Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

Ο Θοδωρής Γ. από την Ολλανδία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ο Θοδωρής Γ. από την Ολλανδία


    1) Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου;
    Τι έχεις σπουδάσει;Τι γλώσσες μιλάς;Ποια είναι η ηλικία σου;





    Γεννήθηκα στην Αθήνα. Καταγωγή έχω από Πελοπόνησσο και Πειραιά.

    Έχω Bachelor BA με ειδίκευση σε CIS και MSc σε Business management.

    Μιλάω Αγγλικά και ελπίζω κάποια στιγμή και Ολλανδικά. Είμαι 34 χρονών





    2)Πόσο καιρό είσαι στην Ολλανδία;Ποιος ήταν ο λόγος που μετανάστευσες στην Ολλανδία;
    Τι δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Ολλανδία;





    Ήρθα τον Ιούνιο του 2012.

    Bλέποντας ότι δεν έχω τι δυνατότητα να κάνω όνειρα για το μέλλον στην Ελλάδα, αποφάσισα να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου κάπου αλλού.

    Μεγάλη σημασία έπαιξε και η κοινωνική καθίζηση που βίωνα γύρω μου. Μπορώ να πω ότι δε με εξέφραζε η χώρα μου πια πολιτικά και κοινωνικά.

    Ήμουν αρκετά τυχερός και βρήκα δουλεια αρκετά γρήγορα, έχοντας αρχίσει εντατικότατο ψάξιμο και δικτύωση 4-6 μήνες πριν έρθω.





    3)Η εύρεση σπιτιού και εργασίας είναι δύσκολη για κάποιον νέο μετανάστη;
    Ποια site πιστεύεις ότι είναι αξιόπιστα και μπορούν να στείλουν είτε ένα βιογραφικό,
    είτε να βρουν ένα σπίτι για να μείνουν;




    Θα έλεγα ότι σίγουρα δεν είναι εύκολη.

    Το πιο σημαντικό είναι να είσαι συνηδητοποιημένος ως προς τις δυνατότητες που έχεις και που μπορείς να πουλήσεις.

    Υπάρχουν πάρα πολλά όχι μόνο sites αλλά γενικά τρόποι μέσω και social media που θα σου ανοίξει παράθυρα στην αγορά. Κάποια από τα πιο βασικά είναι www.iamsterdam.com, www.expatica.com για να μάθεις γενικά για τη χώρα και τις διαδικασίες, αλλά και πάρα πολλά ακόμη που με υπομονή χρόνο στο Google μπορεί οποιοσδήποτε να βρει.



    Εγώ θα πρότει σε κάποιον αφού διαβάσει τα παραπάνω και άλλα sites να μπει σε ένα Facebook group για Έλληνες στην Ολλανδία και να μάθει από ανθρώπους που έχουν παρόμοιες ερωτήσεις με τον ίδιο όπως και να ρωτήσει για ότι δεν έχει καταλάβει. Προσφέρει άμεση απάντηση και στην πράξη, από ανθρώπους που υπήρξαν ή βρίσονται στην ίδια θέση με εσένα.



    Για εύρεση εργασίας ανάλογα με το αντικείμενο υπάρχουν και διαφορετικά που εύκολα βρίσκονται μέσω Google. Χρειάζεται πολύ υπομονή, επιμονή και καλό στομάχι γιατί πριν το Ναι, θα υπάρξουν πολλά Όχι.

    Θα έλεγα να μην παραμεληθούν τα LinkedIn και Twitter, που μπορούν να προσφέρουν πολλές λύσεις εύρεσης εργασίας.




    Η εύρεση σπιτιού εξαρτάται από την πόλη (στο Amsterdam είναι πολύ δύσκολη και πανάκριβη).

    Το μοντέλο εδώ είναι να συγκατοικήσεις και υπάρχουν πολλά επίσης sites όπου μπορείς να βρεις συγκάτοικους.

    Επίσης, εύκολα βρίσκει κανείς web sites και κοινωνικά σου προσφέρουν δυνατότητες αναζήτησης.





    4)Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα, Έλληνες αποφασίζουν να μεταναστεύσουν στην Ολλανδία,
    τι έχεις να τους συμβουλέψεις;Ποια είναι η κατάλληλη προετοιμασία κάτα την γνώμη σου;

    5)Ένας νέος μετανάστης που δεν γνωρίζει Ολλανδικά, σε τι εργασία μπορεί να εργαστεί;





    Ειδικότητες σχετικές με υπολογιστή είναι οι πιο διαδεδομένες σε μη-γνώστες της Ολλανδικής γλώσσας. Web designer, Developer, Database related, IT etc.

    Επίσης, θέσεις Managerial ή αναλυτών π.χ. Account manager, Project manager, Business Analyst etc. σε εταιρίες international (Στις μεγάλες πόλεις)

    Επίσης, γνωστοί βρήκαν σχετικά εύκολα θέση σε σουπερ μαρκετ, fast food, εστιατόρια καθώς και θέσεις χειρονακτικής δουλειάς.





    6)Πόσο θεωρείς ότι υπάρχει αλληλεγγύη στους Έλληνες της Ολλανδίας,
    στο θέμα ότι αν βοηθάει ο ένας τον άλλον και με τι τρόπο;




    Δεν έχω δοκιμάσει μέσω της Ελληνικής κοινότητας οπότε δε μπορώ να πω με σιγουριά.

    Υπάρχουν πολλοί Έλληνες αλλά όχι κάτι τόσο οργανωμένο ώστε να βασιστείς στην κοινότητα για να βρεις δουλειά. Υπάρχουν όμως οργανωμένες σελίδες και group στα Social media αποκλειστικά με Έλληνες της Ολλανδίας που θα σε βοηθήσουν να δικτυωθείς.


    Επίσης, υπάρχει Ελληνικά κοινότητα στις περισσότερες πόλεις που συχνά προσφέρει κάποια βασικά μαθήματα Ολλανδικών, δικτύωση και συμμετοχή σε δραστηριότητες.





    7)Τι λένε οι Ολλανδοί για τους Έλληνες και την Ελλάδα;




    Δε μπορώ να πω ότι έχω την εικόνα του μέσου Ολλανδού καθώς συναναστρέφομαι με πολλές εθνικότητες.

    Πάντως ο κόσμος εκτός Ελλάδας κρίνει με βάσει αυτά που διαβάζει και τα ξένα μέσα ενημέρωσης δε μεταφέρουν την εικόνα της Ελλάδας αλλά την εικόνα της αγοράς.

    Πολλοί λοιπόν έχουν την εντύπωση πως κλέβουμε την τσέπη του Ευρωπαίου πολίτη χωρίς αντίκρισμα και χωρίς να δείχνουμε ότι το αξίζουμε, ότι έχουμε πισίνες στα σπίτια μας και ότι δε δουλεύουμε, επειδή αυτά ακούνε. Από την άλλη δεν είναι απόλυτος λαός, δε θεωρούν ότι ξέρουν την αλήθεια και είναι συζητήσιμοι.

    Γενικά δεν έχω βιώσει κανένα κοινωνικό ρατσισμό, αντιθέτως μου έχουν συμπεριφερθεί πολύ πιο ανθρώπινα από ότι στην Ελλάδα και με ευγένεια





    8)Τι είναι αυτό που σε συναρπάζει περισσότερο στην Ολλανδία ; 9)Ποια είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα κατά την γνώμη σου, στο να μένεις Ολλανδία και ποια στην Ελλάδα;




    Στην Ολλανδία μπορείς να κάνεις σχέδια για το μέλλον. Υπάρχει η επαγγελματική εξελικτική πρόοδος. Υπάρχει αξιοπιστία. Ξέρεις τι θα πάρεις φέτος, τι θα δώσεις και τι σύνταξη θα χεις στα 68 σου από την πρώτη μέρα της δουλειάς σου.

    Στην Ελλάδα δεν ξέρεις τι σε περιμένει, θα πασχίσεις για όλα, έχεις όμως το ωραίο κλίμα, τη ζωή που έμαθες να ζεις και τους ανθρώπους σου.










    Υπάρχουν πολλοί Έλληνες στην Ολλανδία γενικώς και στο Amsterdam ειδικώς. Μια βόλτα στο κέντρο θα σε πείσει, σίγουρα θα ακούσεις Ελληνικά κάπου γύρω σου. Τον τελευταίο καιρό αυξανόμαστε συνεχώς από ότι μου λένε και μένα αφού δεν είμαι τόσο παλιός. Παρόλα αυτά τα πράγματα είναι κάθε χρόνο και πιο δύσκολα για τους νεοφερμένους.

    Υπάρχει Ελληνική κοινότητα και κάποια στέκια που μου έχουν δείξει άλλοι Έλληνες για ποτό ή καφέ τα οποία όμως δε γνωρίζω τόσο καλά αφού προτιμάω τη μίξη και με άλλες κουλτούρες.





    11)Πως κατά την γνώμη σου θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί η κρίση στην Ελλάδα βλέποντας ότι


    ακόμα και οι πολιτικοί ηγέτες έχουν παραδεχτεί ότι η συνταγή που έχουν δώσει για το πρόβλημα της


    Ελλάδας είναι λανθασμένη;






    Προσωπικά δεν ξέρω τι λένε αλλά αυτό που βλέπω δεν προμυνήει κάποια αλλαγή, οπότε νομίζω πολιτικά ακολουθείτε η πεπατημένη από πολιτικούς και ψηφοφόρους.

    Θεωρώ το μόνο που μπορεί να βοηθήσει ως ένα βαθμό είναι η έκρηξη νέου αίματος επιχειρηματικότητας και μέσω αυτής η είσοδος φρέσκων ανθρώπων και αντιλήψεων στην κοινωνία μας.

  • #2
    Bλέποντας ότι δεν έχω τι δυνατότητα να κάνω όνειρα για το μέλλον στην Ελλάδα, αποφάσισα να δοκιμάσω τις δυνάμεις μου κάπου αλλού.
    Δηλαδή λόγω της κρίσης στην Ελλάδα ή γενικά λόγω της ειδικότητας;

    Πολλοί λοιπόν έχουν την εντύπωση πως κλέβουμε την τσέπη του Ευρωπαίου πολίτη χωρίς αντίκρισμα και χωρίς να δείχνουμε ότι το αξίζουμε
    Από την άλλη όμως θεωρώ ότι βλέπουν τους Έλληνες που δουλεύουν στο εξωτερικό και υπάρχει καλή εντύπωση από τις υπηρεσίες που προσφέρουν.

    Comment

    X
    Working...
    X
    ×
    Welcome to BOOST 95.5