Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερώτηση για Ορτανσίες.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ερώτηση για Ορτανσίες.

    Λοιπόν, δεν ξέρω πού να το κολλήσω το συγκεκριμένο θέμα, αν πάει στα Γενικά, ή εδώ, ή οπουδήποτε, a priori ζητώ συγγνώμη αν έκανα λάθος αγαπημένοι μου mods.

    Θα σας εξιστορήσω το δράμα μου. Το σπίτι που μένουμε έχει μπροστά αυλή και πίσω αυλή. Όταν πρωτοήρθα, ήταν μια φυτεία αγριάδας. Έκατσα, λοιπόν, καθάρισα έμπροσθεν και όπισθεν περισσότερο ραδίκι και τσουκνίδα απ'όσο μπορεί να χωρέσει στο Βιβλίο της Ζούγκλας. Και μια ωραία μέρα που έκανα τα ψώνια μου σαν καλή νοικοκυρά στα AH βλέπω κάτι ωραιότατα φουντωτές, φορτωμένες λουλούδια γλάστρες. Δεν είχα ιδέα ως τότε από λουλούδια, παρά μόνο όσα είχα διαβάσει για ορχιδέες, μιας και ψόφησα καμιά 15αριά όσο ήμουν στην Ελλάδα προσπαθώντας να αντιγράψω τον περίφημο κύριο Mr Wilson (βλ. ταινία Dennis the Menace) με την ωραιότατη ορχιδέα του που άνθιζε μια φορά στα 40 χρόνια.
    Έρχομαι, λοιπόν, σπίτι με 10 γλάστρες (ούτε φιλοτιμήθηκα να δω τι λουλουδικό αγόρασα, εφόσον έλεγε ότι είναι λουλούδι κήπου, ήταν αρκετό!), πάω την επομένη αγοράζω και 80 λίτρα χώμα και κάθομαι και φυτεύω τα λουλούδια μου! Όλα καλά ως εδώ. Έρχεται, λοιπόν, η γειτόνισσα και μου λέει.. "Mooooi!!" Φουσκώνω κι εγώ σα πέρδικα και λέω κοίτα τι ωραίο κήπο έκανα. Και μετά από 5 λεπτά συνειδητοποιώ ότι προσπαθεί να μου πει ότι κι αυτή είχε Ορτανσίες στον κήπο αλλά της κάηκαν από τον ήλιο. Τα Ολλανδικά μου δεν είναι και τα καλύτερα του κόσμου, ειδικά εδώ στο Groningen έχουνε και μια προφορά πιο βαρβάτη.

    5 μέρες μετά, εκ των 10 λουλουδικών, όλα ζούνε αλλά τα 5 έχουν ρίξει τα λουλούδια τους. Ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ, έχω δει ότι η ορτανσία δεν θέλει να'ναι φάτσα φόρα στον ήλιο (ΟΥΠΣ!). Αλλά και πάλι, στην Ολλανδία δεν έχουμε πολύ ήλιο, ε? Έκοψα τα λουλούδια που άρχισαν να μαραίνονται. Αλλά ανησυχώ ταμάλα, γιατί τα φυτά μου μόλις βγήκαν από τη γλάστρα μια εβδομάδα πριν.

    Να τις μεταφυτεύσω αποκλείεται καθώς στην πίσω αυλή που δεν έχει ήλιο έχουμε βάλει κυβόλιθους και δεν υπάρχει χώρος. Δεν παίζει καθόλου να επιβιώσουν στον ήλιο? Επίσης, είπα για να τις τονώσω να ρίξω λίγο λίπασμα. Αγόρασα λοιπόν, ειδικό λίπασμα για ανθοφόρα φυτά κήπου, αραίωσα τη σωστή αναλογία και έριξα από λίγο στην καθεμία. Με τρόμο είδα ότι σε όποιο φύλλο έσταξε το λίπασμα, το φύλλο δεν μαράθηκε εντελώς αλλά πήρε μια ασημένια αχρωμία και αδυνάτισε.

    Έχουμε κανένα σχετικό, κηπουρό ή έστω κανέναν που να ασχολείται με τα του κήπου του που να μπορεί να μου δώσει καμιά συμβουλή μπας και τις σώσω? Κρίμα είναι.

  • #2
    αν σε βοηθάει : Οι ορτανσίες που βλέπουμε νωρίς την άνοιξη στα ανθοπωλεία για το Πάσχα και για τη γιορτή της μητέρας είναι φορτσαρισμένες. Δηλαδή είναι καλλιεργημένες με τέτοιο τρόπο ώστε να ανθίσουν νωρίτερα. Φυσικά μπορούμε να τις απολαμβάνουμε για χρόνια μέσα στους κήπους, αν τις φροντίζουμε κατάλληλα. Αλλά αν τις διατηρείτε σε εσωτερικούς χώρους, μην αφήνετε το χώμα τους να στεγνώσει. Αυτό μπορεί να εξασθενίσει το φυτό ή και να το αποτελειώσει αν η ξηρότητα είναι παρατεταμένη. Κάθε ανθοπώλης θα σας πει ότι τα άνθη της διατηρούνται για μεγάλο χρονικό διάστημα. Μην τα εκθέτετε στο άμεσο ηλιακό φως. Αυτό μπορεί να είναι αιτία ώστε τα άνθη να μαραίνονται γρηγορότερα και τα φύλλα να καψαλίζονται.

    Εάν τα φυτέψετε σε εξωτερικό χώρο, προτιμήστε να τα φυτέψτε σε ημισκιερό μέρος. Συχνά τα συναντούμε φυτεμένα στις βόρειες πλευρές των σπιτιών γιατί είναι δροσερές και σκιερές.

    Ένα ενδιαφέρον πράγμα σχετικά με αυτές τις παραδοσιακές ορτανσίες είναι το χρώμα του άνθους το οποίο εξαρτάται από το pH του εδάφους. Για ροζ άνθη χρειάζεστε χώμα περισσότερο αλκαλικό και για μπλε άνθη περισσότερο όξινο. Άσχετα με το pH το χώμα σας πρέπει να είναι πλούσιο σε οργανικά. Φροντίστε να προσθέσετε κάποιο λίπασμα. Και φυσικά σιγουρευτείτε ότι οι ορτανσίες σας έχουν την κανονική υγρασία.

    Αν σας δωρίσουν μία ορτανσία ή αγοράσετε μία από ανθοπωλείο, δώστε της μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, φυτεύοντας την έξω, αφού την απολαύσετε πρώτα σαν φυτό εσωτερικού χώρου.

    θα κάνω και μια ερώτηση σε φίλη μου στο γεωπονικό αν ξέρει κάτι να μου πεί.

    Comment


    • #3
      Το βρήκα κι εγώ το ποστ σου στο ίντερνετ καλέ μου Veni. Σ'ευχαριστώ πολύ! Απλά εφόσον τις φύτεψα σε μέρος που βλέπει ήλιο, σημαίνει και ότι αναγκαστικά θα μου καούνε, ή μπορώ να κάνω κάτι προκειμένου να τις δυναμώσω πχ?

      Comment


      • #4
        Σώνετε η φάση στα σίγουρα, αλλά πάνω στο συγκεκριμένο φυτό δεν έχω και κάποια γνώση ειδικευμένη, υγρασία έχει ο χώρος εκεί σε νορμάλ επίπεδα ; και το χώμα που θα πάρεις κοίτα να είναι φουλ έξτρα με οργανικά για να δυναμώσει το φυτό (αυτό είναι κανόνας στα αδύναμα), και βάση του πόστ που σου παρέθεσα απο πάνω βλέπω είναι 2 κατηγορίες το φυτό .. οπότε παίξε και με το Ph. Και εξοπλίσου με θετική σκέψη και υπομονή μέχρι να ξανανθίσουν, στο μεταξύ μόλις έχω απάντηση απο τη φίλη μου θα σου μεταφέρω ότι μου πεί.

        Comment


        • #5
          ρίξε και εδώ μια ματία : Link έχουν και mail για βοήθεια.

          Comment


          • #6
            Σε λατρεύω και μόνο που μπήκες στον κόπο! Ευχαριστώ! Ναι το χώμα που αγόρασα είναι full extra plus plus! :p
            Γι'αυτό και πήρα και λίπασμα αλλά φοβήθηκα όταν είδα ότι κάηκαν όπου ακούμπησε το λίπασμα. Το είχα αραιωμένο κανονικά!
            Αναγκαστικά περιμένω τώρα να δω πώς θα πάνε.

            Σ'ευχαριστώ ρε Veni!

            Comment


            • #7
              Αλίμονο ρε να'σαι καλά και μακάρι να ήξερα απο φυτά και να τα σώναμε τσακ μπαμ.
              Λοιπόν εγώ ρώτησα και είπε δυστηχώς δεν ξέρει ... :(
              Οπότε, πας στις παραπάνω λύσεις, και μπές στο κόπο να στείλεις ένα mail στο site που σου έδωσα, με την ελπίδα να σε βοηθήσουν !!

              Comment


              • #8
                Λοιπόν, τις κλάδεψα χτες (έκοψα όλα τα μισομαραμένα/μαραμένα λουλούδια), έριξα και μπόλικο νερό (άσχετα που μετά έβρεξε κιόλας) και σήμερα έχουν πάρει τα πάνω τους!

                Comment


                • #9
                  Αυτά είναι, είθε να ανθίσουν και να τις καμαρώσεις. (Μπόλικο νερό, οργανικό χώμα, λίιιγο ήλιο είναι η σωστή φόρμουλα εντέλει )

                  Comment

                  X
                  Working...
                  X
                  ×
                  Welcome to BOOST 95.5