώ για το post σου, και ελπίζω να έχεις σύντομα νέα μου

      Comment


      • #4
        Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απαντηση σου.
        Εγώ ανέβηκα στην Ολλανδία λόγω κεραυνοβόλου έρωτα , οπότε είχα να μείνω , να γραφτώ στο δήμο και γενικά τις ευκαιρίες μου,που δεν τις αξιοποίησα όπως έπρεπε.
        Τι γίνεται όμως όταν σε χωρίζει η κοπέλα σου και σου λέει ότι πρέπει να φύγεις από το σπίτι ... Δούλευα κάπου για ορισμένους μήνες , δεν ήμουν μόνιμος και γύρισα στην Ελλάδα .
        Δεν θέλω να είμαι αδιάκριτος απλά επειδή έχω φίλους που μου λένε ότι αφού είμαι καλά οικονομικά και δεν υπάρχει κάποια ανάγκη, αν φύγω εξωτερικό θα είναι μία κακή απόφαση. Οπότε πιάνω τον εαυτό μου καμιά φορά να με ρωτάω "μήπως είσαι χαζός?"
        Κακή απόφαση δεν είναι ... θα σου πω ότι αν το έχεις βάλει στο μυαλό σου τότε καλύτερα να το κάνεις γιατί θα φτάσεις κάποια ηλικία και θα αναρωτιέσαι ακόμα εάν έπρεπε να πας στο εξωτερικό . Οπότε καλύτερα να το κάνεις παρά να το μετανιώσεις αργότερα.

        Ποιες κινήσεις έχεις κάνει για να πας στην Ολλανδία ;

        Comment


        • #5
          Πέρα από 10 μερες ταξιδάκι το καλοκαίρι που μας πέρασε, και μια 3μερη επίσκεψη για δουλεία σε μια εταιρεία πρίν από 5 χρόνια δεν είχα άλλα πάρε δώσε με ολλανδία.
          Οπότε τον σεπτέμβρη ξεκινήσαμε μαθήματα με τη γυναίκα μου, τώρα ετοιμάζω το βιογραφικό και ξεκινάω να στέλνω για δουλείες. Κοιτάζω από Linkedin και Glassdoor.
          Ελπίζω μετά το καλοκαίρι να ανεβαίνω.

          Comment


          • #6
            Ούτε εγώ πιστεύω ότι είναι λάθος να ρίχνει κάποιος ματιές έξω και να θέλει το καλύτερο για τον ίδιο και την οικογένεια του.
            Άλλωστε η κατάσταση στην Ελλάδα μπορεί να χειροτερέψει - δεν το ξέρω σίγουρα - αλλά πολύ το φοβάμαι .
            Η προετοιμασία είναι ότι το καλύτερο.
            Κάποια στιγμή είχα σταματήσει να ψάχνομαι αλλά τώρα πάλι έχω αρχίσει να το ξανακοιτάω .

            Comment


            • #7
              Καλημέρα και από μένα,
              όπως είπε ο glykos καλύτερα να βρείτε πρώτα δουλειά με σχετικά σταθερό συμβόλαιο ή τουλάχιστο αν γίνεται πάνω από 1 χρόνο για να μπορέσετε να τακτοποιηθείτε και να είστε εντάξει με τους λογαριασμούς σας. Τα σπίτια για παράδειγμα είναι πιο ακριβά και η εγγραφή στο δήμο είναι απολύτως απαραίτητη και χρειάζεται δικαιολογητικά.

              Comment


              • #8
                Πάντα η στιγμή της μετακίνησης θα συνοδεύετε και με μια δουλειά σταθερή και καλοπληρωμενη αλλιώς είναι ρίσκο. Δεν έχει νόημα να είμαστε σε μια χώρα καινούργια και να τα κουτσοβγαζουμε πέρα πάλι

                Comment


                • #9
                  Γεια σου chris και καλώς όρισες στο φόρουμ .
                  Η μετανάστευση είναι και θέμα χαρακτήρα , άλλοι την θεωρούν εφικτή και άλλοι δύσκολη απόφαση.

                  'Εχω πάει πολλές φορές Ολλανδία για διασκέδαση και μπορώ να πω ότι μου αρέσει πάρα πολύ σαν χώρα ...
                  βέβαια εγώ δουλεύω και δεν έχω ανάγκη να φύγω αλλά παρακολουθώ τα παιδιά που έχουν φύγει από Ελλάδα
                  και ακούω τις εμπειρίες τους.

                  Comment


                  • #10
                    Γεία σου και σε εσένα gkol, καλως σας βρήκα!
                    όπως ανέφερα, είμαι από τους τυχερούς που έχω μία σχετικά καλή δουλεία πάνω στο αντικείμενο που σπούδασα.
                    Θέλω να πω με αυτό, ότι υπάρχει και ένα μεγάλο ποσοστό κόσμου που φεύγει για άλλους λόγους όχι οικονομικούς.
                    Θα χαρώ να βρεθούμε και στο καφέ που προγραμματίζουμε.

                    Comment


                    • #11
                      Γεια σου chris82f , η ιδέα που σου "φύτεψε" η γυναίκα σου υλοποιήθηκε τελικά ; Αν ναι θα ήθελα να σου κάνω κάποιες έξτρα ερωτήσεις , αν όχι ,γιάτι ;
                      chris82f likes this.

                      Comment


                      • #12
                        Και έρχεται μετά από μερικά χρονακια στο άσχετο η ευκαιρία που περίμενες, την αρπάζεις και όπου σε βγάλει. Καιρό είχα να μπω στο φόρουμ, λίγο ο COVID, λίγο ότι ήρθαν οι δίδυμες κόρες μου πριν από 10 μήνες, είχα αφήσει στην άκρη το σχέδιο.
                        Έσκασε λοιπόν δουλειά πάνω στο αντικείμενο μισθος καλός 4760 μικτά, και 5000 για relocation. Περιοχή λίγο ήσυχα ανάμεσα Groningen και Friesland. Πριν από 5 χρόνια ούτε που θα το σκεφτόμουν σε αυτά τα μέρη, τώρα με 2 παιδιά φαντάζει πιο σωστό.
                        1 Σεπτεμβρίου ξεκινάω και επίσημα.
                        ​​​​​​Μπήκα λοιπόν ξανά στο φόρουμ για να σας περιγράψω την ιστορία μετάβασης που ξεκινάει σιγά σιγά και τους παλιότερους να τους τρελάνω στις ερωτήσεις.
                        Τα λέμε σε επόμενα post

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by chris82f View Post
                          Και έρχεται μετά από μερικά χρονακια στο άσχετο η ευκαιρία που περίμενες, την αρπάζεις και όπου σε βγάλει. Καιρό είχα να μπω στο φόρουμ, λίγο ο COVID, λίγο ότι ήρθαν οι δίδυμες κόρες μου πριν από 10 μήνες, είχα αφήσει στην άκρη το σχέδιο.
                          Έσκασε λοιπόν δουλειά πάνω στο αντικείμενο μισθος καλός 4760 μικτά, και 5000 για relocation. Περιοχή λίγο ήσυχα ανάμεσα Groningen και Friesland. Πριν από 5 χρόνια ούτε που θα το σκεφτόμουν σε αυτά τα μέρη, τώρα με 2 παιδιά φαντάζει πιο σωστό.
                          1 Σεπτεμβρίου ξεκινάω και επίσημα.
                          ​​​​​​Μπήκα λοιπόν ξανά στο φόρουμ για να σας περιγράψω την ιστορία μετάβασης που ξεκινάει σιγά σιγά και τους παλιότερους να τους τρελάνω στις ερωτήσεις.
                          Τα λέμε σε επόμενα post
                          Καλη αρχη!Εκλεισες απο τωρα για 1η Σεπτεμβρη?Μπραβο . Αντε με το καλο να βρεις και σπιτι και ολα να σας πανε ευκολα .
                          chris82f likes this.
                          Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                          Comment


                          • #14
                            Πετάχτηκα τέλος Μαρτίου τους είπα ότι θέλω 3 μήνες notice period από την δουλειά που είμαι τώρα, λένε αυτό πάει Ιούλιο και Αύγουστο πάμε διακοπές, οπότε ελα 1 Σεπτεμβρίου.
                            αφήνω αυτό το topic και ξεκινάω καινούργιο "μετακόμιση 4μελους οικογένειας στις κάτω χώρες" 😃

                            Comment


                            • #15
                              Μπράβο βρε φίλε! Να ένα καλό νέο!!!!
                              chris82f likes this.

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5