Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλησπέρα από Θεσσαλονίκη! (προς το παρόν)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καλησπέρα από Θεσσαλονίκη! (προς το παρόν)

    Καλησπέρα σε όλους! Σπουδάζω στην Θεσσαλονίκη (πολιτικός μηχανικός) και βλέποντας την κατάσταση που επικρατεί και την τροπή που παίρνουν τα πράγματα, θεωρώ ότι η μετανάστευση (θα) είναι και για μένα μια πραγματικότητα. Γι'αυτό και γράφτηκα στο φόρουμ για να παρακολουθώ τις εξελίξεις με την εργασιακή κατάσταση στην Ευρώπη (και όχι μόνο). Η αρχή με μένα έγινε το καλοκαίρι όπου πήγα για πρακτική άσκηση στη Σ. Αραβία αλλά να πω την αλήθεια η προοπτική της Ευρώπης είναι πιο δελεαστική αν και με λιγότερα λεφτά από το Βασίλειο. Συνεχίστε να μας ενημερώνετε και καλή τύχη σε όλους!

  • #2
    Γεια σου dragonver,
    καλώς ήρθες στο φόρουμ και καλά κάνεις και παρακολουθείς τις εξελίξεις.
    Πόσο καιρό έμεινες στην Σ.Αραβία;
    Οι συνθήκες ήταν καλές;

    Comment


    • #3
      Έμεινα για 2 μήνες, Ιούλιο και Αύγουστο. Όσον αφορά τις συνθήκες εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας. Αλκοόλ, γυναίκες κλπ. τα ξεχνάει κάποιος. Επίσης το καλοκαίρι καθημερινά η θερμοκρασία είναι 45+ και 2-3 μέρες της εβδομάδες ξεπερνά τους 50 βαθμούς. Στο θέμα της δουλειάς η εταιρία ήταν πολύ εντάξει αφού προσέφερε 3 πλουσιοπάροχα γεύματα καθημερινά διαμονή και τα εισιτήρια για την μετάβαση και επιστροφή.

      Comment


      • #4
        Δεν είχε προοπτική για να συνεχίσεις εκεί;

        Comment


        • #5
          Στην archirodon έκανες πρακτική dragonver?

          Comment


          • #6
            Όπως σας είπα είμαι φοιτητής και γύρισα τέλη Αυγούστου γιατί είχα και εξεταστική. Αν θελήσω να ξαναπάω για δουλειά αργότερα, πιστεύω ότι θα έχω την δυνατότητα γιατί αυτός είναι και ο λόγος που παίρνουν τους φοιτητές. Στην CCC ήμουν proto.

            Comment


            • #7
              εγώ πάντως dragonver θα εκμεταλλευόμουνα αυτή τη δυνατότητα και θα προτιμούσα να συνεχίσω για δουλειά σε αυτή την εταιρεία...στο λέω σαν λίγο πιο παλιός και της ίδιας ειδικότητας και έχω μετανιώσει κάποια πράγματα που έκανα στο παρελθόν....

              Comment


              • #8
                Και εγώ έτσι το κόβω να πάω όταν τελειώσω για 3-4 χρόνια. Για να ζήσω όμως εκεί τα πράγματα είναι δύσκολα όσον αφορά οικογένεια κλπ.

                Comment


                • #9
                  Proto και εσύ πολιτικός μηχανικός; Έχεις προσπαθήσει για Ευρώπη;

                  Comment


                  • #10
                    ναι μηhανικός από τει είμαι...δούλεψα λίγο Ελλάδα σε κάποια εργοτάξια..για ευρώπη τώρα θα το προσπαθήσω...

                    Comment


                    • #11
                      Γεια σας και από εμενα !! Έχω δουλέψει καμια 10αρια χρονια σε τεχνικές εταιρίες σαν οδηγός-χειριστής μηχανημάτων εάν παίζει κάτι σε οποια περιοχή της ολλανδίας και όχι μονο πάμε και γερμανία και όπου ύπαρξη εργασία είμαι και εγώ μέσα 15/10 8a είμαι εκεί.Μιλάω αγγλικα,ολλανδικά και τέλεια ΚΡΗΤΙΚΑ!!!

                      Comment


                      • #12
                        Νομίζω τα κρητικά είναι το δυνατό σου χαρτί!!:respect:

                        Comment


                        • #13
                          Το έχω σκεφτεί και αυτό ιδιαιτερα μαθήματα κρητικών σε ολλανδούς και όχι μονο

                          Comment

                          X
                          Working...
                          X
                          ×
                          Welcome to BOOST 95.5