Announcement

Collapse
No announcement yet.

Νέος χαιρετισμός σε ελληνικό γήπεδο!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Νέος χαιρετισμός σε ελληνικό γήπεδο!

    Τον πανηγυρισμό του Γιώργου Κατίδη μιμήθηκε ο Σπύρος Σουγλέρης σε τοπικό πρωτάθλημα της Αχαϊας, τονίζοντας μάλιστα πως πρόκειται για αρχαίο ελληνικό χαιρετισμό.

    Ο Σουγλέρης σκόραρε στην αναμέτρηση της Αστραπής Ψαροφαΐου με την ομάδα του Λιμνοχωρίου πανηγυρίζοντας με υψωμένο χέρι.

    Σε δήλωσή του στο patragoal, ο Σουγλέρης, εξήγησε την στάση του:

    "Καταρχήν, θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ο πανηγυρισμός αυτός δεν είναι ναζιστικός. Είναι αρχαίος ελληνικός χαιρετισμός και πολλοί δεν το ξέρουν.

    Με την χθεσινή μου κίνηση, ήθελα να εκφράσω την συμπαράστασή μου προς ένα 20χρονο παιδί που μια ολόκληρη Ελλάδα έπεσε πάνω, χωρίς να έχει κάνει κάτι και χωρίς καν να ακουστεί η άποψή του. Ήθελαν να βγάλουν το άχτι τους πάνω του.

    Ζούμε σε μια χούντα. Από την στιγμή που τιμωρούν ένα παιδί που χωρίς καν να δικαιολογηθεί δεν είναι δημοκρατία αλλά ναζισμός. Υποστήριξη στον παίκτη ήταν αυτό που έκανα και σε έναν παίκτη που τον πάω. Δεν είναι ένδειξη ως προς τις πολιτικές μου απόψεις", τόνισε αρχικά για να προσθέσει.

    "Δε φοβάμαι. Δεν έχω να φοβηθώ κάτι. Αν ξέρει ο καθένας τι ισχύει αυτός ο χαιρετισμός, δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλιώς χαιρετούσαν οι ναζί και αλλιώς οι Αρχαίοι Έλληνες".

    Tromaktiko


    dete.gr anag (1) από antonis_tsir

  • #2
    Είναι βλάκες ανίδεοι και ναζίδια μέχρι κόκαλο. "Είναι αρχαίος ελληνικός χαιρετισμός"..η κλασσική παραμύθα.Ναι ρε φίλε,αλλά στην ιστορία έμεινε για άλλο σκοπό.Και οι μονομάχοι έτσι κάνανε αλλά λέγανε και "Άβε Καίσαρ οι Μελοθάνατοι σε χαιρετούν". Καταρρίπτουν την κλίμακα UFO τα παιδιά...
    Refugees welcome!
    Nazis fuck off

    Comment


    • #3
      Δυστυχώς αρχαία Ελληνικά σύμβολα "μαγαρίζονται".
      Η σβάστικα για παράδειγμα πριν την φασιστική Γερμανία ήταν σύμβολο της ομάδας Απόλλων Σμύρνης

      το σύμβολο, λόγω του σχήματός του πήρε το όνομα του από τον ποταμό Μαίανδρο και -εκ πρώτης- δεν έχει σχέση με τη χιτλερική σβάστικα αφού το σύμβολο των ναζί είναι αντίστροφο εκείνου της Ελληνικής φιλοσοφίας. Είναι αριστερόστροφο κι όχι δεξιόστροφο με αποτέλεσμα η μορφή του να σημαίνει στη γλώσσα του συμβολισμού το αντίθετο νόημα.

      Comment


      • #4
        Η σβάστικα, ο μαίανδρος και άλλα σύμβολα που οικιοποιήθηκαν οι ναζί (και άλλοι) είναι ξεκάθαρα Ελληνικά σύμβολα (απαντώνται σε τοιχογραφίες, αγγεία, κ.λ.π).
        Θα ήθελα όμως να μου δείξει κάποιος που υπάρχει αναφορά για τον χαιρετισμό που όλοι λένε οτι είναι Ελληνικός.
        Για την ακρίβεια πολυ΄θα ήθελα να μπου δείξει κάποιος κάποια αναφορά για οποιοδήποτε χαιρετισμό σε οποιοδήποτε στρατό πριν τον ρωμαϊκό.
        Πρίν από αυτόν ο οποιοσδήποτε στρατός δεν είχε καλά καλά ενιαίο ρουχισμό, εκπαίδευση, στρατηγική.
        Οχι χαιρετούρες και πρωτόκολλα Ούτε καν οι Σπαρτιάτες.
        Και βέβαια αν υπήρξε κάποιος στρατός (στρατοί) στην αρχαιότητα που πολύ δύσκολα θα ασχολιόταν με "πειθαρχικές εκφάνσεις" αυτός ήταν ο στρατός των αρχαίων Ελληνικών πόλεων κρατών. Εδώ οι άνθρωποι είχαν κάνει την διαφορετικότητα στην έκφραση ιδεολογία.
        Πιθανός όμως να κάνω λάθος, οπότε θα ήθελα να μου υποδείξει κάποιος που υπάρχει κάποια αναφορά για αυτόν τον χαιρετισμό.


        Οσον αφορά το θέμα που έχει προκύψει έχω ξεκάθαρα την ίδια άποψη με την TheurgiaGoetia.
        Ακόμα κι αν ισχύει η Ελληνικότητα του χαιρετισμού, αυτός έχει ξεκάθαρα συνδεθεί με τους ναζί και ξυπνάει άσχημες μνήμες.
        Οπως και άλλα πράγματα (η ατομική βόμβα και οι φλεγόμενοι σταυροί της ΚΚΚ για παράδειγμα), εκεί όμως δεν βλέπω καμμία ζέση να αποδειχθεί η αλήθεια.
        Μάλλον επειδή η συντριπτική πλειοψηφεία δεν τα αποδέχεται ως σωστές πράξεις.

        Λίγη προσοχή στο τι λέμε και τι κάνουμε (ειδικά όταν αφορά δημόσια πρόσωπα) δεν βλάπτει.

        Comment


        • #5
          Ο δωρικός χαιρετισμός γινεται με το δεξί χέρι υψωμένο λίγο πάνω απο τον ώμο και με την παλάμη τεντωμένη.

          Οι Έλληνες μα και οι Ρωμαίοι, οι λαοί της Μεσοποταμίας, οι Κέλτες, οι Ινδιάνοι της Αμερικής ακόμα και οι πρώτοι Χριστιανοί χρησιμοποιούσαν αυτόν τον χαιρετισμό ως ένδειξη φιλίας και σεβασμού.

          Επίσης χρησιμοποιήθηκε και απο διάφορα Εθνικιστικά κινήματα αυτος που στις μέρες ονομάζεται ναζιστικός χαιρετισμός

          Comment


          • #6
            Πως εμφανίζεται ο χαιρετισμός του ποδοσφαιριστή Κατίδη σε αυτό το άρθρο

            Comment


            • #7
              χα χα :)
              ωραίος αυτός που έγραψε το άρθρο.
              Ειδικά το: "Το κόμμα θα κατασκευάσει ειδικές μεταλλικές υποδοχές, μασχαλοκάλουπα κατά το κοινώς λεγόμενο, που σκοπό θα έχουν να κρατούν το χέρι αυτού που χαιρετά στη σωστή δωρική γωνία και να μην ξεφεύγει σε ναζιστικό." τα σπάει.

              Πέρα απο την πλάκα.
              Ταξιάρχη, πολύ δύσκολα θα βρείς χαιρετισμούς πρίν τους Ρωμαίους.
              Λογικό είναι οι άνθρωποι να είχαν κάποιους τρόπους για να χαιρετιούνται.
              Το να εδραιώσουν όμως έναν συγκεκριμένο τρόπο φαντάζει εξωπραγματικό για εκείνα τα χρόνια.
              Και ειδικά για λαούς όπως οι Ελληνες που είχαν μια φυσική απέχθεια προς οποιαδήποτε έννοια ομαδοποίησης και κοινής συνείδησης (εκεί αποσκοπεί η οποιασδήποτε μορφής οργανωμένη εκδήλωση, είτε πρόκειται για έθνη - είτε για ομάδες μπίγκο).
              Εδώ κάθε τρείς και λίγο σφαζόντουσαν μεταξύ τους. Είτε σαν πόλεις-κράτη, είτε σαν πολιτικές παρατάξεις, είτε σαν κοινωνικές φατρίες.
              Και σε άλλες χώρες (Αίγυπτος, Περσία) είναι λίγο δύσκολο να υπήρχαν χαιρετισμοί καθώς δεν υπήρχε αμιγής πληθυσμός.
              Οσο κι αν προσπαθήσεις, λίγο δύσκολο να δώσεις κοινή εθνική συνήδηση στην Περσική αυτοκρατορία που αποτελούταν από 5-6 διαφορετικούς λαούς.

              Αντίθετα οι Ρωμαίοι ήταν ένα ενιαίο (με τη σημερινή έννοια) έθνος και γι αυτό και ήταν πολύ πιο εύκολο και ίσως "αναγκαίο" για αυτούς να χρησιμοποιούν τέτοιες πρακτικές.
              Απόδειξη οτι εκτός από τον χαιρετισμό είχαν κι άλλες τέτοιες πρακτικές στο στρατό, στην κοινωνία, στη διασκέδαση: ένδυση, εκπαίδευση, διατροφικές συνήθειες, χώροι συνάρθρησης.
              Αποστόλης
              Special Member
              Last edited by Αποστόλης; 04/04/13, 21:01.

              Comment


              • #8
                Για τον περίφημο πανηγυρισμό:Για τον αν ήξερε τη Χρυσή Αυγή:Για το αν ήξερε τον Χίτλερ: Για τον αποκλεισμό της ΕΠΟ από τις Εθνικές: Για το επόμενο βήμα του:nasepo.gr

                Comment


                • #9
                  Νταξ το παιδί είτε είναι εγκεφαλικά νεκρό είτε τους δουλεύει όλους...

                  Comment


                  • #10
                    Μην το λες.. Όντως υπάρχουν παιδιά που ούτε γυμνάσιο δεν έχουν βγάλει καλά καλά γιατί από μικρά παίζουν μπάλα. Αν και Ο Κατίδης ήταν όπως περίπτωση γνωστού μου που από τα 7-8 τους έπαιρναν τα "φυτώρια" και τους φούσκωναν τα μυαλά με τη μπάλα, δεν το βρίσκω ΚΑΘΟΛΟΥ περίεργο να είναι όντως απλά ανήξερος. Αλλά και έτσι να μην είναι, μην περιμένεις από το μέσο 20άρι να γνωρίζει ιστορία ή να ασχολείται με την πολιτική. Αν κρίνω από τους μαθητές που είχα στα ΙΕΚ (ενήλικα παιδιά), ΟΛΟΙ ήξεραν το τελευταίο σουξέ του Οικονομόπουλου πχ, αλλά αν τους ρωτούσες πότε γιορτάζουμε τις εθνικές μας επετείους, θα σου έλεγαν τα Χριστούγεννα και το Πάσχα. Καθόλου περίεργα δεν μου φαίνονται τα όσα διάβασα, από καμία άποψη. Τώρα εάν απλά ψεύδεται, άλλο θέμα. Αλλά δυστυχώς για μια ΠΟΛΥ μεγάλη μερίδα της νεολαίας, αυτά ισχύουν.

                    Comment

                    X
                    Working...
                    X
                    ×
                    Welcome to BOOST 95.5