Announcement

Collapse
No announcement yet.

Έσωσαν 750 σκυλιά από... μαγείρεμα

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Έσωσαν 750 σκυλιά από... μαγείρεμα

    Περίπου 750 σκύλους οι οποίοι προορίζονταν για εστιατόρια στο Βιετνάμ έσωσε σε επιχείρηση που πραγματοποίησε στον ποταμό Μεκόνγκ το ναυτικό της Ταϊλάνδης, δήλωσε σήμερα αξιωματούχος του βασιλείου.

    Ο πλοίαρχος Θερακιάρτ Θονγκ-Αράμ δήλωσε ότι χάρη σε μία καταγγελία μπόρεσαν να σωθούν οι σκύλοι, οι οποίοι είχαν στοιβαχτεί σε 60 κλουβιά, στην επαρχία Νάκχον Φάνομ, στο βορειοανατολικό τμήμα της χώρας.

    Τα τετράποδα θα φορτώνονταν με ένα φορτηγό σε ένα πορθμείο, το οποίο θα αναχωρούσε για το Βιετνάμ. Στην επιχείρηση αυτή του ναυτικού συνελήφθη ένας άνδρας, αλλά πολλοί άλλοι κατάφεραν να διαφύγουν.

    Η καλή αυτή "ψαριά" δεν αποτελεί ωστόσο τον κανόνα. "Το λαθρεμπόριο σκύλων κατά μήκος του ποταμού έρχεται στην τρίτη θέση μετά το λαθρεμπόριο ξυλείας και ναρκωτικών", σημείωσε ο αξιωματικός του ναυτικού.

    Τον Αύγουστο οι αρχές είχαν εντοπίσει άλλους χίλιους σκύλους που ήταν κλεισμένοι σε κλουβιά και οι οποίοι προορίζονταν επίσης για εστιατόρια στο Βιετνάμ.

    Το κρέας σκύλου θεωρείται εξαιρετικό έδεσμα στο Βιετνάμ, όπου το κρέας ενός ζώου μπορεί να πωληθεί έναντι περίπου 33 δολαρίων, σύμφωνα με πρόσφατα στοιχεία της αστυνομίας της Ταϊλάνδης.

    Web Only

  • #2
    Χρίστε μου!!!!!! :ouxi1:
    Sorry , did my karma run over you dogma?

    Comment


    • #3
      Αν βλέπατε τα μουτράκια τους στο βίντεο και την κούραση και την απογοήτευση στα ματάκια τους,,, σπάραξε η καρδιά μου..
      Συγχαρητήρια στους ανθρώπους που τα έσωσαν,, ντροπή στους υπόλοιπους... Σε λίγο θα καταλήξουν να γίνουν κανίβαλοι,, θα φάνε ο ένας τον άλλον!!!
      Dum vivimus vivamus. Η ζωή είναι πολύ σύντομη για σκάκι !!

      Comment


      • #4
        δεν πάμε καλά!!! τι γίνεται ρε μάγκες στον κόσμο .. ? στοίχημα ότι θα ακούσουμε και χειρότερα και θα λέμε κάθε πέρσυ και καλύτερα ...

        Comment


        • #5
          Εχεμμμ.. Κοιτάτε τα σκυλιά στο Βιετνάμ ε? Για δείτε τα δικά μας!


          Αλλοδαποί σφαγιάζουν και τρώνε τα ζώα της Αθήναςhttp://troktiko.eu

          Comment


          • #6
            Αυτοί οι συγκεκριμένοι της Φιλοζωϊκής -όχι γενικώς οι φιλόζωοι- που κάνουν αυτές τις ανακοινώσεις και καταγγελίες σε εισαγγελέα, μου θυμίζουν την Μαρία Αντουανέτα και το παντεσπάνι.

            1. η προσφυγή στον εισαγγελέα ειναι ταυτόσυμη με τη νοοτροπία "αίσχος! τί κάνει το κράτος;".
            σκάτα κανει το κράτος! Το κράτος δεν έχει να πληρώσει γάζες και σύριγγες για τα δημόσια νοσοκομεία. Κι εσεις τί ζητάτε; να απασχοληθούν επιπλέον κάποιοι αστυνομικοί για να συλλάβουν αυτούς τους κακομοίρηδες, δικαστικοί να τρέξουν τις υποθέσεις τους, και δημοτικοί υπάλληλοι να μαζέυουν τα αδέσποτα σκυλιά ;
            ΕΣΥ τι κάνεις ;
            δώστε απο 100 ευρώ ο καθένας, να οργανωθούν συσσύτια για τους ανθρώπους και να μην καταφεύγουν στα αδέσποτα.
            δώστε αλλα 100, να μαζευτούν τα αδέσποτα.

            2. απ ότι φαίνεται, αυτό που ενοχλεί ειναι το αισθητικό μέρος: Το θέαμα των κρεμασμένων σκυλιών, και η σκέψη οτι κάποιος τα απολαμβάνει ψημένα ωσάν γουρούνια, και η σκέψη οτι αυτά γίνονται στη γειτονιά μου και απο ξένους, και όχι αυτή καθαυτή η τύχη των σκυλιών.
            ακου τώρα : "εξαθλιωμένοι αλλοδαποί σφαγιάζουν σκύλους και άλλα ζώα, τα τεμαχίζουν και τα οδηγούν στην πυρά" !!! ποιός τα γράφει αυτα; ο Ευαγγελάτος;

            Ακου και το άλλο τώρα: "εξαθλιωμένοι ημεδαποί, Καθημερινά σφαγιάζουν γουρούνια και άλλα ζώα, τα τεμαχίζουν, τα οδηγούν στην πυρά, και μετά τα πουλάνε τυλιγμένα σε πίττες, υπο καμουφλάζ τζατζικίου, στους ανυποψίαστους πελάτες τους!!! (και δεν κόβουν πάντα απόδειξη! )"

            Να δώ τί θα γράφανε, αν έτρωγαν τους σκύλους ζωντανούς, ολόκληρους, με τη γουνά, και άψητους



            Γιατι αν υπήρχε κράτος -αυτο που επικαλούνται- , και αν δεν ήταν σε αυτα τα χάλια τα οικονομικά του λόγω κρίσης, αυτά τα σκυλάκια θα τα μάζευαν οι δήμοι, και θα τα εξολόθρευαν με ενέσεις ή με αέρια. Αλλα αυτό δεν θα ενοχλούσε, γιατι δεν θα το έβλεπαν μπροστά τους.

            Comment


            • #7
              Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω αν έχεις επιχείρημα σε αυτά που λες και ποιο είναι αυτό. Είμαστε σοβαροί? Αν πεινάνε τόσο που τρώνε τα άμοιρα ζώα τότε ποιος ο λόγος να παραμένουν στην Ελλάδα? Τέλειωσαν οι σκύλοι στη χώρα τους? Και δεν το λέω με καμία ρατσιστική διάθεση, σέβομαι απόλυτα τους μετανάστες που θα έρθουν και θα προσπαθήσουν να κάνουν ένα βήμα ΜΠΡΟΣΤΑ στη ζωή τους. Το να τρώνε αδέσποτους σκύλους όμως ξεφεύγει και μάλιστα είναι πολλά βήματα πίσω. Τόσο πίσω που πλέον δεν ξεχωρίζουν οι ίδιοι από ζώα.. Και από φιλοζωικής και από φιλανθρωπικής άποψης. Γιατί δεν παρατάνε το κέντρο της Αθήνας οι εν λόγω λαθρομετανάστες να πάνε να δουλέψουν σε κάνα μαντρί στα βουνά? Έχοντας πατέρα κτηνίατρο στην περιφέρεια γνωρίζω πολύ καλά πως και σπίτι τους παρέχεται και φαγητό και μισθός καλύτερος από αυτόν που θα πάρει ο κάτω των 25 χρόνων αδερφός μου ως νεοδιοριζόμενος! Το να λέμε "αχ τον κακομοίρη το μετανάστη δεν έχει να φάει, άσε να φάει κάνα σκύλο" και να κράζουμε τον Έλληνα που τρώει σουβλάκι (δεν καταλαβαίνω γιατί και πώς το συγκρίνεις καν) υποβιβάζει και τον μετανάστη κι εκτός αυτού ναι, είναι κρίμα και για τα σκυλιά! Δεν σε καταλαβαίνω καθόλου!

              Comment


              • #8
                Το θέμα λοιπόν δεν ειναι οτι πεινάνε τόσο ωστε να τρώνε και αδέσποτα, αλλα οτι το κάνουν μπροστά σου. Στην Ελλάδα, ή την Ολλανδία.

                Αν έτρωγαν σκύλους ή πιθήκους στη Σομαλία, δεν θα είχαμε "πρόβλημα".

                Γιατι παραμένουν (και γιατί έρχονται) στην Ελλάδα;
                1. Επειδή στη Σομαλία, ή π.χ. το Αφγανιστάν, αν ξεφύγεις απο ... τις αδέσποτες σφαίρες, τις νάρκες, τις βόμβες, τους βιασμούς, το γάμο με το βιαστή σου, τον ακρωτηριασμό για πλάκα ή για να μη θυμώσει ο θεούλης του χωριού, τις επιδημίες, και τις υπόλοιπες κατάρες των Φαραώ, και αν δεν σε φάνε εσένα άλλοι πεινασμένοι..... πάλι πεινασμένος θα τη βγάζεις. Σκύλους μπορει να μην τρώνε εκει, γιατι τους έχουν τελειώσει. Τους φάγανε οι προπαπούδες τους, και απο φαγώσιμα μείνανε ακρίδες και οι άνθρωποι.
                Ενώ στην Ελλάδα, προς το παρόν, εχουν μόνο την πείνα να αντιμετωπίσουν.

                2. επειδή μπήκαν στην Ελλάδα, ανυποψίαστοι, με το σκεπτικό οτι μπαινουν σε μια Ε.Ε που δεν έχει σύνορα, και πιστευαν οτι ο Εβρος ειναι το τελευταίο σύνορο που τους χωρίζει απο τη μετανάστευση στη Σουηδία, και το Μονακό. Αλλα τώρα δεν μπορουν να φύγουν επειδή εμεις (σαν Ελληνικό κράτος, και ΕΕ) δεν τους αφήνουμε να φύγουν.
                Οι περισσότεροι θέλουν να φύγουν, αλλα όχι με τον τρόπο που βολεύει τους Ευρωπαίους.

                Αυτό με τα μαντριά και τα βουνά έχει ενδιαφέρον. Δηλαδή έχει δουλειές στην επαρχία, και δεν το ξέρουν οι ντόπιοι Ελληνες, και τόσοι ξένοι που έμεναν επαρχία και γυρισαν στις χώρες τους (όχι Σομαλοί, αλλα Αλβανοί, Βούλγαροι, Πολωνοί, κ.ά ) ;
                ...................................................................

                Η ευαισθησία για τα σκυλάκια ή τις γάτες μου φαίνεται υποκριτική. Ειτε τα τρώνε στο Βιετνάμ, ειτε στην Ομόνοια.
                τα γουρούνια γιατί δεν αξίζουν ίδιας ευαισθησίας;
                Επίσης δεν ειμαι απόλυτα σίγουρος οτι αυτοί που ψήνουν τα αδέσποτα, το κάνουν επειδή δεν βρήσκουν απολύτως ΤΙΠΟΤΑ άλλο να φάνε. Πιθανόν τα έχουν δοκιμάσει ήδη στη χώρα προέλευσης τους και δεν έχουν τα ίδια πολιτισμικά ταμπού με τους Ευρωπαίους.

                Comment


                • #9
                  Παρακαλώ? Με ενοχλεί επειδή το κάνουν μπροστά μου? Αυτό κατάλαβες?

                  Καταρχήν σου έχω ήδη δώσει απάντηση. Εφόσον ήρθαν για τον Α ή Β λόγο που δεν τον ανέλυσα και οι λόγοι του καθενός σεβαστοί (κι εγώ μετανάστρια είμαι) το θέμα είναι να κάνουν ένα βήμα ΜΠΡΟΣΤΑ. Και το να στοιβάζονται 50 50 σε εγκαταλελειμμένα κτίρια και να ψήνουν σκύλους δεν είναι ένα βήμα μπροστά αλλά ΠΟΛΛΑ βήματα πίσω, ΜΗΝ με κάνεις να επαναλαμβάνομαι απλά και μόνο επειδή θες κολλημένα να πεις κάτι. Δουλειές ΥΠΑΡΧΟΥΝ στις οποίες ο Έλληνας ακόμη και τώρα ΔΕΝ πάει γιατί προτιμά να είναι άνεργος και άεργος από το να καθαρίζει τα κόπρανα των αγελάδων στους στάβλους. Έχουν πτυχία, πανεπιστημιακή εκπαίδευση μπλα μπλα μπλα. Στις μονάδες γαλακτοπαραγωγής στο μέρος όπου μεγάλωσα (ο πατέρας μου υπεύθυνος κτηνίατρος των μονάδων οπότε μάλλον ξέρω και μιλάω) οι εγκαταστάσεις είναι από τις πιο σύγχρονες τις Ευρώπης, έχουν ρίξει τρελά λεφτά οι άνθρωποι κι έχουν επενδύσει εκατομμύρια στα οποία και κάνουν απόσβεση εξάγοντας γάλα στην Ολλανδία. Πράγμα που σημαίνει ότι δεν επηρεάστηκαν από την κρίση παρά μόνο στον φορολογικό τομέα, οι επιχειρήσεις τους εξακολουθούν να είναι κερδοφόρες. Αυτές οι μονάδες, λοιπόν, έψαχναν εργάτες. Και έχουν ξενώνες και οι 2 μονάδες για 10+ άτομα. Μισθός 800 ευρώ και αγροτικό αυτοκίνητο με την προοπτική ότι μπορεί να χρειαστεί να μετακινήσουν κάποιο ζώο. Σε πληροφορώ ότι ΚΑΝΕΝΑΣ Έλληνας δεν πήγε να δουλέψει. Κι επειδή η περιοχή ΔΕΝ έχει μετανάστες πολλούς, ο ένας Βούλγαρος που βρήκε δουλειά εκεί έφερε κι άλλους 10 από τη Βουλγαρία. Και σαν αυτή την περίπτωση πολλές άλλες δουλειές που κι εσύ που το παίζεις τώρα ανθρωπιστής κλπ ΔΕΝ θα τις έκανες. Λοιπόν, τόσοι μετανάστες που στοιβάζονται στο κέντρο της Αθήνας επειδή περιμένουν κι εγώ δεν ξέρω τι, το θαύμα να γίνει και να βρεθούν αύριο στη Σουηδία να αποκτήσουν ξαφνικά ζωή άρχοντα, ΔΕΝ πηγαίνουν στα βουνά και στα λαγκάδια να ψάξουν δουλειές. Την επαρχία ακόμη η κρίση ΔΕΝ την έχει πιάσει τόσο όσο τις μεγαλουπόλεις. Επομένως ΟΧΙ για μένα δεν υπάρχει δικαιολογία του στυλ "λιμοκτονούν σε μια χώρα που δεν τους φέρεται καλά". Δεν είμαστε εμείς οι Έλληνες κακοί, είναι αυτοί άξιοι της μοίρας τους και ΔΕΝ δικαιολογώ τέτοιες αθλιότητες.

                  Comment


                  • #10
                    Κι επίσης όχι κύριε, δεν μπήκαν στην Ελλάδα ανυποψίαστοι. Κανείς δεν τους είπε ότι η Ελλάδα είναι χώρα της Επαγγελίας. Κι αν είδαν ότι δεν μπορούν να φύγουν το να ζουν σαν ζώα επειδή είναι καλύτερο από το να πατήσουν νάρκη στη Σομαλία, ε δεν μου φτάνει. Βαρέθηκα τους δήθεν ανθρωπιστές που νοιάζονται για τους μετανάστες μόνο στα λόγια. Βγήκες ποτέ να δώσεις μισό πιάτο φαί όταν εσύ είχες ένα με το ζόρι? Και όχι κατ'ανάγκη σε μετανάστη αλλά και σε Έλληνα. Γιατί όπως πάμε θα πηδήξουμε τον Έλληνα για να ευχαριστήσουμε το μετανάστη που ο ίδιος δεν σέβεται τον εαυτό του. Το βαφτιστικό μας είναι παιδί μεταναστών. και οι 2 γονείς του όταν ήρθαν κοιμόταν στα πατώματα ενός εγκαταλελειμμένου σπιτιού. Λοιπόν, οι άνθρωποι πήγαν στην επαρχία και βρήκαν δουλειές να κάνουν. Καθαρίστρια η γυναίκα εργάτης ο άνδρας. Τώρα με την κρίση εννοείται κι αυτοί ζορίζονται αλλά τουλάχιστον έχουν μια ντομάτα και ψωμί να φάνε, δεν κλέψαν τα σκυλιά της αυλής μας για δείπνο. Έλεος.
                    Θα σεβαστώ και θα βοηθήσω αυτόν που σέβεται τον εαυτό του. Κανέναν άλλο.
                    Condra
                    Expert Member
                    Last edited by Condra; 02/06/12, 01:16.

                    Comment


                    • #11
                      Σόρρυ Δήμητρα αλλά κάτι άλλο...γιατί όλες αυτές τις δουλειές δεν τις δημοσιοποιούν κάπου?γιατί και εγώ επαρχία ζω και πίστεψε με όταν απευθύνθηκα σε ντόπιους να πάω να δουλέψω σε χειρωνακτικές δουλειές προτίμησαν τους αλλοδαπούς και η μόνη δουλειά που βρήκα ήταν σε εργοστάσιο πλαστικών στην Αθήνα και πήγα και δούλεψα όπως το έχω κάνει και στο παρελθόν παρόλο που έχω τελειώσει και εγώ μια σχολή.

                      Comment


                      • #12
                        Δεν ξερω τι σε ενοχλει. Εσυ εκανες την καταγγελία στον εισαγγελέα?






                        Αυτοι που την έκαναν, ειναι υποκριτές. Αντι να καλούν το κράτος να επιβάλει τάξη και ευπρέπεια,
                        να πάνε εκει που βρήκαν τις ψησταριές σκύλων και να στήσουν τσουκάλια με φασολάδα για τους άστεγους (ξένους και ντόπιους), να τους ταϊζουν.


                        ΕΓΩ, ο "ανθρωπιστής"... ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ καμια καταγγελία. Αν θελουν να τρώνε σκύλους, ας τρώνε. Ασ φάνε και ποντίκια - αν τους αρέσουν.
                        Αλλα , περισσότερο με πειραξε αυτη η ιδιαίτερη ευαισθησία προς τα καημένα τα σκυλάκια στην είδηση, παρά το ανθρωπιστικό θέμα.






                        Αυτες οι κραυγές τύπου "να φύγουν, να πάνε αλλού, δεν ξερω που να πάνε, να βρει τρόπο η Κυβέρνηση να τους διώξει!!" ειναι ακριβώς αυτά που κραυγάζουν οι εκπρόσωποι της Χ.Α.


                        και το άλλο σλόγκαν, το "είναι αυτοί άξιοι της μοίρας τους και ΔΕΝ δικαιολογώ τέτοιες αθλιότητες", ειναι αυτό ακριβώς που επαναλαμβάνουν τόσοι δυτικοευρωπαίοι οταν αναφέρονται στους Έλληνες και την κρίση.


                        Δεν τα δέχομαι, ουτε το ενα, ουτε το άλλο. Πηγάζουν και τα δυο απο την ιδια νοοτροπία: μη με σκοτίζεις, δεν ειναι προβλημά μου, ψόφα, πέθανε, κανε οτι θελεις, αλλα μακρυά σε παρακαλώ, όχι στην αυλή μου, το αίμα λεκιάζει το χαλάκι και δεν βγαίνει.




                        Εγώ έχω μια πρόταση, για ενα τέτοιο θέμα: Αν βγει ενα απο τα κόμματα, και πει ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ, φυσικά:
                        Λεφτά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Διορισμούς ΞΕΧΑΣΤΕ τους. Αν όμως με κανετε κυβερνηση, θα βάλω εναν ΝΕΟ ειδικό φόρο, για να απαλλαγούμε απο τα αδέσποτα στους δρόμους,

                        και ενα δευτερο ΝΕΟ φόρο, με τον οποίο θα μπορέσουμε να μειώσουμε λιγο τους παράνομους μετανάστες (θα κανω καμπανιες στον 3ο κόσμο για να τους δειξω ποσο χάλια ειναι η Ελλάδα, οτι απο τη χωρα μας ΔΕΝ θα μπορεσετε να πατε στη Δ.Ευρώπη, θα πληρώσω μερικους για να δεχτουν να φυγουν και να αρχισουν μια νεα ζωη στην πατρίδα τους, κλπ).
                        Θα το ψηφίσεις ? πόσοι αλλοι θα το ψηφίσουν ?



                        ...................................................................... ...........


                        Πίστευω οτι υπερβάλλεις για τις δουλειές στους στάβλους.
                        δεν ειναι έτσι όσον αφορά τον αριθμό των θέσεων (δηλ, στο πόσες τέτοιες δουλειές υπάρχουν, σε σχέση με τον πολυ μεγαλύτερο αριθμό των ανθρώπων που τις έχουν ανάγκη). Και οι Ελληνες, ξαφνικά ειναι όλοι με πτυχία και σπουδές; ελα!
                        Απλά εχουν οικογένειες να τους στηρίξουν.


                        και όσον αφορά την διάθεση αυτών των επιχειρηματιών να προσλάβουν όποιον κι όποιον. Τον αφγανό που ζούσε στο ερειπωμένο εργοστάσιο στην Πάτρα, ή το Σομαλό της Ομόνοιας, δεν τον θέλουν για υπάλληλο.
                        Καλώς ή κακώς, φοβούνται, οτι θα μπει ενα βραδυ στο σπίτι τους και σφάξει για 10 ευρώ. (δεν λεω αν δικαίως φοβουνται, ή όχι. Απλα πιστέυω οτι για πολλούς ισχύει ο φόβος).


                        και ο 2ο λόγος, ειναι οτι ειναι παράνομοι μετανάστες, δεν εχουν αδειες εργασίας. Μπορει να φάνε πρόστιμα όσοι τους απασχολουν.


                        Αν ξερεις κανέναν τόσο απελπισμένο κτηνοτρόφο, πες του να κατεβει με το ημιφορτηγό στην Πάτρα και να προσλάβει τους πρωτους 4 άστεγους που θα συναντήσει. Να δω τι θα σου απαντήσει.




                        .............................
                        Δεν μπορεις να υποθέτεις οτι οσα ξερεις εσύ, τα ξέρει και ο άλλος στην αλλη ακρη της γής, ή και οταν τα μάθει πρέπει να τα δεχεται. Το κέντρο του κόσμου δεν ειναι ουτε η Ελλάδα, ουτε η Ευρώπη, ουτε τα πιστεύω μας.
                        Αυτή, η σημερινή Ελλάδα, ειναι καλύτερο μερος να ζείς απο 100 άλλα κράτη αυτου του πλανήτη.
                        Μεταξύ του Αφγανού που μένει με αλλους 20 στην Ομόνοια, και του Αφγανού που έμεινε στη χώρα του, λυπάμαι πιο πολύ τον δεύτερο.
                        pabas
                        Senior Mendez
                        Last edited by pabas; 02/06/12, 02:28.

                        Comment


                        • #13
                          Αντί να προτείνεις να ταϊζουμε τους λαθραίους που πήδηξαν μια μάντρα μου ακούγεται πιο λογικό να τους στείλουμε πίσω στην χώρα τους. Μπορεί να έχουν προβληματα μεγάλα εκεί αλλά αυτό δεν δικαιολογεί το να ἐρθουν σε μια χώρα με απίστευτα οικονομικά προβλήματα και να αρχίσουν σαν ζώα να κατασπαράζουν σκυλιά. Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι υποκριτές όσοι έκαναν μια νόμιμη καταγγελία. Δεν έχει γίνει ακόμα ζούγκλα η Ελλάδα αγαπητέ. Χαλάρωσε λίγο.

                          Originally posted by pabas View Post
                          Μεταξύ του Αφγανού που μένει με αλλους 20 στην Ομόνοια, και του Αφγανού που έμεινε στη χώρα του, λυπάμαι πιο πολύ τον δεύτερο.
                          Εγὠ λυπάμαι τον Έλληνα που βλέπει την χώρα του να γίνεται σταβλος.

                          Dimitra υπανθρώπους που τρώνε σκυλιά δεν μπορείς να σεβαστείς. Ανθρώπους που δηλητηριάζουν τις γυναίκες τους επειδή πάνε σε σχολεία δεν μπορείς να σεβαστείς. Αθρώπους που σκοτώνουν επειδή ζωγράφισες ένα "λάθος" σκίτσο δεν μπορείς να σεβαστείς. Αργά θα το πάρουμε το μάθημα μας στην Ελλάδα.


                          Υ.Γ Όταν είδα τους κατοίκους της Πάτρας σε video πρόσφατα, δεν μου φάνηκαν ούτε ναζιστές ούτε ακραίοι ρατσιστές. Ένα μάτσο αγανακτισμένους ανθρώπους είδα. Αλλά σε αυτό το αχούρι που λέγεται Ελλάδα όποιος μιλάει για τα αυτονόητα κερδίζει την ταμπέλα του φασίστα & ρατσιστή και χρυσαυγίτη. Η χούντα της αριστεράς καλά κρατεί.
                          Last edited by exit; 02/06/12, 03:29.

                          Comment


                          • #14
                            έτσι, έτσι...όλα αχταρμάς στο ίδιο καζάνι.
                            ειναι πολύ δύσκολο να διαννοηθείς οτι μια απο τις γυναίκες που δεν τις επιτρέπουν να πάει σχολείο εκεί, μπορεί ταυτόχρονα να ειναι και λαθρομετανάστης-υπάνθρωπος με μαντήλα εδώ;

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by proto View Post
                              Σόρρυ Δήμητρα αλλά κάτι άλλο...γιατί όλες αυτές τις δουλειές δεν τις δημοσιοποιούν κάπου?γιατί και εγώ επαρχία ζω και πίστεψε με όταν απευθύνθηκα σε ντόπιους να πάω να δουλέψω σε χειρωνακτικές δουλειές προτίμησαν τους αλλοδαπούς και η μόνη δουλειά που βρήκα ήταν σε εργοστάσιο πλαστικών στην Αθήνα και πήγα και δούλεψα όπως το έχω κάνει και στο παρελθόν παρόλο που έχω τελειώσει και εγώ μια σχολή.
                              Ίσως γιατί οι κτηνοτρόφοι φίλε proto δεν έχουν την εξοικείωση με το διαδίκτυο που έχεις εσύ κι εγώ και όταν ψάχνουν άτομα για δουλειά θα το δημοσιοποιήσουν στην τοπική εφημερίδα και το δήμο που βρίσκονται. Δεν πρόκειται να δεις προκηρύξεις για βοσκούς. Επίσης ίσως οι συγκεκριμένοι θεώρησαν ότι θα τους έβγαινες πιο ακριβός από κάποιον μετανάστη. Στη Μακεδονία τουλάχιστον στη Β Θεσσαλονίκης, ξέρω σίγουρα ότι υπάρχουν μαντριά και στάβλοι των οποίων οι ιδιοκτήτες πλακώνονται μεταξύ τους για τις "μεταγραφές" των Βουλγάρων. Εννοείται πως ανά πάσα στιγμή μπορώ να σου δώσω και στοιχεία σε πμ αν ενδιαφέρεσαι για τέτοια δουλειά.
                              Τώρα το κατά πόσο υπερβάλω ή όχι, ε δεν θα μπω στη διαδικασία να αποδείξω και το ότι η μύγα είναι μύγα. Ο Αφγανός στην Πάτρα ας σηκώσει τον κώλο του κι ας φύγει από το αστικό κέντρο. Και θα τον προσλάβουν όπως προσλαμβάνουν Βούλγαρους και Αλβανούς αρκεί να κάνει τη δουλειά που πρέπει.

                              Pabas, με έχουν κουράσει οι συζητήσεις χωρίς επιχειρήματα. Κι επίσης με κουράζουν οι υποκριτές που στο όνομα του ανθρωπισμού και της ελεημοσύνης επιτρέπουν να γίνονται οι άνθρωποι υπάνθρωποι και λένε και μπράβο από πάνω. Αντί να τους ανέχεσαι εδώ να τρώνε το σκύλο σου (και ναι ρε! ΔΕΝ κατάλαβα, θα με κρίνεις επειδή λυπάμαι τα σκυλιά? Έχω σκύλο στην αυλή και τον αγαπώ περισσότερο από δήθεν ανθρώπους! ) γιατί εφόσον το παίζεις κλάψας για την κατάσταση στην πατρίδα τους δεν κάνεις κάτι να βελτιωθεί η ζωή τους εκεί? Επειδή πατάνε νάρκες εκεί, ας τους επιτρέψουμε να κάνουν βόθρο την Ελλάδα επειδή για αυτούς θα είναι καλύτερα. Εμάς ποιος μας χέζει μωρέ, ο μετανάστης να'ναι καλα!!!
                              ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΔΗΘΕΝ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΕΣ.
                              Πάλι καλά που είστε εσείς ανθρωπιστές και βάζετε την ανθρώπινη ζωή πάνω απ'όλα γιατί εμείς δεν έχουμε καρδιά, ψυχή και σεβασμό.. Α ρε καημένε! Και μην ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ ξανά να συγκρίνεις τις απόψεις μου με αυτές της ΧΑ γιατί παρά το γεγονός ότι ΕΣΥ το παίζεις υπέρ των λαθρομεταναστών και του ανθρωπισμού, ΕΓΩ κύριε, έχω προσφέρει ΠΟΛΥ περισσότερα σε μετανάστες απ'ότι εσύ κι αν χρειαστεί θα το δώσω το γαμημένο το μισό πιάτο φαί και στην τελική και ολόκληρο! Και μην μου λες για φασολάδες κι άλλα τέτοια γραφικά, εθελοντικά σε συσσίτια βοηθούσα όσο ήμουν άνεργη και τυφλούς συνόδευα μεταξύ των οποίων και μετανάστες, λαθρομετανάστες κλπ! ΕΣΥ τι έκανες για να μου μιλάς με το υφάκι του ψευτογκαντικού? Το να αγνοούμε την κατάντια τους και να λέμε άσ'τους να τρώνε σκύλους αν θες δώσ'τους φασολάδα ποιον βοηθάει? Αυτούς, εσένα ή έμένα? Μάλλον εσένα και τον καναπέ σου!
                              Άιντε από κει.

                              ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΑΛΛΟ. Έχουμε πήξει στη #*&^%$.
                              Condra
                              Expert Member
                              Last edited by Condra; 02/06/12, 11:58.

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5