Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δουλεια+σπουδες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Δουλεια+σπουδες

    τοσες πληροφοριες αλλα και τοσες νεες ερωτησεις......εργαζομαι εδω κ δεκα χρονια στο χωρο της εστιασης....και φετος ξεκινησα σχολη τουριστικων επαγγελματων....αλλα...επειδη η σχολη παει κατα διαολου και ειναι πολυ αμφιβολο εαν θα συνεχισει να υφισταται κιολας + τη σκατοκατασταση στη δουλεια το σκεφτομαι πολυ σοβαρα για εξω. Η απορια μου ειναι μπορει καποιος εξω να συνδιασει δουλεια+σπουδες?ξερω αγγλικα αλλα απ οτι βλεπω δεν αξιζουν κ πολλα...εν ολιγης μπορω να βγω εξω και να κανω upgrade τον εαυτο μου η θα πρεπει να αναβαθμιστω προτου βγω.αν προλαβω.

  • #2
    Καλημέρα και καλώς ήρθες!
    Θα σου απαντήσω και στις 2 δημοσιεύσεις σου από εδώ.

    Λοιπόν, όσον αφορά στο "γυναικείο" του ζητήματος, αυτό δεν νομίζω πως θα πρέπει να σε ανησυχεί. Εδώ οι άνθρωποι είναι αρκετά εξυπηρετικοί και δεν έχω δει κανενός είδους "ρατσισμό" απέναντι στο ωραίο ;) φύλο (αντιθέτως μπορώ να πω ότι το αγαπούν πολύ :p) . Το μόνο που μπορεί να είναι πρόβλημα και αυτό το μεταφέρω από προσωπική εμπειρία αλλά και από φίλους - και μην σου φανεί αστείο, είναι αρκετά σοβαρό! - είναι το ψυχολογικό γιατί εμείς οι γυναίκες έχουμε την τάση να μεγαλοποιούμε καταστάσεις και να στενοχωριόμαστε πιο εύκολα και αυτό μπορεί να σε επηρεάσει όταν έρθεις εδώ και θα βρεις κάποιες δυσκολίες, στον βαθμό ειδικά που στην αρχή δεν θα γνωρίζεις κανέναν.

    Τώρα για τα θέματα εργασίας. Απ' ότι έχω καταλάβει παίζει μεγάλο ρόλο η γνώση των Ολλανδικών (αν και όλοι μα όλοι μιλάνε άπταιστα αγγλικά!) και θεωρώ πως μάλλον πλέον αυτό τίθεται ως προαπαιτούμενο λόγω του μεγάλου κύματος μετανάστευσης που υπάρχει εδώ και καιρό. Έχεις κοιτάξει καθόλου όμως εσύ για δουλειές μέσω Ίντερνετ;; Γνωρίζω σίγουρα πως σε ελληνικά εστιατόρια δέχονται έλληνες εργαζόμενους χωρίς την γνώση Ολλανδικών, παρ' όλα αυτά, πρόκειται για πολύ κουραστική δουλειά (η οποία όμως αποδίδει πιο πολύ απ'ότι μία αντίστοιχη στην Ελλάδα - περίπου 50 με 60 ευρώ τη μέρα παίρνει ένας φίλος που δουλεύει στο πλύσιμο των πιάτων συν την ασφάλισή του) και επίσης δεν ξέρεις και αν σίγουρα θα βρεις. Έχεις σκεφτεί κάποια συγκεκριμένη πόλη;;

    Τώρα για τις σπουδές, δεν ξέρω τί υπάρχει εδώ σχετικά με τον τομέα σου. Πάντως πρέπει να γνωρίζεις πως εάν είναι να ξεκινήσεις και σπουδές, είναι πιθανό τα έξοδά σου να είναι αυξημένα λόγω διδάκτρων + βιβλίων. Όσο για τα πτυχία bachelor, στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι στα Ολλανδικά, από master και πάνω διδάσκονται στα Αγγλικά.

    Ελπίζω να βοήθησα!
    http://www.youtube.com/watch?v=amKHY...eature=related

    Comment

    X
    Working...
    X
    ×
    Welcome to BOOST 95.5