Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλησπέρα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλησπέρα

    Γεια σας παιδια!
    Πραγματικα κατατοπιστικο και ακρως ενημερωτικο το forum.Θα ηθελα αν μπορουσε καποιος να μου πει τι γινεται στην περιπτωση που διαθετεις πτυχιο οδοντιατρου.Εχω δει στο europa eures να υπαρχουν πολλες θεσεις.Αξιζει τον κοπο?Απο τη στιγμη μαλιστα που εχω δυο παιδακια(1,5 και 2,5 ετων) πραγμα που σημαινει οτι θα χρειαστω παιδικο σταθμο και συζυγο ο οποιος δε διαθετει καποιο ιδιαιτερο πτυχιο,πραγμα που σημαινει οτι στην αρχη τουλαχιστον θα στηριχτουμε μονο στο δικο μου μεχρι να καταφερει να βρει κι αυτος κατι.
    Θα μπορουσατε να μου δωσετε μια πρωτη ιδεα......???
    Σας ευχαριστω πολυ!

  • #2
    Korina, καλώς ήρθες.
    Μετέφερα το thread σου σε άλλο πεδίο μια και δεν ήταν σχετικό με την προηγούμενη επιλογή...

    Δεν ξέρω τι να σου πω για το επάγγελμά σου πέραν του γενικού, πως πιστεύω πως έχεις ελπίδες, μόνο που δεν ξέρω τι θα γίνει στην αρχή χωρίς τη γλώσσα. Πρέπει να το ερευνήσουμε λίγο όσοι μπορούμε...

    Οσο όμως για το γεγονός πως θα βασιστείτε στη δική σου δουλειά, θα ήθελα να καθησυχάσω εσένα και τον άντρα σου (ισως εκείνος το έχει πιο πολύ ανάγκη) πως εδώ στην ολλανδία δεν είναι ούτε παράξενο, ούτε δαχτυλοδεικτούμενο το γεγονός πως η γυναίκα έχει έστω και για λίγο (ή για πολύ) τα ηνία του breadwinning για μια οικογέννεια, οπότε ας ηρεμίσει και κείνος αλλά και εσύ όσο αφορά σε ένα γενικό επίπεδο... επι τη ευκαιρία, εκείνος δεν έχει κάπόιο πτυχίο αλλά τι προϋπηρεσία έχει ή κάποιες γνώσεις?
    (ξέρεις καμιά φορά από κεί που δεν το περιμένεις βγαίνει αλλιώς... τελευταία ανακαλύπτω πχ για τις μεγάλες δυνατότητες μέσα στα ερχόμενα χρόνια, των τεχνικών επαγγελμάτων.)

    Comment


    • #3

      Comment


      • #4
        Αν μια λογίστρια χωρίς να το ψάξει ιδιαίτερα πετυχαίνει άνετα γύρω στα 2,5 χιλιάρικα καθαρά, είμαι σίγουρη πως μια οδοντογιατρός μπορεί να πετύχει πολύ καλύτερο μισθό, άρα σου λέω με πάσα σιγουριά και ας μην είμαι ειδική, πως πιστεύω πως ο μισθός αυτός είναι πραγματικός/καθαρός αν και αυτό πάντα πρέπει να το προσέχουμε γιατί στην ολλανδία γίνεται πάντα νύξη για τον μικτό μισθό (και ακόμα περισσότερα ίσως, απλά ίσως αυτό αργότερα). Με αυτά τα χρήματα σίγουρα μπορείτε να ζήσετε!

        ΥΓ: Παρακαλώ κορίνα... και καλή τύχη... μόνο σημειώνω πως επειδή δεν είμαι ειδική για όλες τις δουλειές, λεω τη γνώμη μου που δίνει απλά ένα στίγμα από κάποιον που ζεί μια δεκαετία στη χώρα, και τίποτα άλλο. Στα παραπάνω δεν περιμένω να υπάρχουν πολλές εκπλήξεις παρ' αυτά.. :)

        Comment


        • #5
          Δυστυχως τα 3-5000 ευρω ειναι μικτα και ξεροντας τη μεγαλη φορολογια,γι'αυτο φοβαμαι μηπως και δε φτανουν!

          Comment


          • #6
            O άντρας σου τι δουλειές έχει κάνει? τι προϋπηρεσίες έχει?

            (αν βρεί και κείνος κάτι, αφού έχετε αποφασίσει για παιδικούς σταθμούς και άρα θα είναι και κείνος open για δουλειά, τότε θα είναι όλα πιο εύκολα)

            Comment


            • #7
              ειναι ιδιωτικος υπαλληλος,πωλητης

              Comment


              • #8
                Αντιγράφω ένα κείμενο του pabas στο Ολλανδία,Υπολογισμός Καθαρών αποδοχών
                http://www.mofeu.eu/forum/showthread.php?t=7224
                Εδώ εχει μια σελίδα που κανει τον υπολογισμό

                http://www.raet.nl/ProformaLite/Proforma%20Lite.aspx

                Καλό για χοντρικούς υπολογισμούς, οταν βλέπετε ένδειξη μισθου σε αγγελίες (όλες μιλάνε για μεικτά)
                για να γινουν ακριβής υπολογισμοί, πρεπει να ξέρεις πόσο συμμετέχει ο εργοδότης, και πόσο ο εργαζόμενος σε συνταξιδοτικό (δεν ειναι ιδια ποσοστά σε ολες τις εταιρείες).

                Αν θέλουν οι ολλανδομαθείς θα μας βοηθήσουν στο τι σημαίνουν διάφορα αρχικά (VUT, WGA, WW).

                Comment


                • #9
                  ευχαριστω fresh prince.Την ειχα δει την παραπομπη του pabas γι'αυτο και εξεφρασα το φοβο οτι ειναι λιγα τα χρηματα.Βεβαια στη συγκεκριμενη αγγελια για παραδειγμα λενε οτι εξασφαλιζουν διαμονη(δεν ξερω αν ειναι δωματιο ή σπιτι) συν ενα bonus system οσον αφορα το μισθο εαν επιτευχθει καποιος στοχος με αποτελεσμα να ανεβαινει απο 3000 σε 5800 ευρω.

                  Comment


                  • #10
                    Δεν θέλω να αμφισβητήσω τον pabas, ειδικά επειδή ξέρω πως δίνει έγκυρες πληροφορίες, και επίσημα στοιχεία. Αυτό που μου κινεί την περιέργεια όμως, είναι το πώς έχει γίνει αυτός ο υπολογισμός (που δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία να επαληθεύσω). Εγώ μιλώ μόνο με παραδείγματα που έχω δεί μπροστά μου. Ο μισθός που είχα γύρω στα 2500 μικτά, μου απέφερε σχεδών 1800 καθαρά σύν κάτι έξτρα (χιλιόμετρα διαδρομής, δηλαδή +200 έξτρα, μην το ξεχνάτε να το ρωτάτε και αυτό). Απορώ λοιπόν πως τα 3000 οδηγούν στα 1450 καθαρά... δεν πιστεύω με τίποτα πως ένας οδοντογιατρός στη χώρα καθαρίζει 1450 ΟΥΤΕ σαν πρωτάρης... αυτός είναι ο μισθός που βγάζει και μια πωλήτρια ρούχων, χωρίς καμιά εξειδίκευση σε κάτι...
                    (τεςπα... απλά απορώ, μη σας επιρρεάζω, κάπως θα εξηγείται!)

                    Comment


                    • #11
                      τι να πω.......αν μπορει καποιος ...ας μας δωσει τα φωτα του.....

                      Comment


                      • #12
                        Έχω μια εξήγηση, τη διαφορετική κλίμακα φορολογίας (υψηλότερη για μεγαλύτερους μισθούς), αλλά και πάλι μου φαίνεται πάαααρα πολύ ένας μικτός των 3000 να γίνεται καθαρός 1400... δηλαδή όσο το σκέφτομαι λέω, με καμιά δύναμη... τέςπα θα ρωτήσω ;)

                        Comment


                        • #13
                          οσο υψηλη και να΄ναι η φορολογια δεν νομιζω οτι ενας οδοντιατρος θα παιρνει( συγκρητικα με αλλα επαγγελματα) το βασικο ή και λιγοτερο λογω κρατησεων!!!!!!!!!
                          πολυ κουλο μου φαινεται!

                          Comment


                          • #14
                            1450 καθαρά να μενουν απο 3000 , νομιζω ειναι πολυ λιγα.
                            αυτη η σελίδα στη raet, εχει διαφορα κουτάκια να συμπληρώσεις, τα οποια ποτε δεν εκατσα να μεταφράσω, και μπορει να αλλαζουν αρκετά το τελικό αποτέλεσμα.

                            Απο 3000, για ιδιωτικό υπάλληλο, χωρις "ειδικά" χαρακτηριστικά στη δουλειά (βαρέα, νυχτερινά, υπερωρίες, κλπ)...
                            νομιζω οτι μενουν καθαρά γυρω στα 2050-2150, πριν πληρώσεις την ασφάλεια υγείας (που ειναι μεν υποχρεωτική, αλλα εσυ επιλεγεις πώς και σε ποιον θα τα δίνεις).

                            Δηλ. απο τα μεικτά, σου κρατάνε 1.εφορία, και 2.εισφορές για σύνταξη. ας πουμε οτι μενουν 2100.

                            Ο εργοδότης θα σε ρωτήσει τί θες να κανεις με την υγεία. πχ. αν υποθεσουμε οτι το κόστος ασφαλισης για εσένα ειναι 100 ευρώ/μήνα.
                            Αν θελεις ασφαλιζεσαι σε καποιο ομαδικό συμβόλαιο (αν εχει τέτοιο η εταιρεία), και μπορει να εχεις έτσι μια μικρή συνεισφορά απο την εταιρεία, πχ. 5 ευρώ.
                            Σου αφαιρεί αλλα 95 ευρω απο τα μεικτά σου και πληρώνει την υγεία για λογαριασμό σου. στο χερι εχεις 2.005.
                            Αλλιως, παιρνεις στο χερι 2100, και βρισκεις μόνος σου μια ασφαλιστική να δίνεις πχ. 100/μηνα.
                            *κι αυτα τα 100, ειναι ενα παράδειγμα. περιπου ειναι οι μίνιμουμ, υποχρεωτική ασφάλιση. οπως ειναι στην Ελλάδα, η ασφάλιση του ΙΧ.

                            Αν θελεις να εχεις και καλυτερες παροχές (οδοντιατρους, και άλλα), θα εχεις και αυξημένο ασφάλιστρο.
                            ......................................

                            αντίστοιχα, για 2500 μεικτά, πιστευω στο χερι εχεις 1700-1800,
                            5000 -> 3100-3300.

                            φυσικά αναλογα τον εργοδότη, και την ειδικότητα, ειναι και διαφορες παροχές, που ειδικά για μικρο-μεσαίους μισθωτους μετράνε, πχ. αυτοκίνητο, κινητό, συνδρομή ιντερνετ στο σπίτι,
                            εξοδα μετακίνησης αναλογα τα χιλιομετρα (ανεξαρτητα τί μεσο χρησιμοποιείς. ειτε με ιχ, ειτε τρενο, ειτε ποδήλατο, όλοι παίρνουν)
                            Εχώ ακούσει και για εταιρεία , που σου πληρώνει και τη δική σου ασφάλεια, και της συζύγου. (τα παιδιά ειναι δωρεάν ασφαλισμένα, έτσι κι αλλιώς).

                            Comment


                            • #15
                              Σε ευχαριστω παρα πολυ pabas για τις πληροφοριες.Οπως και να'χει ..ολα ειναι σχετικα,Ολα εξαρτωνται απο την τελικη συμφωνια που θα κανεις και τι περιλαμβανει αυτη.

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5