Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

Ο Γιάννης Β. από Ολλανδία στο mofeu.eu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ο Γιάννης Β. από Ολλανδία στο mofeu.eu


    1)Ποια είναι η ηλικία σου; Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου;Τι έχεις
    σπουδάσει;Τι γλώσσες μιλάς;


    - Την στιγμή του γράφοντος η ηλικία μου είναι 32 ετών.

    - Η καταγωγή μου είναι μισή Πειραιώτικη μισή Αθηναϊκή.

    - Όσο ζω μαθαίνω, η μόρφωση είναι εσαεί μιας και πρέπει να εξελισσόμαστε όχι να
    μένουμε στάσιμοι, για τις ανάγκες της ερώτησης η απάντηση είναι ICT & Security .

    - Μιλάω Ελληνικά, Αγγλικά και βασικά Ολλανδικά (προσπαθώ να μάθω τη γλώσσα).

    2)Πόσο καιρό είσαι στην Ολλανδία;Ποιος ήταν ο λόγος που μετανάστευσες στην
    Ολλανδία;Τι δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Ολλανδία;


    -Η πρώτη μου επαφή με την Ολλανδία έγινε τον Αύγουστο του 2010 εκ τότε το 2012 ήταν η
    πρώτη απόπειρα για μόνιμη μετεγκατάσταση η οποία πήγε στράφι λόγο απρόοπτων
    καταστάσεων ανωτέρας βίας και φτάσαμε αισίως τον Αύγουστο του 2016 όπου εδραιώθηκε
    η μόνιμη διαμονή μου στην Ολλανδία.
    Ο λόγος που επέλεξα την συγκεκριμένη χώρα ήταν συνειδητή επιλογή, και έχει να κάνει με
    την νοοτροπία της κοινωνίας και ότι είναι προοδευτική, δεκτική, ίση προς όλους (στον
    βαθμό που είναι εφικτό), τις αμέτρητες επιλογές που σου προσφέρει, καθώς και την
    ευκαιρία που σου δίνει η ίδια η χώρα σε βιοποριστικό επίπεδο για να εξελιχθείς και να
    ζήσεις με αξιοπρέπεια την όποια ζωή επιλέξεις να κάνεις σεβόμενος πάντα την ελευθερία
    του άλλου, και την εκάστοτε νομοθεσία.
    - Προσωπικά προσαρμόζομαι ταχύτατα, οπότε δεν αντιμετώπισα κάποια δυσκολία στην
    μετάβαση μου προς τον Ολλανδικό τρόπο ζωής, απεναντίας η μετάβαση ήταν
    ενδιαφέρουσα γιατί εξερευνώ νέες κουλτούρες, τρόπο σκέψης κτλ.
    Σίγουρα μια δυσκολία και ίσως η μοναδική, είναι η εύρεση σπιτιού σαν ενοικιαστής αν
    έχεις μαζί σου ζώο συντροφιάς (π.χ. σκύλο-γάτα).

    3)Η ποιότητα ζωής είναι καλύτερη στην Ολλανδία σε σχέση με την Ελλάδα;

    -Η ποιότητα ζωής στην Ολλανδία σε σχέση με την Ελλάδα μέσα από το δικό μου οπτικό
    πρίσμα είναι σαφώς καλύτερη σε κάθε επίπεδο, δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, από κάθε
    άποψη.

    4)Ποια ήταν τα βήματα που ακολούθησες για να πας στην Ολλανδία;

    -Το πρώτο βήμα που έκανα ήταν να ψάξω / ετοιμάσω κάθε λογής έγγραφο που θα
    χρειαζόμουν για την εγγραφή μου στην Ολλανδία.

    Έπειτα το επόμενο βήμα ήταν η εύρεση κατοικίας. Και τελευταίο βήμα ήταν το να εξοπλίσω
    τον εαυτό μου με ένα χαμόγελο και αισιοδοξία να κυνηγήσω το όνειρο μου. Έτσι και
    αλλιώς τα πράγματα θα κυλήσουν όπως θέλουν αυτά, η ζωή ξέρει, και εγώ την
    εμπιστεύομαι .


    5)Η εύρεση σπιτιού και εργασίας είναι δύσκολη για κάποιον νέο μετανάστη; Ποια site
    πιστεύεις ότι είναι αξιόπιστα και μπορούν να στείλουν είτε ένα βιογραφικό, είτε να
    βρουν ένα σπίτι για να μείνουν;


    -Ας δούμε λίγο ρεαλιστικά τα πράγματα, η εύρεση σπιτιού είναι δύσκολη και στις μεγάλες
    πόλεις ακόμη δυσκολότερη, διότι υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση από προσφορά. Πράγμα που
    οδηγεί και σε “παράλογες” τιμές ενοικίασης / πώλησης. Συνεπώς η δυσκολία εύρεσης
    κατοικίας είναι ανάλογη με το ύψος του μπάτζετ που διαθέτει ο υποψήφιος μετανάστης.
    Στο θέμα εργασίας, η Ολλανδία προσφέρει επιλογές σε όλους δίχως διακρίσεις, και
    δημιουργεί συνεχώς θέσεις εργασίας για να εξαλείψει την ανεργία.
    - Για όσους έχουν κάποια ειδίκευση και ψάχνουν συγκεκριμένη εργασία θα τους
    συμβούλευα να χρησιμοποιήσουν το LinkedIn καθώς και να δικτυωθούν με recruiters. Για
    τους ανειδίκευτους, υπάρχει ο ΟΑΕΔ και κάποια γραφεία εύρεσης εργασίας στους
    μεγάλους δήμους όπου μπορούν να απευθυνθούν.
    Επίσης μπορείς να εργαστεί κανείς σαν ελεύθερος επαγγελματίας (περισσότερες
    πληροφορίες στον εκάστοτε δήμο και στο αντίστοιχο επιμελητήριο). Καθώς επίσης και
    αντίστοιχες ομάδες στο στα μέσα δικτύωσης που κατα καιρούς έχουν αγγελίες για
    ενδιαφερόμενους.
    Τέλος Google is your friend, χρησιμοποίησε το έξυπνα και θα βρεις άπλετο υλικό για
    εύρεση εργασίας / οικίας.
    ΠΡΟΣΟΧΉ στις απάτες γιατί πάντα υπάρχουν και αυτές.

    6)Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα, Έλληνες αποφασίζουν να
    μεταναστεύσουν στην Ολλανδία, τι έχεις να τους συμβουλέψεις;


    -Η συμβουλή μου είναι απλή, να είναι προετοιμασμένοι με πείσμα, επιμονή και υπομονή
    και σαφώς να είναι προοδευτικοί στο τρόπο σκέψης τους γιατί πρέπει να προσαρμοστούν
    στα νέα δεδομένα της Ολλανδίας και όχι η Ολλανδία στον δικό τους τρόπο σκέψης.

    7)Ένας νέος μετανάστης που δεν γνωρίζει Ολλανδικά,σε τι εργασία μπορεί να εργαστεί;

    - Στην Ολλανδία μπορείς να εργαστεί κανείς σε κάθε λογής θέση ανάλογα τον τομέα
    ειδίκευσης του αρκεί να γνωρίζει αγγλικά. Τα Ολλανδικά θα σε βοηθήσουν στην
    επαγγελματική σου ανέλιξη, οπότε καλό θα είναι να μάθεις την Ολλανδική γλώσσα.

    8)Πόσο θεωρείς ότι υπάρχει αλληλεγγύη στους Έλληνες της Ολλανδίας, στο θέμα ότι αν
    βοηθάει ο ένας τον άλλον και με τι τρόπο; Υπάρχουν κάποιοι Ελληνικοί σύλλογοι ;


    -Υπάρχει πρόοδος στο κομμάτι αλληλεγγύης ανάμεσα στους Έλληνες και όχι μόνο της
    Ολλανδίας σε σχέση με τις παλαιότερες φουρνιές, οι νέες γενιές είναι πιο αλληλέγγυες και
    υπάρχει διάθεση για βοήθεια, βέβαια υπάρχουν και περιπτώσεις που η ελληνική νοοτροπία
    και ο ωχαδερφισμός κάποιον σπέρνουν την διχόνοια αλλά ευτυχώς σταδιακά
    περιθωριοποιούνται αυτές οι περιπτώσεις από το σύνολο.
    Υπάρχουν Ελληνικοί σύλλογοι, και κοινότητες είτε με σε αναλογική μορφή είτε σε ψηφιακή
    (βλ. ομάδες στα social media) .

    9)Ποια είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα κατά την γνώμη σου, στο να μένεις
    Ολλανδία και ποια στην Ελλάδα;


    -Τα πλεονεκτήματα της Ολλανδίας σε σχέση με την Ελλάδα είναι αμέτρητα.
    Ενδεικτικά εδώ δεν υπάρχει ρατσισμός (ίσως σε μεμονωμένες περιπτώσεις) και κακοποίηση
    ζώων, υπάρχουν ίσες ευκαιρίες για όλους, υπάρχει ισότητα και αξιοπρέπεια, υπάρχει
    μέλλον για τα παιδιά, υπάρχει κράτος , πρόνοια, εκπαίδευση, υγιείς αθλητισμός, υποδομές.
    Προσωπικά πλεονέκτημα βρίσκω και το πιο ψυχρό κλίμα της Βόρειας Ευρώπης σε σχέση με
    τον καύσωνα της Μεσογείου .
    Μειονέκτημα θα έλεγα η υψηλή φορολογία και η Ολλανδική κουζίνα.


    10)Πως κατά την γνώμη σου θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί η κρίση στην Ελλάδα
    βλέποντας ότι
    ακόμα και οι πολιτικοί ηγέτες έχουν παραδεχτεί ότι η συνταγή που έχουν δώσει για το
    πρόβλημα της
    Ελλάδας είναι λανθασμένη;


    -Δυστυχώς δεν πιστεύω πως μπορεί να αντιμετωπιστεί η κρίση στην Ελλάδα τόσο εύκολα
    με μια απλή πρόταση/δράση διότι σε κοινωνικό και συλλογικό επίπεδο δεν είναι
    διατεθειμένοι για την αλλαγή, υπάρχει έλλειψη παιδείας, και δεν υπάρχει διδαχή/αποδοχή
    για το κοινό καλό.
    Προσωπικά όσες φορές έδρασα σε συλλογικό/τοπικό επίπεδο για την αντιμετώπιση της
    κρίσης κάνοντας προσπάθεια για ένα βήμα τη φορά, έβρισκα τοίχο. Θα έλεγα πως είμαι
    απογοητευμένος από την Ελληνική νοοτροπία.

    Ημερομηνία : Δευτέρα 26 Μαρτίου 2018
X
Working...
X
×
Welcome to BOOST 95.5