Announcement

Collapse
No announcement yet.

Καλημέρα και καλή χρονιά

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Αγαπητέ thesaurus ,

    σαφώς ο τρόπος σκέψης ενός ατόμου από το άλλο διαφέρει.Επίσης,διαφέρει η δομή της ζωής.Εσύ έχεις οικογένεια με παιδί , ενώ κάποιος άλλος δεν έχει.
    Στην δική σου περίπτωση εγώ θα κράταγα την θετική σκέψη που έχεις αλλά παράλληλα θα αφιέρωνα μία ώρα ώστε να μάθω μία ξένη γλώσσα , εκεί που θα
    μπλόκαρα θα ήταν στο να μάθω Ολλανδικά ή Αγγλικά.Θα έστελνα βιογραφικά σε εταιρίες στην Ολλανδία ώστε να πάρω την μία και θετική απάντηση που θα μου
    επέτρεπε την παρουσία μου,στην χώρα της τουλίπας.

    Comment


    • #17
      Τι εννοεις ξένη χώρα ? Δηλαδή η Ολλανδία και το Βέλγιο είναι Ελληνικές αποικίες ? :P

      Οδηγο να σου μεταφράζει , δεν θα βρείς πουθενά . Πρέπει τα αγγλικά σου να επαρκουν για να κάνεις τις βασικές δουλέιες και να συνεννοηθείς με τους γύρω σου .
      Αλλίως , πως θα νοικιάσεις σπίτι ? Πώς θα ρωτήσεις τον διπλανό σου τι είπαν στα Ολλανδικα τα μεγάφωνα στο τραίνο ?
      Πώς θα ρωτήσεις που είναι το τάδε ή το δίνα ? Πώς θα απαντήσεις οταν κάποιος σε ρωτησει κάτι ?

      Γιατί οκ , δεν ξέρεις π.χ. Ολλανδικά . Αλλά πρέπει να έχεις αρκετά Αγγλικά να κάνεις ολες αυτές τις συνεννοήσεις . ( Υποθέτοντας οτι είσαι σουπερ ντουπερ τυχερος και βρήκες δουλεια ΜΟΝΟ με Έλληνικα )
      Δεν ειπαμε να μιλάς σαν ακαδημαικός , αλλά περα απο το yes and no , θες κατι τις παραπάνω .
      Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

      Comment


      • #18
        Originally posted by thesaurus View Post
        Παλικάρια καλημέρα/καλησπέρα σε όλους ,
        Δενμελενε εγώ δεν ξέρω να ψάχνω,μήπως θα ήταν εύκολο να μου δώσεις μία δυνατότητα να δω τα γραφομενά σου;
        Θύμησε μου σε τι αναφέρεσαι!
        Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

        Comment


        • #19
          Originally posted by Demelene View Post
          Σε ένα άλλο thread έχω γράψει για την εμπειρία μου με την εκμάθηση των Ολλανδικών στο Βέλγιο.
          Εκεί κάποια άλλα μέλη διαφώνησαν κάνοντας συγκρίσεις με Ολλανδία, όπου από ότι καταλαβαίνω η Αγγλική είναι επιλογή σαν γλώσσα διδασκαλίας.
          Πιστεύω ή Μαντεύω ότι αναφέρεται σε αυτό !

          Comment


          • #20
            http://www.mofeu.eu/forum/showthread.php?t=9727
            Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

            Comment


            • #21
              Originally posted by thesaurus View Post
              Παλικάρια καλημέρα/καλησπέρα σε όλους ,
              Δενμελενε εγώ δεν ξέρω να ψάχνω,μήπως θα ήταν εύκολο να μου δώσεις μία δυνατότητα να δω τα γραφομενά σου;

              Θα ήθελα να σας πω ότι ακόμα δεν έχω κάνει τίποτα γιατί υπάρχει διχασμός και ίσως να μην είναι και η πιο σωστή λέξη να χρησιμοποιήσω.
              Οι σκέψεις μου είναι οι εξής : Πάω Ολλανδία , Βέλγιο ή σε κάποια ξένη χώρα ; Πως πάω αν δεν έχω βρει κάποια δουλειά ;
              Η πιο θετική σκέψη είναι : Βρίσκω δουλειά αλλά θα πρέπει να έχω έναν 'οδηγό' για να μεταφράζει αυτά που θέλω να πω;
              Θα βρω; Ομάδες βοήθειας υπάρχουν στην Ολλανδία ή στο Βέλγιο που να μιλάνε Ελληνικά;
              Η πιο αρνητική σκέψη είναι : Αφού έχω μερικά μεροκαματάκια στην Ελλάδα,να κάτσω και να τα κάνω μπας και περάσει η κρίση και έρθουν οι καλύτερες μέρες .
              Προβληματισμοί μεν αλλά θα ήθελα με τα δικά σας μυαλά να μου πείτε την δική σας θέση.

              Comment


              • #22
                Συγνώμη Λάκωνα, αλλα διαφωνώ κάθετα με την παραβολή του παραπάνω ποιήματος το Μπ. Μπρέχτ.
                Ενα απο τα πράγματα που ειλικρινά με εκνευρίζουν όταν διαβάζω κείμενα με γνώμες απο την Ελλάδα είναι αυτή η τραγικοποίηση των καταστάσεων.
                Είπαμε η Τραγωδία και το Δράμα έχουν τις ρίζες της στην Αρχαία Ελλάδα, αλλα ολα τα πράγματα έχουν και τα όρια του.

                Οπως έχω ξαναπεί, κανένας δεν σε έχει διώξει απο την πατρίδα σου.
                Αυτό είναι μια συνηδητή επιλόγή του εκάστοτε μετανάστη, ο οποίος φεύγει οικοιωθελώς, θέλοντας να βελτιώσει την ποιότητα της ζωής του και της οικογενειας του.
                Οχι, δεν έχουμε ουτε δικτατορία, ούτε χούντα, ούτε πόλεμο, ούτε κατοχή.
                Η Ελλάδα απλά βρίσκεται σε κρίση.
                Δεν έχει καν πτωχεύσεί, δεν έχει κάνει στάση πληρωμών (ακόμα), ο κόσμος ακόμα έχει το δικαίωμα ψήφου, και ελευθερία λόγου, δεν γίνονται μαζικές εκτελέσεις στην Καισαριανή, ούτε γεμίζει η Μακρόνησος. Δεν έχει χτυπηθεί απο λοιμούς και τύφους.

                Ο άνθρωπος αναφέρεται στις επιπτώσεις ενός Παγκοσμίου Πολέμου και θεωρώ οτι οποιαδήποτε σύγκρισή μεταξύ εκείνης της περιόδου με την τρέχουσα είναι τουλάχιστον ατυχές.
                Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

                Comment


                • #23
                  Η Ελλάδα απλά βρίσκεται σε κρίση.
                  Εγώ μεμονομένα θα πάρω αυτή την εκφρασή σου και θα πω ότι αν δεν μπορέσεις να ανταπεξέλθεις στην κρίση
                  και μέσα σε εισαγωγικά έχεις τα φόντα να δουλέψεις στο εξωτερικό γιατί δεν μπορείς να βρεις δουλειά στην Ελλάδα,
                  τότε κάποιοι δεν προβληματίζονται και λένε ότι αναγκάζονται να φύγουν από την Ελλάδα για να μπορέσουν να ταίσουν την οικογένεια τους ;

                  Comment


                  • #24
                    Θωδωρή, μην συνχέεις την εννοια της ανάγκης με την επιθυμία.

                    Οι παπούδες μου αναγκάστηκαν να φύγουν απο την Ελλάδα μετα τον εμφύλιο με την απειλή της φυλακής ή της εκτέλεσης. Ο παπούς μου αναγκάστηκε ομοίως να φύγει απο το Ικονιο κατα την μικρασιατική καταστροφή με τις ανταλαγές πληθυσμού.

                    Η μεταπολεμική Ελλάδα ήταν σε πολύ χειρότερη κατάσταση απο την σημερινή, απλά ο Ελληνας "καλομαθε", ανέβασε ψηλά τον πηχη του βιοτικου επιπέδου και δυστυχώς οσο ψηλότερα ανεβαίνεις τοσο πιο δυνατός είναι ο θόρυβος που κάνεις οταν πέφτεις. Ειδικά εαν κατα την άνοδο σου δεν έχεις τοποθετήσει ασφάλειες και δεν έχεις προνοήσει να βάλεις διχτυ απο κάτω.
                    Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

                    Comment


                    • #25
                      Δεν συγχέω την έννοια απλά δεν είναι μόνο ο Έλληνας που αναφέρεις,χωρίς το δίκτυ ασφαλείας αλλά και ο νέος που δεν έχει δουλέψει ποτέ.
                      Αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι αυτός ο νέος παρότι έχει επιθυμία να δουλέψει στην χώρα του δεν έχει την δυνατότητα με αποτέλεσμα να
                      στραφεί στο εξωτερικό που οι δυνατότητες είναι μεγαλύτερες.
                      Στο τέλος αυτός ο νέος θα σου πει "είχα ανάγκη και το έκανα" .

                      Σαφώς η μία εποχή δεν έχει σχέση με τις εποχές των εκτελέσεων αλλά και ο οικονομικός παράγοντας είναι ένας παράγοντας ο οποίος έχει διάφορες
                      συνέπειες που είναι καταλυτικές ως προς τις αποφάσεις που μπορεί κάποιος να πάρει.

                      Comment


                      • #26
                        Theo, απλά μην βαφτίζουμε την επιθυμια αναγκη. Ειναι λαθος και μοιρολατρικό. Δεν κατακρίνω αυτους που έφυγαν στο εξωτερικο (και εγώ είμαι ενας απο αυτούς) αλλα μην λέμε οτι με έδιωξε η χώρα μου ή οτι με αναγκάσανε.
                        Είναι στην φύση του ανθρώπου να ψάχνει το καλύτερο και πολύ καλα κανει γιατι έτσι έρχεται η εξέλιξη. Αλλα μην είμαστε μοιρολάτρες.
                        Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

                        Comment


                        • #27
                          Πιστεύω ότι σε αυτό το θέμα δεν μοιρολατρώ γιατί υπάρχουν πάρα πολλά άτομα στην Ελλάδα κάτω από το όριο της φτώχειας και μία δουλειά οπουδήποτε την έχουν ανάγκη .Οπότε στο θέμα της μετανάστευσης στην χειρότερη θα ακούσεις την φράση "αναγκαίο κακό".
                          Οι ανάγκες σε όλους μας,δεν είναι οι ίδιες . Για παράδειγμα άμα ρώταγες εμένα θα σου έλεγα "Ναι , θα φύγω από Ελλάδα γιατί θέλω το κάτι καλύτερο" ένας άλλος μπορεί να σου έδινε κάποια άλλη απάντηση και να πιστέψεις ότι είναι χαζομάρα .

                          @thesaurus , επειδή χρησιμοποιήσαμε το θέμα σου καταχρηστικά , πες μου αν θες να το διαχωρίσω.

                          Comment


                          • #28
                            Τελικά θα ήθελα να σας πω ότι έκανα κάποιες προσπάθειες να βρω δουλειά στην Ολλανδία αλλά λόγω της γλώσσας που δεν ξέρω , δεν κατάφερα και πολλά πράγματα.
                            Αποφάσισα να πάω να μάθω μία γλώσσα (αγγλικά για αρχή) και βλέπουμε . Σε κάποιους δήμους στην Αθήνα έχει δωρεάν εκμάθηση Αγγλικών ή Γαλλικών και βλέπουμε.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by thesaurus View Post
                              Τελικά θα ήθελα να σας πω ότι έκανα κάποιες προσπάθειες να βρω δουλειά στην Ολλανδία αλλά λόγω της γλώσσας που δεν ξέρω , δεν κατάφερα και πολλά πράγματα.
                              Αποφάσισα να πάω να μάθω μία γλώσσα (αγγλικά για αρχή) και βλέπουμε . Σε κάποιους δήμους στην Αθήνα έχει δωρεάν εκμάθηση Αγγλικών ή Γαλλικών και βλέπουμε.
                              Γενικά εκτός από το να βρεις μία εργασία χωρίς γλώσσα , θα χρειαζόσουν στήριξη από κάποιον άλλον που θα γνώριζε Ελληνικά γιατί θα τον είχες ανάγκη ώστε να πας σε κάποια υπηρεσία ή ακόμα να βρεις σπίτι να νοικιάσεις .
                              Η καλύτερη επιλογή είναι να μάθεις τα αγγλικά , τουλάχιστον τα βασικά ώστε να μπορείς να συνεννοηθείς.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by thesaurus View Post
                                Τελικά θα ήθελα να σας πω ότι έκανα κάποιες προσπάθειες να βρω δουλειά στην Ολλανδία αλλά λόγω της γλώσσας που δεν ξέρω , δεν κατάφερα και πολλά πράγματα.
                                Αποφάσισα να πάω να μάθω μία γλώσσα (αγγλικά για αρχή) και βλέπουμε . Σε κάποιους δήμους στην Αθήνα έχει δωρεάν εκμάθηση Αγγλικών ή Γαλλικών και βλέπουμε.
                                Το θέμα είναι οτι λόγο κρίσης πολλοί θέλαν και θέλουν να φύγουν .
                                Για να πας σε μια άλλη χώρα χρειάζεσαι μια γλώσσα να επικοινωνήσεις .
                                Σε κάποιες , το επιπεδο τον αγγλικών των ντόπιων ειναι παρα πολύ καλό , ή έστω αρκετό να κάνεις τις δουλείες σου .
                                Αν δεν γνωρίζεις την τοπική γλώσσα άλλα ούτε και αγγλικά , θα είσαι μια ζωή εξαρτώμενος απο άλλους .

                                Μπράβο που άρχισες αγγλικά . Είναι η γλώσσα που μπορεί να σε βοηθησει περισσότερο απο όλες .
                                Επίσεις ειναι η μόνή γλώσσα που εκτήθεσε και στην Ελλάδα , και έχει και παααρα πολύ δωρεαν υλικό στο ιντερνετ για να προχωρίσεις γρήγορα .
                                Δεν χρειάζεσαι απαραίτητα λεφτά για τα αγγλικά , όπως είπες έχει και δωρεαν μαθήματα , αλλα κοιτα και στο ιντερνετ .
                                Έχει πολύ πράμα για αγγλικά .
                                Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                                Comment

                                X
                                Working...
                                X
                                ×
                                Welcome to BOOST 95.5