Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλως σας βρηκα!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλως σας βρηκα!!

    Γεια σε ολους και καλως σας βρηκα

    στο πρωτο θεμα που ανοιξα οσον αφορα τη μετακινηση και εργασια στην ολλανδια εκανα μια "πατατα" και εσβησα απο λαθος μου ολα τα ποστσ...
    ενα μεγαλο συγνωμη στην alejandra k OriAn που απαντησαν στα ερωτηματα μου
    επι του θεματος:

    Καλησπεριζω ολη τη κοινοτητα του mofeu.eu.. ειναι χαρα μου που βρηκα αυτο το site αφενος μεν γιατι ειμαι και γω ενας που θελει και ψαχνει να φυγει για εργασια στο εξωτερικο, αφετερου γιατι εχω βρει πολλες χρησιμες πληροφοριες επι του θεματος εδω.

    εχει μια εβδομαδα περιπου που ειμαι registered αλλα δεν τολμισα ή μαλλον δεν εβρισκα των τροπο του να σας πω για το ποιον μου(θα σας πω ομως σε επομενα ποστς μου)..
    διαβασα τα περισσοτερα θεματα που με ενδιαφερουν και κατεληξα στο οτι αν δε κανω κινηση δε θα βγει κατι..

    που το παω: ειπα πως αν κοιταζα μια αποχιακη εργασια για αρχη ισως να ηταν πιο ευκολα να βρω κατι καλυτερο αν ειμαι εκει. εγινα μελος στο seasonal work και μου απαντησε περιπου σε μια εβδομαδα καποιος εργοδοτης, λεγοντας μου οτι αν με ενδιαφερει πραγματικα η δου λεια αυτη στο χωραφι καθως και οτι ειναι δυσκολο..αποδεχτηκα φυσικα τη προσκληση και αυτος απαντησε σε μενα ζητωντας μου να απαντησω σε καποιες ερωτησεις (θα σας τις πω μια-μια αν χρειαζεται προκειμενου να λαβω τη βοηθεια σας) καθως και να του στειλω καποια ταυτοτητα ή διαβατηριο σε υσχυει προκειμενου να αποδεχτω τη θεση..ΑΑ επισης μου ζητησε να εκτυπωσω το mail να το υπογραψω και να το σκαναρω για να το στειλω υπογεγραμενο.

    ειναι ολα φυσιολογικα ή κατι δε παει καλα, τι νομιζεται εσεις??βοηθηστε σας παρακαλω με οποιν τροπο ειναι δυνατον γιατι δεν αντεχω αλλες φολες

    Υ.Γ εδω και 2 χρονια περιπου το σκεφτομαι για ολλανδια οπου και αναφερομαι παραπανω αλλα εκανα τις σκεψεις μου mp3 για να σας γραψω ..

    περιμενω με αγωνια

    ευχαριστω εκ των προτερων

    man

  • #2
    Καλώς ήρθες man στο mofeu.eu , η κατάσταση στην χώρα μας ολοένα και ξεφέυγει.
    Σε κάποιο παλαιότερο ποστ είχα αναφέρει ότι είχα πάει στην Ολλανδία τα Χριστούγεννα του 2009 και η βενζίνη είναι 1,50 το λίτρο και μάλιστα ανέφερα ότι στην Ελλάδα η βενζίνη είναι 1 ευρώ το λίτρο.
    Ένα ρεπορτάζ ανέφερε ότι αν ξαναγυρίσουμε στο νομισμά μας θα γίνει υποτίμηση 79% και τότε είναι που δεν θα βλέπουμε "φως στο τούνελ" γενικά όμως πρέπει να μένουμε αισιόδοξοι ότι όλοι αυτοί οι κόποι μας δεν θα πάνε χαμένοι.
    Ελπίζω όλοι μας να σε βοηθήσουμε να λάβεις τις απαντήσεις που έχεις κάνει και να αποφασίσεις με τα δικά σου κριτήρια τι είναι το σωστό.

    Comment


    • #3
      Τεο έτσι όπως τα λες...κάθε πέρυσι και καλύτερα.

      Βρε Μαν δώσε μας περισσότερα στοιχεία για σένα....όνομα...ηλικία...επάγγελμα...
      και φυσικά να μας σκανάρεις τις ερωτήσεις του φάρμερ από την Ολλανδία.
      Siren συ λεν μη λεν!

      Comment


      • #4
        Originally posted by thodoris7 View Post
        Καλώς ήρθες man στο mofeu.eu , η κατάσταση στην χώρα μας ολοένα και ξεφέυγει.
        Σε κάποιο παλαιότερο ποστ είχα αναφέρει ότι είχα πάει στην Ολλανδία τα Χριστούγεννα του 2009 και η βενζίνη είναι 1,50 το λίτρο και μάλιστα ανέφερα ότι στην Ελλάδα η βενζίνη είναι 1 ευρώ το λίτρο.
        Ένα ρεπορτάζ ανέφερε ότι αν ξαναγυρίσουμε στο νομισμά μας θα γίνει υποτίμηση 79% και τότε είναι που δεν θα βλέπουμε "φως στο τούνελ" γενικά όμως πρέπει να μένουμε αισιόδοξοι ότι όλοι αυτοί οι κόποι μας δεν θα πάνε χαμένοι.
        Ελπίζω όλοι μας να σε βοηθήσουμε να λάβεις τις απαντήσεις που έχεις κάνει και να αποφασίσεις με τα δικά σου κριτήρια τι είναι το σωστό.
        νασαι καλα thodoris7 καλως σε βρηκα
        πηγα και γω το 2009 στην ολλανδια και μαλιστα με αυτοκινητο ηξερα ομως απο πριν τι τιμες θα συναντισω και ειναι οπως τοπες..
        κριμα για το database error και οχι τπτ αλλα νομισα προς στιγμην οτι ειναι δικο μου το λαθος..κοιταμε μπροστα ...

        cheers!!

        man

        Comment


        • #5
          man... θυμάμαι λιγάκι το διάλογο που κάναμε και με μερικούς ακόμα στα πόστ σου που σβήστηκαν... είχες βάλει και τις ερωτήσεις (μερικές με σόκαραν όπως πχ ποιος έιναι ο αριθμός λογαριασμου σου, κτλ). Δεν μου έδωσαν την εντύπωση ενός σοβαρού ολλανδού επιχειρηματία, και επειδή δεν ήμουν η μόνη με την ίδια απορία/ανασφάλεια/εντύπωση, τολμώ να σου πω ''πρόσεχε'' κάτι μυρίζει!!!!
          (ποτέ δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν... και το συζητάμε εν καιρώ το γιατί... ποτέ δεν υπογράφεις κάτι που ΔΕΝ ξέρεις ουσιαστικά τι είναι... ποιός προσλαμβάνει χωρίς να ξέρει ποιόν... dodgy πράγματα!!!!)

          Comment


          • #6
            Originally posted by siren View Post
            Τεο έτσι όπως τα λες...κάθε πέρυσι και καλύτερα.

            Βρε Μαν δώσε μας περισσότερα στοιχεία για σένα....όνομα...ηλικία...επάγγελμα...
            και φυσικά να μας σκανάρεις τις ερωτήσεις του φάρμερ από την Ολλανδία.
            καλημερα siren
            ειμαι ο κωστας και ειμαι 29 παρα κατι και ασχολουμαι με τα ηλεκτρονικα αλλα εχω καποια πειρα στο χωρο της εστιασης..
            αυτο που δεν εχω κανει ειναι και το θεμα που ανοιξα αυτο to thread, ειναι οι αγροτικες εργασιες στο οποιο και ζητω τη βοηθεια οποιου/οποιας γνωριζει κατι επι του θεματος

            οι ερωτησεις: καποια ειναι επισυμανσεις απο τον εργοδοτη..enkele vragen te stellen‏
            1 εχεις λογαριασμο στην τραπεζα? (χωρις να διευκρινιζει ελλαδα ή ολλανδια)
            2 ποιο ειναι το ΙΒΑΝ του λογαριασμου?
            3 θα πληρωνεσαι βαση του CAO (συμβαση εργασιας)
            4 εισαι υποχρεωμενος να εχεις ασφαλιση υγειας σε καποιον ολλανδικο φορεα
            5 το κοστος ειναι 69.95€ το λιγοτερο (για το 4)
            6 αυτο θα αφαιρειτε απο το μισθο σου (το 5)
            7 γνωριζεις οτι εργαζομενοι διαφορετικων εθνικοτητων εργαζοντε μαζι?
            8 εχεις ταυτοτητα ή διαβατηριο σε ισχυει?
            9 θα ηθελες να μου στειλεις ενα αντιγραφο? (για το 8)
            10 εκτυπωσε παρακαλω το μυνημα υπογραψε το και στειλτο παλι σε εμενα παρακαλω, αν το κανεις θα εχω την επιβεβαιωση οτι θελεις τη δουλεια και οτι συμφωνεις με τις κρατησεις για την ασφαλεια και τη διαμονη..

            βοηθηστε οσοι ξερετε, δεν μου εστειλε κατι αλλο π.χ. καποιο συμβολαιο η καποια αιτηση και δε θελω να σκεφτομαι τα χειροτερα ..θελω να ειναι ολα νορμαλ και να παω να μαζευω πρασα δε με πειραζει ισα-ισα..στοιχεια της επιχειρησεις δεν εχω εκτος απο ενα μεηλ το οποιο δεν εχω μπορεσει να βρω καπου αλλου στο νετ και σκεφτομαι να στειλω 1 μεηλ στο seasonalwork..

            OriAn , alejandra αν μπορειτε ξαναπειτε μου τις αποψεις γιατι σβηστηκαν δυστυχως..

            thanks again

            man

            Comment


            • #7
              ΣΧΟΛΙΑΖΩ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ
              enkele vragen te stellen‏ (=ΝΑ ΘΕΣΩ ΚΆΠΟΙΕς ΕΡΩΤΗΣΕΙς)
              1 εχεις λογαριασμο στην τραπεζα? (χωρις να διευκρινιζει ελλαδα ή ολλανδια) ΔΕΝ ΤΟΝ ΔΙΝΕΙς ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΤΕ... ΔΕΝ ΝΟΗΤΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΑΣΗ ΤΟΝ ΤΡΑΠΕΖΙΚΟ ΣΟΥ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ...
              2 ποιο ειναι το ΙΒΑΝ του λογαριασμου? ΕΊΠΑΜΕ ΛΟΙΠΌΝ....
              3 θα πληρωνεσαι βαση του CAO (συμβαση εργασιας)... ΚΑΛΑ... ΟΚΑΥ... ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΥΠΆΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΌ...ΛΟΓΙΚΌ
              4 εισαι υποχρεωμενος να εχεις ασφαλιση υγειας σε καποιον ολλανδικο φορεα... ΚΆΘΕ ΕΡΓΟΔΟΤΗς ΠΛΗΡΏΝΕΙ ΕΚΕΊΝΟΣ ΤΗΝ ΑΣΦΆΛΕΙΑ ΑΚΡΙΒΏς ΟΠΩς ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ... ΆΡΑ ΑΥΤΟ ΕΠΕΞΗΓΕΊΤΑΙ ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΕ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΣΥΜΦΩΝΗΜΈΝΟ ΜΙΣΘΌ... ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΙ... ΙΣΟΣ ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟΝΙΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟς!
              5 το κοστος ειναι 69.95€ το λιγοτερο (για το 4) ΕΓΩ ΟΠΟΥ ΕΊΧΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΕΙΧΕ ΒΡΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 120 ΤΟ ΜΗΝΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ... ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟς ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ, ΤΟΤΕ ΑΥΤΗ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ, ΜΗΠΩς ΛΕΙΠΟΥΝ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΑ;
              6 αυτο θα αφαιρειτε απο το μισθο σου (το 5) ΑΡΑ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ?
              7 γνωριζεις οτι εργαζομενοι διαφορετικων εθνικοτητων εργαζοντε μαζι? ΜΟΥ ΜΥΡΙΖΕΙ ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟΣ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙς ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΠΑΡΟΜΟΙΟΥΣ... ΑΛΛΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΚΑΥ...
              8 εχεις ταυτοτητα ή διαβατηριο σε ισχυει? ΘΑ ΘΕΩΡΗΣΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ...
              9 θα ηθελες να μου στειλεις ενα αντιγραφο? (για το 8) ΟΥΠΣ... ΣΕ ΠΟΙΟΝ, ΠΟΥ, ΠΟΤΕ... ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ, ΕΠΩΝΥΜΙΑ, ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ, ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΣΕ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΕΙ, ΚΤΛ ΚΤΛ!!!!!!!!!
              10 εκτυπωσε παρακαλω το μυνημα υπογραψε το και στειλτο παλι σε εμενα παρακαλω, αν το κανεις θα εχω την επιβεβαιωση οτι θελεις τη δουλεια και οτι συμφωνεις με τις κρατησεις για την ασφαλεια και τη διαμονη.. ΔΗΛΑΔΗ ΕΤΟΥΤΑ ΝΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΥΠΟΓΕΓΡΑΜΕΝΑ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΣΤΕΙΛΕΙΣ? ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΟΜΙΚΉ ΙΣΧΎΕΙ ΕΧΕΙ... ΑΛΛΑ ΑΝ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΟΣΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ...

              ΠΡΟΣΕΞΕ!!!

              Comment


              • #8
                OriAn καλημερα!!

                δε με ανησυχει ο λογαριασμος που ζηταει οσο η ταυτοτητα και η υπογραφη ..μα χωρις να μου στειλει κατι??
                δε μπορω να βρω πουθενα στοιχεια για την εταιρια καθως και τπτ αλλο σχετικο..εκτος τι να πω..μηπως ειναι καποιο μεηλ που χει να κανει με τη διαλογη του προσωπικου.. γνωριζεις καποια εταιρεια mts σχετικα με τη γεωργια..? γιατι γραφει mts (το επιθετο του) @ live.nl kai ειναι κοντα στη μπρεντα..
                helppp
                σε ευχαριστω και παλι

                Comment


                • #9
                  Originally posted by OriAn... View Post
                  ΠΡΟΣΕΞΕ!!!
                  OriAn εισαι γρηγορη σαν την αστραπη..!!!
                  εγω τα σκεφτομαι 100 φορες πριν τα γραψω και γραφω και γρηγορα σχετικα..
                  το πιασα αυτο για τον λογαριασμο..απο χθες το μεσημερι που ελαβα το μεηλ του ειμαι σε αναμμενα καρβουνα..τι να του γραψω δε ξερω..
                  να του χητησω περισοτερες λεπτομερεις θελω απο τη μια και φοβαμαι μηπως το παρει και στραβα, απο την αλλη περιμενω καποιον να μου πει κατι που θα με ξεμπλοκαρει η την εμπειρεια καποιου στο τι κανουν σαν πιο σωστο ..
                  εκτιμω ειλικρινα τα λογια ολων σας εδω..πιστευω μονο για καλο θα γραφτουν..

                  Comment


                  • #10
                    Ακου... με τα γεωργικά δεν είχα καμιά σχέση ως τώρα αλλά τελικά αυτό το φόρουμ θα γίνει ο λόγος που θα γίνω έξπερ στην πληροφόρηση... το κακό τώρα για σενα είναι οτι είμαι εκτος και δεν μπορώ να κινηθώ με την ευκολία που μπορώ όταν είμαι στην έδρα μου, ολλανδία... πάντως δεν θα ήταν κακό να μας σκανάρεις τίποτα στοιχεία (πειράζει παιδιά; μήπως δεν πρέπει; γιατί όχι όμως;) και να δούμε... να διαβάσουμε... και εν τέλει να το περάσω από τον προσωπικό μου τελικό "κριτή" τον άντρα μου που είναι ολλανδός να δούμε τι θα πεί... τώρα το όνομα που δίνεις δεν μου λέει τίποτα... στο google δίνει αυτό http://www.mts.nl/ καμιά σχέση....
                    (ΥΓ: να σε πειράζει και ο τραπεζικός σου λογαριασμός, θα ψάξω να βρω ιστορίες που θα σε τρομάξουν... είναι ιστορίες που κάποια τσακάλια βρίσκουν τρόπους να πάρουν τραπεζικούς λογαριασμούς και το άμεσα συνδεδεμένο όνομα και μετά με διάφορους τρόπους βρίσκουν pw και μετά.... τσαάαααα.... έκπληξη!!)

                    Comment


                    • #11
                      αααα... σόρυ... καλημέρα...

                      (αλλά τωρα νάνι... αύριο πάλι!)

                      Comment


                      • #12
                        Μπορείς να γράψεις το όνομα της εταιρείας για να ψάξω?Αν θέλεις και μπορείς...
                        Refugees welcome!
                        Nazis fuck off

                        Comment


                        • #13
                          για αυτο ειπα οτι το πιασα για τον λογαριασμο και φυσικα δε το στελνω πρωτου ακουσω τη φωνη του απο το τηλ.
                          που εισαι αληθεια??αρε τυχερε ολλανδε που πηρες την ελληνοπουλα!!
                          να σαι καλα και καλο βραδυ
                          μιλαμε...

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by TheurgiaGoetia View Post
                            Μπορείς να γράψεις το όνομα της εταιρείας για να ψάξω?Αν θέλεις και μπορείς...
                            καλημερα TheurgiaGoetia
                            δεν μου αναφερει πουθενα το ονομα της εταιρειας αλλα μονο mts-(to επιθετο του)@live.nl
                            εκαψα κυτταρα και κυτταρα για να βρω κατι alla mataia.. mts το μονο στοιχειο που εχω

                            Comment


                            • #15
                              Καλημέρα , είχα γράψει κι εγώ ότι κάτι μυρίζει αλλά με την ευκαιρία που μου δίνει η όριαν θα γίνω λίγο πιο συγκεκριμένη ..
                              ( ΥΓ : να σε πειράζει και ο τραπεζικός σου λογαριασμός , θα ψάξω να βρω ιστορίες που θα σε τρομάξουν ... είναι ιστορίες που κάποια τσακάλια βρίσκουν τρόπους να πάρουν τραπεζικούς λογαριασμούς και το άμεσα συνδεδεμένο όνομα και μετά με διάφορους τρόπους βρίσκουν μετά και pw . ... τσαάαααα .... έκπληξη ! )
                              εδώ λοιπόν από τις "λίγες" κομπίνες που ξέρω ότι γίνονται μέσα από τα λογιστήρια που έχω δουλέψει σου γράφω κι εγώ: αρχικά ο λογαριασμός του e-mail μας να ξέρεις ότι εδώ και 2 χρόνια αναγνωρίζεται επίσημα ως προσωπικό δεδομένο (κάτι σαν την προσωπική μας-ηλεκτρονική υπογραφή) οπότε αν του στείλεις μέσω αυτού τον τραπεζικό σου λογαριασμό,iban,και το υπογράψεις κιόλας
                              είναι σαν να τον εξουσιοδοτείς να πάει στην τράπεζα και να κάνει μεταφορά λογαριασμού για σένα!!! μην ρωτήσεις αν μπορεί χωρίς εξουσιοδότηση-τα...τσακάλια θα βρουν τον τρόπο και χωρίς αυτήν..
                              γενικώς όπως είχα γράψει και στο ποστ που χάθηκε,αν ήταν σοβαρός θα σου έστελνε εσένα ένα συμβόλαιο για δουλειά με ην δική του υπογραφή έτσι ώστε να ξεκινήσεις κι εσύ ήσυχος για μετανάστευση.
                              πρέπει να προσέχουμε όλοι μας παιδιά γιατί προσωπικά δεν θα μου φανεί καθόλου περίεργο να μας συμπεριφερθούν ως μετανάστες έτσι όπως συμπεριφερόντουσαν οι ελληνάρες στους δικούς μας μετανάστες εδώ (ιδιαίτερα σ'αυτούς που δούλευαν στα χωράφια μας)

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5