Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πότε ακριβώς ήταν καλύτερα στην Ελλάδα;

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Τα ᾽οδικα δικτυα᾽ εγιναν προχειρα και για να φανε οι φιλοι,
    γι αυτό ο δρόμος εκεί ψηλά Κοζάνη-Καστοριά-Φλώρινα κράτησε τόσα χρόνια ενώ ο καινούριος στη Τρίπολη που είναι φρέσκος φρέσκος "'άνοιξε" δύο φορές κιόλας .... :)


    (σόρυ, αλλά δεν κρατήθηκα)
    I'm not old! I'm only 25 (....plus shipping and handling!!)

    Comment


    • #17
      Παρακαλώ πολύ να post-αρουμε σχετικά πράγματα .
      Η dominique ανοιξε ενα ωραίο θέμα να συζητίσουμε .
      Πότε ήταν καλύτερα στην Ελλάδα . Γενικα .
      Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

      Comment


      • #18
        Να εισαι στο θέμα . Αλλό η λογοκρισία και άλλο να τα κάνουμε ολα ίσιωμα .
        Εαν θες να τα ποστάρεις αυτά , μπορείς να ανοιξεις ενα δικό σου θέμα και να παραθέσεις πηγές
        για την χουντα και να πεις οτι θές - βάλε και εναν σχετικό τίτλο , και να συζητίσουμε για τις πηγες σου .
        Εδώ κάνουμε άλλη συζητιση , μην τα σακατευουμε ολα .
        Λιγη οργάνωση - δεν ζητάμε πολλά .
        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

        Comment


        • #19
          εχο κατι γνοστους στο ιραν ναντουκο εκει να δεισ εξουσια που θα σου δοσουν να κοβεισ.

          Comment


          • #20
            Οταν καταλάβεις τον ορισμο της οργάνωσης απο την αναρχία να με ενημερώσεις .
            Δεν σου στερησα το δικαιωμα να πεις την αποψη σου . Σου ζητησα να το κάνεις οργανωμενα .
            Σου ειπα να κανεις post οτι θες σε αλλο topic . Αυτό δεν λέγεται εξουσια - λεγεται οργάνωση .
            Οταν γράψεις την γνωμη σου επι του θέματος του topic , να την σεβαστώ και να σου απαντησω ,
            ασχετα εαν ειμαι σύμφωνη η όχι .

            Οταν μάθεις να ακολουθείς τους κανονές για την οργάνωση του φόρουμ να μας ενημερώσεις .

            Δεν θα σβήσω το post σου . Ας κρίνουν οι υπολοιποι , ποσο ευκολο σου ειναι να προσβάλεις και να κατηγορείς .
            Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

            Comment


            • #21
              Ο καθένας σίγουρα μπορεί να έχει τις πολιτικές απόψεις του και οι δικές μου απο τα λίγα έστω ποστ μου είναι μάλλον σαφής. Νομίζω στην δική μας γενιά (δηλ για οσους γεννήθηκαν μεταξύ 1970 και 1985) έχουν αρχίσει να κυκλοφορούν διάφοροι μύθοι ενος ᾽λαμπρού παρελθὀντος᾽. Δυστηχώς μερικοί βάζουν μεσα σε αυτο το παρελθον ακόμα και εποχές που πολλοί υπέφεραν οπως την Χούντα. Aυτοi oi μύθοi συνεχίζουν με οτι συνέπειες μπορεί να έχει αυτο για τους νεοτερους. Αν κάποιος ανοίξει σχετικό θρεντ μπορώ να πω αρκετά πράγματα και εγώ για την εποχή αυτή που διαλύουν αυτον τον νεο μύθο. Στο θεμα μας τώρα.

              Την εποχη 2000-2007 εγώ έλειπα αλλα οταν ερχομουν Ελλάδα εβλεπα πως και παλι δεν ηταν ευκολα. Δεν αρκουσε να θες να φας απο το παρτυ επρεπε να εχεις και και τις σωστες ακρες. Αν τα πραγματα ήταν εύκολα δεν θα ήθελε όλος ο κόσμος να διοριστεί με κάθε τρόπο. Το οτι όλοι έκαναν χαρτιά για δημόσιο δείχνει πως γενικά δεν υπήρχαν δουλειές, ούτε κοινωνικό κράτος και ο κόσμος ήθελε απεγνωσμένα μια λύση. (δεν κατηγορώ κανέναν δεν ηταν κακο να θες να διοριστεις εξαλλου αφου δεν υπηρχε εναλλακτικη).
              dominique
              Silver Member
              Last edited by dominique; 03/05/13, 02:48.

              Comment


              • #22
                εναλλακτικες υπηρχαν ,αλλα η πενθημερη τεμπελια καλυτερη

                Comment


                • #23
                  iban, εισαι λιγο αλλοπροσσαλος, και θα ηθελα να σε παρακαλεσω να προσεξεις λιγο αυτα που γραφεις! εισαι εκτος τοπου και εκτος θεματος! θα ηθελα παρακαλω να σταματησεις να γραφεις τετοια post!!

                  Comment


                  • #24
                    Με βάση αυτό το διάγραμμα ( https://www.google.ca/publicdata/exp...mployment+rate) , που απεικονίζει τον δείκτη ανεργίας στην Ελλάδα, φαίνεται πως το διάστημα από το 2000 μέχρι και το 2008 είναι το καλύτερο σε ό,τι αφορά την ύπαρξη εργασἰας. Η άνοδος που ακουλουθείται στα αμέσως επόμενα χρόνια είναι τρομακτική.

                    Αν είχες σπουδάσει παιδαγωγική ή αρχαιολογία, ναι ήταν δύσκολα. Βασικά μια ζωή θα είναι δύσκολα. Αλλά είναι συνειδητή απόφαση να σπουδάσεις κάτι που δεν έχει ζήτηση στην αγορά εργασίας. Δεν σε αναγκάζει κανείς.

                    Υ.Γ Για τα περί μύθων του 67-74' προτείνω να κάνεις κανένα thread γιατί υπάρχουν στοιχεία που αποδεικνύουν το αντίθετο.
                    keftes
                    Advanced Member
                    Last edited by keftes; 03/05/13, 02:41.

                    Comment


                    • #25
                      Άνοιξα ενα θρεντ για να συζητησουμε ηρεμα ένα θέμα που ειδικά εμάς του μετανάστες μας απασχολεί και έχουμε παρεκτραπει! αλλος (αν ειναι δυνατον!) νοσταλγεί την Χούντα, άλλος εμμέσως πλην σαφώς βάζει όλους τους δημοσιους υπαλληλους στο ιδιο τσουβαλι και λεει προσβολές... Η ερώτηση ήταν η εξης-με αναμνησεις και στοιχεία παρακαλώ- θυμάστε καποτε στο προσφατο παρελθον να ηταν ευκολα στο θέμα δουλειά τα πράγματα στην Ελλάδα; Αν εργαστήκατε στο δημόσιο ήταν όντως τοσο καλύτερα απο τον ιδιωτικό τομέα όσο έλεγαν; Αν ξεφύγουμε απο την κριση στην Ελλάδα ποια εποχή θα θέλατε να ξαναζήσετε; Και οταν λεω καλα δεν εννοώ μονο σαν χρήματα εννοώ και στο πόσο ευκολα βρησκατε δουλειά χωρις γνωστούς και στο αν αυτη η δουλεια (δημοσιο ή ιδιωτικος τομέας) σας καλυπτε και σαν περιβαλλον, σαν εργασιακα δικαιώματα κτλ.

                      Αν ανοίξει κάποιος σχετικό θρεντ έχω και εγώ να παραθεσω αρκετά λινκς που δείχνουν πως επι Χούντας η κατάσταση και στο οικονομικό κομμάτι οχι μονο δεν ηταν καλή αλλα χειροτέρευσε πολύ. (εξαλλου δεν μπορεις να έχεις ανάπτυξη όταν αποκλείεις μέρος του πληθυσμού απο την εργασία ούτε όταν δεν υπάρχουν ανθρώπινα δικαιώματα). Αλλά οταν ανοιχτεί το σχετικό θρεντ ας διαφωνήσουμε εκεί!

                      Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που σπούδασε κάτι που πιθανά δεν είναι τοσο δημοφιλές γιατί να μην μπορεί να βρει δουλειά. Στην Μ.Βρεταννία πχ πολύς κοσμος βρίσκει δουλειά σε άσχετο τομέα με το πτυχίο του αλλα πληρώνονται ως πτυχιούχοι. Υποτίθεται εξάλλου πως η τριτοβαθμια εκπαιδευση σε κανει πιο ευελικτο και σου μαθαινει και αλλες δεξιοτητες που εχουν εφαρμογη παντου.
                      dominique
                      Silver Member
                      Last edited by dominique; 03/05/13, 02:46.

                      Comment


                      • #26
                        Δεν την νοσταλγώ γιατί δεν έζησα τότε και δεν έχω άποψη. Μην κολλάς όμως ταμπέλες και μην βάζεις λόγια στο στόμα μου. Αλλά δεν μπορώ να ακούω ψέμματα / ανακρίβειες χωρίς σοβαρά στοιχεία :)

                        Η αγορά εργασίας έχει διαφορετική απορρόφηση για κάθε επάγγελμα. Όταν σπουδάζεις κάτι που εργασιακά δεν έχει μεγάλη ζήτηση το ξέρεις από πριν. Όποιος σπουδάσει Ιστορία θα βρει πολύ δυσκολότερα δουλειά. Είτε είναι στην Αγγλία, είτε στον Καναδά είτε στο Μπαγκλαντές.

                        Comment


                        • #27
                          Δεν αναφερόμουν σε σένα (δεν ειπες κατι αλλο υπερ εκτος απο το οικονομικό αν κατάλαβα) αν και σαφώς διαφωνώ με αυτά που λες. Υπήρξαν μερικοί που εκφράστηκαν με παθος υπερ της Χούντας και με εκείνους διαφωνώ. Αν θελεις ομως να βαλουμε κατω τα στοιχεία και στα οικονομικά μπορουμε να το κανουμε στο σχετικό θρεντ. Εγώ συμφωνα με οσα έχω διαβάσει ξέρω για σκάνδαλα, για τριπλασιασμο του χρέους κ.α. Ευχαριστως να δωσω τα λινκς μου.

                          Την εποχή 2000-2007 δεν την έζησα παρα μονο σαν τουρίστρια. Φιλοι μου ομως δυσκολεύτηκαν πολύ αν και γενικά θυμάμαι και εγώ αισιοδοξία και χαρούμενη διάθεση. Αναρωτιέμαι αν αυτό αφορούσε πιο μεγάλες ηλικίες όμως και αν οι νεοι ήταν πάντα αποκλεισμενοι εκτος και αν δουλευαν σε οικογενειακές επιχειρήσεις. Επισης θυμάμαι πως ηταν πολύ δυσκολο να μπεις στο δημόσιο και οι εξετασεις ηταν πανδυσκολες. Τουλαχιστον για θεσεις που εδινες εξετασεις μεσω ΑΣΕΠ. Επισης οι φιλοι μου που είναι δημοσιοι υπαλληλοι εργαζονται πολύ το ωράριο μπορει να ειναι σταθερό αλλα ο φορτος εργασιας αρκετος. Αυτο με οτι ᾽στο δημοσιο τεμπελιάζουν᾽ δεν ισχύει. Ή δεν ισχυει για όλους.
                          dominique
                          Silver Member
                          Last edited by dominique; 03/05/13, 03:05.

                          Comment


                          • #28
                            Μπαρδόν τότε αλλά να υποθέσω έχουν σβηστεί κάποια reply γιατί δεν έχω δει κάτι :Ρ

                            Comment


                            • #29
                              Κάποια απο τα υπάρχοντα ποστ εκφράζονται σαφώς νοσταλγικά για μιαν εποχή που ήταν η αρχή πολλών απο τα κακα που μας βασανιζουν σήμερα. Με σοκάρει το να εκφράζεται κάποιος υπέρ της Χούντας. Ειδικά ένας μετανάστης πιστεύω πως θα επρεπε να μην διαπραγματευεται θέματα οπως ανθρώπινα δικαιώματα, ισότητα, δημοκρατία, ανεξιθρησκεία κτλ διοτι έχει δει κάποια πράγματα παραπάνω υποτίθεται.

                              Η οικονομική ανάπτυξη της Βόρειας Ευρώπης νομίζω έχει σε μεγάλο βαθμό να κάνει με τον σεβασμό των ανθρωπίνων δικαιωμάτων που υπάρχει εκεί.

                              Comment


                              • #30
                                ε να σε ρωταμε τοτε ,αφου εισαι τοσο δημοκρατης ,τη γνωμη θα εχουμε....επισης με την εμμονη σας μερικοι αριστεροι θα μας κανετε ολους να παμε να ψηφισουμε χρυση αυγη(αν και τους συχαίνομαι οσο και τον συριζα).
                                πουλα πνευμα αλλου σε παρακαλω ,
                                ο καθενας εχει τις αποψεις του και ναι οι δημοσιοι ηταν ειναι και παραμενουν τεμπελχανια
                                δουλειες υπηρχαν αλλα ολοι ετρεχαν και εγλυφαν τον πολιτικο να τους τρυπωσει
                                οσοι δεν βολευτικαν στην ελλαδα εγιναν οψιμοι αριστεροι.

                                Και ειναι τοση η αγανακτηση μου στο τσουβαλιασμα που μας εκανες που σου υποσχομαι οτι με "προωθησες " στην ακρα δεξια και αμμεσα

                                γεννηθηκα μεσα στην επταετια αφου ειμαι 40,γεννηθηκες μετα αρα οι οποιες μνημες μας ειναι απο αλλους οχι δικες μας,εσυ δε μαλιστα πολυ αργοτερα.αν σας καναν πλυση εγκεφαλου δεν με νοιαζει ,ο καθενας σαφως επιρεαστικε πρωτα απο το οικογενειακο του περιβαλον.και οσο απεχθες μου ειναι καθε καθεστως αλλο τοσο μου ηταν και ο εμφυλιος που εκαναν παιδομαζωμα
                                αλλα να μας βαζεις ταμπελες ειναι αυθαιρετο ...
                                τελος απο εμενα δεν θελω καμια κουβεντα πλεον μαζι σου!
                                stellagr
                                Full Member
                                Last edited by stellagr; 03/05/13, 07:33.

                                Comment

                                X
                                Working...
                                X
                                ×
                                Welcome to BOOST 95.5