Announcement

Collapse
No announcement yet.

Χαιρετώ το Forum

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Χαιρετώ το Forum

    Γεια σε όλους, ανακάλυψα αυτό το forum μόλις χθες το βράδυ.

    Καθόμουν και διάβαζα 4 ώρες σε διάφορα threads που έχουν σχέση με την μετανάστευση στην Ολλανδία (από το iPhone και έβγαλα τα μάτια μου LOL). Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το θέμα αυτό πλέον γιατί εδώ στην Ελλάδα (και ειδικά στη Θεσσαλονίκη) τα πράγματα δυσκολεύουν αφάνταστα.

    Εν ολίγης είμαι ένας Graphic & Web Designer (CSS - HTML Author) και τα τελευταία 2 χρόνια ασχολούμαι και με την ανάπτυξη ιστοσελίδων αποκλειστικά στο Drupal CMS (για όποιον καταλαβαίνει).

    Έχω ένα σημαντικό portfolio με δουλειές μου και πιστεύω ότι θα μπορέσω να βρω κάτι αντίστοιχο στον τομέα μου στην Ολλανδία.

    Από ότι διάβασα μέχρι στιγμής η μετανάστευση στην Ολλανδία δεν είναι και εύκολη υπόθεση. Υπάρχει δυσκολία στον να βρεις κατοικία και εργασία.

    Ακόμα δεν είμαι 100% σίγουρος για αυτό το βήμα στη ζωή μου, είναι αρκετά δύσκολο να πάει κάποιος εκεί μόνος του, αλλά είμαι πολύ κοντά στο να το κάνω.

    Θα χαρώ πολύ να έρθω σε επικοινωνία με άτομα που έχουν κάνει το βήμα και να μου λύσουν απορίες που τυχόν θα έχω.

    Έχω πάει 2 φορές στο Amsterdam για τουρισμό (2005 και 2007) και ξετρελάθηκα με την πόλη. Τι μία φορά μάλιστα πέτυχα και το Queen's Day οπότε καταλαβαίνετε...!!! Και τις 2 φορές πήγα στο μουσείο του Van Gogh...!!! Ως Designer και λάτρης τις σύγχρονης τέχνης θα ήταν αδιανόητο να μην πήγαινα.

    Επίσης έχω ξεκινήσει εκμάθηση της Ολλανδικής γλώσσας μέσω υπολογιστή (Rosseta Stone) και τουλάχιστον πιστεύω να ξέρω μερικά βασικά για τον πρώτο καιρό.

    Anyway, σας χαιρετώ και θα τα λέμε από το Forum.

    Tot ziens ;)
    Similar Threads

  • #2
    Σάκη καλώς ήρθες στο φόρουμ και ελπίζω να βρεις απαντήσεις σε όλες τις ερωτήσεις σου!

    Comment


    • #3
      sakis καλως ήρθες... είδες μια αγγελία που αφορά το αντικείμενό σου; την περασμένη βδομάδα τη συζητούσαμε και μάλιστα είχαμε και μια συζήτηση για το πόσο έγκυρη είναι... ειχε τίτλο για ΙΤερς εγώ την είχα παρουσιάσει... για ριξε μια ματιά...
      κατά τα άλλα, ελπίζω να βρείς τις απαντήσεις σου εδώ μέσα... αν διαβάζεις γενικώς πιστεύω οτι δεν είναι τίποτα που να μην έχει ήδη ειπωθει, παρόλα αυτά μπορείς πάντα να κάνεις ερωτήσεις...
      Groetjes en tot ziens!

      Comment


      • #4
        Σας ευχαριστώ thodoris7 & OriAn... για την υποδοχή.

        Βασικά την ιδέα για την Ολλανδία την έχω στο μυαλό μου εδώ και 3 χρόνια (από τότε που πήγα για 2η φορά), αλλά για τον έναν ή το άλλον λόγο δεν το επιχειρούσα. Τώρα τα πράγματα έχουν στενέψει αρκετά όμως και το κοιτάω πιο σοβαρά.

        Βασικά λέω στους φίλους ότι αν τύχει να ξαναπάω θα μείνω εκεί (και το απέφευγα να ξαναπάω)...!! Το είχαν σίγουρο για μένα ότι θα μείνω όντως εκεί...!!!

        Έχω κοιτάξει αρκετές φορές στο παρελθόν αγγελίες για εργασία στο παρελθόν και έχω μία ιδέα το τι παίζει. Το ενθαρρυντικό στην περίπτωσή μου είναι ότι μπορώ να εργαστώ σε διάφορους τομείς εκεί. Δηλαδή εκεί που λένε άλλοι εδώ μέσα στο forum "ας πάω και ας δουλέψω τον πρώτο καιρό και χαμάλης", που εμένα δε με ικανοποιεί σίγουρα, εγώ μπορώ να πάω άνετα σε ένα μικρό τυπογραφείο να κάνω μοντάζ σε επαγγελματικές κάρτες πχ. (λόγω εμπειρίας σε preproccess print) μέχρι και σε μεγάλη διαφημηστική εταιρία (ως graphic & web designer). Αυτό πάντως που θα ήθελα είναι να δουλέψω πάνω στο Web Authoring.

        Anyway. Αυτό μ'αρέσει στους Ολλανδούς είναι ότι είναι πολύ ανοιχτόμυαλοι και έχουν φανταστικό Design σε όλες τις εφαρμογές του. πχ. είχα δει στο Amsterdam ένα σταυρό φαρμακείου που ήταν τελείως φευγάτος...!!! Μέχρι και οι γραμματοσειρές που χρησιμοποιούν στις ταμπέλες για τις οδούς είναι πολύ όμορφες. Η τράπεζα που είναι στην πλατεία Dam, κάτω από Μαντάμ Τισό, είχε ένα ψεύτικο (βαμμένο άσπρο) δέντρο μέσα...!!! Γενικά πολύ respect στο design των Ολλανδών.

        Γενικά αν ακούσετε κάτι που να έχει σχέση με typography, print or web στείλτε μου ένα pm. ;)

        Ευχαριστώ και πάλι
        Σάκης

        Comment


        • #5
          αν είσαι και απο κείνους τους φευγάτους δημιουργούς... σου ξαναλέω είδες την αγγελία την οποία συζητούσαμε την περασμένη βδομάδα;

          δες εδώ

          Comment


          • #6
            OriAn... έχεις pm ;)

            Comment


            • #7
              ... που το ξέρεις οτι έχω, μπας και είσαι hijacker????????????




              ΥΓ: Πλάκα κάνω... το είδα, εσυ το είδες;
              OriAn...
              Super Multicultural Moderator
              Last edited by OriAn...; 28/10/10, 01:13.

              Comment


              • #8
                Καλώς μας βρήκες sakis και σου εύχομαι να πάρεις τις καλύτερες αποφάσεις για το μέλλον!!!!!!!
                sigpic
                http://www.mygreekchef.com

                Comment

                X
                Working...
                X
                ×
                Welcome to BOOST 95.5