Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

O Γιάννης από την Ολλανδία στο mofeu.eu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O Γιάννης από την Ολλανδία στο mofeu.eu



    Ποια είναι η ηλικία σου; Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου;Τι έχεις σπουδάσει;Τι γλώσσες μιλάς;


    Είμαι 33 Δεκεμβρίων και κατάγομαι απο την Νίκαια του Πειραιά. Αν και εχω τελειώσει το ΤΕΙ Ηλεκτρονικής, ασχολούμαι με Database(κυρίως) και Web Development. Απο γλώσσες Ελληνικά και Αγγλικά. Έκανα ενα φεγγάρι Γερμανικά και τα Ολλανδικά τα οποία είναι λίγο χειρότερα απο τα Ελληνικα του Ογκουνσοτο. Φυσικά η αγαπημένη μου γλώσσα είναι η αρνίσια αλλα δεν με βοήθησε ιδιαίτερα ούτε στην εύρεση δουλειάς αλλα ούτε και στην προσαρμογή μου στην Ολλανδία.



    Πόσο καιρό είσαι στην Ολλανδία;Ποιος ήταν ο λόγος που μετανάστευσες στην Ολλανδία;Τι δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Ολλανδία;


    Τον Δεκέμβρη θα κλείσω 1 χρόνο στην Ολλανδία. Ο λόγος που βρέθηκα Ολλανδία ήταν μια πολύ καλή προσφορά εργασίας. Μέχρι τώρα δεν μπορώ να πώ οτι έχω συναντήσει κάποια τρομερή δυσκολία. Το μόνο πράγμα που με προβληματίζει είναι η έλλειψη γνώσης της Ολλανδικής γλώσσας καθώς όλα τα επίσημα έγγραφα που έρχονται είναι στα Ολλανδίκα, και δεν μου αρέσει καθόλου να εξαρτώμαι απο την διαθεση φίλων και συναδέλφων να μου τα μεταφράζουν. Το μόνο που μένει είναι να πείσω τον εαυτό μου οτι δεν υπάρχει περίπτωση να ξυπνήσω και να ξέρω Ολλανδίκα οπότε πρέπει να αρχίσω να τα μαθαίνω κιόλας.



    Ποια ήταν τα βήματα που ακολούθησες;


    Αρχικά στοχοποίησα τις χώρες που με ενδιεφεραν και υπήρχε ζητηση στον τομέα μου.

    Έψαξα για το κόστος ζωής και υπολόγισα ποιο είναι το κατώτερο εισόδημα το οποιο θα διαφοροποιούσε την ζωή μου σε σχέση με την Ελλάδα και για το οποίο άξιζε να αφήσω οικογένεια και φίλους. Έφτιαξα 1-2 διαφορετικά βιογραφικά δίνοντας έμφαση στο αντικείμενο της εκάστοτε αγγελίας. Εγώ μπορώ να λέω οτι γνωρίζω 100 πράγματα αλλα ένα πολυφορτωμένο βιογραφικό είναι κουραστικό στην πρώτη αναγνωση. Ο κάθε ένας ψάχνει συγκεκριμένα πράγματα και όσο πιο εύκολα τα βρεί στο βιογραφικό σου τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να προχωρήσεις στο επόμενο βήμα.

    Επιπλέον πολύ σημαντική είναι και η δημιουργία λογαριασμού στο linkedin. Το linkedin καλώς η κακώς είναι το facebook της αγοράς εργασίας. Μπορεί να μην σε βρουν μέσω linkedin αλλα σε ενα μεγάλο βαθμό θα ψάξουν για το προφίλ σου. Ήταν αρκετές οι φορές που πρώτα έβλεπα εναν επισκέπτη στο προφιλ μου και μετά απο 1 μέρα ερχόταν διερεύνητικό mail απο το ίδιο πρόσωπο. Ένα άλλο site στο οποίο αρκετοί recruiters είδαν το προφίλ μου και επικοινώνησαν μαζί μου ήταν το monster.co.uk. Πλέον ένα μεγάλο ποσοστό της αγοράς εργασίας στον τομεα μου κινείται μέσω των recruiters. Μπορεί να πέσεις σε καλό, μπορεί να πέσεις και σε άσχετό, το θέμα είναι να του κεντρίσεις την περιέργεια ωστε να προωθήσει το βιογραφικό σου στην εταιρία που ενδιαφέρεται και απο εκεί και πέρα να συζητήσεις με κάποιον πιο σχετικό στον τομέα σου οπου μπορείς να επικοινωνήσεις καλύτερα.

    Εκτος απο το monster.co.uk χρησιμοποίησα αρκετα και το indeed. To indeed είναι μια μηχανή αναζήτησης αγγελιών εργασίας. Έχει κάποιες δικές του αλλα και αγγελίες απο άλλα sites. To indeed εχει διαφορετική επέκταση ανάλογα με την χώρα που σε ενδιαφέρει. π.χ. indeed.nl, indeed.de

    Απο εκεί και πέρα πρέπει να έχεις ΥΠΟΜΟΝΗ. Όταν σε κάποια χαλαρή συζήτηση με τον recruiter μετα την πρόσληψη μου τον ρώτησα αν του έρχονται πολλά Ελληνικα βιογραφικά, μου απάντησε οτι για κάθε 1 Ελληνικο βιογραφικό έχει 4 Πορτογαλικά και 10 Ισπανικά.

    Απο την εμπειρία μου για κάθε 100 αίτήσεις που κάνεις θα παρεις απάντηση για τις 50 απο τις οποιες μόνο οι 20 θα μεταφραστουν σε τηλέφωνο συνήθως απο κάποιον recruiter ο οποίος δεν έχει ιδέα απο το αντικείμενο σου, στις 5 θα πάς στο 2ο level και στην 1 αν είσαι τυχερός θα σε καλέσουν για συνέντευξη. Και αυτό το λέω για τον τομέα μου την πληροφορική, ενα αντικείμενο που θεωρητικά έχει ακομα πέραση.



    Η εύρεση σπιτιού και εργασίας είναι δύσκολη για κάποιον νέο μετανάστη; Ποια site πιστεύεις ότι είναι αξιόπιστα και μπορούν να στείλουν είτε ένα βιογραφικό, είτε να βρουν ένα σπίτι για να μείνουν;


    Καλώς η κακώς τουλάχιστον στην περιοχή μου αλλα και απο ότι ακούω και σε όλη την Ολλανδία, αν δεν είσαι δικτυωμένος στην τοπική κοινωνια ο μεσίτης είναι μονόδρομος αν θέλεις να έχεις ησυχό το κεφάλι σου. Ακόμα και στα μεγάλα ολλανδικά sites ανεύρεσης κατοικίας το 90% είναι αγγελίες μεσίτη. Απο εκεί και πέρα όσο πιο έξω απο τα αστικά κέντρα ψάχνεις τόσο πιο εύκολα βρίσκεις σπίτι. Επιπλέον επειδή η Ολλανδία είναι μια χώρα η οποία έχει αρκετους φοιτητές είναι πολύ δύσκολο να βρείς μικρό σπίτι και ειδικά σε περιόδους πρίν απο τις εγγραφές στα πανεπιστήμια.



    Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα, Έλληνες αποφασίζουν να μεταναστεύσουν στην Ολλανδία, τι έχεις να τους συμβουλέψεις;


    Παρατηρώ οτι η απογνωση έχει οδηγήσει αρκετούς Έλληνες με μια βαλίτσα στο χέρι να χτυπάνε πόρτα πόρτα ψάχνωντας για δουλειά. Το να ξοδέψεις ότι λεφτά έβαλες στην άκρη ζητώντας δουλειά απο πόρτα σε πόρτα χώρίς να έχεις κάποιο υπόβαθρο (γλώσσα, γνώσεις), κάποια στήριξη, να εξαρτάσαι από την καλοσύνη τρίτων και να μην έχεις κάποιο εναλλακτικό πλάνο αν κάτι πάει στραβά το θεωρώ τουλάχιστον κουτό. Φυσικά κάποιοι θα μου απαντήσουν οτι δεν έχω φτάσει στην απελπιστική κατάσταση που είναι κάποιοι. Συμφωνώ απόλυτα μαζί τους, μπορεί να μήν έχω περάσει απο αυτή την κατάσταση μπορώ όμως να αντιληφθώ οτι με αυτό τον τρόπο φέρνουμε μόνοι μας τον εαυτό μας σε ενα μοντέρνο "σκλαβοπάζαρο". Πρίν πάς στην Γερμανία ή στην Ολλανδία ή στην Αυστρία πιστεύοντας οτι θα βρείς δουλεία σε κάποίο εργοστάσίο ή σε κάποιο εστιατόριο σκέψου πόσοι Πολώνοί, Τσέχοι, Ισπανοί και άλλοι το έχουν σκεφτεί αυτό. Και για κάθε μια επιτυχημένη ιστορία μετανάστευσης σκέψου πόσες ιστορίες αποτυχημένης μετανάστευσης δεν έχουν αναρτηθεί επειδή ο παθών ντρεπεται να γράψει αυτό που έζησε. Η συμβουλή μου είναι σχεδιάσε το, δες αν σε παίρνει και προπαντως να έχεις πάντα ενα εναλλακτικό πλάνο αν αυτό δεν πάει καλά. Αν δεν σε παίρνει επένδυσε στον εαυτό σου πρίν το επιχειρήσεις, μάθε την γλώσσα δές σε τι ειδικότητες μπορείς να εστιάσεις και μετα κάνε την κίνηση σου.



    Πως βλέπεις έναν Ολλανδό σε θέματα συμπεριφοράς δηλαδή ως προς την αντιμετώπιση απέναντι σε μετανάστες , ως προς την οδική συμπεριφορά , ως προς τον σεβασμό στο περιβάλλον;


    Να πώ την αμαρτία μου δεν έχω παρατηρήσει κάτι ιδιαίτερο, στην συμπεριφορά ως προς τους μετανάστες και πρέπει να πώ οτι στην Ολλανδία υπάρχουν πάρα πολλοί μετανάστες όλων των κατηγοριών και των εθνικοτήτων. Άυτο που έχω παρατηρήσει είναι οτι εαν δεν ζείς παρασιτικά στην κοινωνία, δηλαδή αν προσφέρεις, η ίδια η κοινωνια δεν θα σε αποβάλει γιατί πολυ απλά σε χρειάζεται. Στα υπόλοιπα κριτήρια θα μπορούσα να πώ οτι ο Ολλανδός είναι ανάμεσα στον Έλληνα και τον Γερμανό. Ας πάμε στο θέμα της οδήγησης. Ο Ολλανδός οδηγός είναι αρκετά τυπικός αλλα όταν βρεί ευκαιρία θα την κάνει την καγκουριά του. Φυσικά δεν υπάρχουν θέματα με το παρκάρισμα ή τις καφρίλες που βλέπουμε στην Ελλάδα αλλα σίγουρα δεν έχουν την τυπικότητα και την υπομονή των Γερμανων. Φυσικά μια κατηγορια απο μόνη της είναι οι Ολλανδοί ποδηλάτες (βάζω μέσα και τους οδηγούς scooter που οδηγάνε στους ποδηλατόδρομους), νομίζω οτι πρέπει να ξεπερνάνε σε επίπεδο καφρίλας ακόμα και τους Νοτιούς Ιταλούς σε θέμα οδηγικής συμπεριφοράς. Εκμεταλεύονται τα πάντα, θεωρούν οτι οι νόμοι είναι μονο για τα αυτοκίνητα. Οδηγούν κάτι ποδήλατα τα οποια είναι ενα βήμα απο την οργανικη αποσύνθεσή και ζητάνε και τα ρέστα. Η άποψη μου για τους Ολλανδούς είναι οτι παρόλο που δεν εχουν σε μεγάλη εκτίμιση την καθαριότητα (πρέπει να εχουν επηρεαστεί απο τους Αγγλους σε αυτό το θέμα) σε ενα μεγάλο ποσοστό σέβονται το περιβάλλον. Όπου και να πάς (εκτός απο τις κλασσικές τουριστικές περιοχές) είναι πολύ πιο καθάρα απο την Ελλάδα βέβαια όποτε βρίσκουν ευκαιρία του δίνουν και καταλαβαίνει (Queens Day) οπου η επόμενη μέρα θυμίζει Ελλάδα μετά απο Καθαρά Δευτέρα.



    Τι λένε οι Ολλανδοί για τους Έλληνες και την Ελλάδα;


    Δυστυχώς σε αυτή την ερώτηση δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη καθώς η επαφή μου με Ολλανδούς είναι αρκετά περιορισμένη. Εργάζομαι σε εναν διεθνή οργανισμό οπου οι Ολλανδοί είναι μειοψηφία και οι λίγοι Ολλανδοί που έχω γνωρίσει λόγω της κωπηλασίας που ασχολούμαι η συζήτησεις μας γύρω απο την Ελλάδα πάντα περιστρέφονται γύρω απο το Ποδόσφαιρο, τον Ηλιο και την θάλασσα.


    Στην περιοχή που μένεις κατοικούν Έλληνες;Γενικά αυξάνονται οι Έλληνες στην Ολλανδία; Ποια είναι η άποψη σου;


    Στο Leiden και στις γύρω περιοχές υπάρχουν αρκετοί Ελληνες, κυρίως λόγω του πανεπιστημίου του Leiden αλλα και της ESA η οποία βρίσκεται στο Noordwik και απάσχολεί περίπου 50 Ελληνες. Μέχρι πρίν κάποια χρόνια η πλειονότητα των Ελλήνων ήταν οι Φοιτητές αλλα και κάποιοι μετανάστες 2ης και 3ης γενιάς. Πλέον εφόσον δεν υπάρχουν χρήματα για σπουδές ο αριθμός αυτός μειώνεται σε αντίθεση με τον αριθμό των Ελλήνων που εργάζονται ή ψάχνουν για δουλειά.



    Ένας νέος μετανάστης που δεν γνωρίζει Ολλανδικά,σε τι εργασία μπορεί να εργαστεί;


    Αν δεν ειναι skilled σε κάποια θέση που δύσκολα θα βρούν κάποιον να μιλάει ολλανδικά, θεωρώ οτι είναι παρα πολύ δύσκολο να βρείς δουλεία. Πλέον ούτε η Ολλανδια είναι ο ασφαλής εργασιακός παράδεισος και οι κλασικές δουλειές οπού πρίν κάποια χρόνια δεν ήταν απαραίτητη η γνώση της Ολλανδίκής Γλώσσας πλέον δεν υπάρχουν.



    Πόσο θεωρείς ότι υπάρχει αλληλεγγύη στους Έλληνες της Ολλανδίας, στο θέμα ότι αν βοηθάει ο ένας τον άλλον και με τι τρόπο;


    Εκτός του forum δεν έχω ασχοληθεί με την ύπαρξη Ελληνικής κοινότητας στην Ολλανδία. Δεν είμαι λάτρης των μεγάλων λόγων. Πολλές φορές η άποψη μου είναι αιρετική με κίνδυνο να χαρακτηριστώ ώς κακός και αχάριστος. Ό τρόπος που μεγαλώσαμε μας έχει οδηγήσει να ανοιγόμαστε δύσκολα και οταν το κάνουμε αυτό το κάνουμε μόνο εκ του ασφαλούς και προφανώς δεν εξαιρώ τον εαυτό μου απο αυτή την κατηγορία. Απο αυτό το forum πήρα αρκετά στην προσπάθεια μου να μάθω τι εστί Ολλανδία και να προσαρμοστώ στις νέες ανάγκες και σε πρωτόγνωρες καταστάσεις και σκοπεύω με τον ίδιο τρόπο να ανταποδώσω σε αυτούς που ψάχνονται για να κάνουν το επόμενο βήμα.
X
Working...
X
×
Welcome to BOOST 95.5