pdprint.gr Ψηφιακές εκτυπώσεις ,χορηγός του mofeu.eu
μπείτε στο site
  • Amused
  • Angry
  • Annoyed
  • Awesome
  • Bemused
  • Cocky
  • Cool
  • Crazy
  • Crying
  • Depressed
  • Down
  • Drunk
  • Embarrased
  • Enraged
  • Friendly
  • Geeky
  • Godly
  • Happy
  • Hateful
  • Hungry
  • Innocent
  • Meh
  • Piratey
  • Poorly
  • Sad
  • Secret
  • Shy
  • Sneaky
  • Tired
  • Wtf
  • Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
    Results 41 to 49 of 49
      Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Level completed: 0%,
      Points required for next Level: 1
      Level completed: 0%, Points required for next Level: 1
      Overall activity: 0%
      Thanks
      0
      Quote Originally Posted by Markos
      Πόσο είναι ο μισθός για έναν Μάγειρα?
      Καλημέρα Μάρκο,

Δεν υπάρχει αντιπροσωπευτική απάντηση στην ερώτηση σου διότι αυτό κρίνεται από πολλούς παράγοντες. Αρχικά τις γνώσεις στις κουζίνες που έχεις (Ελληνική, Ιταλική, Γαλλική κ.τλ) τα περισσότερα όμως εστιατόρια έχουν international κουζίνα με ποιο ευρύ φάσμα, πτυχία, σεμινάρια, γλωσσικές γνώσεις και το πιο σημαντικό ποια είναι η θέση σου στην κουζίνα, είσαι sous chef, chef de partie ή excecutive? Να σου πω για την τελευταία βαθμίδα που ανέφερα, για να κάνεις αίτηση για αυτή την θέση σε κάποιο εστιατόριο είναι πολύ σημαντικό να μιλάς την γλώσσα, διότι δεν απευθύνεσαι μόνο στο προσωπικό σου αλλά και σε προμηθευτές, με manager και γενικότερα πρέπει να έχεις την γνώση αυτής της κουλτούρας γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό των πελατών είναι Ολλανδοί οπότε πρέπει να ικανοποιήσουν την πλειοψηφία. Επίσης μπορεί να δεις σε αγγελίες τον εξής τίτλο "Zelfstandig werkend kok" σε ελεύθερη μετάφραση σημαίνει Ανεξάρτητος μάγειρας και τις περισσότερες φορές η θέση του είναι κατώτερη του chef de partie δηλαδή αναλαμβάνει προετοιμασία και ίσως ένα πόστο για να βοηθάει αλλά να μην είναι πολύ ενεργητικός ο ρόλος του, σου ξαναλέω τις περισσότερες φορές όχι πάντα. Οπότε δεν μπορώ να σου πω ποιος είναι ο μισθός για έναν μάγειρα, τουλάχιστον για τώρα. Απο 01 Ιουνίου θα ανοίξουν ξανά τα εστιατόρια αλλά σταδιακά, ίσως τότε έχουμε καλύτερη εικόνα. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να μου στείλεις με πμ το βιογραφικό σου και να σου εξηγήσω κάποια πράγματα πιο αναλυτικά. Καλή συνέχεια.
      Last edited by eleanna_mmm; 07-05-2020 at 11:57 AM.

Full Member
      This user has no status.

I am:
      ----

paidi diamanti's Avatar
      Thanks
      10
      Quote Originally Posted by eleanna_mmm View Post
      Καλημέρα Μάρκο,

Δεν υπάρχει αντιπροσωπευτική απάντηση στην ερώτηση σου διότι αυτό κρίνεται από πολλούς παράγοντες. Αρχικά τις γνώσεις στις κουζίνες που έχεις (Ελληνική, Ιταλική, Γαλλική κ.τλ) τα περισσότερα όμως εστιατόρια έχουν international κουζίνα με ποιο ευρύ φάσμα, πτυχία, σεμινάρια, γλωσσικές γνώσεις και το πιο σημαντικό ποια είναι η θέση σου στην κουζίνα, είσαι sous chef, chef de partie ή excecutive? Να σου πω για την τελευταία βαθμίδα που ανέφερα, για να κάνεις αίτηση για αυτή την θέση σε κάποιο εστιατόριο είναι πολύ σημαντικό να μιλάς την γλώσσα, διότι δεν απευθύνεσαι μόνο στο προσωπικό σου αλλά και σε προμηθευτές, με manager και γενικότερα πρέπει να έχεις την γνώση αυτής της κουλτούρας γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό των πελατών είναι Ολλανδοί οπότε πρέπει να ικανοποιήσουν την πλειοψηφία. Επίσης μπορεί να δεις σε αγγελίες τον εξής τίτλο "Zelfstandig werkend kok" σε ελεύθερη μετάφραση σημαίνει Ανεξάρτητος μάγειρας και τις περισσότερες φορές η θέση του είναι κατώτερη του chef de partie δηλαδή αναλαμβάνει προετοιμασία και ίσως ένα πόστο για να βοηθάει αλλά να μην είναι πολύ ενεργητικός ο ρόλος του, σου ξαναλέω τις περισσότερες φορές όχι πάντα. Οπότε δεν μπορώ να σου πω ποιος είναι ο μισθός για έναν μάγειρα, τουλάχιστον για τώρα. Απο 01 Ιουνίου θα ανοίξουν ξανά τα εστιατόρια αλλά σταδιακά, ίσως τότε έχουμε καλύτερη εικόνα. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να μου στείλεις με πμ το βιογραφικό σου και να σου εξηγήσω κάποια πράγματα πιο αναλυτικά. Καλή συνέχεια.
      Γεια σου eleanna_mmm , το θέμα είναι ότι κινείται τίποτα στην αγορά της Ολλανδίας ή είναι στάσιμα;

Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Thanks
      0
      Quote Originally Posted by paidi diamanti View Post
      Γεια σου eleanna_mmm , το θέμα είναι ότι κινείται τίποτα στην αγορά της Ολλανδίας ή είναι στάσιμα;
      Γεια σου κ εσένα παιδί διαμάντι!
      Μπορεί να αργώ αλλά απαντώ!
      Υπάρχει εργασιακή ζήτηση για επαγγέλματα καθόλη την διάρκεια του χρόνου, αυτά έχουν να κάνουν περισσότερο με τα γεωργικά και με φάρμες γενικότερα. Αλλά για τα υπόλοιπα, όπως βλέπω τα πράγματα εγώ προσωπικά υπάρχει μία μείωση, αρκετοί μετανάστες έχουν γυρίσει πίσω στην πατρίδα τους αλλά όλα σε λογικά επίπεδα, τώρα τα επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με χώρους εστίασης και καφέ έχουν υποστεί μεγαλύτερη μείωση αλλά πλέον όλοι έχουν προσαρμοστεί με take away και delivery οπότε εξισορροπούν λίγο την κατάσταση.
      Επίσης αυτό που έχω δει είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις κρίσης, εάν μία εταιρεία χρειάζεται κάποιο άτομο και για την συγκεκριμένη θέση δηλώσει ενδιαφέρον ένα Ολλανδός ή ένας μετανάστης θα διαλέξουν τον Ολλανδό, όχι λόγω διάκρισης ή ρατσισμού, αλλά για να μείνουν τα χρήματα στην χώρα. Το έχουμε δει πολλές φορές αυτό να συμβαίνει και στην δική μας πατρίδα. Είναι κάτι που δεν κατακρίνω προς Θεού, αλλά σε περίπτωση που κάποιος βρίσκεται Ελλάδα και βρει κάτι εδώ, να κάνει πολύ καλή έρευνα και να είναι σίγουρος για την θέση προτού τα παρατήσει όλα κ μπει στο αεροπλάνο.
      Αυτά από εμένα! (Μην με κράξετε για το τελευταίο, δεν το λέω κακοπροαίρετα).

Full Member
      This user has no status.

I am:
      ----

paidi diamanti's Avatar
      Thanks
      10
      Quote Originally Posted by eleanna_mmm View Post
      Γεια σου κ εσένα παιδί διαμάντι!
      Μπορεί να αργώ αλλά απαντώ!
      Υπάρχει εργασιακή ζήτηση για επαγγέλματα καθόλη την διάρκεια του χρόνου, αυτά έχουν να κάνουν περισσότερο με τα γεωργικά και με φάρμες γενικότερα. Αλλά για τα υπόλοιπα, όπως βλέπω τα πράγματα εγώ προσωπικά υπάρχει μία μείωση, αρκετοί μετανάστες έχουν γυρίσει πίσω στην πατρίδα τους αλλά όλα σε λογικά επίπεδα, τώρα τα επαγγέλματα που έχουν να κάνουν με χώρους εστίασης και καφέ έχουν υποστεί μεγαλύτερη μείωση αλλά πλέον όλοι έχουν προσαρμοστεί με take away και delivery οπότε εξισορροπούν λίγο την κατάσταση.
      Επίσης αυτό που έχω δει είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις κρίσης, εάν μία εταιρεία χρειάζεται κάποιο άτομο και για την συγκεκριμένη θέση δηλώσει ενδιαφέρον ένα Ολλανδός ή ένας μετανάστης θα διαλέξουν τον Ολλανδό, όχι λόγω διάκρισης ή ρατσισμού, αλλά για να μείνουν τα χρήματα στην χώρα. Το έχουμε δει πολλές φορές αυτό να συμβαίνει και στην δική μας πατρίδα. Είναι κάτι που δεν κατακρίνω προς Θεού, αλλά σε περίπτωση που κάποιος βρίσκεται Ελλάδα και βρει κάτι εδώ, να κάνει πολύ καλή έρευνα και να είναι σίγουρος για την θέση προτού τα παρατήσει όλα κ μπει στο αεροπλάνο.
      Αυτά από εμένα! (Μην με κράξετε για το τελευταίο, δεν το λέω κακοπροαίρετα).
      Eleanna_mmm είναι σημαντικό που είσαι στο forum γιατί κι εμείς στην Ελλάδα , δεν γνωρίζουμε τι μπορεί να συμβεί στην χώρα μας και η εναλλακτική μας λύση είναι το εξωτερικό.
      Εμένα προσωπικά μου αρέσει η Ελλάδα αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα "κρυφοκοιτάξω" προς το εξωτερικό.
      Έχουν ανοίξει οι θέσεις εργασίας;

Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Thanks
      0
      Quote Originally Posted by paidi diamanti View Post
      Eleanna_mmm είναι σημαντικό που είσαι στο forum γιατί κι εμείς στην Ελλάδα , δεν γνωρίζουμε τι μπορεί να συμβεί στην χώρα μας και η εναλλακτική μας λύση είναι το εξωτερικό.
      Εμένα προσωπικά μου αρέσει η Ελλάδα αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα "κρυφοκοιτάξω" προς το εξωτερικό.
      Έχουν ανοίξει οι θέσεις εργασίας;
      Καλημέρα, οι τομείς στους οποίους εστιάζει το γραφείο στο οποίο εργάζομαι δεν δει έχουν κάποια αλλαγή, αλλά αν σε ενδιαφέρει κάτι χωρίς κάποια ειδικότητα τότε θα βρεις κάποια θέση και με διαμονή. Αλλά ακόμη τα πράγματα είναι μουδιασμένα. Περιμένουμε απόψε την ομιλία του πρωθυπουργού να δούμε αν θα αλλάξει κάτι.

Advanced Member
      This user has no status.

I am:
      Crazy

gkol's Avatar
      Achievements:
      Three Friends1000 Experience PointsVeteran
      Thanks
      27
      eleanna πόσο καιρό είσαι Ολλανδία ; είσαι ευχαριστημένη ;

Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Thanks
      0
      Καλησπερα Ελεαννα, εχω σκοπο να μεταναστευσω στην Χαγη οταν το επιτρεψουν οι συνθηκες. Ειμαι 35 χρονον προπτυχιακος φοιτητις τεχνολογιας γεωπονιας φυτικης παραγωγης και το μονο που μου μενει ειναι να παρουσιασω την πτυχιακη μου τον Οκτωβρη. πιστευεις οτι θα μπορεσω να βρω δουλεια σαν εργατης για αρχη σε καποιο θερμοκηπιο με λαχανικα η λουλουδια στην περιοχη της χαγης π.χ τον ιουλιο? Επισης με ενδιαφερει και το επαγγελμα του κυπουρου. Απο ξενες γλωσσες ξερω Αγγλικα σε πολυ καλο επιπεδο στην αγροτικη ορολογια, Ιταλικα μητρικη γλωσσα και φλαμανικα βασικα για εποικινονια αλλα δεν εχο κανενα πτυχιο στης ξενες γλωσσες
      Last edited by feros; 22-05-2020 at 10:20 AM.

New Member
      This user has no status.

I am:
      ----

Thanks
      0
      Καλησπέρα σας.
      Αναζητώ και εγώ εργασία σε θερμοκήπια ιδανικά όσο πιο κοντά στην Χάγη γίνετε.
      Έχω πτυχίο οικονομικών επιστημών, πτυχίο στα Αγγλικά σε επίπεδο Advance και στους υπολογιστές το ECDL σε όλους τους τομείς.Ψάχνω για το πιο βολικό ξεκίνημα στην Ολλανδία καθώς οικονομικά τα περιθώρια είναι πολύ στενά.Δηλαδή, άμεσα εργασία με παρεχόμενη στέγη κάτι που απ ότι έχω ακούσει προσφέρει η περίπτωση των θερμοκηπίων και από εκεί και πέρα να κοιτάξω πιο οργανωμένα και σταδιακά για κάτι καλύτερο,αφού βέβαια δω την κατάσταση στην Ολλανδία από κοντά και φροντίσω να μάθω σιγά σιγά και την γλώσσα.
      Αν έχετε κάποια κατεύθυνση να μου δώσετε παρακαλώ, που να κοιτάξω, που να μιλήσω κτλ .
      Σας ευχαριστώ.

Advanced Member
      This user has no status.

I am:
      Crazy

gkol's Avatar
      Achievements:
      Three Friends1000 Experience PointsVeteran
      Thanks
      27
      έχεις γραφτεί σε κανένα γραφείο εύρεσης εργασιών;

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)