Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

Ο Κυριάκος από Ολλανδία στο mofeu.eu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ο Κυριάκος από Ολλανδία στο mofeu.eu


    IMG-20140321-111300
    Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου

    Γεννηθηκα στην Καλλιφυτο Δραμας , αλλα σε παλιοτερη κριση βρεθηκα 5 χρονων στην Νεα Ιωνια Αττικης οπου και μεγαλωσα.

    Τι έχεις σπουδάσει;Τι γλώσσες μιλάς;Ποια είναι η ηλικία σου;

    Τελειωσα το λυκειο στα Πευκακια, και μετα αφου μου χαλασε η εκθεση τα σχεδια και την αγαπη μου για τα μαθηματικα τη

    φυσικη και τη χημεια, επιασα δουλεια στο εμποριο βιβλιων και οι σπουδες δεν προχωρησαν παρα περα. Μιλαω ελληνικα

    αγγλικα και ολλανδικα σε καλο επιπεδο ,( ειμαι ομως τρομερα ανορθογραφος) .

    Πόσο καιρό είσαι στην Ολλανδία;Ποιος ήταν ο λόγος που μετανάστευσες στην Ολλανδία;

    ειμαι στην Ολλανδια απ τον Νοεμβρη του 89.παλιοτερα ειχα ζησει και δουλεψει και στη Σουηδια, στη Στοκχολμη.

    υπηρξε κατι στα 20 μου που μ εκανε να τρωω τα λεφτα μου σε ταξιδια στην ευρωπη. Απ την στιγμη που αρχισα να φευγω

    για μηνες απ την Αθηνα, αποφασισα να φυγω και να δουλεψω τα καλοκαιρια στα νησια. Το 89 μετα το καλοκαιρι στη Κω ,

    ενας φιλος μου εβαλε την ιδεα να παμε να δουλεψουμε λιγο το χειμωνα στο Αμστερνταμ,για να λυσουμε το προβλημα σπιτιου

    το οποιο και τοτε ηταν μεγαλο. Η μικρη Ολλανδεζα που ειχα γνωρισει το καλοκαιρι με κρατησε στην Ολλανδια, και την εκανα

    δευτερη πατριδα.

    Τι δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Ολλανδία;

    Δε μπορω να πω οτι συναντησαμε δυσκολιες. Δουλευω απ την στιγμη που ηρθα, υπηρχαν δουλειες η γλωσσα δεν ηταν

    προβλημα τοτε, και ο πρωταρχικος λογος που εμεινα και δεν φυγαμε για την Ελλαδα μαζι με την μικρη Ολλανδεζα ηταν οτι δεν

    ειχα δυσκολιες και ουτε αφορμες για να φυγω.

    Η εύρεση σπιτιού και εργασίας είναι δύσκολη για κάποιον νέο μετανάστη;Ποια site πιστεύεις ότι είναι αξιόπιστα και μπορούν να στείλουν είτε ένα βιογραφικό,
    είτε να βρουν ένα σπίτι για να μείνουν;


    Η Ολλανδια εχει αλλαξει παρα πολυ απ τον καιρο που ημουν νεος μεταναστης. Η εργασια ειδικα για ανειδικευτους ειναι

    δυσκολη λογω ανταγωνισμου. Παλια λεγαμε αγγλοι γαλλοι πορτογαλοι. Τωρα παρε ολλες τις πρωην χωρες του ανατολικου

    μπλοκ, και φαντασου οτι αυτοι ολλοι θελουν να κανουν την ιδια δουλεια που ψαχνεις και συ με τιμες μισθου τοσο χαμηλες

    που δεν μπορεις να φανταστεις. Βεβαια υπαρχει μια διαφορα το να στειλεις διακοσια ευρω στην οικογενοια σου στα βαθη της

    Ρουμανιας πχ, και να προσπαθησεις να ζησεις οικογενοια με την κατασταση στην ελλαδα.

    ιστοσελιδες θα βρουν εαν μπορουν να χειριστουν το ιντερνετ, ειδα οτι σε αλλες συνεντευξεις δινονται αρκετα παραδειγματα,

    ισως καποιο δωματιο στην αρχη καποια πανσιον, παρεα με καποιον να μοιραστουν τα εξοδα.

    Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα, Έλληνες αποφασίζουν να μεταναστεύσουν στην Ολλανδία,
    τι έχεις να τους συμβουλέψεις;Ποια είναι η κατάλληλη προετοιμασία κάτα την γνώμη σου;


    Η γλωσσα ειναι το πρωτευον. Υπαρχουν δυνατοτητες στην ελλαδα μεσω των ολλανδων που ειναι μονιμα εκει εγκαταστημενοι

    να μαθεις λιγα πραγματα για τη γλωσσα.ομως ,πρεπει να ξερουν οτι ειναι ενα μεγαλο ρισκο , το να ψαχνεις ξεκαρφωτα δουλεια

    στο εξωτερικο. Οι συνθηκες ειναι πολυ δυσκολες, και επειδη εχω καθημερινες επαφες με ελληνες που ζουν και εργαζονται στην

    ελλαδα, η εικονα που εχουν για τη ζωη στην ευρωπη παραμενει ακομα τρομερα διαστρευλωμενη.

    Ένας νέος μετανάστης που δεν γνωρίζει Ολλανδικά, σε τι εργασία μπορεί να εργαστεί;

    το πρωτο πραγμα που ακους ειναι το ελληνικο εστιατοριο. Η πειρα μου απ το 85 που πρωτοδουλεψα για εληνες στη Στοκχολμη

    ειναι μακρυα απο επαγγελματικες σχεσεις με πατριωτες. Αργα η γρηγορα καποιος θα πικραθει πολυ. Ισως μεσω γραφειου

    εργασιας , τα uitzendbureaus,να βρεθει καπου μια εργασια χωρις να χρειαζεται καποια πειρα αλλα απο οτι βλεπω ζητανε

    γνωση γλωσσας.

    Πόσο θεωρείς ότι υπάρχει αλληλεγγύη στους Έλληνες της Ολλανδίας,
    στο θέμα ότι αν βοηθάει ο ένας τον άλλον και με τι τρόπο;


    Υπαρχει και δεν υπαρχει. Δεν ειναι ευκολο να πεις κατι. Εξαρταται ποιος εισαι τι ξερεις και τι μπορεις για να μπορεσει καποιος

    να σε βοηθησει. Αν μπορει. Πολλες φορες εχω την ιδεα οτι περιμενουμε κατι το οποιο ισως δεν υπαρχει, και νομιζουμε οτι ο

    αλλος δεν θελει να σε βοηθησει.

    Τι λένε οι Ολλανδοί για τους Έλληνες και την Ελλάδα;

    τα τελευταια χρονια λενε πολλα. Αλλα δεν καταλαβαινω γιατι μας απασχολει τι λενε αυτοι. Το θεμα ειναι να μπορεις να τους πεις

    και συ και να τους διορθωσεις σ αυτο που κανουν λαθος. Τους εχουμε δωσει μεγαλη αξια , και ξεχναμε οτι ο καθε Ολλανδος

    δεν ειναι το ιδιο. Εχει και δω προβατα, που ακουνε τους αντιστοιχους Πρετεντερηδες και νομιζουν οτι τα ξερουν ολλα. Υπαρχει

    ομως και εδω η αλλη αποψη , για αυτο ειναι καλο να την καταλαβαινεις εννοω να μιλας τη γλωσσα να ενημερωνεσαι απο

    περισσοτερα καναλια και να τους διορθωνεις εκει που χρειαζεται.

    Τι είναι αυτό που σε συναρπάζει περισσότερο στην Ολλανδία ;

    ειναι η κοινωνια, παλιοτερα ηταν ισως μαζι με στις Σκανδιναβικες χωρες απ τις πιο καθαρες χωρες στην ευρωπη. Και επειδη

    ειχα πολλες επαφες με νοσοκομεια, η ανθρωπια τους στον ανθρωπο που βρισκεται σε αναγκη. Το κοινωνικο κρατος ηταν ενα

    τεραστιο δενδρο που παρ οτι το εχουνε κουρεψει τοσο πολυ , παραμενει και φανταζει τεραστιο συγκρινοντας το με την ελλαδα.

    Ποια είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα κατά την γνώμη σου, στο να μένεις Ολλανδία και ποια στην Ελλάδα;

    οταν εμενα στην ελλαδα ημουν πιο νεος , ζωη ηταν ανεμελη, υπηρχε δουλεια εκει ηταν η οικογενεια μου οι φιλοι μου, ο καιρος,

    η ζωη χωρις ατζεντα.

    Ο καιρος στην ολλανδια δεν ειναι για μενα τοσο μεγαλο προβλημα, το χειμωνα οι μικρες μερες με στεναχωρουν περισσοτερο.

    Απ το Μαρτη ομως μεχρι τον οκτωμβρη που ειναι μεγαλυτερες οι μερες μ αρεσει περισσοτερο.

    αυτο που με κρατησε στην Ολλανδια περα απ το οτι δεν μου εδωσε ποτε κανεις καποια ρατσιστικη αφορμη ετσι ωστε να

    νιωσω ξενος , ηταν το οτι εδω μπορουσα να συντηρησω την οικογενεια μου χωρις να χρειαζεται να ειμαι φορτωμενος στην

    πλατη των γονιων μου. Ειχαν αλλα δυο παιδια να βοηθησουν και ετσι αποφασισα τουλαχιστον να τους ξεφορτωθω και να ειμαι

    ανεξαρτητος.ενα πλεονεκτημα ειναι οτι ξερεις τι δικαιουσε και ποιες ειναι οι υποχρεωσεις σου εδω.υπαρχει μια μεγαλυτερη

    σταθεροτητα και βεβαιοτητα για το μελλον και τι ζητανε απο σενα ως πολιτη. Αργοτερα που τα παιδια πηγαινανε σχολειο ειδα

    και το συστημα εκπαιδευσης στην Ολλανδια και που παρολο που ειμαι υπερ του συστηματος ως το λυκειο με το ελληνικο,

    βλεποντας τα σχολεια τους και τα γυμνασια και τις σχολες , συν τις δυνατοτητες για σπουδες, βρισκω οτι ειναι σαφως καλυτερα

    εδω.

    Στην περιοχή που μένεις κατοικούν Έλληνες; Γενικά αυξάνονται οι Έλληνες στην Ολλανδία; Ποια είναι η άποψη σου;
    Υπάρχουν κάποια �Ελληνικά στέκια" ή κάποια λέσχη;


    ζω χρονια στην Ολλανδικη επαρχεια , ειμαστε 3 ελληνες εδω στην πολη που μενω. Οι δυο ειμαστε παντρεμενοι με Ολλανδεζα ,

    η αλλη ειναι ελληνικη οικογενοια εχει ερθει εδω για δουλεια. Η κοντονοτερη κοινοτητα ειναι καμμια ωρα δρομο, στεκια δεν

    υπαρχουν, τραβαμε κουπι μονοι μας.

    Πως κατά την γνώμη σου θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί η κρίση στην Ελλάδα βλέποντας ότι
    ακόμα και οι πολιτικοί ηγέτες έχουν παραδεχτεί ότι η συνταγή που έχουν δώσει για το πρόβλημα της
    Ελλάδας είναι λανθασμένη;


    παρακολουθω καθημερινα απ το πρωι ως το βραδυ την κατασταση, μεσω του ελληνικου ραδιοφωνου, δεν νομιζω οτι ποτε θα

    αλλαξει κατι στην πατριδα οσο ο τροπος σκεψης παραμενει ο ιδιος. Πιστευω οτι ειναι θεμα εκπαιδευσης και πιστευω οτι δεν

    μαθαινουμε στα παιδια το κοινο καλο.

    Θα γύριζες κάποτε στην Ελλάδα , αν ναι με ποιες συνθήκες;Αν όχι ,ποιοι θα ήταν οι βασικοί σου λόγοι;
    Ζω μια απλη ζωη στην ολλανδια, για την οποια στην ελλαδα χρειαζεσαι πολλα λεφτα. Για να εξασφαλισεις μερικες σιγουριες ,

    εκπαιδευση κατοικια ιατροφαρμακευτικη φροντιδα στην ελλαδα, πραγματα αυτονοητα για την μικρη μου ολλανδεζα χρειαζονται

    πολλα λεφτα. Αν ειχα μια εργασια να καλυψω αυτες τις αναγκες ναι θα ερχομουνα.

    Ο μεγαλος μας ο γιος θελει να σπουδασει σε ελληνικο πανεπιστημιο, ισως αυτος ερθει νωριτερα απο μενα.

  • #2
    Από τα λίγα που βλέπω λόγω πολύ δουλειάς , θέλω να πω ότι πρέπει να συνεχιστούν οι συνεντεύξεις από όλες τις ηλικίες διότι με αυτό το τρόπο ο νέος (μετανάστης) μαθαίνει από τον παλαιότερο όσο αφορά τα διάφορα tips,την παιδεία,τον πολιτισμό και την διαφορετικότητα της νοοτροπίας όλων.

    Comment


    • #3
      Πολύ καλή συνέντευξη, με χρήσιμες ερωτήσεις και τεκμηριωμένες απαντήσεις.
      Μπράβο στον Κυριάκο και τον ευχαριστούμε πολύ. Μου άρεσε ο ολοκληρωμένος και βαθυστόχαστος τρόπος σκέψης,. Έχει βγάλει τα δικα του συμπεράσματα, δεν αισθάνεται έρμαιο των 2 πατρίδων , γνωρίζει και αναγνωρίζει κ τα καλά και τα αρνητικά και των 2 χωρών και τέλος πάντων έχει βρεί τις δικές του άκρες και τί τον ευχαριστεί.
      Αν και σαφώς είμαι πολύ πιο φρέσκια στην Ολλανδία με βρίσκει σύμφωνη στην πλεοψηφία των λεγομένων του. Και πάλι εύγε!!
      Dum vivimus vivamus. Η ζωή είναι πολύ σύντομη για σκάκι !!

      Comment


      • #4
        σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια.

        Comment


        • #5
          Κυριάκο στην ουσία στην Ολλανδία σε κράτησε η μικρή Ολλανδέζα;
          Τότε επιτρεπόταν η μετανάστευση στην Ολλανδία ή έπρεπε να παντρευτείς για να έχεις το δικαίωμα να μείνεις;

          Comment


          • #6
            επερνες μια τριμηνη αδεια εργασιας, και μετα για να σου την αναναιωσουν εδειχνες που δουλευες και τι εισοδημα εβγαζες. ως πολιτης χωρας μελους ΕΕ. με την αδεια εργασιας εβγαζες αριθμο φορολογικου μητρωου. οι τριμηνες γιναναι σε καποια στιγμη ετησιες αδειες.
            οχι , γιατι θα μπορουσαμε με την μικρη Ολλανδεζα να κατεβουμε στην ελλαδα, αλλα οι συνθηκες στις οποιες εργαζοταν αυτη στην Ολλανδια δεν συγκρινονται με τις ελληνικες, τα νοσοκομεια εννοω, μετα μια οικογενοια με παιδια ηθελε το 93 ας πουμε ενα μισθο για ενα διαρακι στη Νεα Ιωνια συν υποστηριξη απο γονεις και δεν ηθελα να τους φορτωθω.
            κυριως δηλαδη οι συνθηκες και το οτι κοινωνικα ακομα και μεχρι σημερα μετα την κριση και την αλλαγη των Ολλανδων ως προς τους ξενους , μπορω να πω οτι δεν μου εχουν δωσει δικαιωμα να νιωσω ξενος και να αναρωτηθω τι κανω εδω.

            Comment


            • #7
              ( Για κάποιο λόγο τα ποστ που έκανα πριν μερικές μέρες εξαφανίστηκαν ... μάλλον μπλόκαρε το εργαλείο και ποσταρα αέρα ... )

              Ευχαριστούμε Κυριάκο . Θα έλεγα η καλύτερη συνέντευξη , αλλά φοβάμαι μην το πάρει κατάκαρδα κανεις ...
              Θα πω μια από τις 3 καλύτερες . Αρχικά τρόμαξα , επειδή εισαι και πολλά χρόνια κτλ και συνήθως οι "παλιοί" λένε πολλές φορές ιστορίες με ελέφαντες .
              Εσύ όμως είσαι εξαιρετικός . Μπράβο . Ελπίζω μετα απο 20+ χρόνια να ειμαι και εγω σαν και εσένα ...
              Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

              Comment


              • #8
                Να ρωτήσω και κάτι ακόμα ; Οι Ολλανδέζες/Ολλανδοί που είναι παντρεμένοι με Έλληνες δείχνουν ενδιαφέρον να μάθουν την γλώσσα του συντρόφου τους (δηλαδή Ελληνικά) .

                Comment


                • #9
                  Originally posted by louther View Post
                  Να ρωτήσω και κάτι ακόμα ; Οι Ολλανδέζες/Ολλανδοί που είναι παντρεμένοι με Έλληνες δείχνουν ενδιαφέρον να μάθουν την γλώσσα του συντρόφου τους (δηλαδή Ελληνικά) .
                  Πολύ καλό θέμα το οποίο θα πρέπει να συνεχιστεί στο θέμα Σχέσεις (Έλληνα με ξένο)

                  Comment


                  • #10
                    εριξα μια ματια στην αλλη ενοτητα ειδα κατι για ελληνικα γονιδια και εφριξα, οσο αφορα την ερωτηση αν θα εκανες σχεση με ξενη.εαν θες και μπορουν και οι δυο να υποχωρουν εκει που χρειαζεται ναι γινεται. ειμαστε 25 χρονια μαζι, με 3 παιδια τοσο ελληνακια οσο και Ολλανδεζακια και ελπιζω να κρατησει και αλλα τοσα χρονια.
                    στην ερωτηση ναι μεχρι και η πεθερα μου πηγαινε μαζι με τη συζυγο μου να μαθει ελληνικα. αλλα πρακτικα λογω του οτι δεν υπαρχουν πολλοι ελληνες εδω για να εξασκητε τα αφησε. εδω και χρονια δεν ζουν και οι γονεις μου , και για 3 βδομαδες που κατεβαινει στην ελλαδα διακοπες συνενοητε με την υπολοιπη οικογενοια στα αγγλικα αν και καταλαβαινει αρκετα ελληνικα. και σιγουρα ενδιαφερεται και για τα υπολοιπα. απο μαγειρικη ,μουσικη κτλ κτλ. μολις γυρισαμε απ τις Βρυξελες, 600 χλμ για 3 ωρες Θαλλασινο ,Κανα και Βασιλη Σκουλα. στις περισσοτερες συναυλιες , πχ Φαραντουρη ,Αλεξιου ,τον αλλο μηνα Ιμαμ μπαϊλντι , η μικρη ολλανδεζα ειναι πρωτη θεση.

                    Comment


                    • #11
                      χαχαχαχαχαχα! Κυριάκο και εγώ με το δικό μου Ολλνδάκι είμασταν Θαλασσινό!!! Είναι ο αγαπημένος του Έλληνας τραγουδιστης!!
                      Επίσης και εκείνος προσπαθεί με τα Ελληνικά,αν και δε πολυμιλάει, καταλαβαίνει σχεδόν τα πάντα!
                      Από μουσική και μαγειρεμα κλπ...ώρες ώρες, νομίζω οτι είναι πιο Έλληνας από τους Έλληνες!

                      Comment


                      • #12
                        Πράγματι έχω διαβάσει την συνέντευξη του kyriakou και θεωρώ ότι έχει αντιληφτεί το τι θέλει και το τι ήθελε.
                        Η σημερινή νεολαία σε πολλές περιπτώσεις θεωρώ ότι δεν ξέρει τι θέλει.
                        Siren συ λεν μη λεν!

                        Comment


                        • #13
                          και μενα μ αρεσει ο Παντελης παρα πολυ, για τη μικρη Ολλανδεζα ηταν νεα εμποιρια και της αρεσε παρα πολυ, ακομα και ο Βασιλης με την λυρα. αν και ειμαι Ποντιος και ακουγε αρκετη ποντιακη λυρα, η σχεση της δεν ηταν και πολυ καλη. αλλα της αρεσε παρα πολυ η ολλη συναυλια. εμενα παλι μου εκανε εντυπωση και μου κανει παντα ο αριθμος των ξενων που πηγαινου, ειδικα σε μεγαλες ηλικιες, και αγοραζαν μαλιστα και σιντι τη στιγμη που ολλοι κατεβαζουν απ τον σωληνα.
                          τον αλλο μηνα τους εχω αλλο σοκ, αλλα θα παρω και τα παιδια μαζι, εχει στο Αμστερνταμ Ιμαμ Μπαϊλντι.

                          Comment


                          • #14
                            O Παντελής Παντελίδης;
                            Siren συ λεν μη λεν!

                            Comment

                            X
                            Working...
                            X
                            ×
                            Welcome to BOOST 95.5