Announcement

Collapse
No announcement yet.

Είναι οι λάμπες οικονομίας?????

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Είναι οι λάμπες οικονομίας?????

    Οι λάμπες οικονομίας είναι αντιοικονομικές. Υποτίθεται ότι έχουν το πενταπλάσιο χρόνο λειτουργίας και καταναλώνουν το ένα πέμπτο της ενέργειας από τις κοινές λάμπες πυρακτώσεις. Όμως είναι υπερευαίσθητες στις διακυμάνσεις τις τάσης της ΔΕΗ με αποτέλεσμα όπου υπάρχουν τέτοια προβλήματα η ζωή τους δεν ξεπερνά τον μήνα. Επίσεις δεν τα πάνε καλά με τους πολλούς χειρισμούς άναψε σβήσε και τους μικρούς ενδιάμεσα χρόνους λειτουργίας, δηλαδή δεν είναι καλές για χρήση σε κλιμακοστάσια πολυκατοικιών και αν είσαι διαχειριστής πολυκατοικίας μπορεί να εκτεθείς γιατί είναι πανάκριβες και θα τις δεις να καίγονται σε χρόνο ρεκόρ. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι οικολογικές λόγο της πολυπλοκότητας της κατασκευής τους. Οι παλιές αποτελούνταν από 3-4 υλικά, οι υποτιθέμενες οικολογικές-οικονομίας αποτελούντα από πολύ περισσότερα.

  • #2
    Οι λάμπες οικονομίας είναι και πιο ακριβές να τις αγοράσεις ! Έτσι δεν είναι ;

    Comment


    • #3
      Καλό θα ηταν να προτιμάτε επώνυμες όπως Philips. Μια αναζητηση λαμπες οικονομιας philips θα τις βρειτε στο Google σε καταστηματα αθηνα

      Comment


      • #4
        Όλες τις λάμπες οικονομίας που έχω στο σπίτι είναι Philips και συγκεκριμένα
        ΑΥΤΕΣ

        Το θέμα είναι πως η λάμπα η παλιά των 60w στην οικονομίας είναι η 75 και όχι η 60 γιατί βγάζουν λίγο χαμηλότερο φως.
        Πάντως τις έχω 1,5 χρόνο και δουλεύουν άψογα:yahoo:

        Comment

        X
        Working...
        X
        ×
        Welcome to BOOST 95.5