Announcement

Collapse
No announcement yet.

1821

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1821

    Από το ΣΚΑΙ .

    Εμένα μου φαίνεται ενδιαφέρον !

  • #2
    εξαιρετικη οπως σχεδον καθε τι στον σκαι!

    Comment


    • #3
      Με αρκετές ασάφειες και αναλήθειες. Είναι κρίμα να αλλοιώνεται η ιστορία τόσο εύκολα.

      Comment


      • #4
        Δεν πιστεύω ότι αλλοιώνεται η ιστορία , πιστεύω ότι η σκοπιά που τα βλέπει ο συγγραφέας δεν είναι σκληροπυρηνική όσο κάποιες προηγούμενες αφηγήσεις!
        Διακοπές στην Κρήτη!http://www.diakopes.gr/html/ent/020/ent.38020.1.asp
        Online Shop by Amazon http://astore.amazon.co.uk/smartclothes-21

        Comment


        • #5
          Το να λες την αλήθεια δεν σε καθιστά "σκληροπυρηνικό" :)

          Comment


          • #6
            Originally posted by keftes View Post
            Με αρκετές ασάφειες και αναλήθειες. Είναι κρίμα να αλλοιώνεται η ιστορία τόσο εύκολα.
            Γενικά κάνει καλή δουλεια το ΣΚΑΙ.Τωρα όσο αναφορα της ασαφεις και της αναλήθειες που λες είναι στο χέρι 100% το τι θα πιστέψεις απο αυτα θα πουν και παράλληλα στο τη έρευνα θα κανεις εσύ μεσα απο βιβλία και αρχεια στο να ξέρεις την αληθεια.
            Πως ξέρεις οτι είναι ασάφειες και αναλήθειες???
            Τα Πάντα ῥεῖ.
            O ευφυής παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάξ επιμένει.

            Comment


            • #7
              ειναι δεδομένο πως δεν βολεύει να γινει συζήτηση εδω για ενα τετοιο θέμα, αλλα προσωπικά θα με ενδιέφερε να ακουσω και την αλλη άποψη, με δεδομένο πάντα οτι σεβόμαστε την άποψη του αλλου και δεν τραβαμε το θεμα εξω απο τα ορια του και γινονται συζητήσεις επι συζητήσεων για να πουμε αυτό που θέλουμε εμεις ή να εκθέσουμε καποιον αλλο...

              ειναι σίγουρο πως σε ενα τοσο αμφιλεγόμενο θέμα έτσι και εδώ πράγματι θα υπάρχουν και καποιες ανακρίβιες...ποιες πιστεύετε οτι ειναι οι ανακρίβιες?

              Comment


              • #8
                Οι Έλληνες ζούσαν μια χαρά κι αγαπημένα με τους Τούρκους (παιδομαζώματα / κεφαλικοί φόροι κτλ είναι παραμύθια). Οι καλοί Οθωμανοί πίστευαν ιδιαίτερα στην διατήρηση της ανεξιθρησκείας εντός της αυτοκρατορίας τους (Κρυφό σχολειό / κρυπτοχριστιαννοί κτλ είναι παραμύθια).
                Έγινε μια φασαρία με τα Ορλωφικά μόνο (στα 400 χρόνια) και λίγο πιο μετά αποφάσισαν να κάνουν και μια επανάσταση.
                Καλά, ειλικρινά όποιος τα πιστεύει αυτά είτε δεν έχει ανοίξει βιβλίο ιστορίας (κι ας μην είναι ελληνικό) είτε έχει πρόβλημα.

                Δεν θα μπω στον κόπο να αναφέρω κι άλλα, άλλωστε μόνο ένα επεισόδιο είδα, αλλά είναι τραγικό το πόσο εύκολα αλλοιώνεται η ιστορία (αλλαγές σε βιβλία ιστορίας κτλ).

                Comment


                • #9
                  βασικά δεν είπε οτι ηταν μια χαρα και αγαπημένοι αλλα το παρουσιαζει λιγο διαφορετικα απο οτι εχουμε συνηθίσει και λέει οτι στην αρχή που οικονομικα πηγαινε καλά δεν υπήρχαν σοβαρα προβλήματα.

                  σχετικα με φόρους κτλ ειπε ακριβως αυτο, οτι η αυτοκρατορία δεν ενδιαφερονταν για τιποτα αλλο περα απο το να μαζεύουν φόρους και στο τέλος κατέρευσε γιατι ο κόσμος δεν άντεχε την φοβερή φορολογια και ακρίβεια... εδω έρχεται και αυτο που λες περι ανεξιθρησκείας, ναι αυτο λέει, τους ενδιέφερε μονο να μαζεύουν φόρους και ηταν ανοιχτοί στις αλλες θρησκείες. προσωπικά το πιστεύω σε αρκετα μεγαλο βαθμό γιατι αν δεν ηταν θα ειχε σβησει η θρησκεια και δεν θα υπήρχαν εκκλησιες απο αυτη την εποχή, αλλωστε τα είχαν τακιμιασει με την ελληνική εκκλησία προς των συμφέρον και των δύο πλευρών βεβαίως βεβαίως (δες χρυσόβουλα κτλ. με αντάλλαγμα αυτη να χειραγωγεί τους πολίτες) με το γνωστό θυμα, τον πολίτη να πληρώνει τη νυφη βεβαίως βεβαίως!!!

                  σχετικα με προηγούμενες επαναστάσεις μαλλον εχεις δίκιο, απο οτι θυμάμαι το παρουσίασαν σαν να μην ειχαν γινει και αλλες επαναστάσεις. βεβαια οπως σωστα ειπες θα πρεπει να περιμένουμε και τη συνέχεια γιατι εχουμε δει μονο ενα επεισοδιο.

                  Comment


                  • #10
                    α, τωρα ειδα το σχολιο που χαρακτηρίζεις οσους εχουν αντίθετη αποψη , θα ελεγα πως μαλλον δεν βοηθα τη συζήτηση το να κατακεραυνώνουμε οσους εχουν αντίθετη αποψη...

                    και προσωπικα θελω να δηλώσω γενικά και χωρις να εχει να κάνει μόνο με το παραπάνω πως δυστυχώς εχω αρχίσει πλέον να σκέφτομαι αν θα κανω καποιο σχόλιο εξαιτίας του παραπάνω λόγου και αυτο δεν μου αρέσι καθόλου...

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by keftes View Post
                      Με αρκετές ασάφειες και αναλήθειες. Είναι κρίμα να αλλοιώνεται η ιστορία τόσο εύκολα.
                      πόσο και ποιό κομμάτι της ιστορίας γνωρίζουμε πραγματικά, αναρωτιέμαι μερικές φορές... πάω όμως να διαβάσω παρακάτω ... :)

                      Comment


                      • #12
                        Καλό φαίνεται,αλλά το περίμενα πιο ντοκιμαντερίστικο,με ταινιούλες να παίζουν κτλ.Τώρα για τις αλήθειες και τα ψέματα...χου νόους?Πάντα η ιστορία των εθνών ήταν υπό διαπραγμάτευση και αέναη συζήτηση..πιθανότατα ο καθένας να ξέρει για την ιδιαίτερη πατρίδα του καλύτερα,όπως ξέρω εγώ για τη σφαγή της Χίου.Είναι αποτυπωμένα στο αίμα και στα συναισθήματά μας.
                        Refugees welcome!
                        Nazis fuck off

                        Comment


                        • #13
                          συμφωνω απολύτως οτι η ιστορια δεν ειναι κατι τοσο ξεκάθαρο, γιαυτο πρεπει να εχουμε τα αυτια μας ανοιχτα και να προσπαθούμε να βλεπουμε τα πραγματα και απο αλλες οπτικες γωνίες, αυτο το σκοπο εχει και η συζητηση.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by keftes View Post
                            Οι Έλληνες ζούσαν μια χαρά κι αγαπημένα με τους Τούρκους (παιδομαζώματα / κεφαλικοί φόροι κτλ είναι παραμύθια). Οι καλοί Οθωμανοί πίστευαν ιδιαίτερα στην διατήρηση της ανεξιθρησκείας εντός της αυτοκρατορίας τους (Κρυφό σχολειό / κρυπτοχριστιαννοί κτλ είναι παραμύθια).
                            Έγινε μια φασαρία με τα Ορλωφικά μόνο (στα 400 χρόνια) και λίγο πιο μετά αποφάσισαν να κάνουν και μια επανάσταση.
                            Καλά, ειλικρινά όποιος τα πιστεύει αυτά είτε δεν έχει ανοίξει βιβλίο ιστορίας (κι ας μην είναι ελληνικό) είτε έχει πρόβλημα.
                            Φίλε μου συμφωνώ στο ότι υπάρχουν αλλαγές στα ιστορικά γεγονότα αλλα προσωπικά έχω μια απορία.Πως το ξέρεις οτι αυτα που λες έγιναν έτσι και αν είναι έτσι μπορείς να μου δώσεις ενα link ή κατι που να με παραπέμπει στην πήγη σου οτι έγιναν έτσι....
                            Τα Πάντα ῥεῖ.
                            O ευφυής παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάξ επιμένει.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by kostas View Post
                              συμφωνω απολύτως οτι η ιστορια δεν ειναι κατι τοσο ξεκάθαρο, γιαυτο πρεπει να εχουμε τα αυτια μας ανοιχτα και να προσπαθούμε να βλεπουμε τα πραγματα και απο αλλες οπτικες γωνίες, αυτο το σκοπο εχει και η συζητηση.
                              ... όσο και αν η εικόνα στο μυαλό μου (μέσα από ιστορικά κείμενα και μυθιστορήματα) δεν μου αφήνει καμιά αμφιβολία για το βαθμό που υπέφεραν οι έλληνες τότε, αν μη τι άλλο όσο κάθε κατεκτημένος λαός, και ειδικότερα από λαό που θεωρείται βάρβαρος... και όσο και αν θεωρώ φυσιολογική την νηνεμία που επικρατούσε κατα περιόδους (γιατί δεν γίνεται έτσι και αλλιώς να μην υπάρχει νηνεμία ανάμεσα σε πολεμικές συρράξεις και εκατοντάδες χρόνια πολέμου), ασφαλώς και συμφωνώ οτι η πιο αντικειμενική εικόνα μιας ιστορίας μέσα στο μυαλό μας, επιτυγχάνεται με την όσο το δυνατόν πιο ευρεία γνώση (όλων των πλευρών)... εγώ δεν φοβάμαι να ακούσω το άλλο!!!!! (ειδικά όταν υπάρχει δεν κερδίζω τίποτα με το να το αγνοώ ή να το θάβω)

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5