Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οι κενές θέσεις ξεπέρασαν το ρεκόρ των 10 ετών - σε καλύτερη θέση απο ποτέ αυτοί που αναζητουν εργασία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Οι κενές θέσεις ξεπέρασαν το ρεκόρ των 10 ετών - σε καλύτερη θέση απο ποτέ αυτοί που αναζητουν εργασία

    Πηγή : Dutchnews.nl


    Ο αριθμός των κενών θέσεων εργασίας στις Κάτω Χώρες έφθασε τις 251.000 το δεύτερο τρίμηνο του 2018,
    σημειώνοντας αύξηση 16.000 κατά τους πρώτους τρεις μήνες του έτους και κατά 2.000 περισσότερες από τον αριθμό ρεκόρ στα τέλη του 2007, δήλωσε η εθνική στατιστική υπηρεσία CBS την Τρίτη .
    Ο αριθμός των κενών θέσεων εργασίας αυξανεται κάθε τρίμηνο τα τελευταία πέντε χρόνια, σύμφωνα με την CBS, και παρατηρήθηκε σε σχεδόν όλους τους τομείς.
    Ο μεγαλύτερος αριθμός θέσεων εργασίας ήταν στο εμπόριο με 50.000 κενές θέσεις, ενώ οι εμπορικές υπηρεσίες, η εκπαίδευση και η βιομηχανία είχαν πάνω από 2.000 κενές θέσεις εργασίας.
    Οι χρηματοπιστωτικές υπηρεσίες ήταν ο μόνος τομέας για την καταγραφή ζημίας. Οι θέσεις εργασίας είναι το ήμισυ του αριθμού που καταγράφηκε στο τέλος του 2008.
    Ο αριθμός των κενών θέσεων εργασίας αυξήθηκε κατά 52.000 το δεύτερο τρίμηνο, το έβδομο διαδοχικό τρίμηνο, κατά το οποίο καταγράφηκαν περισσότερες από 50.000 κενές θέσεις εργασίας.

    Πλήρης απασχόληση
    Όλες οι θέσεις εργασίας - με σύμβαση πλήρους απασχόλησης, μερικής απασχόλησης και μερίδιο - συμπεριλήφθηκαν στα στοιχεία.
    Αλλά μακράν η μεγαλύτερη κατηγορία, 48.000, ήταν για θέσεις εργασίας πλήρους απασχόλησης.
    Οι περισσότερες ήταν στο εμπόριο και την τροφοδοσία, αλλά παρατηρήθηκαν και στους τομείς της φροντίδας και των μεταφορών.
    Ο αριθμός των ανέργων μειώθηκε κατά 14.000 το δεύτερο τρίμηνο.
    Υπάρχουν σήμερα 14 άνεργοι για κάθε 10 κενές θέσεις εργασίας, δήλωσε η CBS.
    Αυτό σχεδόν ισοδυναμεί με το 2008, όταν υπήρχαν 13 άνεργοι για κάθε 10 θέσεις εργασίας.
    Η αγορά εργασίας έχει επίσημα πιεστει τα τελευταία τρία τρίμηνα.
    Η ζήτηση για απασχόληση ήταν πάνω από το μέσο όρο και η διαθέσιμη προσφορά ήταν περιορισμένη.
    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

  • #2
    Είναι ευχάριστο γιατί δίνει κάποιες μικρές ελπίδες σε όλους μας !

    Comment


    • #3
      Τι γίνεται Nantuko ;
      Αυξάνονται οι Έλληνες στην Ολλανδία ;

      Comment


      • #4
        Φαντάζομαι ναι . Γενικά δεν ειμαι σε κυκλους Ελλήνων ( κοινοτητες κτλ )
        Οι φίλοι μου ειναι μεν Ελληνες αλλα ειναι φιλοι απο την δουλεια και φιλοι που ειχα απο Ελλάδα.
        Δεν ψάχνω να βρώ άλλους Ελληνες συγκεκριμένα , αμα τυχει ναι , αλλά δεν παω σε συναντισεις κτλ .

        Γενικά εχουν αυξηθει οι expats/migrants οπώτε ολό και κάποιος Ελληνας θα ειναι αναμεσα σε αυτους .
        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

        Comment


        • #5
          Originally posted by Nantuko View Post
          Φαντάζομαι ναι . Γενικά δεν ειμαι σε κυκλους Ελλήνων ( κοινοτητες κτλ )
          Οι φίλοι μου ειναι μεν Ελληνες αλλα ειναι φιλοι απο την δουλεια και φιλοι που ειχα απο Ελλάδα.
          Δεν ψάχνω να βρώ άλλους Ελληνες συγκεκριμένα , αμα τυχει ναι , αλλά δεν παω σε συναντισεις κτλ .

          Γενικά εχουν αυξηθει οι expats/migrants οπώτε ολό και κάποιος Ελληνας θα ειναι αναμεσα σε αυτους .
          Πως κι έτσι ;Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν κάνεις παρέα με Έλληνες στην Ολλανδία ;

          Comment


          • #6
            Ειπα οτι οι φιλοι μου είναι σχεδον ολοι Ελληνες . Απλά δεν πάω σε συναντησεις κτλ .
            Ο λόγος είναι οτι όπως στην Ελλάδα ειχα φίλους απο την δουλεία , σχολές και δραστηρίοτητες , ετσι και εδω κάνω ακριβως το ίδιο .
            Επίσεις το τι εθνικότητα ειναι οι φίλοι μας δεν θα επρεπε να μας απασχολει :)
            Οπως δεν το βρισκω σωστό να κανω παρέα με άτομα - που δεν ταιρίαζω , δεν μου βγαίνει , μόνο και μόνο γιατί είναι Ελληνες .
            Οτι χρειάστικά οταν πρωτοηρθα το βρήκα εδω . Και συνεχίζω να γράφω 6 χρόνια μέτα , γιατι ξέρω οτι όλο και κάποιος βρήκε λύσεις εδω μέσα .
            Το οτι ειμαστε Ελληνες δεν μας κάνει αυτόματα "συμβατους" για να γίνουμε φίλοι , οπως ισχύει και στην Ελλάδα .
            Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

            Comment

            X
            Working...
            X
            ×
            Welcome to BOOST 95.5