Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kalispera!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kalispera!

    Kalispera sas, kalws sas vrika. Eimai i Dimitra kai eimai 27 xronwn. Se ligous mines simplirwnw xrono stin Ollandia. O logos pou vre8ika edw, ena metaptixiako. Oi logoi pou 8a me kratisoun edw, polloi. Xarika poli otan ema8a gia to Mofeu.eu, oso ki an akougetai grafiko i isws kai "dramatiko" enoiwsa oti den eimai moni, iparxoun ki alloi san kai mena kapou ekei e3w. :)
    Kalo apogeuma euxomai se olous sas!

  • #2
    Dimitra M. γράφε μας ελληνικά αν μπορείς πλίζζζζ :)

    Αυτό που λες είναι κάτι που και γω έχω σκεφτεί, άσχετα από την εθνικότητά μας, ως μετανάστες (ας δεχτούμε τον όρο για επικοινωνιακούς λόγους) κάνεις σκέψεις που σε παρηγορεί να ανακαλύπτεις πως δεν είσαι μόνη σε αυτές. Αν κάνεις κουβεντούλα ''εις βάθος'' με άλλους, ανακαλύπτεις πως τελικά δεν είσαι εξαίρεση, είσαι και συ κανονικός άνθρωπος (με κανονικούς φόβους, ανασφάλειες, ανάγκες).

    Πές μας λόγους που θα σε κρατήσουν...

    Comment


    • #3
      Οκ κατέβασα γραμματοσειρά και απολογούμαι a priori για οποιαδήποτε λάθη προκύψουν, δεν έχω ελληνικό πληκτρολόγιο.
      Οι λόγοι μου, OriAn, είναι κυρίως επαγγελματικοί μιας και το αντικείμενο στο οποίο εξειδικεύομαι δεν έχει κάποιο αντίκρισμα στην ελληνική αγορά εργασίας. Δευτερευόντως είναι και προσωπικοί αλλά δεν θα επεκταθώ στο θέμα αυτό.

      Στην περιοχή που κατοικώ δεν έχω βρει άλλους Έλληνες, παρά μόνο κάποιους φοιτητές στην πόλη όπου βρίσκεται το πανεπιστήμιό μου. Ίσως υποσυνείδητα να επέλεξα να μην ψάξω.. Όχι επειδή δεν μου λείπει η παρέα Ελλήνων αλλά κυρίως επειδή φοβήθηκα να παρασυρθώ εντός των πεπερασμένων ορίων μιας μειονοτικής κοινότητας, όπως είδα να γίνεται με περιπτώσεις φίλων. Γι'αυτό χάρηκα με το forum. Μπορεί στον αντίλογο να ακούσω ότι επέλεξα να είμαι μόνη, δεν θα διαφωνήσω. Παρ'όλα αυτά, όπως λες, είναι παρηγοριά να νοιώθεις ότι δεν είσαι εξαίρεση, ότι και κάποιοι άλλοι μπορεί να αντιμετωπίζουν παρόμοια προβλήματα με σένα κι ίσως βρεις απαντήσεις που τελικά σου αποδείξουν ότι πνιγόσουν σε μια κουταλιά νερό.

      Για να μην μακρηγορώ (έχω το συνήθειο να πλατειάζω) χαίρομαι πολύ που σας βρήκα, ελπίζω να έχουμε όλοι μια όμορφη συνέχεια. :)

      Comment


      • #4
        Καλώς ήρθες Δήμητρα!!! :)

        Comment


        • #5
          Σ'ευχαριστώ Proto, καλώς σας βρήκα!

          Comment


          • #6
            Γεια σου Δήμητρα και καλώς ήρθες!
            Που μένεις στην Ολλανδία;
            Εργάζεσαι;

            Comment


            • #7
              Μένω κοντά στο Groningen, 15 λεπτά με το τραίνο. Προς το παρόν δεν εργάζομαι γιατί η έρευνα του μεταπτυχιακού μου απαιτεί να πηγαινοέρχομαι συνέχεια σε άλλες πόλεις οπότε δεν μπορούσα να δεσμευτώ με κάποια εργασία. Να'ναι καλά οι οικονομίες μου και η στήριξη των γονιών. Τέλη Μαΐου, ωστόσο, θα ξεκινήσω σιγά σιγά να ψάχνω για δουλειά. Εσείς πού είστε?

              Comment


              • #8
                Καλωσήρθες Δήμητρα στην μεγάλη παρέα του mofeu!
                Από τα λεγόμενα σου, η πρώτη σου χρονιά στην ολλανδία δεν σου προκάλεσε τάσεις φυγής :) Θετικό αυτό!
                Και να είσαι σίγουρη πως τα παιδία του φόρουμ θα σε βοηθήσουν όσο και όπου μπορούν :)
                Kαλή τύχη και καλή συνέχεια σε ότι και αν κάνεις
                If you cant find something to live for....you best find something to die for.....

                Comment


                • #9
                  Να είσαι καλά loopmtx! Σας ευχαριστώ όλους!
                  Κι εγώ όπου μπορώ να βοηθήσω, ρωτήστε, ζητήστε ελεύθερα.

                  Καλή σας ημέρα, λοιπόν, φεύγω για μάθημα!

                  Comment


                  • #10
                    Θέλουμε να μας πεις για το Χρόνινγκεν (Groningen)...

                    Για όσους δεν γνωρίζουν, είναι η βόρειοανατολική επαρχεία της ολλανδίας (μεγάλη περιοχή αυτή η επαρχεία, μου μοιάζει η μεγαλύτερη της ολλανδίας, είναι?) με πολλά νταραβέρια με τη Γερμανία (πόσο απέχει το Βερολίνο από εκεί? ).. Μιλάνε την βόρεια έκδοση της ολλνανδικής (πως τα πας με την προφορά?) και έχει πανεπιστήμια, βιομηχανία και πολλούς αγρότες... Εχω φίλους εκεί και μια φορά το χρόνο ή δυο το επισκεπτόμαστε...
                    (όλα πανυγύρια και εκδηλώσεις είναι αυτοί? Όλο μπυροκατανύξεις κτλ... ή έτσι μου φάνηκαν ;)

                    Comment


                    • #11
                      Ο μεγαλύτερος "νομός" είναι το Gederland (κεντροανατολική Ολλανδία). Ίσως σου φαίνεται η μεγαλύτερη περιοχή επειδή συχνά ο κόσμος συμπεριλαμβάνει και τη Friesland και το Drenthe, μιας και στους γεωγραφικούς χάρτες δεν διαχωρίζονται καθαρά. Αλλά εδώ μπορείς να δεις ότι είμαστε μια μικρούλα επαρχία. :D

                      Επειδή συνήθως πετάω για Θεσσαλονίκη από Dusseldorf μπορώ με σιγουριά να πω ότι απέχει περί τα 300 km, 2 ώρες και 30 λεπτά (με εκτίμηση του Tomtom - καθώς στον autoban το μεγαλύτερο μέρος δεν έχει όρια ταχύτητας οπότε ο χρόνος διαφέρει για τον καθένα).
                      Το Ανόβερο απέχει επίσης περίπου 300 km και το Βερολίνο κάπου στα 560 km. Όντως ωστόσο, ο κόσμος πηγαίνει στη Γερμανία πιο συχνά απ'ότι στην κεντρική Ολλανδία. Τα σύνορα απέχουν 40 λεπτά με το αυτοκίνητο και θεωρούν ότι τα γερμανικά εμπορικά κέντρα πλησίον των συνόρων έχουν καλύτερες τιμές από τα αντίστοιχα Ολλανδικά (Batavia Stad κλπ).

                      Η προφορά (τα "gronings") όντως είναι πιο βαριά (απ'ότι λένε οι ίδιοι - εμένα όλα βαριά μου φαίνονται :p ), ακούγονται περισσότερο σαν γερμανικά και έχουν και κάποιες επιρροές στον καθημερινό τους διάλογο και από τα "fries", τη διάλεκτο που χρησιμοποιούν στη Friesland, η οποία είναι περισσότερο κάτι σαν τα ποντιακά στην Ελλάδα. Διαφορετικές λέξεις και όχι απλά διαφορετική προφορά.
                      Εμένα ευτυχώς οι Ολλανδοί που έχουν "αναλάβει" να μου μάθουν τη γλώσσα, μου μαθαίνουν Ολλανδικά και όχι διαλέκτους αν και κατά καιρούς μου πετάνε μερικά περίεργα που καλώς ή κακώς το λαρύγγι μου δεν έχει μάθει να τα παράγει. Όπως αντίστοιχα, συνειδητοποίησα ότι και οι Ολλανδοί δεν μπορούν να πουν εύκολα λέξεις που εμείς τις θεωρούμε απλούστατες (βλ. λ. "όχι").

                      Το πανεπιστήμιο του Groningen (Rijksuniversiteit Groningen) είναι αν όχι το μεγαλύτερο, ένα από τα μεγαλύτερα της Ολλανδίας. Εδώ μπορείτε να βρείτε σχετικές πληροφορίες: http://www.rug.nl.
                      Πολλή βιομηχανία, πολλή αγροκαλλιέργεια, πολλή κτηνοτροφία. Επίσης πολλά ναυπηγεία, καθώς το λιμάνι του Delfzijl (παλαιότερα βρισκόταν στο Appingedam), είναι από τους βασικούς σταθμούς εμπορικών πλοίων από Γερμανία αλλά και Βόρεια θάλασσα μιας και μαζί με τα λιμάνια του Eemshaven και του Emden εξυπηρετούν όλη τη βορειοανατολική Ολλανδία και μεγάλο μέρος της βορειοδυτικής Γερμανίας.

                      Από διασκέδαση δεν τα πάμε κι άσχημα εδώ πάνω. Πολλά events, με κάθε ευκαιρία και μια εκδήλωση, αρκετά parties, jam sessions πολύ συχνά. Αλλά όλα αυτά, εφόσον επιτρέπει ο καιρός. Και όχι καθημερινές. Παρασκευή, Σάββατο τα περισσότερα, εκτός αν οι ώρες είναι απογευματινές. Βραδινή ζωή, μόνο σαββατοκύριακο. Όλο και κάτι θα βρει κανείς και τις καθημερινές αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έχει την πληθώρα επιλογών που θα είχε κάποιος στο Amsterdam ή το R'dam.
                      Condra
                      Expert Member
                      Last edited by Condra; 26/04/12, 11:59.

                      Comment


                      • #12
                        Καλώς ήρθες λοιπόν στο forum και καλά ποστ!

                        Comment


                        • #13
                          Σα μάθημα πατριδογνωσίας... ωραία περιγραφή :)
                          Εχω έρθει αρκετές φορές γιατί έχουμε φίλους... μετά από τόσα χρόνια και ακόμα δνε μπορώ να καταλάβω παντα τι λένε...

                          Comment


                          • #14
                            Κι εγώ τους λέω να μιλάνε σε slow motion για να καταλάβω!! :p
                            Όποτε τύχει να ξανάρθεις τώρα, θα ξέρεις ότι είμαι κι εγώ εδώ, ε? :D

                            Comment


                            • #15
                              Δημητρα καλως ήρθες .
                              Την Ολλανδία την βλέπεις σαν μία χώρα που θα σε φιλοξενήσει και μετά τις σπουδές σου;

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5