Announcement

Collapse
No announcement yet.

Φεύγουμε και εμείς!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Φεύγουμε και εμείς!

    Χαιρετώ την παρέα σας.

    Όπως πολλοί άλλοι, έτσι και εγώ με την κοπέλα μου, αποφασίσαμε να κάνουμε μια προσπάθεια στο εξωτερικό γιατί η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο στην Ελλάδα. Έτσι άρχισα να στέλνω βιογραφικά και ανάμεσα στις απαντήσεις που είχα ανα τας Ευρώπας, επέλεξα μια δουλειά στο Άμστερνταμ. Εγώ είμαι Web Developer με 5 χρόνια προϋπηρεσίας και πτυχίο Bachelor και η κοπέλα μου έχει πτυχίο στον τομέα Διοίκησης Επιχειρήσεων.

    Στις 11 Μαρτίου πετάω για Ολλανδία και ομολογώ ότι, αν και δεν είναι η πρώτη φορά που θα ζήσω στο εξωτερικό(έχω κάνει μια οχταετία στις ΗΠΑ), έχω μια αγωνία.

    Η σύμβαση που θα υπογράψω με τον εργοδότη μου θα είναι ενός έτους με καθαρό τελικό μισθό 2000 τον μήνα, πληρωμένα φαγητό καθημερινά και μπύρες τις Παρασκευές! :drink

    Έχω σκοπό να μείνω εκτός Άμστερνταμ και να χρησιμοποιώ τραίνο και ποδήλατο για τις μετακινήσεις μου.

    Θα είμαι εντελώς εκτός πραγματικότητας αν υπολογίζω να βάζω στην άκρη κάνα 1000ρικο τον μήνα;

    Τέλος, να σας συγχαρώ για την δουλειά που έχετε κάνει, και βοηθάει παρα πολύ όλους εμάς που ευελπιστούμε σε κάτι καλύτερο στην ξενιτιά.

    Καλώς σας βρήκα λοιπόν, και επειδή βλέπω πολλούς φρέσκους σαν και μας να πηγαίνουν προς τα εκεί, ας κρατήσουμε επαφές! :) :)
    subdee
    Full Member
    Last edited by subdee; 28/02/12, 20:40.

  • #2
    Καλώς ήρθες φίλε!και καλή αρχή στη νέα σου δουλειά!!

    Comment


    • #3
      Συνάδελφε, καλώς ήρθες και καλή επιτυχία.

      Καλό θα ήταν να γράψεις και πως πέτυχες να βρεις δουλειά για να αποκτούν τεχνογνωσία και όσοι ενδιαφέρονται.

      Comment


      • #4
        Συγχαρητήρια κι από εμένα!

        Θα με ενδιέφερε να μάθω κι εγώ τις κινήσεις που έκανες! Είμαι κι εγώ της Πληροφορικής (Μηχανικός Πληροφορικής) αλλά δεν έχω τόση προϋπηρεσία (και κυρίως στο Software Engineering που με ενδιαφέρει)

        Σε κάλεσαν για συνέντευξη εκεί ή μέσω τηλεφώνου/skype έγινε η όλη διαδικασία;

        Comment


        • #5
          Άρα σημαίνει ότι εμπιστεύονται τους Έλληνες σαν εργαζομενους!
          Συγχαρητήρια!
          τι με λες τωρα ρε φιλαρακι?

          Comment


          • #6
            Ευχαριστώ παιδιά για το καλωσόρισμα!

            Όσον αφορά τη διαδικασία,

            Πρώτη μου κίνηση ήταν να φτιάξω το βιογραφικό μου στα Αγγλικά. Δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο γιατί είχα ήδη ένα ωραίο βιογραφικό στα Ελληνικά, ήταν απλά θέμα μετάφρασης. Δε χρησιμοποίησα το Europass CV γιατί δεν το θεωρούσα επαγγελματικό.

            Επόμενο βήμα ήταν να ενημερώσω το προφίλ μου στο LinkedIn ( http://www.linkedin.com/ ). Το συγκεκριμένο site είναι αρκετά χρήσιμο για να κάνεις επαγγελματικές διασυνδέσεις και να βγάλεις το επαγγελματικό σου προφίλ στον κόσμο. Βρήκα παλιούς συνεργάτες και παρακολούθησα εταιρείες στο χώρο του web development. Πήρα και δυο τρείς συστάσεις οι οποίες πρέπει να βοήθησαν αρκετά αφού δίνουν πολύ βάση σε αυτό το κομμάτι.

            Μετά ήρθε η ώρα της αναζήτησης. Πριν αρχίσω να ψάχνω, έπρεπε να αποφασίσω σε ποιές χώρες επιθυμώ να πάω και πόσο προτεραιότητα θα έδινα στην καθεμία. Επικεντρώθηκα κυρίως σε βόρεια Ευρώπη, Σκανδιναβία, Βρεττανία και τέλος Καναδά επειδή ε΄χω έναν θείο εκεί! Και έτσι άρχισε η έρευνα πάνω στα συν και πλην της κάθε χώρας, αν και δεν έδωσα την πρέπουσα σημασία που άρμοζε. Πρέπει να έστειλα καμιά 30ρια αιτήσεις για δουλειά και μέσα σε 3 μέρες μου είχαν απαντήσει 5. Κυρίως έψαξα για δουλειά στα διεθνή site της monster αλλά επειδή ήταν πάντα στη γλώσσα της χώρας, μέσω του google translate δεν έβγαζα και πολύ άκρη. Τελικά, οι καλύτερες προτάσεις για εργασία έγιναν μέσα απο την αναζήτηση εργασίας στο LinkedIn.

            Απο αυτούς τους 5 λοιπόν, οι 3 μου ζήτησαν να κάνω κάποια online tests σχετικά με το αντικείμενο (κυρίως με OOP γιατί κλίνω περισσότερο προς backend developer). Αφού πέρασα με επιτυχία τα 2, κανονίσαμε συνέντευξη μέσω Skype. Συνήθως βρίσκονται στη συνέντευξη και απο το HR και απο το τμήμα που κάνεις αίτηση.

            Η μια εταιρεία ήταν στη Βαρκελώνη. Στη συνέντευξη αρχικά μου έκαναν θεωρητικές ερωτήσεις σχετικά με το web development και μετά με ρώτησαν κάποια πράγματα σχετικά με το ιστορικό μου, τον λόγο που θέλω να πάω στην Ισπανία για εργασία και τις απαιτήσεις μου σε μισθό. Εδώ πρέπει να είναι κάποιος διαβασμένος ώστε να μη ζητήσει πάρα πολλά ή πολύ λίγα ανάλογα με την χώρα. Αφού πέρασα και τη συνέντευξη Skype, μου ζήτησαν να πάω για μια τελευταία συνέντευξη απο κοντά και αν συμφωνήσουμε να υπογράψουμε σύμβαση 6μηνη.

            Η άλλη εταιρεία είναι αυτή στο Άμστερνταμ. Η συνέντευξη με αυτούς ήταν περισσότερο συζήτηση παρα συνέντευξη. Ένοιωσα πολύ άνετα και σε κάποια φάση ήταν σαν να τους έπαιρνα εγώ συνέντευξη! Φάνηκε πάντως πως ήμουν απόλυτα συμβατός με τις απαιτήσεις της θέσης που ζήταγαν και μου έκαναν άμεσα προσφορά για εργασία με αυτά που ανέφερα νωρίτερα.

            Τελικά επέλεξα την Ολλανδία αντί για την Ισπανία γιατί διάβασα ότι το βιοτικό επίπεδο είναι ανώτερο. Ποιός ξέρει.

            Αυτά απ'όσο θυμάμαι. Αν θέλετε κάποια διευκρίνηση, με ρωτάτε ελεύθερα!

            ΥΓ. Ακόμα με παίρνουν τηλ για συνέντευξη, άρα υπάρχει κίνηση στην Βόρεια Ευρώπη τουλάχιστον για αυτό το επάγγελμα το οποίο είναι ενθαρρυντικό. Κάντε επαφές αν σας ενδιαφέρει!
            subdee
            Full Member
            Last edited by subdee; 29/02/12, 09:27.

            Comment


            • #7
              Καλωσήρθες subdee!Είσαι στο σωστό forum.Και όταν πας ολλανδία με το καλό ,θα περιμένουμε τις εντυπώσεις σου και γενικά νέα σου.
              Καλή τύχη!
              If you cant find something to live for....you best find something to die for.....

              Comment


              • #8
                Originally posted by subdee View Post

                Θα είμαι εντελώς εκτός πραγματικότητας αν υπολογίζω να βάζω στην άκρη κάνα 1000ρικο τον μήνα;
                Εφόσον θα πάτε και οι δύο αλλά αρχικά θα δουλεύει μόνο ο ένας, μην περιμένεις να βάζεις λεφτά στην άκρη σύντομα. Δεν γνωρίζω τις τιμές του Άμστερνταμ και το κόστος ζωής, αλλά 2.000 για ένα ζευγάρι πρέπει να είναι το όριο. Παρακαλώ όσους γνωρίζουν περισσότερα να με διορθώσουν εάν χρειαστεί.

                Comment


                • #9
                  Μερικές παρατηρήσεις πάνω σε αυτά που έγραψε ο subdee.

                  - Εχω κι εγώ την υπόνοια οτι το Europass βιογραφικό δεν κάνει καλή εντύπωση, χωρίς να μπορώ να πω ξεκάθαρα γιατί.
                  Απρόσωπο; Μη επαγγελματικό; Δίνει πάρα πολλά στοιχεία; Δεν ξέρω.

                  - Πραγματικά στη Βόρεια Ευρώπη έχει πολλή ζήτηση η πληροφορική.
                  Βρεττανία, Ολλανδία, Σουηδία γίνεται χαμός. Ειδικά στις πρώτες 2.
                  Και κάπου διάβασα οτι και η Γερμανία αντιμετωπίζει έλλειψη προσωπικού στην πληροφορική.
                  Ασχετο σχετικό. Εκεί που γίνεται πραγματικός πανικός είναι στις Η.Π.Α. και μετά στην περιοχή γύρω από την Ινδία.
                  Μετά έρχεται η Ευρώπη και ακολουθεί από πολύ μακριά η Αυστραλία. Η Νότιος Αμερική πολύ απλά δεν υπάρχει.


                  - Οντως το Linkedin είναι πολύ καλό για να κάνεις επαφές και γίνεται κι εκεί χαμός. Ειδικά με recruiters.
                  Από ότι έχω δει θα συμφωνήσω με τον subdee για το θέμα των συστάσεων. Δίνουν ιδιαίτερη βάση σε αυτό.

                  Comment


                  • #10
                    Καλή επιτυχία και αναμένουμε νέα από Ολλανδία!

                    Comment


                    • #11
                      Τα συγχαρητήρια μου και από την δική μου πλευρά.
                      Περιμένουμε νέα και εντυπώσεις!

                      Comment


                      • #12
                        Λοιπόν έφτασα τελικά στο Amsterdam την Κυριακή και έχω να πώ τα εξής:

                        Η πόλη είναι πανέμορφη. Άνετα θα ζούσα εδώ αλλά μάλλον δεν προβλέπεται λόγω οικονομικών περιορισμών. Ο καιρός εντελώς τυχαία ήταν καλύτερος απο Ελλάδα αυτές τις δύο μέρες, άρα δεν έχω μπεί πλήρως στο κλίμα τους αλλά δεν νομίζω πως θα κρατήσει πολύ. Χθές πήγα και για πρώτη φορά στη δουλειά και όλα βαίνουν καλώς. Γενικώς είμαι αρκετά ικανοποιημένος απο την απόφασή μας να δοκιμάσουμε και αυτό. Ο κόσμος είναι φιλικός και φαίνεται να υπάρχει ζωή. Ίσως όμως αυτό να οφείλεται στο ότι μένω σε ξενοδοχείο κοντά στο κέντρο.

                        Όμως,
                        έχω ψιλοαγχωθεί με το θέμα διαμονή. Την άλλη εβδομάδα θα μείνω σε ένα δωμάτιο σε μια γνωστή απο τη δουλειά αλλά δεν μπορεί να με γράψει στο Δήμο με τη διεύθυνσή της και σύντομα θα έρθει και η κοπέλα μου και θα πρέπει να βρώ διαμέρισμα. Προφανώς δεν ψάχνω για μέρος στο Άμστερνταμ αλλά με τα λεφτά που θέλω να διαθέσω (900ευρώ) δυσκολεύομαι να βρώ κάτι οπουδήποτε αλλού.


                        Ίσως να είναι και οι πρώτες μέρες σε ένα απολύτως ξένο μέρος και να θέλω λίγο χρόνο να προσαρμοστώ. Τουλάχιστον έχω δουλειά!

                        Comment


                        • #13
                          Καλή επιτυχία στο νέο ξεκινημά σου!
                          Όσο περνάει ο καιρός τόσο το καλύτερο για σένα!

                          Comment


                          • #14
                            Καλή επιτυχία subdee!Όντως η εύρεση σπιτιού είναι θάνατος απ'οτι έχω καταλάβει.Υπομονή κι επιμονή!
                            Refugees welcome!
                            Nazis fuck off

                            Comment


                            • #15
                              Με 2000 στο χέρι, και 2 άτομα, και ενοίκιο στο Αμστερνταμ ειστε οριακά. Δεν ειναι κακός μισθός, αλλα ειναι πολύ διαφορετικά να ζεις με αυτά στην ολλανδική επαρχία, ή στην .. Αθήνα :)
                              και άλλο στο Αμστερνταμ.

                              Αν υπολογίζεις οτι και η κοπέλα σου θα έχει σύντομα (σε 3-6 μήνες) κι εκεινη ενα μισθό, αλλάζει το πράγμα.

                              Νομίζω οτι πρέπει να ανοίξεις αρκετά τον κύκλο αναζήτησης για σπίτι. Να βγεις εκτός Αμστερνταμ. Οι Ολλανδοί ειναι συνηθισμένοι εδώ σε καθημερινή μετακινήση (γιατι δουλειά αλλάζεις, αλλα σπίτι πιό δύσκολα).

                              Εγω δουλεύω στη Χάγη, και έχω συναδέλφους που μένουν (φυσικά αρκετοί σε Χαγη,και περίχωρα), αλλα και σε Ροτερνταμ, Gouda, Leiden (αποστάσεις 22-35 Χλμ), εναν απο Αμστερνταμ (55 χλμ), και εναν απο Zwolle (150 Χλμ). Επίσης εχω 3-4 συναδέλφους που ακόμα -σε 7 μηνες- δεν εχω συναντήσει ποτέ στο γραφείο, γιατι δουλεύουν απο το σπίτι τους (πχ. απο Maastricht, 220 km).

                              Να εχεις υπόψη σου οτι εδώ οι περισσότερες εταιρείες συμμετέχουν στο κόστος μετακίνησης. μπορεί να μην σε καλύπτουν 100%, αλλα σίγουρα ειναι σημαντική συμμετοχή. Δινουν ενα συγκεκριμένο ποσό ανα χιλιόμετρο απόστασης γραφείου-σπίτιου, άσχετα αν θα το κάνεις με τρένο, ΙΧ, ποδήλατο, ή με τα πόδια.

                              Επίσης, στην δουλειά σου, υπαρχει παντα η περίπτωση να κανεις καποια δουλειά και στο σπίτι. Ισως οχι καθε μέρα, αλλα και 2 στις 5 εργάσιμες αν δεν πας στο γραφείο ειναι σημαντικό. εξαρτάται βέβαια το αντικείμενο σου.. αν εχεις πολλές επαφές με πελάτες/συναδέλφους, ή κυρίως γράφεις κώδικα, debugging και documentation.

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5