Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προτάσεις για την ανάπτυξη του forum

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Προτάσεις για την ανάπτυξη του forum

    Αγαπητοί φίλοι του mofeu.eu ,

    Θα θέλαμε προτάσεις για την ανάπτυξη του forum σχετικά ως το παρουσιαστικό,την κατανομή των φόρουμ και των ομάδων συζητήσεων.
    Τι θα θέλατε να αλλάξει , να προστεθεί ή να αφαιρεθεί ;

    Περιμένουμε τις προτάσεις σας !

  • #2
    Και για στατιστικούς λόγους θα θέλαμε να μας πείτε πως βρήκατε το site .
    Ευχαριστούμε πολύ !
    τι με λες τωρα ρε φιλαρακι?

    Comment


    • #3
      Θα μιλήσω με δύο διαφορετικούς τρόπους νομίζω... ο ένας έχει να κάνει με την πρώτη εντύπωση ώς προς τη δομή, ό άλλος με την όμορφη παρέα που συνάντησα και που καθημερινά νιώθω την ανάγκη να της πω μια καλημέρα!
      Λοιπόν, στην αρχή κάτι μου τράβηξε την προσοχή -δεν ξέρω τι, ούτε μιλάω σε άλλα φόρουμ- και είπα: ας μπώ να ρίξω μιά ματιά. Ήταν και το γεγονώς οτι το φόρουμ είχε να κάνει με την Ελλάδα-Ολλανδία τις δύο χώρες της ζωής μου... Και άρχισα να το ψάχνω... στην αρχή μπερδεύτηκα με τη δομή, λόγω του οτι κάποια φορουμ επαναλαμβάνονται (άλλο το ελληνικό φόρουμ στο ολλανδικό πεδίο, άλλο το υπόλοιπο ελληνικό φόρουμ, κτλ). Γενικότερα δεν κατάφερα από την αρχή να καταλάβω όλα τα πεδία του... Σιγά σιγά με τον καιρό όμως τα έμαθα, από οτι βλέπω μαθαίνω ακόμα και δεν κάνω και πολλές γκάφες πια :Ρ
      Η παρέα του είναι όμορφη, όσο και αν ξεφεύγουμε καμιά φορά μέσα στο πάθος μας, καταφέρνουμε να επανερχόμαστε στην τάξη, υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις που μας δίνουν ερέθισμα να σκεφτούμε τα πράγματα και από άλλη οπτική γωνία, έχει σοβαρά αλλά και αστεία... υπάρχουν και μερικοί με πολύ χιούμορ που μου αρέσει πολύ... μέσα στα πολύ σοβαρά μου αρέσει τρελά μια αστεία ατάκα (αν την πω εγώ κυρίως είναι αυτοσαρκασμός γιατί δεν θα ήθελα ποτέ να προσβάλω κάποιον), με λίγα λόγια το βρίσκω όμορφο και την παρέα μας επίσης και ότι ιδέα εχω για τη βελτίωσή του θα σας την πώ εν καιρώ σίγουρα!
      (αρα προς το παρόν -γνώμη μου!- δεν ξέρω τι βελτίωση μπορεί να γίνει στη δομή... οπως αυτό που ανέφερα παραπάνω με την επανάληψη... θα σας πω τηλεφωνικά αν θέλετε περισσότερα)

      Comment


      • #4
        Το πρώτο που πρέπει να επισημάνω είναι ότι δεν υπάρχει άλλο Ελληνικό φόρουμ για να κατατοπίζει τους νέους (φρέσκους) μετανάστες από την Ελλάδα πρός Βορειοδυτικά!!! Μεγάλη Πηγή πληροφοριών!!! Αυτό που με ψιλομπέρδεψε αρχικά ήταν ο τρόπος που είναι κατανεμειμένα τα θέματα..Ίσως εκεί θα ήθελε λίγο φτιάξιμο από την άποψη ότι δεν φαίνονται εμφανώς οι ομάδες - ενότητες, αλλά άμα το κοιτάξεις- ψάξεις λίγο περισσότερο εγκληματίζεσαι τελικώς...Είσαστε καλά παιδιά όλοι και θέλετε πραγματικά να βοηθήσετε όσο και με όποιον τρόπο μπορείτε και σας ευχαριστούμε όλοι οι υπόλοιποι γιαυτό!!! Υπάρχει όμορφο, ήρεμο και κατανοητό κλίμα. Συνεχίστε έτσι!!!!

        Comment


        • #5
          Ήδη έχουν ειπωθεί ιδέες για την ανάπτυξη του φόρουμ .

          Οι προτάσεις είναι οι εξής και θα ήθελα την γνώμη σας :

          1) Θέμα blog μέσα στο mofeu... o καθένας να έχει το δικό του ιστολόγιο .

          2) Θέμα επιμόρφωσης της Ελληνικής γλώσσας σε Ολλανδούς χρήστες με την μέθοδο της ηχογράφησης .

          Φυσικά ο καθένας μπορεί να προτείνει ότι άλλο σκεφτεί !!!

          Comment


          • #6
            Το mofeu.eu θα αναπτύξει συνεργασία με ένα καινούριο site που θα λέγεται METANASTEYSI.COM όπου θα υπάρχουν κείμενα για την ζωή στο εξωτερικό ,τις συνθήκες διαβίωσης , το κόστος ζωής και πολλά άλλα ενδιαφέροντα θέματα .

            Comment


            • #7
              Χαίρομαι για αυτό το φόρουμ γιατί αξίζει πολλά !!!

              Comment


              • #8
                Originally posted by thodoris7 View Post
                Το METANASTEYSI.COM όπου θα υπάρχουν κείμενα για την ζωή στο εξωτερικό um"]mofeu.eu [/URL]θα αναπτύξει συνεργασία με ένα καινούριο site που θα λέγεται ,τις συνθήκες διαβίωσης , το κόστος ζωής και πολλά άλλα ενδιαφέροντα θέματα .
                Το METANASTEYSI.COM σύντομα θα λειτουργήσει , το οποίο θα προσπαθήσει να βοηθήσει με κάποια κείμενα τον υποψήφιο μετανάστη .
                Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει αυτή την προσπάθεια σαν συντάκτης αυτού του site ας στείλει ένα mail στο info @ mofeu .eu

                Comment


                • #9
                  Originally posted by thodoris7 View Post
                  Το METANASTEYSI.COM σύντομα θα λειτουργήσει , το οποίο θα προσπαθήσει να βοηθήσει με κάποια κείμενα τον υποψήφιο μετανάστη .
                  Όποιος ενδιαφέρεται να βοηθήσει αυτή την προσπάθεια σαν συντάκτης αυτού του site ας στείλει ένα mail στο info @ mofeu .eu
                  Έχουμε αρχίσει το metanasteysi.com,όποιος ενδιαφέρεται να συμμετέχει ας μου το πει !

                  Comment


                  • #10
                    Θα πω λίγο την κακία μου αλλά οι Ολλανδοί και Βέλγοι φίλοι μας δεν συμμετέχουν καθόλου,μήπως θα έπρεπε να γίνουν κάποιες αλλαγές;
                    Ποια είναι η γνώμη σας;
                    Siren συ λεν μη λεν!

                    Comment


                    • #11
                      Εγώ θα έλεγα μία διεύρυνση του φόρουμ.Μιας που έχει έρθει ο Μάριος και αν θέλει , να δημιουργηθεί ένα έξτρα μεταναστευτικό φόρουμ για την ζωή στην Ευρώπη με υποφόρουμ Αυστρία , Γερμανία κτλ.κτλ.
                      Διακοπές στην Κρήτη!http://www.diakopes.gr/html/ent/020/ent.38020.1.asp
                      Online Shop by Amazon http://astore.amazon.co.uk/smartclothes-21

                      Comment


                      • #12
                        Δεν έχω καμία αντίρρηση εάν ο Μάριος θέλει να ασχοληθεί και να μας μεταφέρει εμπειρίες !

                        Comment


                        • #13
                          Ναι παιδια μεσα!!

                          Οτι ειναι για Αυστρια...εδω ειμαι
                          Ialuk
                          Austrian Mofeu Member
                          Last edited by Ialuk; 25/11/10, 22:35.
                          http://gemeliarisphotography.tk/
                          http://www.facebook.com/pages/Photog...19276951453988
                          http://www.flickr.com/photos/gemeliaris/

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Marios View Post
                            Ναι παιδια μεσα!!

                            Οτι ειναι για Αυστρια...
                            Καλορίζικο λοιπόν το νέο forum , στο παραδίδω !

                            Comment


                            • #15
                              Γεια κι απο μένα.
                              Απο την πρώτη στιγμη που βρεθηκα εδώ, εχω μια παρατήρηση.
                              Το φορουμ ειναι κατακερματησμένο απο ενότητες, και αυτες με αλλες υποενότητες, κ.ο.κ.. εως το απολυτο χάος.

                              Sτο 1ο επίπεδο μέτρησα, 32 κύριες ενότητες (και δεν ξερω ποσες ακόμα θα έβλεπα αν ήμουν admin).
                              δειγματολειπτικά, ενα απο αυτα (Het leven in...) εχει 3 sub-forum, ενα αλλο (αθλητισμος) εχει κι αλλο υποεπιπεδο απο κατω, δεν μπορω αλλο.... παραδίνομαι :can'tbelieveit:


                              Εγώ προσωπικά, ο μονος τρόπος που μπορώ να κρατήσω επαφή με το τι γίνεται, ειναι να εχω ως favorite to link "New Posts" και να μπαινω απο εκει.
                              (και το γεγονός που κάνει αυτό το λινκ λειτουργικό, ειναι το δυστυχές γεγονός οτι το mofeu έχει -ακόμα- πολύ λιγα μέλη. αρα και τα καθημερινα νεα ποστς ειναι πολυ λίγα, αρα η λίστα τους εύκολα διαβάζεται. Σε ενα φορουμ που θα είχε 500+ new posts per day, αυτη η λίστα ειναι χαοτική, και δεν προσφέρει τίποτα. )

                              Δεν υπαρχει περιπτωση να θυμαμαι, που ηταν -σε ποια ενότητα- εκεινο το θεμα που παρακολουθουσα για τα θεματα υγείας, το αλλο με την ευρεση εργασίας, τα σχολεια, τη γλώσσα, κ.ο.κ,
                              ολα αυτα τα θεματα ειναι και γενικά, και ολλανδικά, και ελληνικα, και κοινωνικά, και μεταναστευτικά, και θεματα Ευρώπης, και, και, και...

                              ------------------------------------------------------------



                              Αυτη η υπερβολική εξειδίκευση δεν μπορω να τη δικαιολογήσω, με τα στατιστικα του φορουμ: members 1000, active 100, threads 5.000, posts 25.000.
                              Μου μοιάζει λιγο η κατασταση με ενα νέο τηλεοπτικο σταθμό, που εχει πχ. Μ.Ορο 1.000 τηλεθεατες/ημέρα, και για να αρέσει σε ολους, και να πιασει νέους απ'όπου μπορει,
                              φτιάχνει ενα 24ωρο πρόγραμμα, χωρισμένο σε 96 εκπομπές, διαρκειας 15 λεπτων καθεμία.
                              Ναι, με τετοια γκάμα, μπορει να εχει εκπομπή ακόμα και για τα πιο απίθανα γουστα. απο ειδήσεις, και σηριαλ, μεχρι αφιερώματα στο ρυθμό ανάπτυξης βακτηριδίων στη λίμνη Τιτικάκα σε εποχές ξηρασίας. που ξερεις; κανεις δεν αποκλείει να υπάρχουν τηλεθεατές που να θέλουν και αυτο.
                              αλλα το θεμα δεν ειναι εκει. Το θεμα ειναι τί να πεις σε 15 λεπτά?
                              (ή αλλιώς, πώς να γίνει παιχνίδι σε ενα υπο-υπο-υπο-φόρουμ, με συνολικά 10 threads, των 4 posts έκαστο, που το πιο πρόσφατο χρονολογήται προ 6μήνου;).
                              ------------------------------

                              Επίσης, τιθεται κι αλλο ενα ερώτημα: οταν θελεις να ανοιξεις ενα νέο θέμα, γενικου ενδιαφέροντος δυσκολευεσαι να αποφασισεις που θα το καταχωρήσεις. Να το βαλω στα γενικα; στο Ελληνικό; στο Ολλανδικο; στο Κοινωνικά; στο Χαβαλέ; σε ολα μαζι; (αφου αφορά ολα αυτα).
                              κι αν θα ηθελα να ακουσω και γνωμες ευρωπαίων/ολλανδών για το θεμα, γιατι να το περιορίσω σε ελληνικες απαντήσεις;
                              πρεπει να ανοιξω 3 θεματα, ενα σε καθε γλώσσα, και να τα αφήσω να αναπτύσονται παράλληλα και απομονωμένα (αφου ο ολλανδός που μου απαντάει σε μπορει να ξερει οτι 2 γωνιές πιο πέρα, ενας ελληνας συμφορουμίτης που απάντησε ακριβώς τα ίδια..).




                              Φυσικά, το φορουμ, δικό σας ειναι, εσεις βαζετε το σημαντικότερο συστατικό (το χρόνο σας), και τα υπολοιπα (ιδέες, τεχνογνωσία και χρήμα), και ότι θέλετε το κάνετε.

                              Εκτος αυτού όμως, imho παντα, ενα φορουμ συζητήσεων ειναι ενα "ζωντανό" σύστημα. Μοιαζει λιγο σαν να ιδρύεις μια νέα πόλη εκει που δεν υπήρχε τίποτα (σαν το Λας Βεγκας πχ).
                              οταν τη σχεδιάζεις μπορει να εχεις πολλα "θελω", αλλα οταν πλεον κατοικηθεί, η πόλη πρεπει να εξυπηρετεί τους κατοίκους, και τους -περαστικούς- πιθανούς να γίνουν κάτοικοι.

                              Δεν μπορεις να εισαι καλός στα πάντα. το λιγο απ-ολα"" δεν τραβαει.
                              Υπάρχουν φορουμ αφιερωμενα στην τεχνολογία, αλλα στα σπορ, στην πολιτικη, το σεξ, τη μεταναστευση, επαγγελματικους κλάδους, εκπαίδευση, κλπ.

                              Ολα αυτα, δεν σημαινει βεβαια οτι διώχνουν οποιον θελει να συζητήσει και κατι άλλο άσχετο. Εχουν και καποια ενότητα "γενικα", ή "μπλα-μπλα", ή "διαφορα χαβαλες, πειτε οτι θέλετε" οπου τα μελη λενε οτι θελουν, εκτός της main θεματολογίας.
                              και αυτη η ποικιλης ύλης ενότητα ειναι υπο παρακολουθηση.
                              Αν δεις οτι, στο "Γενικα θεματα",οι μισοι ανοιγουν συζητήσης για μπάλα, τους ανοίγεις μια υποενότητα, "Αθλητικά", για να αποσυμφορηθει το Γενικά.
                              Αλλα περιμένεις να γεννηθει το ενδιαφερον.

                              ---------------------------------------------------------


                              Συχνάζω σε ιντερνετικά -ελληνικα- φορουμ, πάνω απο 10 χρόνια. Εχω κάνει και mod σε άλλο φορουμ, με καλά stats (registered 170 χιλ, active 1000+ in the last 20 minutes, posts 3+ εκ. ). Στο mofeu γράφτηκα επειδη ασχολούμαι τελευταια με το θεμα μεταναστευση, και συγκεκριμένα με προορισμό Benelux. Και το mofeu εμφανίζεται παντα στα πρώτα αποτελεσματα του Google οταν ψαχνεις τέτοια θέματα (και εφόσον αναζητάς με ορους στα ελληνικά, βεβαίως).
                              Αν εψαχνα να συζητήσω για θεματα τεχνολογίας, θρησκείας ή αθλητισμού, θα το έκανα εκει που είμαι ήδη μέλος και έχουν ήδη αναπτυχθεί τέτοια θέματα επανηλημένως - αρα η συζήτηση δεν ξεκινάει απο το μηδέν, αφου ξέρεις πανω-κατω τι καπνό φουμάρουν οι υπόλοιποι "παλιοι".

                              αυτα.
                              ελπιζω η δράση να εχει και αντίδραση, για να το συνεχίσουμε.
                              pabas
                              Senior Mendez
                              Last edited by pabas; 05/12/10, 02:04.

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5