Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βίβλος

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Βίβλος

    Θα ήθελα να κάνω μία απλή ερώτηση!
    Έχετε διαβάσει την Βίβλο;
    Διακοπές στην Κρήτη!http://www.diakopes.gr/html/ent/020/ent.38020.1.asp
    Online Shop by Amazon http://astore.amazon.co.uk/smartclothes-21

  • #2
    Εγώ όχι αλλά θέλω... όταν μια φορά πήγα με ενα γνωστό σε ενα τζαμί, μου έδωσε ένα κοράνι... από κεί μου μπήκε η ιδέα να το διαβάσω για να δω από μόνη μου αν είναι έτσι όσα λέγονται (με τα μαντήλια των γυναικών και τις 40 παρθένες στον παράδεισο, κτλ)... αλλά μετά σκέφτηκα... μήπως πρώτα τα δικά μας?
    Ακόμα δεν εχω κάνει βήμα... ουπςςςςςς... :(

    Comment


    • #3
      Μόνο αποσπάσματα και όχι όλη!!!

      Comment


      • #4
        Επίσης μόνο αποσπάσματα... Έχει ανακρίβειες όμως πολλές και όταν θέλησα να τις διευκρινήσω και να τις λυσω, ξέρεις τι απάντηση είχα???? Την κλασσική που μου την δίνει και στο νευρικό μου σύστημα "Πίστευε και μη ερεύνα"......Έλέος...Δεν τους κάνω την χάρη όμως...Πάντα ερευνώ...

        Comment


        • #5
          Εγώ έχω διαβάσει και τα 2...μην παρεξηγείτε τον τρόπο γραφής της Βίβλου...απευθυνόταν κυρίως σε άτομα αγράμματα και έπρεπε να γραφτεί σε στυλ "ιστοριούλας"(κυρίως η Παλαιά Διαθήκη)...Εύα και Αδάμ πιστεύετε ότι υπήρχαν?Όχι βέβαια...Ο κατακλυσμός του Δευκαλίωνα με την κιβωτό του Νώε δεν ήταν τα ίδια?...Πάντως υπάρχουν και τα δύσκολα parts(?!)...αυτή η Αποκάλυψη είναι το κάτι άλλο!Υπερπαραγωγή στο Χόλυγουντ πρέπει να την κάνουν!!!....αν ποτέ την καταλάβουν
          ...Από την άλλη βέβαια το Κοράνι είναι σαφώς πιο υλιστικό...ναι για παρθένες γράφει και για φαγοπότια...τρόπος να προσυλητίσουν τότε τους φτωχούς και άμοιρους ανθρώπους...Πάντως στο Κοράνι αναφέρεται ο Χριστός σαν προφήτης,έχουν κι εκεί Αδάμ κι Εύα κτλ κτλ
          Refugees welcome!
          Nazis fuck off

          Comment


          • #6
            μονο την Καινη Διαθήκη την παλαια την θεωρω κακες Ιστοριες για να φοβιζεις τα παιδια

            Comment


            • #7
              Originally posted by Stellinula View Post
              "Πίστευε και μη ερεύνα"......Έλέος...Δεν τους κάνω την χάρη όμως...Πάντα ερευνώ...
              Τότε θα έχεις ανακαλύψει (με την έρευνα) οτι κλασικά οι μεταφράσεις ή οι μεταφορές λόγου έχουν να κάνουν και με την κατάσταση μυαλού στην οποία βρίσκεται ο μεταφορέας. Και όπως σε όλους τους κλάδους έχει και η εκκλησία περισσότερο ή λιγότερο μορφωμένους, περισσότερο ή λιγότερο γνώστες, κτλ. Δηλαδή το ''πίστευε και μη ερεύνα" δίνεται και σαν "πίστευε και μη, ερεύνα"! (=είτε πιστεύεις είτε όχι, ερεύνα)... κάτι που υποστηρίζουν οι πιο μορφωμένοι του κλήρου...

              theurgiagoetia σε ποια γλώσσα διάβασες το κοράνι? Έχω πραγματικά μεγάλη περιέργεια για το περιεχόμενό του αλλά θέλω να κάνω χώρο στη ζωή μου και για τα δυο σε κοντινό διάστημα ώστε να είναι πιο φρέσκια η μνήμη για συγκρίσεις και... κρίση...

              Comment


              • #8
                Ελληνικά βρε!Τα αραβικά μου δεν είναι καθόλου καλά...αλλά το Κοράνι γραμμένο στα αραβικά είναι ένα αριστούργημα!!!Τετοια καλλιγραφία δεν έχω ξαναδεί ποτέ!Πάντως δεν ξέρω αν θα αφιέρωνα εξίσου χρόνο σε άλλες θρησκείες...έχω μια μικρή απεχθειούλα για την Ασία :)
                Refugees welcome!
                Nazis fuck off

                Comment


                • #9
                  ... κοίτα, και γω έχω την τάση να θεωρώ τον χριστιανισμό κορυφαίο (τυχαίο;), αλλά τα ερωτηματικά μου (τα παιδικά ερωτηματικά, δηλαδή ο μουσουλμάνος θα πάει στην κόλαση, που γαλουχήθηκε με διαφορετικοποιημένη θρησκεία;) με κάνουν να ανοίγω την πόρτα στις μεγάλες μονοθεϊστικές θρησκείες (γιατί τις θεωρώ πιο σοβαρές) και να θέλω να μάθω περισσότερα, αν και ναι! και γω δεν έχω τίποτα κοινό με τα ανατολικότερα άκρα του πλανήτη από πλευράς θρησκείας ή φιλοσοφίας... η περιέργειά μου όμως και οι τάσεις μου για έρευνα ή σύγκριση, ή καλύτερα γνώση... με κάνουν να θέλω να μάθω... αλλά στη λίστα μου είναι πιο κάτω και δεν θα το κάνω πολύ σύντομα

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by OriAn... View Post
                    Τότε θα έχεις ανακαλύψει (με την έρευνα) οτι κλασικά οι μεταφράσεις ή οι μεταφορές λόγου έχουν να κάνουν και με την κατάσταση μυαλού στην οποία βρίσκεται ο μεταφορέας. Και όπως σε όλους τους κλάδους έχει και η εκκλησία περισσότερο ή λιγότερο μορφωμένους, περισσότερο ή λιγότερο γνώστες, κτλ. Δηλαδή το ''πίστευε και μη ερεύνα" δίνεται και σαν "πίστευε και μη, ερεύνα"! (=είτε πιστεύεις είτε όχι, ερεύνα)... κάτι που υποστηρίζουν οι πιο μορφωμένοι του κλήρου...
                    πες τα Χρυσόστομε..., ή όχι λάθος πες τα OriAn...
                    έχετε απόλυτο δίκιο , ωραία μας κυρία!!!
                    θάλεγε κανείς μα πως διακρίνεις το ότι είναι ωραία ? αφού μας εμφανίζεται με μαύρα γυαλιά ? μήπως από τα μαλιά ?
                    ε όχι έλεος ...
                    αν και δεν είχα τη δυνατότητα μέχρι σήμερα να σε γνωρίσω από κοντά, μπορώ να πω πως, τα γραφόμενα και ο τρόπος του κάθε ανθρώπου, που προσεγγίζει τους άλλους, αλλά και τοποθετείται σε επίκαιρα και κοινωνικού χαρακτήρα θέματα, προβλήματα, ερωτήματα κλπ.,όπως συμβαίνει με σένα επί ένα χρόνο και παραπάνω , χωρίς ταλαντεύσεις,χωρίς ανακολουθίες , χωρίς φόβο και πάθος, και μάλιστα με ορθά,επιχειρήματα και προσεγγίσεις και με άμεσες και επίκαιρες "ατάκες", όσο γίνεται κι είναι δυνατό, δείχνει τον πραγματικό χαρακτήρα και την όλη ομορφιά και ωραιότητα του, και μάλιστα όχι μόνο του σώματος , αλλά της καρδιάς και της ψυχής του.

                    είναι λοιπόν θάλεγα απλά, μεγάλη χαρά μας να σε διαβάζουμε και να σε παρακολουθούμε αγαπητή OriAn...
                    :flower:hug

                    Comment


                    • #11
                      Έχω διαβάσει κάποια αποσπάσματα της Βίβλου και όντως είναι σαν ένα όμορφο παραμύθι με 'κακιά μάγισσα' και ένα τέλος που δεν το καταλαβαίνουμε ακόμα!!
                      Το κοράνι θα ήθελα να το διαβάσω για να ξέρω τι λέει..Δεν έχω εμπιστοσύνη σε αυτούς που μας το μεταφέρουν...
                      sigpic
                      http://www.mygreekchef.com

                      Comment


                      • #12
                        Παραείμαι μεγάλο παιδί για να διαβάζω παραμύθια :)

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by giorgos89 View Post
                          πες τα Χρυσόστομε..., ή όχι λάθος πες τα OriAn...
                          έχετε απόλυτο δίκιο , ωραία μας κυρία!!! ...... (για να μην πιάνω το χώρο τα αφαιρώ, συγνώμη).... είναι λοιπόν θάλεγα απλά, μεγάλη χαρά μας να σε διαβάζουμε και να σε παρακολουθούμε αγαπητή OriAn...
                          :whoopee
                          Με γονάτισες με τόση γλύκα κι έτσι ξαφνικά... κι αν με τιμάς λίγο περισσότερο από όσο μου αξίζει δεν υπάρχει περίπτωση να το αφήσω να φύγει... και ασφαλώς hijackάρουμε με το έτσι θέλω άλλο ένα thread... sorry glamstalis... αλλά δεν λυπάμε γιατί το διασκέδασα :)
                          OriAn...
                          Super Multicultural Moderator
                          Last edited by OriAn...; 06/12/10, 00:41.

                          Comment


                          • #14
                            Η βίβλος χαρίζει λόγια αγάπης !!! Τα βλέπουμε και live και είναι χαρούμενο! Μπράβο στα παιδιά !
                            Siren συ λεν μη λεν!

                            Comment


                            • #15
                              Εχω διαβασει και τη βιβλο και το κορανι φυσικα, καθως και εκτενη βιβλία των εβραϊκών γραφών. Ειναι η τρέλα μου το διαβασμα γενικότερα.
                              Φυσικα δεν αναλυονται σε τοσο λίγο χώρο, νομιζω πως μονο τετ α τετ μπορουν να γινουν τετοιου είδους συζητήσεις. Σαφώς και εχουν ολα την ιδια ρίζα, και κινούνται στο ίδιο μοτίβο, παίρνουν "ιστορίες" το ενα βιβλιο από το αλλο κτλ.
                              Θα σοκαριστεί ίσως κάποιος αν μάθει ότι οι ουσιαστικές διαφορές της βίβλου με το κοράνι είναι πολύ ελάχιστες, και αυτές που "φαίνονται" ειναι "επουσιώδεις" έχουν να κάνουν καθαρά με την διατύπωση στο χαρτί. Εν πάσει περιπτώσει ολα τα βιβλία λένε την ίδια ιστορία με διαφορετικό τρόπο.
                              Amat Victoria Curam

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5