Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οι γυναίκες παίζουν social games αλλά φοβούνται

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Οι γυναίκες παίζουν social games αλλά φοβούνται

    Έρευνα: Οι γυναίκες παίζουν social games αλλά φοβούνται
    Η έννοια του gaming έχει συνδεθεί παραδοσιακά με το ανδρικό φύλο, ωστόσο τα τελευταία χρόνια αυξάνεται με ταχείς ρυθμούς ο αριθμός των γυναικών που δείχνουν μια προτίμηση στα games και δη στα social games.
    Η Q Interactive και η Engage Expo πήραν συνεντεύξεις από 700 γυναίκες προκειμένου να διερευνήσουν τις απόψεις τους γύρω από το θέμα των παιχνιδιών.
    Περισσότερες από τις μισές γυναίκες του δείγματος ανέφεραν ότι παίζουν social games καθημερινά, αν και μόνο το 42% θεωρούν ότι είναι gamers. Υπάρχει κι ένα 7% που αυτοπροσδιορίζεται ως παθιασμένη gamer.
    Επίσης, το 67% είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν παίζουν έως και πέντε ώρες την εβδομάδα, ενώ το 26% ανέφερε ότι είναι ΟΚ να παίζουν από έξι ώρες και πάνω.

    Φαίνεται, όμως, ότι οι γυναίκες παίρνουν πολύ σοβαρά τον αντίκτυπο που μπορεί να έχει το gaming στην εικόνα τους.
    Οι δύο στις τρεις είπαν ότι μπορεί να επέλθει κοινωνικός στιγματισμός από το gaming, καθώς -όπως ανέφεραν- "τα παιχνίδια είναι εθιστικά και σε κάνουν να παραμελείς άλλους τομείς της ζωής σου".

    Στο πλαίσιο αυτό, δεν είναι τυχαίο το ότι ένα 16% των γυναικών του δείγματος κρύβουν το γεγονός ότι παίζουν games.

    Πηγή: e-pcmag.gr , CNET
    :flower:hug

  • #2
    Θεωρώ κρίμα αν κάποιες γυναίκες παίζουν και το κρύβουν, γιατί ενώ δεν είμαι καθόλου φεμινίστρια θεωρώ οτι είτε άντρας είσαι είτε γυναίκα θα έπρεπε να έχει σε σένα τον ίδιο αντίκτυπο (γιατί δηλαδή για τους άντρες δεν ισχύει αυτός ο στιγματισμός;).
    Ομως...
    Έχω την αίσθηση οτι το οτι οι γυναίκες παίζουν τελικά λιγότερο με τέτοια πράγματα έχει να κάνει με το γεγονός οτι εμείς τα κορίτσια έχουμε άλλη διάταξη στον εγκέφαλό μας από εσάς τα αγόρια...
    Σε ένα βιβλίο που πήρα πρόσφατα (μιλάει ακριβώς για αυτές τις διαφορές ανάμεσα στους δυο εγκεφάλους) δείχνει σε σχεδιάγραμμα, για παράδειγμα:
    Το σημείο που αφορά -απασχολεί τη σκέψη για- το TV-ζαπινγκ στον εγκέφαλο του άντρα (τεράστιο), ισοδυναμεί σε μέγεθος με εκείνο στον εγκέφαλο της γυναίκας που αφορά τη φροντίδα του σπιτικού της, ενώ το δικό της "ζαπινγκ-μόριο" είναι τόσο μικρό που δεν απεικονίζεται καν στο σχήμα.
    Το αντίστοιχο "καθημερινής φροντίδας" δεν υπάρχει καν στον αντρικό εγκέφαλο.
    Αυτό είναι ένα παράδειγμα μόνο, για να πω οτι δεν μας έλκουν τα ίδια αντικείμενα από τη φύση... και έτσι το αποτέλεσμα της έρευνας εγώ το μεταφράζω και σαν λογικό συμπέρασμα!

    Comment


    • #3
      Originally posted by OriAn... View Post
      Θεωρώ κρίμα αν κάποιες γυναίκες παίζουν και το κρύβουν, γιατί ενώ δεν είμαι καθόλου φεμινίστρια θεωρώ οτι είτε άντρας είσαι είτε γυναίκα θα έπρεπε να έχει σε σένα τον ίδιο αντίκτυπο (γιατί δηλαδή για τους άντρες δεν ισχύει αυτός ο στιγματισμός;).
      Ομως...
      Έχω την αίσθηση οτι το οτι οι γυναίκες παίζουν τελικά λιγότερο με τέτοια πράγματα έχει να κάνει με το γεγονός οτι εμείς τα κορίτσια έχουμε άλλη διάταξη στον εγκέφαλό μας από εσάς τα αγόρια...
      Σε ένα βιβλίο που πήρα πρόσφατα (μιλάει ακριβώς για αυτές τις διαφορές ανάμεσα στους δυο εγκεφάλους) δείχνει σε σχεδιάγραμμα, για παράδειγμα:
      Το σημείο που αφορά -απασχολεί τη σκέψη για- το TV-ζαπινγκ στον εγκέφαλο του άντρα (τεράστιο), ισοδυναμεί σε μέγεθος με εκείνο στον εγκέφαλο της γυναίκας που αφορά τη φροντίδα του σπιτικού της, ενώ το δικό της "ζαπινγκ-μόριο" είναι τόσο μικρό που δεν απεικονίζεται καν στο σχήμα.
      Το αντίστοιχο "καθημερινής φροντίδας" δεν υπάρχει καν στον αντρικό εγκέφαλο.
      Αυτό είναι ένα παράδειγμα μόνο, για να πω οτι δεν μας έλκουν τα ίδια αντικείμενα από τη φύση... και έτσι το αποτέλεσμα της έρευνας εγώ το μεταφράζω και σαν λογικό συμπέρασμα!

      έχεις απόλυτο δίκιο ως προς το ότι , δεν έλκουν τις γυναίκες τα ίδια ενδιαφέροντα με τους άνδρες, είτε λόγω άλλης διάταξης στον εγκέφαλο , είτε ... λόγω της φύσης τους, όπως λες.
      παρ' όλα αυτά, δεν καταλαβαίνω , με ποιό τρόπο το αποτέλεσμα της παραπάνω έρευνας είναι δυνατό να συσχετισθεί με όσα εσύ παραθέτεις ?

      γιατί κρύβουν
      το γεγονός ότι παίζουν games?
      .
      Η γνώση της άγνοιας μας, είναι η αρχή της γνώσης !
      Όποιος σκορπίζει γνώση, μαζεύει χαρά !

      Comment


      • #4
        Originally posted by giorgos89 View Post
        Έρευνα: Οι γυναίκες παίζουν social games αλλά φοβούνται
        Η έννοια του gaming έχει συνδεθεί παραδοσιακά με το ανδρικό φύλο, ωστόσο τα τελευταία χρόνια αυξάνεται με ταχείς ρυθμούς ο αριθμός των γυναικών που δείχνουν μια προτίμηση στα games και δη στα social games.
        Η Q Interactive και η Engage Expo πήραν συνεντεύξεις από 700 γυναίκες προκειμένου να διερευνήσουν τις απόψεις τους γύρω από το θέμα των παιχνιδιών.
        Περισσότερες από τις μισές γυναίκες του δείγματος ανέφεραν ότι παίζουν social games καθημερινά, αν και μόνο το 42% θεωρούν ότι είναι gamers. Υπάρχει κι ένα 7% που αυτοπροσδιορίζεται ως παθιασμένη gamer.
        Επίσης, το 67% είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν παίζουν έως και πέντε ώρες την εβδομάδα, ενώ το 26% ανέφερε ότι είναι ΟΚ να παίζουν από έξι ώρες και πάνω.

        Φαίνεται, όμως, ότι οι γυναίκες παίρνουν πολύ σοβαρά τον αντίκτυπο που μπορεί να έχει το gaming στην εικόνα τους.
        Οι δύο στις τρεις είπαν ότι μπορεί να επέλθει κοινωνικός στιγματισμός από το gaming, καθώς -όπως ανέφεραν- "τα παιχνίδια είναι εθιστικά και σε κάνουν να παραμελείς άλλους τομείς της ζωής σου".

        Στο πλαίσιο αυτό, δεν είναι τυχαίο το ότι ένα 16% των γυναικών του δείγματος κρύβουν το γεγονός ότι παίζουν games.

        Πηγή: e-pcmag.gr , CNET
        Όσα έγραψα στο προηγούμενο post (με πολλά λόγια και ίσως ένα περιττό αναλυτικό παράδειγμα) αναφέρονται στο γιατί οι γυναίκες δεν παιζουν όσο οι άντρες, αρα No news... και στο οτι είναι φοβερό που από όσες το κάνουν, ένα υπολογίσιμο ποσοστό το κάνει κρυφά...

        Comment


        • #5
          απ' ότι φαίνεται στη παραπάνω ερευνα, ένα ικανό ποσοστό (16% του δείγματος), έχει κάποιες φοβικές καταβολές ή τάσεις, που επηρεάζουν τις γυναίκες αυτές, όχι στο να απέχουν από τη συγκεκριμένη δραστηριότητα-δράση, αλλά αν κατάλαβα καλά στο να μη τη δημοσιοποιούν .
          εσύ σα γυναίκα , πως ερμηνεύεις αυτή τη στάση ?
          .
          Η γνώση της άγνοιας μας, είναι η αρχή της γνώσης !
          Όποιος σκορπίζει γνώση, μαζεύει χαρά !

          Comment


          • #6
            Originally posted by νΑμ!κρ... View Post
            απ' ότι φαίνεται στη παραπάνω ερευνα, ένα ικανό ποσοστό (16% του δείγματος), έχει κάποιες φοβικές καταβολές ή τάσεις, που επηρεάζουν τις γυναίκες αυτές, όχι στο να απέχουν από τη συγκεκριμένη δραστηριότητα-δράση, αλλά αν κατάλαβα καλά στο να μη τη δημοσιοποιούν .
            εσύ σα γυναίκα , πως ερμηνεύεις αυτή τη στάση ?
            Αυτό κατάλαβα και γώ... δεν ακούγεται μεγάλο ως ποσοστό, αλλά θεωρώ όπως προείπα, οτι είναι κρίμα να υπάρχει γυναίκα που διαχειρίζεται με τέτοιο τρόπο κάτι που της αρέσει να κάνει, και ουσιαστικά τόσο διαφορετικά από έναν άντρα, ο οποίος θα έπαιζε φανερά έτσι κι αλλιώς...
            Ή έχουμε ανάλογα ποσοστά για τούτο το ζήτημα ΚΑΙ στους άντρες από άλλες έρευνες;... γιατί τότε η κουβέντα δεν θα αφορά τα ΜΗ κατά των γυναικών σε μια ακόμα ανδροκρατούμενη κοινωνία, αλλά ένα άλλο κοινωνικό φαινόμενο...
            Με τους άντρες λοιπόν τι παίζει;

            Comment


            • #7
              κατ'αρχάς δώστε μου ορισμό του game/gaming/social game κλπ για να τοποθετηθω κι εγώ με τη σειρά μου :)

              Comment


              • #8
                Εγώ εντελώς αυθόρμητα και καταχρηστικά θεώρησα οτι μιλάμε για διάφορα παιχνίδια (ηλεκτρονικά, κτλ)... τώρα που το λες όμως, αυτό το social δεν ξέρω τι σημαίνει, δεν έχω καν ιδέα αν είναι σχετική ορολογία... (γιατί, θα έλεγε κάποιος, το social gaming θα μπορούσε να ήταν interactive μεταξύ ανθρώπων... )
                :rofos-new:

                Comment


                • #9
                  προφανώς εννοούν το παιχνίδι μεταξύ ανθρώπων ερωτικό ή μη....
                  και φυσικά οι γυναίκες παίζετε πολύ περισσότερα "παιχνίδια" από τους άντρες. απλά οι άντρες θεωρείται ότι έχουν τα ηνία στο καμάκι. μούφες. η γυναίκα πάντα επιλέγει και ο άντρας απλά προσθέτει τη γοητεία του στο σχεδόν ήδη προκαθορισμένο αποτέλεσμα....

                  οι γυναίκες είναι γεννετικά και όχι μόνο προγραμματισμένες να τσεκάορυν ένα σωρό πράγματα. απο εκεί ξεκινάει και το εκάστοτε παιχνίδι. όπως επίσης η έλλειψη δύναμης και η θέση της στην κοινωνία...

                  Comment


                  • #10
                    και ναι έχετε ανασφάλειες αλλά συνήθως αργά ή γρήγορα φέρνετε το παιχνίδι στα μέτρα σας...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by lagno_mpifteki View Post
                      προφανώς εννοούν το παιχνίδι μεταξύ ανθρώπων ερωτικό ή μη....
                      ...

                      Ξαναδιαβάζοντας και κοιτάζοντας τη φωτο... παλι κάτι σε ηλεκτρονικό μου βγάζει... άσε δε ο όρος gamers, gaming, κτλ... Και αυτή η φώτο... τι να πω... απαιτείται διευκρίνηση... (γιατί και στα προηγούμενα ποστ δεν με διόρθωσε ο "εκδότης".)

                      Comment


                      • #12
                        Έκανα αυτό που έπρεπε να έχω κάνει από την αρχή... πήγα στις πηγές... άρα η έρευνα δεν ήταν ελληνική (καλά δεν μας πολυνοιάζει) και άρα μετά από αυτό (που αναφέρεται μέσα στην δεύτερη πηγή αλλά αρχική υποψιάζομαι)...

                        ....
                        Long viewed as a male-dominated hobby, video games are increasingly attracting the interest of women--a trend that hasn't gone unnoticed by the video game industry.

                        ... θεωρώ οτι αναφερόμαστε στα video games... και τα video games δεν μπορεί να είναι interactive παιχνίδι ανάμεσα σε φυσικά πρόσωπα...

                        Lagno Bifteki είχες point πάντως, σωστά!, thnx για τη αναφορά σε διευκρίνιση... και καλώς ήρθες γιατί μας είχες λείψει!!!

                        Comment


                        • #13
                          videogames? πφφφφφφφφ κρίμα και αποκτούσε ενδιαφέρον το θέμα...
                          κι εμένα μου λείψατε! :)

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by lagno_mpifteki View Post
                            προφανώς εννοούν το παιχνίδι μεταξύ ανθρώπων ερωτικό ή μη....
                            και φυσικά οι γυναίκες παίζετε πολύ περισσότερα "παιχνίδια" από τους άντρες. απλά οι άντρες θεωρείται ότι έχουν τα ηνία στο καμάκι. μούφες. η γυναίκα πάντα επιλέγει και ο άντρας απλά προσθέτει τη γοητεία του στο σχεδόν ήδη προκαθορισμένο αποτέλεσμα....

                            οι γυναίκες είναι γεννετικά και όχι μόνο προγραμματισμένες να τσεκάορυν ένα σωρό πράγματα. απο εκεί ξεκινάει και το εκάστοτε παιχνίδι. όπως επίσης η έλλειψη δύναμης και η θέση της στην κοινωνία...

                            Όλο αυτό και το επόμενο ποστ σου, αλλά και όσα ενοούν οι τελίτσες, είναι κρίμα να πάνε χαμένα... βάλτα σε ένα άλλο σχετικό ποστ να τα συζητήσουμε... έχει πολυ ενδιαφέρον το θέμα!!!

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by giorgos89 View Post
                              "τα παιχνίδια είναι εθιστικά και σε κάνουν να παραμελείς άλλους τομείς της ζωής σου".

                              Στο πλαίσιο αυτό, δεν είναι τυχαίο το ότι ένα 16% των γυναικών του δείγματος κρύβουν το γεγονός ότι παίζουν games.

                              Ευτυχώς που μερικές γυναίκες "κρύβουν" το πάθος τους για τα games διότι αν κρίνουμε από το παρακάτω βίντεο, επιβεβαιώνεται ο εθισμός και η επιθετικότητα ίσως που τους βγαίνει εν τέλη.

                              http://www.youtube.com/watch?v=0ydXbJrQ4jc

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5