Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλησπέρα παιδιά !!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλησπέρα παιδιά !!!

    Καλώς σας βρήκα και ένα μεγάλο μπράβο στα μέλη για τις πολύτιμες ευρω-εμπειρίες που μοιράζεστε στο φόρουμ. Απο μια πρώτη, σχεδόν ολοήμερη, "γρήγορη" ματιά το βρήκα πλήρες και δίνει αμέσως αυτοπεποίθηση σε έναν υποψήφιο μετανάστη. Εγώ είμαι απόφοιτος ηλεκτρονικής Τει Αθήνας και ψάχνω το ενδεχόμενο μετανάστευσης στο Graz της Αυστρίας τον χειμώνα. Μαθήματα γερμανικών έχω ξεκινήσει εδω και ένα χρόνο , δυστυχώς δεν έχω σημειώσει προυπηρεσία στον τομέα μου πέραν της πρακτικής άσκησης. Σύντομα θα δώσω και την πιστοποίηση CCNA που πιστοποιεί πρακτικές γνώσεις δικτύων υπολογιστών, ως κάποιο πιο χρήσιμο εφόδιο για να αναζητήσω δουλειά στον χώρο αυτό.

    Χαίρομαι που διαβάζω οτι πολλοί μέσα απο το φόρουμ ήδη προοδεύουν , ο Έλληνας εξάλλου πάντα είχε το χάρισμα της προσαρμοστικότητας σε ξένα μέρη και κουλτούρες. keep going :)
    Nature to be commanded, must be obeyed. And to obey it we must understand it.

  • #2
    Γεια σου exciter και καλώς ήρθες στο mofeu.eu.
    Στο Graz έχεις κανένα γνωστό ή απλά το έχεις επιλέξει το μέρος από συζητήσεις με άλλους μετανάστες που έχουν ήδη μετακομίσει εκει;
    Το σημαντικό είναι ότι μαθαίνεις Γερμανικά που θα σου είναι πολύτιμο εφόδιο για μία νέα αρχή.

    Comment


    • #3
      reply

      Γειά σου Θοδωρή , sorry για την αργοπορημένη απάντηση. :)
      Εχω διασταυρώσει απο αρκετές διηγήσεις ατόμων ήδη οτι είναι καλή περίπτωση πόλης για να ζήσει κανείς το Graz , μένει εκεί επίσης και ένας θείος του πατέρα μου που όμως δεν έχουμε συχνές επαφές. Βασικά εγώ θα απαντήσω με βιογραφικά σε αρκετές αγγελίες εταιριών online. Με βασικότερη προτεραιότητα να είναι δουλειες συμβατες με το αντικειμενο μου, ακομα και αν δεν ειναι στην Αυστρία. Είναι καιρός που δεν δουλευω σε κατι σχετικο με τις σπουδες μου και αυτο πρεπει να αλλαξει άμεσα γιατι λειτουργει εις βαρος μου. Οπώτε αν λάβω θετική απάντηση απο κατάλληλη δουλειά σε άλλη χώρα θα πάω. Μακάρι να βρώ στη Στυρία που είναι το Graz ,αλλά μέχρι στιγμής δεν βλεπω να παίζουν πολλές πάνω σε δίκτυα εκεί. Πάντως μετά τα Χριστούγεννα πρέπει να αποχωρώ :)
      Nature to be commanded, must be obeyed. And to obey it we must understand it.

      Comment


      • #4
        Καλή επιτυχία , έχεις πάει ήδη στο Graz?

        Comment


        • #5
          welcome... καλή επιτυχία στα πλάνα :)

          Comment


          • #6
            Ευχαριστώ παιδιά , όχι gkol δεν έχω πάει. Αυστρία είχα πάει διακοπές μόνο ένα καλοκαίρι πριν χρόνια και μέναμε σε μια επαρχιακή περιοχή στα σύνορα Γερμανίας-Αυστρίας. Είχε μια χαρά καιρό πάντως για καλοκαίρι. :)
            Nature to be commanded, must be obeyed. And to obey it we must understand it.

            Comment


            • #7
              Καλώς ήρθες Exciter,σκέφτεσαι να πας στην Αυστρία;

              Comment


              • #8
                Μου φαίνεται ιδανική επιλογή Taxiarhi , αρκεί να βρεθεί δουλειά σε computer networks. Ψάχνωμεν !!! :)
                Nature to be commanded, must be obeyed. And to obey it we must understand it.

                Comment


                • #9
                  Welcome Exciter!
                  Πως και επέλεξες την Αυστρία?
                  If you cant find something to live for....you best find something to die for.....

                  Comment


                  • #10
                    Γειά σου loop :)
                    Είναι ,ως γνωστόν, απο τις ευρωπαικές χώρες με το χαμηλότερο δείκτη ανεργίας και είναι προτιμότερη απο τη Γερμανία, αν υποτεθεί οτι στην Γερμανία επικρατεί ένα πιο αρνητικό κλίμα απέναντι στους Έλληνες λόγω πολιτικών εξελίξεων. Δεν περιμένω βέβαια οτι και με τους Αυστριακούς-ές θα γίνουμε κολλητοί. Επίσης γνωρίζω οτι στις μεγάλες πόλεις της Αυστρίας ο ανταγωνισμός μεταξύ των χιλιάδων (εξειδικευμένων σε αρκετές περιπτώσεις) που εισρέουν για εργασία είναι σκληρός.
                    Nature to be commanded, must be obeyed. And to obey it we must understand it.

                    Comment

                    X
                    Working...
                    X
                    ×
                    Welcome to BOOST 95.5