Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μπρος γκρεμός κ πίσω ρέμα ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by joking View Post
    παρέλειψες να σημειώσεις ότι για να μεταναστεύσεις στην Αυστραλία χρειάζεσαι βίζα εργασίας και αυτή δεν χορηγείται εκτός αν μπορείς να αποδείξεις ότι ανήκεις σε μία από τις κατηγορίες "επιθυμητών" εργαζομένων που υπάρχουν στις επίσημες λίστες και που ανανεώνονται ανά εξάμηνο

    (εκτός αν εννοείς να πάει λαθραία ως τουρίστας και μετά ο θεός βοηθός)
    σ' ευχαριστω για την σημείωση, έχεις απόλυτο δίκαιο, αναφέρομουν κυρίως σε ενδιαφερόμενους που έχουν κάποια ειδικότητα ή πτυχίο γιατί ανειδίκευτος δύσκολα θα πας, αλλά ανειδικευτος ή χωρίς ένα πτυχίο δύσκολα θα καθήσεις και σε Ευρωπαική χώρα. Πάντως αρκετοί φίλοι/συγγεννείς διαφόρων εθνικοτήτων και ειδικοτήτων πήγαν εύκολα, ακόμα και απο Βουλγαρία με πολύ τυπικά προσόντα μέσα σε ένα χρόνο.

    Σύμφωνα με λεγόμενα κυβερνητικών τους αξιωματούχων που είχα την ευκαιρεία να συζητήσω, ο μεγάλος τους φόβος είναι η κινεζοποίηση της ηπείρου,ειδικά μετά τον Β'ΠΠ, και προσπαθούν να προσελκύουν ευρωπαίους για να εξισορροπούν τα εκατοντάδες εκατομμύρια των ασιατων που θέλουν να μεταναστεύσουν. Νομίζω πρόσφατα στην Αθήνα οργάνωσαν πολλές ενημερωτικές ημερίδες για γιατρούς, νοσηλευτές και μηχανικούς. Δυστυχώς δεν γνώριζω περισσότερα για τις μη επιθυμητές κατηγορίες.
    θα πλιρουνώμαστ' μια φουρά του μίνα και θα 'ρχομαστ' ιδω κάθι βδουμάδα ; Μιχ. Ταμήλος

    Comment


    • #17
      επειδή η ημερίδα αυτή είχε γίνει την εποχή που ψαχνόμουν, οι ειδικότητες που έχουν πέραση είναι κυρίως "χειρονακτικά" επαγγέλματα :)
      νοσηλευτές, ξυλουργοί, αγρότες, οικοδόμοι, ηλεκτρολόγοι
      απ ότι κατάλαβα η λίστα ενημερώνεται ανάλογα με το τι ζητούν οι εκεί εργοδότες

      εφόσον πληροίς τις προυποθέσεις, σε φέρνουν σε επαφή με τους υποψήφιους εργοδότες και αν προσληφθείς, τότε ο εργοδότης σου "εγγυάται" προκειμένου να πάρεις τη βίζα εργασίας (σημαντική σημείωση: για να εργασθείς αποκλειστικά σ αυτόν - αν απολυθείς, μένεις ξεκρέμαστος)

      αυτό που θέλουν να αποφύγουν είναι ορδές ανειδίκευτων μεταναστών (όπως καλή ώρα στην Ελλάδα που πήξαμε με Αλβανούς που ήξεραν τα πάντα .. από γιαπί και χρώματα μέχρι υδραυλικά/ηλεκτρολογικά)

      υπάρχει επίσης όριο ηλικίας :)

      το πλεονέκτημα της Ε.Ε. είναι ότι ουσιαστικά κατάργησε την άδεια εργασίας για αυτούς που προέρχονται από κράτη-μέλη

      έτσι ακόμα και κάποιος ανειδίκευτος, εφόσον γνωρίζει τουλάχιστον σε μέτριο επίπεδο τη τοπική γλώσσα, μπορεί να διεκδικήσει μια θέση εργασίας εκτός της χώρας του

      από εκεί και πέρα, το τι τελικά θα κάνει κάποιος είναι συνάρτηση του βαθμού "απελπισίας" και του στριμώγματος στην τωρινή κατάσταση

      αυτοί που παίρνουν αποφάσεις όταν ακόμα δεν έχουν πνιγεί από τις υποχρεώσεις, είναι σίγουρα ευνοημένοι γιατί σκέπτονται με καθαρό μυαλό
      I'm not old! I'm only 25 (....plus shipping and handling!!)

      Comment


      • #18
        Αυτό το "ειμαι διαθετιμένος να κάνω τα πάντα.." εύκολα το λές, και δυσκολα το κάνεις τελικά, εκτος αν έχεις πιάσει πάτο (με παιδιά, και άνεργος μερικά χρόνια).
        Κι οταν το λένε για λογαριασμό άλλου, φυλάω τα ρούχα μου.

        Εσύ g lion εισαι νοσηλέυτρια, ή κατι παρόμοιο, στο χώρο της υγείας. Και πολύ σωστα σκέφτεσαι να βρεις κάτι στο χώρο σου πριν ξεκινήσεις. Δε νομίζω οτι εισαι διαθετιμένη να έρθεις να μαζευεις καρότα, στις 4 το πρωι, παρέα με Βουλγαρους μετανάστες στα ολλανδικά θερμοκήπια.
        το σενάριο τσιπουράδικο, το αφήνω σε εσένα.
        Εγώ δεν πάω σε χώρα που δεν ξέρω τη γλώσσα (και πολλά άλλα), και καμια γνωριμία (να εχεις ενα ΠΟΛΥ στενό συγγενή να σε περιμένει, οπως μια αδελφή, ειναι αλλιώς), να ανοιξω επιχείρηση.
        αν έχετε εμπειρία απο μαγαζιά στην Ελλάδα, εσυ ξερεις.


        Μόνη σου την ψάχνεις τη μετανάστευση; το που θα βρεις δουλειά, που θα ζήσετε, τα καλά σχολεία, την επικαιρότητα (σαν τα μέτρα που ξετρύπωσες για την ολλανδία), κλπ..
        ή κάνει κι ο σύζυγος την αντίστοιχη έρευνα, για λογαριασμό του;

        Comment

        X
        Working...
        X
        ×
        Welcome to BOOST 95.5