Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το δίλημμα των νέων: "Να μείνεις ή να φύγεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Κοιτάξτε να δείτε , υπάρχει ένα δίλημμα αυτή την εποχή , το τι να κάνεις .
    Το να επενδύσεις στην Ελλάδα είναι κάτι δύσκολο γιατί δεν υπάρχει κάτι σταθερό , ως προς την φορολογία
    και το κράτος είναι γεμάτο αδικίες .
    Η εσωτερική μετανάστευση στην επαρχια είναι πάλι αβεβαιη.
    Οπότε φεύγεις και πέρνεις τα ρίσκα σου.

    Comment


    • Νομίζω ότι σε ένα βαθμό υπάρχουν αδικίες .
      Για παράδειγμα ναι μεν σε ένα κράτος ρίχνεις τους μισθούς αλλά αναλογικά πρέπει να ρίξεις και τις τιμές των προιόντων
      κάτι που δεν γίνεται

      Comment


      • Σε αυτή η ερώτηση δεν απάντας με ενα ναι ή ενα οχι .
        Πρέπει να κανεις ερευνα για τις χωρες , εσωτερικη συζητιση με τον εαυτο σου , με τον/την πιθανο σύντροφο .
        Να ζυγήσεις ενα κάρο παραμέτρους .
        Απλά πράματα -> Βάζεις δυο καλάθια σε δυο μεριές . Στη μια μερια ειναι η Ελλάδα , και βάζεις τα καλα στο ενα , τα κακά στο άλλο .
        ( το κάθε ενα έχει και αλλη βαρύτητα για τον καθένα μας ) και στην άλλη για την χώρα που σκευτεσαι να πας .

        Στο τέλος , με βάση τις αξίες σου και τις ανάγκες σου , αποφασίζεις .
        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

        Comment


        • Ένα ζήτημα που ταλανίζει χρόνια όλους/ες τους/τις νέες. Και δε νομίζω να σταματήσει ποτέ να το κάνει. Αλλά δε νομίζω να σταμάτησε να αποτελεί δίλημμα και να έγινε βεβαιότητα, «ότι ναι θα φύγω». Από γνωστούς και φίλους, βλέπω ότι πολλοί θέλουν να φύγουν αλλά και πολλοί θέλουν να μείνουν, με τα όσα στραβά κι αν συμβαίνουν. Και νομίζω πως βρίσκομαι στη δευτερη κατηγορία ανθρώπων.

          Comment


          • Ζω μια ωραία ζωή στην Αγγλία άλλα δεν παύω να αναζητώ την Ελλάδα. Σχεδόν μια φορά το τρίμηνο θα επιστρέψω. Έχω πάρει μαζί μου προϊόντα από την Ελλάδα και κάθε φορά που έρχομαι παίρνω Κρέμα προσώπου γιατί ο καιρός εκεί μέσα στην υγρασία δεν είναι ο καλύτερος για το δέρμα. Προσπάθησα πολύ να βρω δουλειά στην Ελλάδα άλλα οι περισσότεροι έψαχναν άτομα με προϋπηρεσία και άλλοι απλά δεν πλήρωναν αρκετά για τη δουλειά που τους έβγαζες. Δεν ήμουν από τα άτομα που λέγανε 'θα βγω στο εξωτερικό' ήθελα να μείνω Ελλάδα. Οι συγκυρίες όμως με ανάγκασαν να φύγω. Δε λέω ότι το μετανιώνω αλλά πραγματικά μου έχουν λείψει τα μέρη μου εκεί.
            Να προσθέσω πως ακόμη νιώθω μια στεναχώρια. Και δε θα σταματήσω να ψάχνω.
            Last edited by Santra; 05/09/17, 18:54.

            Comment


            • Originally posted by Santra View Post
              Ζω μια ωραία ζωή στην Αγγλία άλλα δεν παύω να αναζητώ την Ελλάδα. Σχεδόν μια φορά το τρίμηνο θα επιστρέψω. Έχω πάρει μαζί μου προϊόντα από την Ελλάδα και κάθε φορά που έρχομαι παίρνω Κρέμα προσώπου γιατί ο καιρός εκεί μέσα στην υγρασία δεν είναι ο καλύτερος για το δέρμα. Προσπάθησα πολύ να βρω δουλειά στην Ελλάδα άλλα οι περισσότεροι έψαχναν άτομα με προϋπηρεσία και άλλοι απλά δεν πλήρωναν αρκετά για τη δουλειά που τους έβγαζες. Δεν ήμουν από τα άτομα που λέγανε 'θα βγω στο εξωτερικό' ήθελα να μείνω Ελλάδα. Οι συγκυρίες όμως με ανάγκασαν να φύγω. Δε λέω ότι το μετανιώνω αλλά πραγματικά μου έχουν λείψει τα μέρη μου εκεί.
              Να προσθέσω πως ακόμη νιώθω μια στεναχώρια. Και δε θα σταματήσω να ψάχνω.
              Γεια σου Σάντρα , που είσαι τώρα ;Ελλάδα ή Αγγλία ; Γιατί μετανάστευσες Αγγλία ;
              Να κάνεις ένα νέο θέμα και να σε ρωτάμε :)

              Comment


              • Καλησπέρα gkol, λόγω εργασίας έφυγα στην Αγγλία και αυτή τη στιγμή είμαι πάλι Αγγλία, αλλά παράπανω δεν έχω, ηρθε για 10 μέρες και στην Ελλάδα, χάρηκα ήλιο! :) Απ' όσο θυμάμαι, είχα ανοίξει θέμα όταν πρωτογράφτηκα, απλά λόγω υποχρεώσεων δεν μπαίνω συχνά. :)

                Comment

                X
                Working...
                X
                ×
                Welcome to BOOST 95.5