Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

Συνέντευξη του Γιώργου Ανδ. από την Ολλανδία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Συνέντευξη του Γιώργου Ανδ. από την Ολλανδία




    1) Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου;Τι έχεις σπουδάσει;Τι γλώσσες μιλάς;Ποια είναι η ηλικία σου;

    Είμαι από την Πτολεμαΐδα Εορδαίας. Έχω σπουδάσει Μηχανικός Η/Υ. Σε ευπρεπές επίπεδο μιλάω Ελληνικά, Αγγλικά και Ολλανδικά. "Ερασιτεχνικά" και κανα δυο ακόμα. Σημασία δεν έχει πόσο είμαστε, αλλά πόσο αισθανόμαστε. Είμαι 30, αλλά αισθάνομαι 26 :P





    2)Πόσο καιρό είσαι στην Ολλανδία;Ποιος ήταν ο λόγος που μετανάστευσες στην Ολλανδία;Τι δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Ολλανδία;

    7 χρόνια. Ήρθα για σπουδές, αλλά αυτό ήταν λίγο η δικαιολογία. Ο πραγματικός λόγος ήταν για να γνωρίσω και μια άλλη κουλτούρα και για να δω την Ευρώπη. Από την Ελλάδα δεν ήταν και ούτε είναι ακόμα εύκολο να το κάνεις αυτό, εδώ καβαλάς ένα τραίνο και βρίσκεσαι σε 2 ώρες στις Βρυξέλλες ή ένα φθηνό αεροπλάνο και είσαι στη Λισσαβόνα. Επίσης πιστεύω ότι το να γνωρίσεις άλλους πολιτισμούς και νοοτροπίες σε κάνει καλύτερο άνθρωπο. Ειδικά στην Ελλάδα, που νομίζουμε όλοι ότι εμείς είμαστε και κανείς άλλος, μας χρειάζονται όλους μερικά χρονάκια στο εξωτερικό :)

    Επίσης με έδιωξε η νοοτροπία στην Ελλάδα. Θεωρώ ότι υπάρχει ακόμα ένας οθωμανισμός που μας πλακώνει και δε μας αφήνει να προοδεύσουμε. Εγώ είμαι βαθιά Ευρωπαίος και δεν άντεχα άλλο σε αυτή την κοινωνία όπου το ρουσφέτι, η μπαμπεσιά, το μπαξίσι και το φέσι (όλες λέξεις που κληρονομήσαμε από τα Οθωμανικά χρόνια) βασιλεύουν.

    Ίσως αν σου πω μια μικρή ιστορία να καταλάβεις τί εννοώ. Την τελευταία βδομάδα πριν φύγω από την Ελλάδα ήμουν στα Χανιά (όπου σπούδαζα) και έκανα ένα μεσημεριανό διάλειμμα σε ένα πάρκο. Καθόμουν σε ένα παγκάκι πάνω σε μια γωνία όπου το φανάρι είχε πράσινο για όσους πήγαιναν ευθεία, ενώ για όσους έστριβαν είχε πορτοκαλί βελάκια που αναβόσβηναν, διότι υπήρχε αμέσως μετά τη στροφή μια διάβαση πεζών (όπως είναι στα περισσότερα σταυροδρόμια). Σε κάποια στιγμή μια οικογενεια τουριστών αρχίζει να περνάει τη διάβαση, καθώς πολύ φυσιολογικά βλέπει πράσινο, βλέπει διάβαση πεζών, οπότε τη διασχίζει. Ένας τύπος, όμως, στρίβει με το αυτοκίνητό του και αγνοώντας τα κίτρινα βελάκια που είχε αυτός κοντεύει να τους πατήσει. Του φωνάζουν εκνευρισμένοι, αλλά αυτός είχε γίνει ήδη καπνός. Μετά από 5 περίπου λεπτά οι ρόλοι αντιστρέφονται. Μια Ελληνίδα κάπως μεγάλης ηλικίας φτάνει στη διάβαση. Αυτή "γνωρίζει", επομένως σταματά και τσεκάρει το δρόμο δεξιά και αριστερά. Ταυτόχρονα καταφθάνει ένας τουρίστας με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο που ήθελε να στρίψει ακριβώς όπως ο ελ-ληνάρας της προηγούμενης περίπτωσης. Όμως αυτός σταματάει (όπως πρέπει) και την περιμένει να περάσει. Η γυναίκα ξαφνιάζεται (φάνηκε και από τη σωματική της αντίδραση), αλλά χαρούμενη ξεκινάει να περάσει το δρόμο. Ένας ταρίφας, όμως, που βρίσκεται πίσω από τον τουρίστα με το ενοικιαζόμενο αμάξι του κορνάρει επίμονα και του φωνάζει "Κοίτα έναν μ****!!". Εκείνη τη στιγμή κατάλαβα ότι είχα πάρει τη σωστή απόφαση, "Yeap, I'm out of this country".

    Τον πρώτο χρόνο ήταν όλα σούπερ. Κάπου στη μέση του δεύτερου ξεκίνησε λίγο η κατάθλιψη, λόγω του καιρού και του ότι κάποια στιγμή άρχισε να μου λείπει η επαφή με την κοινωνία στην οποία ζω. Εγώ δεν συνάντησα ποτέ τα κλασικά προβλήματα των Ελλήνων με τα σπίτια και την εύρεση εργασίας κτλ Έπαθα βέβαια ένα μικρό cultural shock στην αρχή (κι αν το έπαθα εγώ που είμαι Ευρωπαίος, δεν μπορώ να φανταστώ τί τραβάνε οι καημένοι οι Κινέζοι που έρχονται εδώ), αλλά ο ενθουσιασμός ήταν μεγάλος και τα πάντα γύρω μου καινούρια κι αυτό βοήθησε. Δεν τα καταφέρνουν όλοι. Ξέρω μερικά παιδιά που γύρισαν τελικά Ελλάδα μετά από 1-2 μήνες.






    3)Η εύρεση σπιτιού και εργασίας είναι δύσκολη για κάποιον νέο μετανάστη; Ποια site πιστεύεις ότι είναι αξιόπιστα και μπορούν να στείλουν είτε ένα βιογραφικό, είτε να βρουν ένα σπίτι για να μείνουν;4)Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα, Έλληνες αποφασίζουν να μεταναστεύσουν στην Ολλανδία, τι έχεις να τους συμβουλέψεις;Ποια είναι η κατάλληλη προετοιμασία κάτα την γνώμη σου;


    Υπάρχουν πολύ καλά σάιτ σαν το iAmGreek.nl και το www.hellenicSSN.nl για να πάρουν μια ιδέα και να δουν αν η Ολλανδία είναι κάτι που τους ταιριάζει (η Ολλανδία δεν είναι για όλους), αλλά πρώτα και κύρια θα τους έλεγα να έρθουν εδώ μόνο αν έχουν βρει ήδη δουλειά ή έχουν κάποιον συγγενή ή πολύ καλό φίλο που μπορεί να τους φιλοξενήσει για καιρό. Αν δεν έχουν βρει δουλειά ήδη και έρθουν εδώ για να βρουν, το πιθανότερο είναι να ξοδέψουν όλες τις αποταμιεύσεις τους σε 1-2 μήνες και να γυρίσουν στην Ελλάδα χωρίς αποτέλεσμα και άφραγκοι.

    Επίσης πριν έρθουν εδώ πρέπει επιτέλους να μάθουν οι Έλληνες να χρησιμοποιούν το google και όχι να ψάχνουν κάποιον που ξέρει να τους τα πει έτοιμα. Η Ολλανδία δεν είναι Ελλάδα, άμα δείτε μάλιστα τους δείκτες του Hofstede, θα δείτε ότι οι δύο χώρες είναι άκρα αντίθετα από άποψη νοοτροπίας και κουλτούρας. Η Ολλανδία ας πούμε στον δείκτη του individualism έχει από τα υψηλότερα σκορ στον κόσμο, ενώ η Ελλάδα από τα χαμηλότερα.

    Όποιος λοιπόν ευελπιστεί να γίνει πολίτης της Ολλανδίας (και ναι, ακόμα και οι μετανάστες εδώ θεωρούνται πολίτες της χώρας, ψηφίζουν στις τοπικές εκλογές και συμμετέχουν στην κοινωνική ζωή της Ολλανδίας) πρέπει να μάθει να είναι ανεξάρτητος και όχι να εξαρτάται συνεχώς στη βοήθεια/μετάφραση των άλλων. Επομένως υπάρχει τεράστιος όγκος πληροφοριών στο διαδίκτυο, το μόνο που πρέπει να κάνει ο Έλληνας είναι να μάθει να ψάχνει. Ένας φίλος μου χτυπιόταν πρόσφατα και δεν μπορούσε να το πιστεύψει, όταν του είπα ότι αν είχε ξεκινήσει να κάνει ένα δεύτερο μάστερ πριν τελειώσει το πρώτο θα το έκανε με τα ίδια φθηνά δίδακτρα (το δεύτερο μάστερ στην Ολλανδία έχει πολλαπλάσια δίδακτρα για να μην σπουδάζει αιωνίως ο κόσμος), γιατί ήταν κάτι που ήθελε πάρα πολύ να κάνει και θα ήταν σημαντικό για την καριέρα του. Δεν μπορούμε επομένως να βασιζόμαστε μόνο στη βοήθεια των άλλων πρέπει να μάθουμε να είμαστε ανεξάρτητοι (το οποίο σημαίνει επίσης ότι πρέπει να μάθουμε και Ολλανδικά).

    Υπάρχει μόνο μια μικρή εξαίρεση. Τους πρώτους μήνες στη δουλειά συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο με την Ελλάδα. Δεν υπάρχει ανταγωνισμός μεταξύ συναδέλφων. Οι παλιοί βοηθούν τους νέους πολύ και δεν είναι ντροπή να ρωτάς πράγματα. Όσο πιο πολύ ρωτάς τόσο το καλύτερα. Αυτό δε σημαίνει βέβαια ότι παίρνουν έναν τελείως άσχετο στη δουλειά για να του μάθουν τα πάντα από το μηδέν. Πρέπει να έχεις ανάλογη εκπαίδευση ή εργασιακή εμπειρία. Τα λάθη όμως θεωρούνται ανθρώπινα στην Ολλανδία τους πρώτους μήνες δουλειάς. Δεν σου κόβουν το κεφάλι.





    5)Ένας νέος μετανάστης που δεν γνωρίζει Ολλανδικά, σε τι εργασία μπορεί να εργαστεί;6)Πόσο θεωρείς ότι υπάρχει αλληλεγγύη στους Έλληνες της Ολλανδίας, στο θέμα ότι αν βοηθάει ο ένας τον άλλον και με τι τρόπο;

    Ελάχιστοι άνθρωποι βοηθάνε. Μετρημένοι στα δάχτυλα κυριολεκτικά. Οι περισσότεροι μας πλησιάζουν, παίρνουν την πληροφορία και μετά εξαφανίζονται. Ακόμα και κάποιοι που πότε πότε με καλή πρόθεση θα μοιραστούν κάποια πληροφορία που έχουν πάρει, τις περισσότερες φορές θα την μεταφέρουν λάθος.

    Και οι περισσότερες Κοινότητες Ελλήνων έχουν μαραζώσει με εξαίρεση 2-3 που παραμένουν ζωντανές και αρκετά δραστήριες, όπως αυτή του Ρόττερνταμ. Στη Χάγη να φανταστείς ενώ αριθμητικά έχουμε την μεγαλύτερη κοινότητα Ελλήνων (θεωρητικά με βάση τα στατιστικά των Δήμων) αυτή είναι τελείως αδρανής, δεν γνωρίζει κανείς κανέναν, με εξαίρεση όσους έχουν παιδιά και τα πάνε στο ελληνικό σχολείο.

    Κάποιοι έχουν στήσει κάποια σάιτ, όπως το Griekseagenda.nl του Γιάννη Γαλέρμου και το iAmGreek.nl της Νάντιας και του Νίκολα. Επίσης στο φέισμπουκ το γκρουπ του Συνδέσμου Ελλήνων Φοιτητών Ολλανδίας (ΣΕΦΟ) https://www.facebook.com/groups/hellenicssn/ και το γκρουπ του Νίκου Τσακιράκη "Ελληνες στην Ολλανδία - Grieken in Nederland" που εδώ και 6 μήνες πλέον διαχειρίζομαι εγώ και ο Νίκολα, γιατί ο Νίκος δεν έχει χρόνο, μπορεί κάποιος να ενημερωθεί για το τί ισχύει στην Ολλανδία ή να κάνει κάποια εξειδικευμένη ερώτηση ή να ενημερωθεί για εκδηλώσεις ελληνικού ενδιαφέροντος στην Ολλανδία. Διαθέσιμα είναι επίσης για πληροφορίες και το e-mail της Ομοσπονδίας Ελληνικών Κοινοτήτων Ολλανδίας (omospondia@planet.nl) και η ιστοσελίδα του προξενικού γραφείου της Ελληνικής Πρεσβείας στη Χάγη (διότι κανονικό Προξενείο δεν υπάρχει πια, λόγω περικοπών) www.greekconsulate.tk

    Προσοχή, όμως, όλα τα παραπάνω ΔΕΝ είναι για να σας βρουν δουλειά ή σπίτι :)

    Επίσης τα τελευταία χρόνια με την κρίση που έρχεται κόσμος μαζικά, από ανάγκη και όχι από επιλογή όπως προ κρίσης, έχουν έρθει και κάποια κακά της Ελλάδας μαζί με αυτόν τον κόσμο. Έχουν έρθει, λοιπόν, κάτι φαντάσματα του παρελθόντος που θυμάμαι από τα φοιτητικά μου χρόνια στα Χανιά, "αγωνιστές" με τα λεφτά του μπαμπά, που προσπαθούν να μας διχάσουν και χλευάζουν τις δομές αυτο-οργάνωσης και αλληλοβοήθειας που χτίσαμε όλα αυτά τα χρόνια και ανέφερα παραπάνω. Έχουν στήσει και αυτοί ιστοσελίδα και γκρουπ στο φέισμπουκ, αλλά ασχολούνται μόνο με ζητήματα "αγωνιστικής" φύσεως (πώς θα ρίξουν τον καπιταλισμό, πώς θα κάνουν την Ολλανδία Ελλάδα και τέτοια). Μάλιστα αντιγράφοντας και μερικές από τις πληροφορίες που με κόπο συλλέξαμε όλα αυτά τα χρόνια, φοράνε έναν μανδύα ότι και καλά θέλουν κι αυτοί να βοηθήσουν τους νεοφερμένους Έλληνες στην Ολλανδία, αλλά στην ουσία αυτό είναι το δόλωμα για να φέρουν σε επαφή τον κόσμο με την προπαγάνδα τους και να αρχίσει πολύ γρήγορα η πλύση εγκεφάλου, με σκοπό να εντάξουν κόσμο και "κουκιά" στον κομματικό τους στρατό στην Ελλάδα. Χωρίζουν τους Έλληνες σε "εμείς" (αγωνιστές) και "αυτοί" (γρανάζια του συστήματος). Ευτυχώς οι περισσότεροι Έλληνες της Ολλανδίας τούς αγνοούν και έτσι παραμένουν ένα περιθωριακό κομμάτι της ελληνικής κοινότητας, όπως ήταν στην Ελλάδα.

  • #2
    7)Τι λένε οι Ολλανδοί για τους Έλληνες και την Ελλάδα;

    Στην αρχή (προ κρίσης) ήταν πολύ ενθουσιώδεις με τους Έλληνες. Άνοιγε το πρόσωπό τους όταν τους έλεγες ότι είσαι Έλληνας. "Τζατζίκι, θάλασσα, ήλιος, μουσακά, συρτάκι, φέτα" ήταν λέξεις που ξεστόμιζαν αμέσως (συχνά στα Ελληνικά). Πολλοί Ολλανδοί κάνουν και αρχαία Ελληνικά στο σχολείο. Πολλές φορές ντρεπόμουν που αυτοί θυμόντουσαν ακόμα πώς ξεκινάει η Ηλιάδα και η Οδύσσεια και εγώ είχα ξεχάσει.

    Με το ξέσπασμα της κρίσης άλλαξαν πάρα πολύ οι Ολλανδοί. Πάντα συννέφιαζε το πρόσωπό τους στο άκουσμα ότι είμαι Έλληνας και το θέμα πήγαινε αμέσως στην κρίση. Κακόγουστα αστεία ήταν πολύ συχνά και επειδή πολλοί ίσως να νόμιζαν ότι δεν καταλαβαίνω Ολλανδικά κι έτσι άκουγα πικρόχολες συζητήσεις που γίνονταν γύρω μου.

    Αλλά όλα αυτά πηγάζανε από την αμάθεια και την έλλειψη ενημέρωσης. Τα Ολλανδικά media φέρθηκαν εγκληματικά κατά τη διάρκεια της κρίσης. Φιλτράρανε όλες τις πληροφορίες για το τί περνούσε ο κόσμος στην Ελλάδα και το μόνο που λέγανε ήταν πόσα λεφτά στέλνουν οι Ολλανδοί στην Ελλάδα. Για 2 χρόνια μάλιστα άκουγα μόνο τη λέξη 'steun' (βοήθεια), όχι την λέξη 'lening' (δάνειο). Είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι Ολλανδοί νόμιζαν ότι αυτά ήταν δωρεάν λεφτά για την Ελλάδα και σίγουρα δεν είχαν καμία ιδέα για το τί έπρεπε να κάνουν οι Έλληνες σε αντάλλαγμα και τί επιπτώσεις είχαν αυτά στην ελληνική οικονομία και κοινωνία.

    Τους πατήσαμε όμως στον κάλο. Τους είπαμε ρατσιστές, τους δώσαμε εμείς την πληροφόρηση που δεν τους έδιναν τα μέσα τους, μέσω των συζητήσεών μας και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης και η κατάσταση άλλαξε.

    Τα σχόλια λιγόστεψαν. Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει σκέψη, αλλά σίγουρα άλλαξαν συμπεριφορά. Είναι κι αυτό που μας μπερδεύει με τους Ολλανδούς. Οι Ολλανδοί είναι ανεκτικοί (tolerant), αλλά εμείς νομίζουμε ότι αυτό σημαίνει και αποδεκτικός (accepting). Δεν είναι αλήθεια. Οι Ολλανδοί σε αφήνουν να είσαι όποιος θέλεις και να κάνεις ό,τι θέλεις στη χώρα τους, με την προϋπόθεση ότι δεν θα τους ενοχλείς (γιατί ακριβώς κι αυτοί θέλουν να είναι ελεύθεροι να κάνουν και να είναι όποιοι αυτοί επιθυμούν), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ενστερνίζονται και τα πιστεύω σου.





    8)Από ότι γνωρίζω είσαι ένας από τους δημιουργούς του συνδέσμου Ελλήνων Φοιτητών της Ολλανδίας.Τι πληροφορίες έχει η ιστοσελίδα και ποια είναι τα βήματα που θα κάνει ένας νέος χρήστης;

    Η ιστοσελίδα (www.hellenicSSN.nlhttp://www.orangegrove.biz






    9)Eπίσης σε έχω ακούσει στην Ελληνική εκπομπή του Salto FM που είναι κάθε Παρασκευή στις 9 ώρα Ολλανδίας. Θα μας πεις μερικά λόγια για την εκπομπή;

    Η εκπομπή είναι πρωτοβουλία του Νίκου Κουλούσιου, που αρθρογραφεί και στην LiFO στην στήλη Amsterdamned και λέγεται Hellas Pindakaas. Μια πολύ έξυπνη επιλογή ονόματος από τον Νίκο (και οι Ολλανδοί ενθουσιάζονται στο άκουσμα του ονόματος), καθώς η φράση "helaas pindakaas" (που σημαίνει "δυστυχώς φυστικοβούτυρο") είναι μια φράση που λένε οι Ολλανδοί όταν απογοητεύονται ελαφρώς, όταν είχαν καλύτερες προσδοκίες, αλλά τελικά "that's all we're left with". Κάτι σαν το "δυστυχώς φραγκοδίφραγκα". Και έχει βγει από όταν κάπου που τους πρόσφεραν φαγητό περίμεναν κάτι καλό, αλλά τελικά τους προσφέρθηκε απλώς ψωμί με φυστικοβούτυρο (στα πλαίσια της ολλανδικής καλβινιστικής λιτότητας). Τελευταία χρησιμοποιείται και ως "ah, wel"/"τέλος πάντων". Ο Νίκος προφανώς παίζει πολύ έξυπνα με τη λέξη helaas που ακούγεται αρκετά σαν το Hellas.

    Πολύτιμοι βοηθοί του συνήθως είναι ο Νίκολα και η Νάντια από το iAmGreek.nl. Είναι η μοναδική ελληνόφωνη ραδιοφωνική εκπομπή της Ολλανδίας και μάλιστα στον ραδιοφωνικό σταθμό του Άμστερνταμ. Αλήθεια μπορείτε να φανταστείτε στην Ελλάδα να κάνουν οι Πακιστανοί ραδιοφωνική εκπομπή στη γλώσσα τους; Καλά καλά ούτε τζαμί δεν τους αφήνουμε να χτίσουν.

    Η εκπομπή εκτός από ιδιαίτερη μουσική έχει πολλά νέα που αφορούν τους Έλληνες της Ολλανδίας ή σημαντικά γεγονότα της κοινωνικής ζωής στην Ολλανδία και σχεδόν πάντα έναν καλεσμένο, Έλληνα της Ολλανδίας που έχει κάτι ενδιαφέρον να πει ή Ολλανδούς φιλέλληνες. Μπορεί να είναι καλλιτέχνες, αλλά μπορεί να είναι και απλοί άνθρωποι της πόλης, που απλά καταθέτουν την εμπειρία του μετανάστη/φοιτητή/expat εν έτει 2014.

    Η εκπομπή είναι αρκετά διαδραστική καθώς μέσω της σελίδας της στο φέισμπουκ (https://www.facebook.com/HellasPindakaas) υπάρχει επικοινωνία με τους ακροατές. Με έχει καλέσει 4-5 φορές ο Νίκος, συνήθως σε εκπομπές με θέματα πολιτικής. Όποιος θέλει να ακούσει live την εκπομπή κάθε παρασκευή στις 21:00 ώρα Ολλανδίας μπορεί να το κάνει εδώ: http://www.salto.nl/streamplayer/rad...eldfm_live.asp Και αν θέλει να ακούσει μια παλαιότερη εκπομπή εδώ: http://www.salto.nl/streamplayer/wereldfm_ondemand.asp ή ακόμα καλύτερα στο soundcloud της εκπομπής: https://soundcloud.com/hellaspindakaas






    10)Πως αντιμετωπίζει η Ολλανδική κοινωνία το θέμα της μετανάστευσης των ανθρώπων από τις χώρες του Νότου;

    Οι Ολλανδοί νομίζουν ότι όλος ο κόσμος θέλει να έρθει εδώ να τους απομυζήσει. Αυτό πηγάζει από το γεγονός ότι βγήκε ένα σκάνδαλο με κάτι Βούλγαρους που έκλεβαν ή νοίκιαζαν διαβατήρια Βουλγάρων που μένουν στην Βουλγαρία, τους παρουσίαζαν ως κατοίκους Ολλανδίας και ζητούσαν επιδόματα. Αλλά αν δείτε τα ποσοστά, η Ολλανδία η χώρα στην Ε.Ε. με τα μικρότερα ποσοστά μεταναστών. Αν και αυτό επηρεάζεται από το γεγονός ότι η Ολλανδία δίνει πολύ εύκολα υπηκοότητα σε σχέση με άλλες χώρες.

    Πάντως οι φόβοι τους, αν και υπερβολικοί δεν είναι τελείως αβάσιμοι. Γνωρίζετε πχ ότι πάρα πολλοί Έλληνες έχουν πάει στην Αγγλία να σπουδάσουν με αγγλικά φοιτητικά δάνεια και σηκώθηκαν και έφυγαν χωρίς να αποπληρώσουν τα δάνειά τους; Σύμφωνα με αυτό το άρθρο (http://www.ekathimerini.com/4dcgi/_w...06/2013_504273) οι Έλληνες έχουν φεσώσει τους Άγγλους με 4.3 εκατομ. λίρες Αγγλίες σε απλήρωτα δάνεια και οι Κύπριοι πιθανόν τα διπλάσια.

    Πριν κατηγορήσουμε, λοιπόν, τους Ολλανδούς ή τους βορειοευρωπαίους γενικότερα για ρατσισμό, ας δούμε πρώτα τί έχουν κάνει τα δικά μας βλαστάρια στο εξωτερικό (και στο εσωτερικό), διότι όποιος έχει λερωμένη τη φωλιά του...






    11)Στην περιοχή που μένεις κατοικούν Έλληνες; Γενικά αυξάνονται οι Έλληνες στην Ολλανδία; Ποια είναι η άποψη σου;

    Στη γειτονιά μου όχι, αλλά στη Χάγη όπως προείπα, ναι. Και αυξάνονται ραγδαία. Δες αυτά τα στοιχεία που έχουμε από τους δήμους (και αυτοί είναι μόνο οι επίσημα εγγεγραμμένοι):

    Comment


    • #3
      12)Ποια είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα κατά την γνώμη σου, στο να μένεις Ολλανδία και ποια στην Ελλάδα;13)Πως κατά την γνώμη σου θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί η κρίση στην Ελλάδα βλέποντας ότι

      ακόμα και οι πολιτικοί ηγέτες έχουν παραδεχτεί ότι η συνταγή που έχουν δώσει για το πρόβλημα της

      Ελλάδας είναι λανθασμένη;



      Στην Ελλάδα δε νομίζω ότι είμαστε φτιαγμένοι για δημοκρατία τελικά. Και μόνο το γεγονός ότι έχουμε εκλέξει για να μας βγάλουν από την κρίση, αυτούς που μας έβαλαν στην κρίση, δείχνει πόσο τραγικός λαός είμαστε.

      Θα μπορούσα να σου πω ότι μεταξύ ανειλικρινών κλεφτών και τίμιων ανίκανων προτιμώ να δώσουμε την ευκαιρία και στους τίμιους ανίκανους να κυβερνήσουν. Αλλά έχω καταλήξει στο γεγονός ότι τη λύση δε θα μας τη φέρουν οι πολιτικοί. Τη λύση θα την δώσουμε εμείς. Οι πολιτικοί είναι απλά η αντανάκλαση της κοινωνίας. Διεφθαρμένη κοινωνία; Διεφθαρμένοι πολιτικοί.

      Εμείς πρέπει να γυρίσουμε στις αξίες μας τις οποίες παρατήσαμε κάπου εκεί μετά τον πόλεμο και να στραφούμε στην ποιότητα. Όσο και να πολεμάμε πχ δεν θα παράξουμε ποτέ περισσότερο λάδι/ντομάτες/πορτοκάλια από τους Ισπανούς ή τους Ιταλούς. Επομένως εμείς πρέπει να πουλάμε ποιότητα. Λιγότερη ποσότητα σε μεγαλύτερη τιμή. Και αυτό ισχύει και για τον τουρισμό. Η Ελλάδα είναι μικρή χώρα, δεν μπορούμε να δεχόμαστε μιλούνια τους τουρίστες. Πρέπει να κάνουμε sizedown στον τουρισμό και να πουλήσουμε ποιότητα και πολυτέλεια. Αλλιώς το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να καταστρέψουμε τις παραλίες μας και το (γραφικό) περιβάλλον των νησιών μας κτλ και τελικά πάλι να μην γεμίζουμε τα ξενοδοχεία μας γιατί πλέον οι Ευρωπαίοι θα πηγαίνουν Βουλγαρία, Κροτατία και Τουρκία που θα είναι πάντοτε πιο φθηνοί από μας.

      Επίσης πρέπει επιτέλους να εφαρμόσουμε το όραμα της Μελίνας Μερκούρη (που τουλάχιστον μέχρι την Ολυμπιάδα καλά πήγαινε) η Ελλάδα να γίνει συνώνυμο και προασπιστής του πολιτισμού. Ένα rebranding της Ελλάδας που λέει και ο Οικονομίδης. Όταν ακούει ο άλλος Ελλάδα να του έρχεται στο μυαλό "Πολιτισμός". Αυτό μπορούμε να το κάνουμε και το κάνουμε καλά οι Έλληνες. Κάθε λαός είναι καλός σε κάτι. Ας πούμε οι Γερμανοί φτιάχνουν καλά αμάξια. Δεν κάνουν όμως για την ηγεσία της Ευρώπης. Όποτε πάνε να πάρουν τα ινία της Ευρώπης, φέρνουν την καταστροφή. Οι Γάλλοι είναι καλοί ηγέτες της Ευρώπης, αλλά φαίνεται να είναι άτολμοι τελευταία. Εμείς λοιπόν, αυτό που κάνουμε καλά είναι ο πολιτισμός και πρέπει να είμαστε πρωτοπόροι σε αυτό. Να γίνουμε υπερασπιστές του Πολιτισμού παγκοσμίως.

      Ξεχάστε τους πολιτικούς. Αλλάξτε τον εαυτό σας, την οικογένειά σας, τους φίλους σας, τη γειτονιά σας και θα δείτε για πότε θα αλλάξει η Ελλάδα.

      Comment


      • #4
        Ελάχιστοι άνθρωποι βοηθάνε. Μετρημένοι στα δάχτυλα κυριολεκτικά. Οι περισσότεροι μας πλησιάζουν, παίρνουν την πληροφορία και μετά εξαφανίζονται.
        Είμαι εντελώς αντίθετος αυτής της άποψης,δεν μπορεί κάποιος να λαμβάνει και να μην δίνει.

        Το ποδήλατο! Νιώθεις και πάλι σαν παιδί όταν το καβαλάς. Και στην Ολλανδία πας παντού και πάντοτε με το ποδήλατο και κουβαλάς απίστευτα πράγματα με το ποδήλατο.
        Μου κάνει μεγάλη εντύπωση για το ποδήλατο,εδώ λίγο περπατάμε και λαχανιάζουμε.
        Όσο και να πολεμάμε πχ δεν θα παράξουμε ποτέ περισσότερο λάδι/ντομάτες/πορτοκάλια από τους Ισπανούς ή τους Ιταλούς.
        Εγώ πιστεύω ότι η Ολλανδία που έχει βασιλιά,θα προτιμήσει να πάρει από Ισπανία που έχει επίσης βασιλιά.

        Comment


        • #5
          Originally posted by thodoris7 View Post
          Επίσης με έδιωξε η νοοτροπία στην Ελλάδα. Θεωρώ ότι υπάρχει ακόμα ένας οθωμανισμός που μας πλακώνει και δε μας αφήνει να προοδεύσουμε. Εγώ είμαι βαθιά Ευρωπαίος και δεν άντεχα άλλο σε αυτή την κοινωνία όπου το ρουσφέτι, η μπαμπεσιά, το μπαξίσι και το φέσι (όλες λέξεις που κληρονομήσαμε από τα Οθωμανικά χρόνια) βασιλεύουν.
          Πώς σου φάνηκε λοιπόν ερχόμενος εδώ να ανακαλύπτεις πώς ένα μεγάλο μέρος των Ολλανδών πολιτών αποτελείται από Τούκους, που έχουν εδραιωθεί σε θέσεις υψηολύ επιπέδου και όχι μόνο και μάλιστα να έχουν μεταφέρει και να έχουν καθιερώσει τα δικά τους ήθη και έθιμα?? Για παράδειγμα όλοι γνωρίζουν πώς την μέρα μετα το τέλος του Ραμαζάνι κανένας μουσουλμανος δεν εργάζεται ενώ μεγάλες γιορτές οργανώνονται σε διάφορες περιοχές της Ολλανδίας!

          Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα σε όσα περιγράφεις στο5 και στο 7.
          Διαφωνώ στον όρο ''ενεργές Ελληνικές κοινότητες''. Καποια στιγμή θα πρέπει να διαχωρίσουν τον ρόλο τους. Αν θεωρούνται ενεργές μόνο για τα μέλη τους προσφέροντας χοροδιδισκαλίες, απογεύματα με καφεδάκι, ταβλάκι κλπ ή θέλουν να προσφέρουν κάτι παραπάνω και χειροπιαστό στους Ελληνες που ζητούν την βοήθειά τους!
          princess
          Mofeu Member - The princess of mofeu
          Last edited by princess; 01/03/14, 00:05.
          Dum vivimus vivamus. Η ζωή είναι πολύ σύντομη για σκάκι !!

          Comment


          • #6
            Originally posted by princess View Post
            Πώς σου φάνηκε λοιπόν ερχόμενος εδώ να ανακαλύπτεις πώς ένα μεγάλο μέρος των Ολλανδών πολιτών αποτελείται από Τούκους, που έχουν εδραιωθεί σε θέσεις υψηολύ επιπέδου και όχι μόνο και μάλιστα να έχουν μεταφέρει και να έχουν καθιερώσει τα δικά τους ήθη και έθιμα?? Για παράδειγμα όλοι γνωρίζουν πώς την μέρα μετα το τέλος του Ραμαζάνι κανένας μουσουλμανος δεν εργάζεται ενώ μεγάλες γιορτές οργανώνονται σε διάφορες περιοχές της Ολλανδίας!

            Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα σε όσα περιγράφεις στο5 και στο 7.
            Διαφωνώ στον όρο ''ενεργές Ελληνικές κοινότητες''. Καποια στιγμή θα πρέπει να διαχωρίσουν τον ρόλο τους. Αν θεωρούνται ενεργές μόνο για τα μέλη τους προσφέροντας χοροδιδισκαλίες, απογεύματα με καφεδάκι, ταβλάκι κλπ ή θέλουν να προσφέρουν κάτι παραπάνω και χειροπιαστό στους Ελληνες που ζητούν την βοήθειά τους!
            Πάντως πιστεύω ότι οι Τούρκοι είναι πολλοί περισσότερο από τους Έλληνες και το κράτος τους δίνει παραπάνω σημασία.(έτσι πιστεύω)

            Comment

            X
            Working...
            X
            ×
            Welcome to BOOST 95.5