Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλησπερα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλησπερα

    Καλησπερα και καλως σας βρηκα. Μολις εγινα μελος και ψαχνομαι λιγο αλλα που θα μου παει θα τα ,μαθω σιγα σιγα. Καλα μα ειστε ολοι:)

  • #2
    Καλώς ήρθες,
    από που είσαι?Όνομα;

    Comment


    • #3
      Βρε παιδια γιατι ενω ειμαι στο chat μου βγαζει αυτο το παραθυρακι You must login to continue

      Comment


      • #4
        Originally posted by thodoris7 View Post
        Καλώς ήρθες,
        από που είσαι?Όνομα;
        Maρινα και μενω Αμερικη

        Comment


        • #5
          Καλώς ήρθες!!!!!!! Τί nick name είναι αυτό??? Ούτε που θέλω να την θυμάμαι την γραμματικούλα!!! χιχιχι!!! Σιγά σιγά,,, εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε σε ό,τι χρειαστείς!!! Να είσαι κι εσύ καλά και καλή συνέχεια!!!
          Dum vivimus vivamus. Η ζωή είναι πολύ σύντομη για σκάκι !!

          Comment


          • #6
            Originally posted by grammatiki View Post
            Βρε παιδια γιατι ενω ειμαι στο chat μου βγαζει αυτο το παραθυρακι You must login to continue
            Γιατί το chat δεν λειτουργεί με το φορουμ,θα πας εκεί που λέει sign in δίπλα από το όνομα που σου βγάζει π.χ. Guest Bonnie... και μετά θα πάς sign is as a guest και θα βάλεις grammatiki

            Comment


            • #7
              Originally posted by grammatiki View Post
              Maρινα και μενω Αμερικη
              Μένεις μόνιμα στην Αμερική;Σε ποιο μέρος;Χρόνια μένεις εκεί;

              Comment


              • #8
                Originally posted by thodoris7 View Post
                Μένεις μόνιμα στην Αμερική;Σε ποιο μέρος;Χρόνια μένεις εκεί;
                Ειμαι εδω απο το 1998, παντρεμενη με Αμερικανο. Μενω στο Ιλλινοι, 6 ωρες νοτια απο το Σικαγο

                Comment


                • #9
                  grammatiki, καλως ήρθες και... ήρθε η ώρα να πω και γω ένα ζηλεύω... σε ζηλεύω που μένεις αμερική, γιατί είναι μια από τις χώρες που θα ήθελα να ζήσω και δεν ξέρω αν είναι πραγματικό (ή το λέω απλά επειδή δεν το έκανα) όμως όταν πρίν από δέκα έντεκα χρόνια έφυγα από ελλάδα, είχα μεταξύ άλλων επιλογών μια για τη Ν. Υόρκη και μετανιώνω που δεν πήγα.
                  Πως είναι η ζωή με έναν αμερικάνο; (με αμερικάνικη οικογέννεια δηλαδή γύρω σας...).
                  Καλή παραμονή μαζί μας!

                  Comment


                  • #10
                    καλωσήρθες γρμματικη απο το ιλλινοι!

                    α αλέξης τι κανει? χαχαχα πλακα κάνω, για το γιαννουλια λεω!

                    Comment


                    • #11
                      Παιδια τα ιδια χαλια ειναι παντου πλεον. Οι πολιτικοι ολοι ειναι για να τους στησεις στον τοιχο, δουλειες δεν υπαρχουν και η Αμερικα ειναι χρεωμενη μεχρι τα..... Η Αμερικη που ηταν καποτε δεν ειναι πλεον και ουτε θα ξαναγινει. Εχει και καλα δεν μπορω να πω αλλα αμα αρχισω να γραφω ακριβως τι γινεται καϊκατε. να με προσεχεται μιλαω πολυ. Απο καμια φορα πρεπει να μου λετε να βγαζω το σκασμο. :)
                      Οριαν ψυχη μου εδω που ειμαι εγω ειναι αστα να πανε. Δεν εχει κανενα μπαρακι της προκοπης να πας, και αυτα που εχουμε ολοι ειναι αλκοολικοι και το μονο που κανουν ειναι να ουρλιαζουν και να πιανονται στα χερια. Στις μεγαλουπολης οπως Νεα υορκη ή Σικαγο ειναι τελειως διαφορετικα. Τα μπαρ εδω κλεινουν στις 1 το πρωι και μετα δεν μπορεις να πας πουθενα. Οι ανθρωποι ειναι λιγο ρατσιστες, δυσκολα σε καλουν στο σπιτι τους ή σε κανουν φιλο αν δεν εισαι ντοπιος και οι περισσοτεροι δεν εχουν ταξιδεψει ουτε στην διπλανη πολη κι ας ειναι μονο μια ωρα διαδρομη.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by kostas View Post
                        καλωσήρθες γρμματικη απο το ιλλινοι!

                        α αλέξης τι κανει? χαχαχα πλακα κάνω, για το γιαννουλια λεω!
                        Ψυλο εφαγε τα μουτρα του οταν εβαλε υποψηφιοτητα. Δεν ειναι και πολυ αγαπητος και ειχε πολλες βρωμιες που βγηκαν. Να σου πω βαρεθηκα να ασχολουμαι και πολυ με τα πολιτκα γιατι ολοι ειναι παρ τον ενα και χτυπα τον αλλον

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by grammatiki View Post
                          Παιδια τα ιδια χαλια ειναι παντου πλεον. Οι πολιτικοι ολοι ειναι για να τους στησεις στον τοιχο, δουλειες δεν υπαρχουν και η Αμερικα ειναι χρεωμενη μεχρι τα..... Η Αμερικη που ηταν καποτε δεν ειναι πλεον και ουτε θα ξαναγινει. Εχει και καλα δεν μπορω να πω αλλα αμα αρχισω να γραφω ακριβως τι γινεται καϊκατε. να με προσεχεται μιλαω πολυ. Απο καμια φορα πρεπει να μου λετε να βγαζω το σκασμο. :)
                          Οριαν ψυχη μου εδω που ειμαι εγω ειναι αστα να πανε. Δεν εχει κανενα μπαρακι της προκοπης να πας, και αυτα που εχουμε ολοι ειναι αλκοολικοι και το μονο που κανουν ειναι να ουρλιαζουν και να πιανονται στα χερια. Στις μεγαλουπολης οπως Νεα υορκη ή Σικαγο ειναι τελειως διαφορετικα. Τα μπαρ εδω κλεινουν στις 1 το πρωι και μετα δεν μπορεις να πας πουθενα. Οι ανθρωποι ειναι λιγο ρατσιστες, δυσκολα σε καλουν στο σπιτι τους ή σε κανουν φιλο αν δεν εισαι ντοπιος και οι περισσοτεροι δεν εχουν ταξιδεψει ουτε στην διπλανη πολη κι ας ειναι μονο μια ωρα διαδρομη.
                          ααα, να γραψεις γραμματικη μου, θελουμε να ενημερωθουμε και για το αμερικα! μην ανησυχεις, ολοι εδω μοιραζομαστε το χαρακτηριστικο να μιλαμε πολυ! αυτο μας ενωνει, η διαθεση για επικοινωνια και πληροφορηση!

                          σχεδον παντου χαλια ειναι γραμματκη, αλλα για πες μας για δουλειες και μισθους εκει..

                          η ζωη σε νεα υορκη και αλλες σημαντικες πολεις πως ειναι?

                          Comment


                          • #14
                            θα προσπαθησω να σας τα πω με οσα λιγοτερα λογια μπορω. Εδω οι τραπεζες εκαναν την βλακεια και εδωσαν δανεια για αγορα σπιτιων σε ατομα που με το ζορι ειχαν δουλεια και που ο μισθος τους ηταν πολυ μικρος. Αλλα τα δανεια που τους εδωσαν ειχαν τοκο που δεν ηταν σιγουρο οτι θα ηταν σταθερος καθερο χρονο. Ετσι οταν εγινε χαμος με το χρηματηστηριο τα επιτοκια ηταν υπερογκα και οι περισσοτεροι που ετρεξαν να αγορασουν σπιτι δεν μπορεσαν να ανταπεξελθουν. Συμπερασμα εχασαν τα σπιτια τους και βρεθηκαν στον δρομο.
                            Δουλειες δεν εχει γενικα πουθενα. Η ανεργια φτανει μεχρι και το 10% σε μερικες πολεις. Εχει καποιες ειδικευμενες οπως αυτες που εχουν σχεση με software σε οτιδηποτε χρειαζεται προγραμμα. Οτι εχει σχεσει με κομπουτερ και δημιουργια προγραμματων εισαι βασιλιας στην Αμερικη και πληρωνεσαι αρκετα λεφτα. Υπαρχουν και δουλειες σε εργοστασια αλλα πρεπει να εισαι η συγγενης, ή δικοι σου ανθρωποι να ξερουν τον διευθυντη, ή να κοιμασαι με τον διευθυντη (χαχαχαχαχα). Οι περισσοτερες εφυγαν Ινδια, Κινα, Μεχικο. Σ΄αυτα τα μερη πληρωνουν $3.00 = 2.28EU την ημερα
                            Ο βασικος μισθος το μηνα ειναι γυρω στα $1218 = EU σε εργοστασιο αν εισαι ανιδικευτος και απο κει και περα ανεβαινει αναλογα με την περιοχη, τα χρονια υπηρεσιας και εμπειρια. Δεν υπαρχει δωρο Χριστουγγενων ή Πασχά οπως εχουμε στην Ελλαδα. Αν εισαι υπαλληλος γραφειου εξαρταται φυσικα απο την θεση που εχεις αλλα σαν απλος υπαλληλος ειναι γυρω στα $40000 (πριν τις κρατησεις) το χρονο = 30450 EU.

                            Comment


                            • #15
                              Για τις ΗΠΑ εχω ακουσει κι εγω,οτι δεν ειναι πολυ καλη η κατασταση.Λενε οτι καλυτερα ειναι στον Καναδα,οπως και Αυστραλια βεβαια.
                              http://kainourgiazoi.blogspot.com/

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5