Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

Κωνσταντίνος Ζούκας : Η ζωή στην Νυρεμβέργη

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κωνσταντίνος Ζούκας : Η ζωή στην Νυρεμβέργη

    Βρήκα τον Κωνσταντίνο Ζούκα ο οποίος μένει και εργάζεται στην Νυρεμβέργη της Γερμανίας και του έκανα ορισμένες ερωτήσεις
    690zdz.jpg nxkho3.jpg


    Σε ποιο μέρος έχεις μεταναστεύση;

    μενω στη Γερμανια ειναι το Tirschernreuth,ενα χωριο στο νομο Βαυαριας και πολυ κοντα στα συνορα με Τσεχια,ειναι επισης μια ωρα αποσταση απο Νυρεμβεργη.

    Τι σε ώθησε να μεταναστεύσεις στην Γερμανία;

    Ο λογος που αποφασισα να μεταναστευσω εδω ηταν και προσωπικος και επαγγελματικος,προσωπικα για να μεινουμε μαζι με τη συντροφο μου , η οποια είναι Γερμανιδα και επαγγελματικα λογω δουλειας που βρηκα.

    Σε τι πλεονεκτεί η Γερμανία έναντι της Ελλάδας;

    Δυστυχως σε σχεση με Ελλαδα η Γερμανια πλεονεκτει στη αναπτυξη και στη καλη βιομηχανια που εχει και στο καλο συστημα αν δουλεβεις,δηλαδη οτι αν δουλευεις καλα ανταμοιβεσαι,παιρνεις οτι δικαιουσαι.

    Ποια είναι η ηλικία σου;Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου;

    Ειμαι 33 χρονων και η καταγωγη μου ειναι απο το Μεσολογγι.

    Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα,Έλληνες αποφασίζουν να μεταναστεύσουν στην Γερμανία,τι έχεις να τους συμβουλέψεις;

    Η συμβουλη που θα εδινα ειναι να μαθαινουνε τη γλωσσα πρωτα και μετα αναλογα με τι γνωσεις εχει ο καθενας να ψαξει στον τομεα του να κανει κατι επαγγελματικα.


    Η εύρεση σπιτιού και εργασίας είναι δύσκολη για κάποιον νέο μετανάστη;Ποια site πιστεύεις ότι είναι αξιοπιστά και μπορούν να στείλουν είτε ένα βιογραφικό,είτε να βρουν ένα σπίτι για να μείνουν;

    Πιστευω οτι αν εχεις μια σταθερη δουλεια πιο ευκολα ειναι να βρεις κατοικια αν εισαι μονος σου,ενα σαιτ ξερω μονo για αναζητηση κατοικιας το οποιο ειναι μονο για Νυρεμβεργη,το www.nordbayern.de/nuernberger-nachrichten.

    Ένας νέος μετανάστης που δεν γνωρίζει Γερμανικά,σε τι εργασία μπορεί να εργαστεί;

    Ενας νεος μεταναστης που δεν γνωριζει τη γλωσσα της χωρας που μενει στη αρχη ειναι προτιμοτερο να εργαστει με συμπατριωτες του απο οτι νομιζω μεχρι να μαθει καλα τη γλωσσα.

    Είναι σημαντικό το να ξέρει κάποιος Γερμανικά;

    Το βλεπω σημαντικο να γνωριζεις γερμανικα αν θελεις Γερμανια να μεινεις για να εχεις περισσοτερες ευκαιριες ειδικα επαγγελματικα.

    Τι δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Γερμανία;

    Στην αρχη ειχα μονο λιγες δυσκολιες μεχρι να συνηθισω τη νοοτροπια εδω που ειναι πιο κλειστοι σαν λαος σε σχεση με εμας αλλα δεν ειχα ιδιαιτερα προβληματα,ειμαι και εγω κλειστος χαρακτηρας,ισως αυτο να βοηθησε να καταλαβω τη νοοτροπια τους.

    Στην περιοχή που μένεις κατοικούν Έλληνες;

    Στη πολη που μενω ειμαστε συνολικα 4 Ελληνες και εχει ενα ελληνικο εστιατοριο.

    Τι λένε οι Γερμανοί για την Ελλάδα αυτή την χρονική στιγμή;

    Για το τι λενε οι γερμανοι για Ελλαδα ο καθενας εχει τη γνωμη του,πιο πολυ μερικες εφημεριδες λενε αρνητικα πραγματα,εγω προσωπικα πολυ σπανια εχω ακουσει κατι αρνητικο που ειμαι Ελληνας,μονο 2 φορες μου εχει τυχει να πουνε κατι,γενικα δεν εχω καποιο προβλημα.

  • #2
    Πολύ περιεκτική συνέντευξη !
    Βλέπουμε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ένας μετανάστης χωρίς να γνωρίζει την γλώσσα!

    Comment


    • #3
      Originally posted by Taxiarhis View Post
      Πολύ περιεκτική συνέντευξη !
      Βλέπουμε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ένας μετανάστης χωρίς να γνωρίζει την γλώσσα!
      πρωτη φορα το εκανα να απανταω σε ερωτησεις και δυσκολευτηκα λιγο,ισως δε καλυψα ολες τις ερωτησεις.
      ολα τριγυρω αλλαζουνε και ολα ιδια μενουν...

      Comment


      • #4
        Εν αντιθέσει, σε ευχαριστούμε που μας ανοίχτηκες!

        Comment


        • #5
          Originally posted by k79 View Post
          πρωτη φορα το εκανα να απανταω σε ερωτησεις και δυσκολευτηκα λιγο,ισως δε καλυψα ολες τις ερωτησεις.
          Μπορούμε να σε ρωτήσουμε και άλλες,αν έχουν να ρωτήσουν τα μέλη μας κάτι!!! :)

          Comment


          • #6
            Originally posted by thodoris7 View Post
            Μπορούμε να σε ρωτήσουμε και άλλες,αν έχουν να ρωτήσουν τα μέλη μας κάτι!!! :)
            ναι ευχαριστως
            ολα τριγυρω αλλαζουνε και ολα ιδια μενουν...

            Comment

            X
            Working...
            X
            ×
            Welcome to BOOST 95.5