Announcement

Collapse
No announcement yet.

1821

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    όποιος θελει το 1ο επισόδειο, υπαρχει εδω σε τορεντ
    http://thepiratebay.org/torrent/6128388/1821_E01.avi
    http://isohunt.com/torrent_details/268487597/1821


    (για λίγο. αργότερα, το σβήνω).

    Comment


    • #17
      i can't... :(

      Comment


      • #18
        Originally posted by OriAn... View Post
        ...και όσο και αν θεωρώ φυσιολογική την νηνεμία που επικρατούσε κατα περιόδους (γιατί δεν γίνεται έτσι και αλλιώς να μην υπάρχει νηνεμία ανάμεσα σε πολεμικές συρράξεις και εκατοντάδες χρόνια πολέμου)...
        Καλά θεά είμαι; Δεν το είχα δεί αλλά είχα καταλάβεί τι ένας απλός νούς μπορούσε να εκλάβει λάθος...


        Μετά τα σχόλιά σας, θεώρησα απαραίτητο να δω την εκπομπή για να δω ιδίοις όμασι τι συνέβη εκείνα τα 50 λεπτά και τα 400 χρόνια... περίμενα να ακούσω κολακευτικά για τους οθωμανούς (σύμφωνα με την άποψη kefte) και αλλαγή της ιστορίας... άκουσα και για σκληροπυρινικούς... μμμ...

        Η δική μου άποψη;

        Εγώ καταρχάς δεν άκουσα μπράβο που έγινε η κατάληψη της χώρας μας από οθωμανούς (γιατί με τοσό πάθος που ένιωσα να πλανάται, αυτό το εξτρίμ είχα τρομάξει οτι θα ακούσω ειδικά από έναυποκείμενο που ονομάζει τον εαυτό του δημοσιογράφο αν και συνηθως παίζει θέατρο στα παράθυρα ή όπου βρεί ακροατή τέλος πάντων, ένα ξερατό από νεοέλληνα που δεν ξέρει να διαβάσει ούτε το ήξεις αφίξεις και ΤΙ σημαίνει, ... διορθώστε μου την ορθογραφία αδυνατώ τώρα ;) )


        Η περιπέτεια του πρώτου μέρους λοιπόν ξεκινά με το δεδομένο οτι ο κατακτητής έχει έρθει στη χώρα... μετά ακούω ένα σωρό άσχημα που έγιναν εις βάρος των ντόποιων από τους κατακτητές και άλλη μια σειρά δυσάρεστων εναντίων των ντόπιων από τους κοτσαμπάσηδες (ή είναι ψέματα)... στη συνέχεια αντιλήφθηκα οτι η άποψή μου οτι δεν γίνεται 400 να είσαι με το χέρι στη σκανδάλη, είναι μια λογική εξήγηση που δίνουν και άλλοι (υποθέττω μορφωμένοι ανθρωποι) όπου ως λογικό τις περιόδους νηνεμίας υπήρξε σε άλλες περιοχές άνθιση και σε άλλες όχι, όσο έπερνε τα λεφτά ο άρχοντας ήταν διατεθειμένος να δεχτεί και τις θρησκείες και το γεγονός οτι βρέθηκαν θαμένοι δίπλά δίπλα νεκροι από τις δύο θρησκείες ισοδυναμεί με τρανταχτή απόδειξη του οτι συνυπήρχαν ειρηνικά όσο και αν δεν ήταν το τέλειό τους, έτσι είχαν μάθει, έτσι είχαν γεννηθεί... με το γείτονά σου δεν μαλώνεις κάθε μέρα, καμιά φορά του πάς ένα φλιτζάνι ζάχαρι ή σου φέρνει ένα κιλό πατάτες... στη συνέχεια άκουσα οτι τούτα και με κείνα πέρναγε ο καιρός και κάποια στιγμή ήρθαν οι ρώσοι αδελφοί και κίνησαν τα ύδατα...

        Επειδή δεν έχω πάρει γραμμή γιατί οδύρεται ο Τράγκας που βάζει λόγια σε στόματα που δεν ειπώθηκαν, δεν μου εξηγεί και μένα κάποιος ΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ;;;

        Comment


        • #19
          επειδή, αυτο το θέμα, δεν έχει πιά ψωμί...
          για λέγε, ποιός ειναι ο αντίστοιχος Ολλανδός Τράγκας; εχει κανα κλιπ στο youtube να δούμε;

          Comment


          • #20
            Originally posted by pabas View Post
            επειδή, αυτο το θέμα, δεν έχει πιά ψωμί...
            για λέγε, ποιός ειναι ο αντίστοιχος Ολλανδός Τράγκας; εχει κανα κλιπ στο youtube να δούμε;

            Δεν βρίσκω τον ολλανδό τράγκα, αλλά βρίσκω έναν αντίστοιχο αναστασιάδη που φέρνει ένα σωρό κόσμο μπρός του, και αυτή τη φορά έχει τη γνωστή Μαράϊκε, τον ολλανδικό μαϊντανό στον οποίο έχουν ξεχάσει πούν την πραγματική του ηλικία (υπολογίζεται σε τουλάχιστον 189 ετών η κυρία, αλλά έχει ξεχάσει να αποδημίσει εις κύριον γιατί έχει φούλ ατζέντα με κάτι πλαστικούς)... έχει τόσο γέλιο όταν εμφανίζεται όσο μου έβγαλε ο τράγκας βλέποντας το παραπάνω βίντεο... ποιά η διαφορά τους; Διασκεδαστές και οι δυό...

            ΥΓ... στοπ 2 χάϊτζάκιν

            Comment


            • #21
              Πάντως όσο βλέπω την εκπομπή αυτή και ταυτίζω τους χαρακτήρες του νεοέλληνα με των Ελλήνων εκείνης της εποχής,αρχίζω και πιστεύω ότι τα περισσότερα απ'όσα εξιστορούνται είναι αληθή.Στο τελευταίο επεισόδιο μιλούσε για τον Καποδίστρια που ενώ ήρθε και έκανε μέσα σε 3 χρόνια τόσα καλά,τον έφαγαν για προσωπικά συμφέροντα.Μου θυμίζει που όταν κάποιος και τώρα πάει να αναδειχτεί ή να κάνει καλό στη χώρα μας,τον τραβάει το πλήθος κάτω αντί να τον βοηθήσει.Και για'αυτό την "κάνουν" οι καλοί για έξω..
              Βαθειά λυπούμαι...
              Refugees welcome!
              Nazis fuck off

              Comment


              • #22
                ακριβως ετσι ευα, πολυ μεγαλη μεριδα ελληνων οσο τους ευνοει κατι η καποιος ολα καλα και ωραια, ακομα και αν καταστρεφεται το συμπαν κυριολεκτικα! οταν δεν τους εξυπηρετει κατι ειναι εναντιον, ακομα και οταν ειναι ευχης εργον!

                μια ζωη το μικροσυμφερον μας...

                Comment

                X
                Working...
                X
                ×
                Welcome to BOOST 95.5