Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γεια σας κι απο μενα..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Γεια σας κι απο μενα..

    Λεγομαι Μαίρη, είμαι 30 ετών, παντρεμένη και έχω μια μικρή κορούλα..
    Εγω και ο άντρας μου έχουμε αηδιάσει απλά από την κατάσταση στην Ελλάδα, κάθε μέρα ξυπνάμε και κοιμόμαστε με το άγχος για το που θα βρούμε λεφτά για τους λογαριασμούς, το σούπερ μάρκετ..Παρατηρώ τον εαυτό μου να αλλάζει, να γίνεται ολοένα πιο θλιμμένος και να μην χαίρομαι ούτε το παιδάκι μου..Πόσο πια;;; Θέλω να αλλάξω τη ζωή μου όσο μπορω..Χαίρομαι που σας βρήκα γιατί ξέρω οτι εδώ μπορούμε να βοηθηθούμε και να επικοινωνήσουμε απλά, ειλικρινά και όμορφα..

  • #2
    Γεια σου Μαίρη, καλως ήρθες, να σου ζήσει η κόρη,

    Δεν είσαι η μόνη που έχεις αυτά τα συναισθήματα, δυστυχώς. Λίγο πολύ και εμείς και άλλοι πολλοι στα ίδια "κολυμπάμε"

    Ελπίζω η κατασταση ολων μας να γυρίσει προς το καλύτερο,

    φιλικά
    CARPE DIEM

    Comment


    • #3
      Ευχαριστώ Ιωάννα μου..Το ξέρω ότι όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε.
      Απλά υπάρχουν ακόμα άνθρωποι στη χώρα μας που πιστεύουν οτι όλα θα φτιάξουν γρήγορα και με κοιτάνε σαν τρελλή που θέλω να φύγω.
      Μπορεί και να έχουν δίκιο, κανείς δεν υποστηρίζει οτι το εξωτερικό είναι παράδεισος αλλά θέλω να φροντίσω για την κόρη μου..Αν είσαι γονιός τα βλέπεις διαφορετικά, βέβαια έχεις και περισσότερες ευθύνες..
      Τα καλύτερα σε όλους μας!

      Comment


      • #4
        Καλώς όρισες στο φόρουμ και μακάρι όσα σε βασανίζουν (όπως και τους περισσότερους) να αρχίσουν να παίρνουν καλύτερη τροπή... Α!Να χαίρεσαι τη μικρή σου!!!
        sigpic
        http://www.mygreekchef.com

        Comment


        • #5
          Μαιρη καλώς ήρθες!Σε ποια χωρά θες να πας;

          Comment


          • #6
            Ευχαριστω..Γερμανία κ συγκεκριμένα Νυρεμβέργη. Έχουμε γνωστους εκει και καποιους συγγενεις στην Στουτγκαρδη (την οποια λΑΤΡΕΥΩ).
            26.7 φευγω για καποιες συναντησεις που εχω κανονισει εκει, ελπιζω να πανε ολα καλα. Χωρις δουλεια δεν ξεκιναω να φυγω λογω της μικρης. Ολες οι συμβουλες και οι αποψεις ευπροσδεκτες..

            Comment


            • #7
              Δυστυχως Μαιρη δεν εισαι η μονη που αισθανεται ετσι !!!
              Το αγχος μας τωρα πια ειναι πως θα επιβιωσουμε !
              Πως να χαρεις μικρες απλες χαρες της καθημερινοτητας πια ? μας πηραν το χαμογελο και την αξιοπρεπεια....
              Δε μπορει , αυτο πρεπει να ηθελαν !!
              Δεν εξηγειται αλλιως τετοια εξαθλιωση !!!!!!

              Θελω να φυγω τωρα , να παω Ολλανδια....ομως η κριση ειναι παντου, να αφησεις μια δουλεια (με οσα τελος παντων σου δινει) για να πας καπου χωρις δουλεια και που μπορει να κανεις μηνες να βρεις ? Μεγαλο το ρισκο παιδια , δε το παιρνεις ευκολα σε τετοιες εποχες !

              Comment


              • #8
                Originally posted by GeorgeS View Post
                Δυστυχως Μαιρη δεν εισαι η μονη που αισθανεται ετσι !!!
                Το αγχος μας τωρα πια ειναι πως θα επιβιωσουμε !
                Πως να χαρεις μικρες απλες χαρες της καθημερινοτητας πια ? μας πηραν το χαμογελο και την αξιοπρεπεια....
                Δε μπορει , αυτο πρεπει να ηθελαν !!
                Δεν εξηγειται αλλιως τετοια εξαθλιωση !!!!!!

                Θελω να φυγω τωρα , να παω Ολλανδια....ομως η κριση ειναι παντου, να αφησεις μια δουλεια (με οσα τελος παντων σου δινει) για να πας καπου χωρις δουλεια και που μπορει να κανεις μηνες να βρεις ? Μεγαλο το ρισκο παιδια , δε το παιρνεις ευκολα σε τετοιες εποχες !

                Σίγουρα το ρίσκο είναι μεγαλύτερο για οικογένειες με παιδάκια όπως και περισότεροι οι παράγονες που πρέπει να σκεφθείς και να μοιράσεις στις 2 πλευρές της ζυγαριάς. Προσωπικά Γιώργο το έχω ξαναγράψει,, μετανιώνω που αυτό το ρίσκο δεν το πήραμε πέρυσι με τον σύντροφό μου και τώρα... Με ατομική επιχείρηση και δεν τα βγάζω πέρα καθώς τα έσοδα μειώθηκαν ενώ τα έξοδα και το λειτουργικό κόστος ξέφυγαν από κάθε προυπολογισμό!!!!! Και δεν μας αφήνουν να σηκώσουμε κεφάλι,, μόλις ψηφίστηκε το μεσοπρόθεσμο,, ξέρεις τί σημαίνει αυτό για τα επόμενα χρόνια??? Τρέμω και μόνο που το σκέφτομαι!!!
                Δυστυχώς μας έφεραν όλους σε αυτό το δύσκολο σταυροδρόμι που πρέπει να σκεφτούμε πιό μονοπάτι θ ακολουθήσουμε. Η απόφαση εντελώς προσωπική , διαφέρει από άτομο σε άτομο, ανάλογα με τις ανάγκες, τα εφόδια, τις θυσίες και αυτά που αναζητά.
                Εγώ να ευχηθώ σε όλους να πάρουμε την πιο σωστή απόφαση,, με όσο το δυνατόν ελάχιστες απώλειες αλλά και ευνοικότερο μέλλον!!!
                Και με την ευκαιρία ''Καλώς ήρθατε" Mary@DE και GeorgeS και σε όλα τα νέα μέλη και καλή τύχη σε ό,τι αποφασίσετε!!!
                Dum vivimus vivamus. Η ζωή είναι πολύ σύντομη για σκάκι !!

                Comment


                • #9
                  Princess συμφωνω απολυτα..Το μεσοπροθεσμο ειναι ο επικηδειος της χωρας, γενιων ολοκληρων.. Πιο πολυ με τρομαζει το να μεινω παρα το να φυγω πια..

                  Comment

                  X
                  Working...
                  X
                  ×
                  Welcome to BOOST 95.5