Announcement

Collapse
No announcement yet.

Quots και κείμενα ή Βιβλία που μας μιλάνε...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Quots και κείμενα ή Βιβλία που μας μιλάνε...

    Αν κάποιος με ρώταγε τι θα με έκανε πολύ πολύ χαρούμενη (ένα χόμπυ εκτός αυτών που φυσικά έχω διαλέξει να κάνω) είναι μια αγάπη που δύσκολα θα βρεί ''παρέα'' γιατί κανείς συνήθως δεν έχει χρόνο για τέτοια. Κατανοητό. What? Κουβεντούλα για βιβλία ή ΜΕ τα βιβλία στο χέρι (ακόμα καλύτερα). Μια ολλανδέζα καλή φίλη (δημοσιογράφος με σχετική γνώση μεταφρασης) με έχει βάλει στο τριπάκι της πρόκλησης της/μιας μετάφρασης (ποιό ελληνικό βιβλίο θα ήταν αυτό? Στην ολλανδία δεν υπάρχει μεταφρασμένη ελληνική λογοτεχνία, εκτός... δυο τριών πραγμάτων και... καταθληπτικής ποιήσης θα έλεγα, :Ο :( )...
    Με όσους όμως με παίρνει κατά καιρούς το κούς-κούς (με ένα ημίγλυκο στο χέρι) και όσο γίνεται από τα μέσα ηλεκτρονικής επικοινωνίας (που παρέχονται πολλά πια στην εποχή μας) αδράτω την ευκαιρία για κουβεντούλα και ΑΝ βρεθεί και κάποιος να το πάει παρακάτω... εκεί κάνω πάρτυ (could offer my soul...).
    Ο λόγος αυτής της εξάρτησης ή τάσης ποσώς με ενδιαφέρει αυτή την στιγμή (ή αυτή την εποχή, ή όποτε...). Με νοιάζει να το έχω...


    For starters:
    Αν δεν σας πειράζει επιτρέψτε μου να κατασκηνώσω στην τελευταία γραμμή του κειμένου που ακολουθεί, αυτό το απίθανο μικρό κομμάτι ''προσευχής'' ενός από τους ήρωες του βιβλίου "Η μάγισσα του Πορτομπέλο"... (ενός Coelho που τον χάνω σιγά σιγά).

    (Σε αυτό το βιβλίο, ένας δημοσιογράφος που ήθελε στην πραγματικότητα να είχε γίνει σιδεράς για να είναι ευτυχισμένος, προσέγγισε κάποιον του επαγγέλματος αυτού και του πήρε συνέντευξη. Εκείνος του περιέγραφε αργά (σχεδών τελετουργικά) τη δουλειά του και τον τρόπο με τον οποίο κατεργάζεται το μέταλο ώσπου να το φέρει σε κάποια μορφή)
    .....
    Ο σιδεράς έκανε μια μεγάλη παύση, άνaψε τσιγάρο και συνέχισε:
    ''Μερικές φορές ο χάλυβας που φτάνει στα χέρια μου δεν αντέχει αυτή τη διεργασία. Η ζέστη, οι σφυριές και το κρύο νερό τον γεμίζουν ραγίσματα. Ξέρω ότι ποτέ δε θα μεταμορφωθεί σε καλό υνί ή σε άξονα μηχανής. Τότε βάζω απλώς το κoμμάτι στο σωρό με τα παλιοσίδερα που είδες στην είσοδο του σιδεράδικου".

    Άλλη μια παύση και ο σιδεράς κατέληξε:
    "Ξέρω οτι ο Θεός με ρίχνει στη φωτιά των δοκιμασιών. Έχω αποδεχτεί τις σφυριές που μου δίνει η ζωή και κάποιες φορές νιώθω κρύος και αναίσθητος, σαν το νερό που κάνει το χάλυβα να υποφέρει. Όμως το μόνο που ζητάω είναι το εξής: 'Θεέ μου, Μητέρα μου, μην παραιτηθείς μέχρις ότου πάρω τη μορφή που περιμένεις από εμένα. Προσπάθησε με τον τρόπο που θεωρείς καλύτερο, για όσο χρόνο θέλεις. Ποτέ όμως μη με βάλεις στο σωρό με τα παλιοσίδερα των ψυχών' ".
    .....
    OriAn...
    Super Multicultural Moderator
    Last edited by OriAn...; 28/11/11, 18:59.

  • #2
    Και λέω εγώ εδώ...Πώς μπορεί τελικά η λογοτεχνία, να παρουσιάσει ένα μεγαλείο που ούτε φανταζόμασταν σε ένα επάγγελμα που φαίνεται τόσο σκληρό, όπως αυτό του σιδερά...
    Ευχαριστούμε Όριαν που το μοιράστηκες αυτό μαζί μας... Πράγματι, σε αγγίζει...
    http://www.youtube.com/watch?v=amKHY...eature=related

    Comment


    • #3
      Ένα βιβλίο που έπεσε τυχαία στα χέρια μου όταν ήμουν αρκετά μικρή (για να μπορέσω να το κατανοήσω) , είναι το '' Γηινες Τροφές'' του Ζιντ. Γράφτηκε το 1897 , με ιδιαιτερα ιδιομορφο τρόπο και ανορθόδοξο που σε οδηγεί από την πεζογραφία στην ποίηση και το αντίστροφο.

      ...Οι Γήινες Τροφές είναι το βιβλίο , αν όχι ενός αρρώστου , τουλάχιστον ενός που βρίσκεται στην ανάρρωση , ενός θεραπευμένου , απο κάποια ασθένεια. Υπάρχει στο λυρισμό του το πάθος ενός που αγκαλιάζει τη ζωή , σαν κάτι που κινδύνεψε να το χάσει.... Eύχομαι το βιβλίο μου να σου διδάξει να ενδιαφέρεσαι περισσότερο για τον εαυτό σου παρά για κεινο -- κι επειτα περισσότερο για όλα τα άλλα , παρά για τον εαυτό σου.
      Αυτά που έκαμα δε θα αξίζανε τίποτα , αν δεν γνώριζα πως η μορφή της ζωης έχει ένα τέλος και ότι θα ξεκουραστώ αφού τη ζήσω με ένα υπνο , λίγο βαθύτερο και περισσότερο αναπαυτικό από κεινον που κα΄νω κάθε νύχτα..
      Μερικοί με κατηγορούν για εγωισμό. Τους αντικατηγορώ για βλακεία. Ελεγα πως δεν αγαπούσα έναν άντρα ή μια γυναίκα ,,αγαπούσα γενικά τη φιλία , την αφοσίωση , τον έρωτα. Δίνοντας την αγάπη μου σε ένα πρόσωπο , τη στερούσα από το άλλο. Ουτε και ήθελα δεσμέυσω κάποιου το κορμί ή την καρδιά του. Ήμουν και στην αγάπη νομάδας όπως και στη ζωή. Κάθε ιδιαίτερη προτίμηση ήταν για μένα αηδία . Ήθελα να αγαπω όλους και γι αυτό δεν μπορούσα να δωθώ σ'έναν μόνο.
      <<Γνώθι αυτόν>> . Απόφθεγμα αποκρουστικό και ολέθριο. Όποιος αυτοαναλύεται ανακόπτει την εξέλιξη του. Η χρυσαλλίδα που θα ήθελα να γνωρίσει τον εαυτό της , δε θα γίνόταν ποτέ πεταλούδα.

      ... Η ασυνέπεια μου αρέσει περισσότερο από μερικές αποφασιστικές συνέπειες και την επιθυμία να μένει κάποιος πιστός στον εαυτό του.Πιστεύω επισης πως και δω όπως και παντού , οι φράσεις μας απατούν γιατί η γλώσσα μας επιβάλλει κάποια λογική , μέτρα που ειναι συχνα πιο ισχυρά από κεινα της ζωης και οτι τα πολυτιμοτερα πράγματα που έχουμε να πούμε εγια τον εαυτο μας είναι κεινα που παραμένουν ανείπωτα.

      Συγγνώμη αν κούρασα ... μπορώ να βρίσκω πολλά αποσπάσματα σε αυτό το βιβλίο άξια λόγου και αντι-λογου.
      Sorry , did my karma run over you dogma?

      Comment


      • #4
        οχιιιι... οχι συγνώμη... αυτό θέλουμε εδώ... εγώ ήδη βρήκα ατάκες που τράβηξαν την ''ανατρεπτική μου φύση''...
        η ασυνέπεια μου αρέσει περισσότερο απο μερικές αποφασιστικές συνέπειες... ... ...
        (το μυαλό μου κάνει κολοτούμπες για τέτοια και την κουβέντα γύρω από αυτά...

        Comment


        • #5
          Eίναι τρομερό πόσα πραγματα μπορεις να σκεφτείς από μια και μόνο φράση!
          Sorry , did my karma run over you dogma?

          Comment


          • #6
            Επίσης από τον Ζιντ

            Κι η ζωή μας ήταν μπροστά μας σαν ένα ποτήρι κρύο νερό , ένα ποτήρι υγρό που κρατούσαν τα δάχτυλα ενός παθιασμένου που θελε να πιει , και το πιε μονορουφι , γνωρίζοντας πως θα πρεπε να περιμένει , μα μη μπορώντας να τ'αποδιώξει από τα χείλη του.Είναι τόσο δροσερό το νερό και τόσο βασανιστικός ο πυρετός μου.

            ..Απλώς δε θέλω να σου διδάξω καμιάν άλλη φιλοσοφία παρα εκεινην της ζωης. Γιατι ειναι μεγαλη φροντίδα να σκέφτεσαι.Κουράστηκα στα νιάτα μου να παρακολουθώ τις συνέπειες των πράξεων μου και για να μαι βέβαιος οτι δε θα αμαρτησω, σταμάτησα το καθετι. Ύστερα έγραψα : Οφείλω τη σωτηρια της σάρκας μου , στην αθεράπευτη δηλητηρίαση της ψυχής μου.
            Αργότερα δεν καταλαβαινα πια καθολου τι ήθελα να πω με τουτα τα λόγια.
            Sorry , did my karma run over you dogma?

            Comment


            • #7
              Originally posted by natty View Post
              και για να μαι βέβαιος οτι δε θα αμαρτησω, σταμάτησα το καθετι

              !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

              Comment


              • #8
                ..Απλώς δε θέλω να σου διδάξω καμιάν άλλη φιλοσοφία παρα εκεινην της ζωης. Γιατι ειναι μεγαλη φροντίδα να σκέφτεσαι.Κουράστηκα στα νιάτα μου να παρακολουθώ τις συνέπειες των πράξεων μου και για να μαι βέβαιος οτι δε θα αμαρτησω, σταμάτησα το καθετι. Ύστερα έγραψα : Οφείλω τη σωτηρια της σάρκας μου , στην αθεράπευτη δηλητηρίαση της ψυχής μου.
                Αργότερα δεν καταλαβαινα πια καθολου τι ήθελα να πω με τουτα τα λόγια.
                Πόσο ίδιοι είμαστε τελικά όλοι οι άνθρωποι, πόσα διαβάζεις κάπου, από κάποιον που τα είπε 100 χρόνια πριν και αναρωτιέσαι από που σε ξέρει... Και πόσο δηλητήριο έχουμε φάει όλοι τελικά, γιατί όλα μας οδηγούν από πάντα στο να 'σώσουμε' τη σάρκα μας και τίποτα για την ψυχή μας? Και γιατί ο κόσμος μπορεί να συνομωτήσει ή να λειτουργήσει με παραδειγματική ομαδική ψυχή σε ένα έγκλημα, αλλά όχι σε μια σωτηρία?

                ΥΓ: Εγώ αυτό το βιβλίο το θέλω οπως δήποτε...

                Comment


                • #9
                  πραγματικά διαβάζοντας το ,ο συγγραφέας σε πλησιάζει με ενα τρόπο οικείο για να σε διαβεβαιώσει οτι τον απασχολούν τα ίδια προβλήματα με μας . Και σε πείθει οτι στην σύντομη ζωή μας , εκείνο που έχει σημασία είναι να γίνουμε κοινωνοι κάθε χαράς , κάθε ''γήινης τροφής'' που μας προσφέρεται .

                  Εγώ το έχω σε μετάφραση από τον Μανώλη Γιαλουράκη. '' LES NOURRITURES TERRESTRES - LES NOUVELLES NOURRITURES''
                  Sorry , did my karma run over you dogma?

                  Comment


                  • #10
                    Κική Δημουλά...

                    ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΙΣ


                    Φυσικὰ καὶ ὀνειρεύομαι.
                    Ζεῖ κανεὶς μόνο μ᾿ ἕνα ξερὸ μισθό;

                    Πόσο συχνά;
                    Κάθε ποὺ ἐγκαταλείπουν συχνότατα ὅλοι.

                    Ἐπηρεάζουν τοὺς ἀπόντες τὰ ὄνειρά σας;
                    Βέβαια. Τὸ ξανασκέφτονται καλὰ
                    καὶ μᾶλλον μετανιώνουν ὁριστικά τους ὅλοι.

                    Εἶναι ἐλευθέρα ἡ εἴσοδος;
                    Ὄχι ἐντελῶς. Ζητάω τὴν ἄδεια τοῦ ὀνείρου
                    πρὶν ἐλπίσω. Μοῦ τὴν δίνει ἐν γένει
                    μαζὶ μὲ κάποιες ὁδηγίες αὐστηρές.
                    Νὰ πιστέψω δίχως ν᾿ ἀγγίξω
                    νὰ μὴ μιλήσω διόλου στὸν καπνὸ
                    γιατὶ εἶναι ὑπνοβάτης καὶ θὰ πέσει
                    μόνο διὰ τοῦ βλέμματος ν᾿ ἀφήσω
                    τὸ αἴτημά μου στὴν κρεμάστρα
                    ὅ,τι μοῦ δοθεῖ νὰ τὸ δεχτῶ
                    κι ἂς μὴν ἔχει καμιὰ ὁμοιότητα
                    μ᾿ αὐτὸ ποὺ ζωγραφίζει ἡ ἔκκλησή μου -
                    θὰ τὴν ἐπανέβρει μόλις ξαναχαθεῖ.

                    Ἕνα μόνο δὲ μοῦ δίνει τὸ ὄνειρο.
                    Τὸ ὅριο. Ὣς ποῦ νὰ κινδυψέψω.
                    Γιατὶ τότε πιὰ δὲν θὰ ἦταν ὄνειρο,
                    Θά ῾ταν γεράματα.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by natty View Post
                      Εγώ το έχω σε μετάφραση από τον Μανώλη Γιαλουράκη. '' LES NOURRITURES TERRESTRES - LES NOUVELLES NOURRITURES''
                      Λες να το βρώ αν πάω σε βιβλιοπωλεία??? Το θέλω οπωσδήποτε πριν φύγω...

                      Comment


                      • #12
                        OriAn είσαι μες το μυαλό μου! Ετοιμαζόμουν να σου γράψω μήνυμα , έψαχνα το thread για να γράψω 2-3 φράσεις αλλά δεν το έβρισκα!

                        Λογικά θα το βρεις. Αν θες μπορώ να το έχω μαζί μου πάνω και να στο δανείσω κάποια στιγμή!
                        Sorry , did my karma run over you dogma?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by OriAn... View Post
                          Κική Δημουλά...
                          Λατρεύω τον ''Πληθυντικό αριθμό''

                          Ο έρωταςόνομα ουσιαστικόν
                          πολύ ουσιαστικόν,
                          ενικού αριθμού,
                          γένους ούτε θηλυκού ούτε αρσενικού,
                          γένους ανυπεράσπιστου.
                          Πληθυντικός αριθμός
                          οι ανυπεράσπιστοι έρωτες.
                          Ο φόβος,
                          όνομα ουσιαστικόν,
                          στην αρχή ενικός αριθμός
                          και μετά πληθυντικός:
                          οι φόβοι.
                          Οι φόβοι
                          για όλα από δω και πέρα.
                          Η μνήμη,
                          κύριο όνομα των θλίψεων,
                          ενικού αριθμού,
                          μόνον ενικού αριθμού
                          και άκλιτη.
                          Η μνήμη, η μνήμη, η μνήμη.
                          Η νύχτα,
                          όνομα ουσιαστικόν, γένους θηλυκού,
                          ενικός αριθμός.
                          Πληθυντικός αριθμός
                          οι νύχτες.
                          Οι νύχτες από δω και πέρα
                          Sorry , did my karma run over you dogma?

                          Comment


                          • #14
                            Ελαααα???

                            Ναι, αν δεν το βρώ θα θέλω να μου το δανείσεις για λίγο... Αν και τέτοια βιβλία τα θέλω για μένα (και δεν δανείζω ευκολα... σορρυ που το λέω... ο Π. Κοέλο έχει αντίθετη άποψη για το μοίρασμα της γνώσης, λέει πως πρέπει να τα χαρίζουμε, πως στο ράφι μας τα κρατάμε από ανασφάλεια, γιατί δεν μάθαμε...)

                            Comment


                            • #15
                              http://www.papasotiriou.gr/product.g...1142438&deid=0
                              Sorry , did my karma run over you dogma?

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5