Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

Ο Αλέξανδρος Ν. από Τσεχία στο mofeu.eu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ο Αλέξανδρος Ν. από Τσεχία στο mofeu.eu


    1)Ποια είναι η ηλικία σου; Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου; Τι έχεις σπουδάσει;

    Τι γλώσσες μιλάς;


    Είμαι 33 ετών, πριν φύγω ζούσα την Αθήνα και η καταγωγή μου είναι από την

    Σκιάθο. Έχω τελειώσει το Τεχνικό Επαγγελματικό Λύκειο (τώρα ΤΕΕ) της Σιβιτανιδείου

    σχολής με ειδικότητα Προγραμματισμό Η/Υ και μιλώ Αγγλικά.

    2)Πόσο καιρό είσαι στην Τσεχία; Ποιος ήταν ο λόγος που μετανάστευσες στην Τσεχία; Τι

    δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Τσεχία;


    Βρίσκομαι στην Τσεχία εδώ και ένα χρόνο. Στην Αθήνα ήμουν από τους

    τυχερούς και δούλευα σε μια εταιρία 7 χρόνια, όμως η κατάσταση είχε αρχίσει να γίνεται

    ασχημη. Καταρχήν μισθολογικά, οπού παρότι δεν ήμουν υψηλόμισθος (θα έλεγα

    μικρομεσαίος) δέχτηκα μια αρκετά μεγάλη μείωση που έφτασε μισθολογικά να με φέρει

    σε επίπεδα πιο κάτω και πριν την πρόσληψη μου. Έπειτα έβλεπα ότι η κατάσταση ήταν

    στάσιμη. Δεν υπήρχε εξέλιξη. Δουλεύαμε για να ζούμε, απλά περιμένοντας να περάσει

    η κρίση. Έπρεπε να γίνει κάτι, είχα αρχίσει δειλά - δειλά να κοιτώ δουλειά στο εξωτερικό

    οπότε όταν δόθηκε η ευκαιρία δεν το πολυσκέφτηκα. Η αρχή εδώ ηταν δυσκολη όπως

    πιστευω σε κάθε χωρα. Ισως λιγο περισσοτερο γιατι εδώ οπου τα Αγγλικα δεν είναι

    πολύ διαδεδομενα. Ελαχιστα κειμενα, πινακιδες είναι στα Αγγλικα. Οποτε κάθε αρχη

    και δυσκολη. Ευτυχως όμως οι Ελληνες που δουλευουν στην συγκεκριμενη εταιρια

    κατανοώντας την δυσκολια του πρωτου καιρου δινουν πολυτιμη βοηθεια στους νέους.

    3)Ποια ήταν τα βήματα που ακολούθησες;

    3) Εγώ μπορώ να πω ότι είμαι κάπως τυχερός αφού όπως είπα είχα αρκετή

    βοήθεια. Την εργασία την βρήκα μέσω μιας ανάρτησης ενός φίλου και συναδέλφου

    πλέον, στο Facebook. Αυτός με καθοδήγησε για αρκετά πράγματα που έχουν σχέση με

    την ζωή εδώ. Επίσης μετά τις συνεντεύξεις που ειχα με την εταιρία και την

    οριστικοποίηση, έλαβα κάποιες πληροφορίες από την εταιρια ώστε να ξεκινήσω με το

    πιο βασικό. Την αναζήτηση σπιτιού. Δυστυχώς εδώ τα περισσότερα σπίτια είναι μέσω

    μεσιτικών γραφείων οπότε έπρεπε να μιλήσω μαζι τους. Στην δικιά μου περίπτωση είχα

    αρκετό χρόνο (περίπου 3 μήνες) να προετοιμαστώ κατάλληλα. Να κλείσω αεροπορικά

    εισιτήρια έγκαιρα και σε χαμηλή τιμή, να δώσω το χρόνο στο μεσίτη, να κλείσω κάποιο

    προσωρινό κατάλυμα, να ανακοινώσω σε δουλειά, οικογένεια την μεγάλη απόφαση.

    4)Η εύρεση σπιτιού και εργασίας είναι δύσκολη για κάποιον νέο μετανάστη; Ποια site πιστεύεις ότι

    είναι αξιόπιστα και μπορούν να στείλουν είτε ένα βιογραφικό, είτε να βρουν ένα σπίτι για να μείνουν;


    Θεωρω ότι είναι δύσκολη. Είναι μεγάλο λάθος να πάει κάποιος σε μια ξένη

    χώρα, όποια και να είναι αυτή, χωρίς να έχει κάποιο στήριγμα ή κάποια βοήθεια. Εγώ

    είχα ασχοληθεί με κάποια site ευρέσεως εργασίας για την Αγγλία αλλά δεν μπορώ να

    είμαι σίγουρος για την αξιοπιστία τους. Τουλάχιστον για το θέμα της εργασίας,

    αναζήτηση απευθείας στις ιστοσελίδες των εταιριών, το Facebook και το ένα καλό

    προφίλ στο LinkedIn μπορούν να βοηθήσουν. Για το θέμα όμως της στεγασης τα

    πράγματα θεωρώ ότι είναι πιο πολύπλοκα και είναι ανα περίπτωση και χώρα. Σίγουρα

    χρειάζεται πολύ προσοχή, πολλές ερωτήσεις και καλή αναζήτηση.

    5)Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα, Έλληνες αποφασίζουν να μεταναστεύσουν στο

    εξωτερικό , τι έχεις να τους συμβουλέψεις;


    Η συμβουλή που έχω να δώσω είναι μια και την ανάφερα και πιο πάνω.

    Κάμια κίνηση, αν δεν υπάρχει σωστή ενημέρωση ή κάποιος που να μπορέσει να

    συμβουλέψει. Μπόρει εδώ να μην έχω ακούσει κάποια άσχημη περίπτωση, ούτε από

    φίλους που έχουν φύγει για άλλες χώρες αλλά στο άκουσμα της εκμετάλλευσης που

    υπάρχει στην Γερμανία ακόμα και από ομοεθνείς σίγουρα προβληματίζει και δείχνει ότι

    τίποτα δεν είναι στρωμένο με ροδοπέταλα. Η απόφαση είναι δύσκολη, έχει ρίσκο και

    κινδύνους σίγουρα και μόνο με καλη ενημέρωση μπορούν να ελαχιστοποιηθούν.

    Ευτυχώς όπως λέμε και εμείς στο επάγγελμα: Google is our best friend.

    6)Τι λένε οι Τσέχοι για τους Έλληνες και την Ελλάδα;

    Έχουν θα ελεγα την γενικά διαμορφωμένη από τα ΜΜΕ άποψη που έχει η

    περισσότερη Ευρώπη για μας. Ότι είμαστε τεμπέληδες, καλοπερασάκηδες και μες την

    διαφθορά. Ευτυχώς δεν την έχουν στο βαθμό που την έχουν άλλες χώρες όπως η

    Γερμανια ή Αυστρια. Το ερώτημα που θέτουν είναι γιατί πρέπει να μας βοηθήσουν,

    ειδικά και αυτοί που δεν έχουν μπει στην ευρωζώνη. Αν αφήσουμε όμως εξω τους

    πολιτικούς λόγους, αγαπούν την χώρα μας για τους γνωστούς λόγους. Ήλιο, θάλασσα,

    νησιά. Έχω γνωρίσει αρκετούς που είτε πέρασαν ωραία στις διακοπές τους είτε

    εργάστηκαν ως ξεναγοί ή σε κάποιο μπαρ το καλοκαιρι έχοντας κάλες αναμνησεις από

    χώρα και κόσμο.

    7)Ποια είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα στο να μένεις Τσεχία και ποια στην Ελλάδα;

    Θα ξεκινήσω κάπως ανάποδα με τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα του να

    ζεις στην Ελλάδα. Έχοντας ήδη ένα χρόνο έξω και ερχόμενος στην Ελλαδα ως

    τουρίστας πια θεωρώ ότι πραγματικά τα πλεονεκτήματα να ζεις στην Ελλάδα είναι η

    ελληνική κουζίνα, ο ήλιος και η θάλασσα. Αυτή την στιγμή δεν προσφέρει για μένα

    καποιο άλλο πλεονέκτημα. Αντίθετα προσφέρει μιζέρια, ανασφάλεια οικονομική και

    βιωτική, αβεβαιότητα για το μέλλον.

    Για την Τσεχια θεωρώ ένα τεράστιο μειονέκτημα, την γλώσσα. Η τσέχικη γλώσσα

    είναι εξαιρετικά δύσκολη ενώ οι ίδιοι οι Τσέχοι, εξαιρετικά υπερήφανοι για την γλώσσα

    τους, προτιμούν να μάθουν Γερμανικά παρα Αγγλικά. Είναι γιατί συνορεύει με την

    Γερμανία και βλέπουν ως ευκαιρία να εργαστούν εκεί. Αυτό φυσικά στις νεότερες

    ηλικίες κάθως άτομα άνω των 40 είναι πιο πιθανό να θυμούνται τίποτα Ρώσικα παρά

    να ξέρουν Αγγλικά ή Γερμανικά. Σαν πλεονέκτημα θεωρώ την διαφορά στην αντίληψη

    της ποιότητας ζωής που για αυτούς είναι πολύ σημαντική και έχει σοβαρό αντίκτυπο

    και στους ρυθμούς. Εδώ καθε γειτονιά θα έχει το πάρκο της, ένα μίνι εμπορικό κέντρο

    με βασικά καταστηματα, τα πεζοδρομια είναι άνετα και οι συγκοινωνίες άψογες.

    Έπισης σε αρκετά πράγματα είναι σαφώς πιο οργανωμένοι. Δεν είναι τέλειοι αλλά αν

    υπολογίσουμε ότι μέχρι το 1989 ζούσαν κάπως πιο απομονωμένα και χώρις δυτικά

    πρότυπα, είναι σε καλύτερη κατάσταση από εμάς που δεν γνωρίσαμε την απομόνωση

    ενός καθεστώτος της περιόδου του Ψυχρού Πολέμου.

    8)Στην περιοχή που μένεις κατοικούν Έλληνες; Γενικά αυξάνονται οι Έλληνες στην Τσεχία; Ποια

    είναι η άποψη σου;
    9)Ένας νέος μετανάστης που δεν γνωρίζει την τοπική γλώσσα, σε τι εργασία θα μπορούσε να εργαστεί;

    Η γλώσσα όπως προείπα και πριν είναι πρόβλημα. Είναι αρκετά εως πολύ

    δύσκολη, δεν διδάσκεται σε κάποιο φροντιστήριο ξένων γλωσσών οπότε θεωρώ ότι οι

    δουλειές που μπόρει κάποιος να βρει εδώ είναι μόνο σε όποιες εταιρίες είναι ξένων

    συμφερώντων. Στην συγκεκριμένη πόλη ειδικά, η δυνατότητες είναι πραγματικά

    περιορισμένες. IT, call center και παραπλήσιες με αυτές εργασιες. Σίγουρα στην Πράγα

    υπάρχουν πολύ περισσότερες ευκαιρίες για ξένους που δεν γνωρίζουν την γλώσσα

    καθότι πιο τουριστική πόλη.

    10)Πόσο θεωρείς ότι είναι διαφορετικοί οι Έλληνες έναντι των Τσέχων σε θέματα νοοτροπίας;
X
Working...
X
×
Welcome to BOOST 95.5