Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι ΔΕΝ μου λέιπει απο την Ελλάδα ...

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τι ΔΕΝ μου λέιπει απο την Ελλάδα ...

    1. Θερμοσίφωνας .
    Το να ανοίγεις την βρύση και να έχεις πάντα ζεστό νερό ειναι μια πολυτέλεια ανεκτίμητη!
    Να σηκώνεστε το πρωί - όποτε θες και να έχεις νεράκι ζεστό για να κάνεις το ντους σου ....

    2. Μόνωση / θέρμανση
    Στην Ελλάδα τα περισσότερα σπίτια είναι χωρίς ή κάκιστη μόνωση , με αποτέλεσμα σε μια ζεστή χώρα ,
    τα σπίτια να είναι πιο κρύα απο τα σπίτια στην βόρεια Ευρώπη . Για να μην μιλίσω για το κόστος να ζεστάνεις ενα σπίτι .
    Εδω με ποιο ακριβές τιμές στο ρευμα / γκάζι και πάλι είναι ποιο οικονομικά να έχεις στο σπίτι ζεστο όλο το χρόνο ( Βλέπε μόνωση )

    3. Οι τιμές στα απαραίτητα προς το ζην αγαθά
    Ναι το να κάνεις τα βασικά ψώνια για το σπίτι για φαγητό/απορρυπαντικά , ειδικά αμα το ψάξεις , ειναι ποιο φτηνά .
    Έχει και τα ακριβά , αλλά γενικά αμα θές , τα απαραίτητα ειναι αρκετά πιο φτηνά .
    Το γεγονός δε οτι έχει 3-4 κατηγορίες super market σου δίνει ανταγωνισμό και επιλογές .

    4. Οι ουρές "Greek style"
    Ναι και έδω πάς στο supermarket και μπορεί να έχει ουρά , αλλά δεν ακούς κιχ .
    Ολοι περιμένουν υπομονετικά την σειρά τους , δεν πα να έχει ενα αντικειμενο στα χέρια του , περιμένει υπομονετικά τα 10 άτομα μπροστά τους
    Και το βασικό ? Ο κόσμος δεν καθυστερεί όταν υπαρχει κόσμος να περιμένει
    ( και ας περιμένουν π.χ. στο ταμείο να μαζέψεις ΟΛΑ σου τα πράματα για να πάρουν τον επόμενο πελάτη )
    Πας τουαλέτα και έχει 20 άτομά ουρά ? Εχεις τελειώσει σε 5 λεπτά ... ( καιμιλάμε για γυναικείες )
    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

  • #2
    Originally posted by Nantuko View Post
    4. Οι ουρές "Greek style"
    Ναι και έδω πάς στο supermarket και μπορεί να έχει ουρά , αλλά δεν ακούς κιχ .
    Ολοι περιμένουν υπομονετικά την σειρά τους , δεν πα να έχει ενα αντικειμενο στα χέρια του , περιμένει υπομονετικά τα 10 άτομα μπροστά τους
    Και το βασικό ? Ο κόσμος δεν καθυστερεί όταν υπαρχει κόσμος να περιμένει
    ( και ας περιμένουν π.χ. στο ταμείο να μαζέψεις ΟΛΑ σου τα πράματα για να πάρουν τον επόμενο πελάτη )
    Πας τουαλέτα και έχει 20 άτομά ουρά ? Εχεις τελειώσει σε 5 λεπτά ... ( καιμιλάμε για γυναικείες )
    Όταν είδα εδώ πρώτη φορά να κάνουν ουρά για να μπουν σε λεωφορείο ενώ έριχνε χιόνι έξω μου φάνηκε τελείως surreal :P

    Comment


    • #3
      Originally posted by Nantuko View Post
      1. Θερμοσίφωνας .
      Το να ανοίγεις την βρύση και να έχεις πάντα ζεστό νερό ειναι μια πολυτέλεια ανεκτίμητη!
      Να σηκώνεστε το πρωί - όποτε θες και να έχεις νεράκι ζεστό για να κάνεις το ντους σου ....

      2. Μόνωση / θέρμανση
      Στην Ελλάδα τα περισσότερα σπίτια είναι χωρίς ή κάκιστη μόνωση , με αποτέλεσμα σε μια ζεστή χώρα ,
      τα σπίτια να είναι πιο κρύα απο τα σπίτια στην βόρεια Ευρώπη . Για να μην μιλίσω για το κόστος να ζεστάνεις ενα σπίτι .
      Εδω με ποιο ακριβές τιμές στο ρευμα / γκάζι και πάλι είναι ποιο οικονομικά να έχεις στο σπίτι ζεστο όλο το χρόνο ( Βλέπε μόνωση )

      3. Οι τιμές στα απαραίτητα προς το ζην αγαθά
      Ναι το να κάνεις τα βασικά ψώνια για το σπίτι για φαγητό/απορρυπαντικά , ειδικά αμα το ψάξεις , ειναι ποιο φτηνά .
      Έχει και τα ακριβά , αλλά γενικά αμα θές , τα απαραίτητα ειναι αρκετά πιο φτηνά .
      Το γεγονός δε οτι έχει 3-4 κατηγορίες super market σου δίνει ανταγωνισμό και επιλογές .

      4. Οι ουρές "Greek style"
      Ναι και έδω πάς στο supermarket και μπορεί να έχει ουρά , αλλά δεν ακούς κιχ .
      Ολοι περιμένουν υπομονετικά την σειρά τους , δεν πα να έχει ενα αντικειμενο στα χέρια του , περιμένει υπομονετικά τα 10 άτομα μπροστά τους
      Και το βασικό ? Ο κόσμος δεν καθυστερεί όταν υπαρχει κόσμος να περιμένει
      ( και ας περιμένουν π.χ. στο ταμείο να μαζέψεις ΟΛΑ σου τα πράματα για να πάρουν τον επόμενο πελάτη )
      Πας τουαλέτα και έχει 20 άτομά ουρά ? Εχεις τελειώσει σε 5 λεπτά ... ( καιμιλάμε για γυναικείες )
      Μια μικρή διόρθωση γιατί νομίζω τα μπλέκουμε.
      Στο Βέλγιο και στην Ολλανδία έχει ένα σκασμό σπίτια με τις ίδιες ασθένειες. Μόνωση, Θερμοσίφωνα, θέρμανση με μπαζούτ....
      Πράγματι το γκάζι είναι πιο διαθέσιμο εδώ αλλά πχ και στην Ελλάδα ο ηλιακός είναι επίσης πιο διαθέσιμος.
      Δηλαδή μην συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια
      Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

      Comment


      • #4
        Σπίτι ενοικιαζόμενο με ηλιακό - δεν πέτυχα ποτέ στην Αθήνα , και είχα ψάξει πολλά ...
        Οσο για την μόνωση , τα περισσότερα σπίτια εδω ειναι αξιοπρεπέστατα . Οχι να κουνιέται η κουρτίνα με κλειστο τζάμι , αλλά να κλεινεις θέρμανση και να κρατάει και λιγο .
        Τουλάχιστον απο τον μικρό κύκλο μου και την δουλειά - αυτό έχω συμπεράνει
        Εκτός εαν μιλάμε για αυτά που τα έχουν περάσει γενεες 300 σε καποια κομμάτια των κεντρικών πόλεων - δεν συγκρύνω τέτεια χάρχαλα .
        Το χάρχαλο ειναι χάρχαλο σε ολες τις χώρες .

        Οσο για το γκάζι ? Αθήνα μόνο εαν είναι καμια καινούρια πολυκατοικία .
        Μεταξυ μας , ξέρω μονο ενα ατομο που έχει γκαζι σε ενοικιαζόμενο - και ολοι μου οι φίλοι νοικιάζουν κάτω ...

        Θερμοσίφωνα δεν έχω ακούσει κανεναν πάντως να έχει εδω . Ουτε απο αυτους που νοικιάζουν παλια σπίτια .
        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

        Comment


        • #5
          Originally posted by Nantuko View Post
          Σπίτι ενοικιαζόμενο με ηλιακό - δεν πέτυχα ποτέ στην Αθήνα , και είχα ψάξει πολλά ...
          Οσο για την μόνωση , τα περισσότερα σπίτια εδω ειναι αξιοπρεπέστατα . Οχι να κουνιέται η κουρτίνα με κλειστο τζάμι , αλλά να κλεινεις θέρμανση και να κρατάει και λιγο .
          Τουλάχιστον απο τον μικρό κύκλο μου και την δουλειά - αυτό έχω συμπεράνει
          Εκτός εαν μιλάμε για αυτά που τα έχουν περάσει γενεες 300 σε καποια κομμάτια των κεντρικών πόλεων - δεν συγκρύνω τέτεια χάρχαλα .
          Το χάρχαλο ειναι χάρχαλο σε ολες τις χώρες .

          Οσο για το γκάζι ? Αθήνα μόνο εαν είναι καμια καινούρια πολυκατοικία .
          Μεταξυ μας , ξέρω μονο ενα ατομο που έχει γκαζι σε ενοικιαζόμενο - και ολοι μου οι φίλοι νοικιάζουν κάτω ...

          Θερμοσίφωνα δεν έχω ακούσει κανεναν πάντως να έχει εδω . Ουτε απο αυτους που νοικιάζουν παλια σπίτια .
          Ψάχνεις πάντα αρκετά κεντρικά! Ένας πρώην συνάδερφος Ολλανδός που αρέσκεται να μένει αποκεντρωμένα είχε διάφορα θέματα.
          Πάντως το γκάζι είναι πραγματικά μεγάλη επιστήμη!
          Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

          Comment


          • #6
            +1) Την τσιγαρίλα που αναπνέεις όπου κι αν πας να βγεις το βράδυ δεν την ξεχνάς εύκολα.

            +1) Το κάθε ζώο που αφήνει το σκυλί του να αφοδεύει όπου βρίσκει και να μην τα μαζεύει. Μεγάλη γαϊδουριά made in greece. Μου πήρε καιρο να συνηθίσω να μην ρίχνω μια ματιά στο πεζοδρόμιο από φόβο μήπως πατήσω κάτι :)
            keftes
            Advanced Member
            Last edited by keftes; 20/01/15, 02:47.

            Comment


            • #7
              Θα το γενίκευα και θα έλεγα πιο γενικα για την γαιδουριά και τον ωχαδερφισμό. Αυτοί είναι και οι λόγοι που οταν κατεβαίνω κάτω, όταν είμαι κοντά σε αστικό κέντρο, βγάζω καντήλες.

              Επιπλέον το οτι κάθε φορά που πρέπει να βγάλω τον μικρό μου έξω με το καρότσι έπρεπε να δώσω πραγματική μάχη με κάδους, πεζοδρόμια, και παρκαρισμένα αυτοκίνητα πάνω στα πεζοδρόμια.

              Σε ότι αφορά τα ενικοιαζόμενα, ναι, στην Ελλάδα είναι πολύ πιο εύκολη υπόθεση και έχεις μεγαλύτερη γκαμα για να διαλέξείς και δεν έχεις και τα κερατιατικα τα μεσιτικά που εχεις εδώ (τουλάχιστον σε τετοιο βαθμο).
              Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

              Comment


              • #8
                Η συμπεριφορά των Ελλήνων είναι μεγάλο θέμα.
                Στο εξωτερικό έχω ακούσει πολλές φορές από Έλληνες το θα κάνω ότι γουστάρω και να πάνε να @@ αλλά έχε χάρη που το image μετράει επίσης αρκετά και μαζεύεται κάπως.

                Πάντως και οι ξένοι ότι θέλουν κάνουν στην χώρα μας. Όσο πάνω σέβονται τόσο κάτω προσβάλουν και μάλιστα χειρότερα.
                Δηλαδή δεν υπάρχει πραγματικά σεβασμός όσο φόβος.
                Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

                Comment


                • #9
                  Συμφωνω με το τελευταιο περι φοβου,,,κραταει τα μποσικα πως να το κανουμε,,,
                  Αυτο που δεν μου λειπει καθολου ειναι το νταβατζιλικι 'αν μου επιτρεπετε', του καθε οδηγου και με πρωτο στη λιστα τον λεωφορειοδηγο, που ερχεται οποτε του γουσταρει και αν σ αρεσει,,,,Και συνηθισμενη απο εδω πανω πια, μου βγαινει αυτοματα να τους χαιρετησω ανεβαινοντας οταν βρισκομαι στην Ελλαδα,,, η πινακιδα ΄Μην ενοχλειτε τον οδηγο΅ μου θυμιζει πως εκει, παιζουν αλλοι κανονες,.,.
                  Και αν ξεκινησουμε και για τους οδηγους ταξι.,.,.,.

                  Comment


                  • #10
                    1. Δεν μου λειπει η ελλειψη θερμανσης και το κρυο, μουχλιασμενο ταβανι επειδη οι κατοικοι της πολυκατοικιας δε θελουν να πληρωσουν ουτε για πετρελαιο ουτε για μονωση της ταρατσας.
                    2. Η καπνιλα που υπαρχει παντου οταν βγαινεις, μεσα εξω, βραδυ-πρωι. Ελεος!! Να ζηταω σε κυριλε μαγαζι της παραλιακης ενα μερος χωρις καπνο και να με κοιταζει ο σερβιτορος σαν εξωγηινο.
                    3. Οι οδηγοι ταξι που τσαντιζονται με το παραμικρο αν τους κανεις υποδειξη. Δεν τους χωνευω καθολου.
                    4. Η μανια των οδηγων και η ελλειψη σεβασμου στην προτεραιοτητα του πεζου. Μου πηρε μερικους μηνες να συνηθισω να περναω στη διαβαση πριν τα αυτοκινητα. Να με κοιτανε οι οδηγοι και να με περιμενουν.
                    5. Τα ακριβα βασικα τροφιμα που θα κοστισουν τουλαχιστον 50 ευρω για να αγορασεις. Εδω αν παιρνεις τα πιο φθηνα, πχ ιδιωτικη ετικετα, απορρυπαντικα απο το Action και λαχανικα απο το Lidl την εχεις βγαλει τη βδομαδα με πολυ λιγα χρηματα.
                    6. Γενικα η γκρινια, ο θυμος, το αγχος, η ελλειψη σεβασμου.

                    Comment


                    • #11
                      Η απιστευτη Υποκρισια των παντων για τα παντα!!Δεν ειναι μαλλον τυχαιο οτι το θεατρο γεννηθηκε στην Ελλαδα!!Η μονοτονια στην καταναλωση του ελευθερου χρονου--Καφες--Βολτα στα μαγαζια--Τραπεζωμα 5 ωρες για εναν αγωνα--Στο τσακιρ κεφι οταν παμε εκδρομη,κανουμε μια βολτα και τραπεζονομαστε να φαμε ή κατευθειαν τραπεζονομαστε,η στατικοτητα σε ολο της το μεγαλειο.Η απολυτη απατη να εχουμε τοσα σωζομενα εργα απο τους αρχαιους μας προγωνους και να επικρατει παντου η ατμοσφαιρα οτι αυτα ειναι "βαρετα,αχρηστα,πολυ δυσκολα(greek style),μεχρι και του διαβολου πραματα ακουμε" και κανεις δεν ασχολειται ουτε προωθουντε απο το συστημα!!Τα τριπλοπαρκαρισμενα αυτοκινητα που εχουν το θρασος να φτανουν μεχρι την πορτα του ασανσερ στην εισοδο της οικοδομης!!Η βρωμα στους δρομους και στα πεζοδρομια(και γι'αυτο δεν φταινε μονο οι δημοσιοι υπαλληλοι της καθαριοτητας)!!Ακαθαρσιες απο σκυλους και γατες παντου!!Αυτο με την διαβαση πεζων ειναι η αποκορυφωση---υπαρχει διαβαση,κανεις δεν σταματαει(αυτο εκανα και εγω δεν το κρυβω απλα εχει περασει σαν φυσιολογικο)---τριπλος δρομος εντος πολης κεντρικος τιγκα στην κινηση,κλασσικη εικονα ατομο σηκωνει το χερι σαν τον τροχονομο να σταματησει τους παντες γιατι του καπνισε οτι απο εκει θελει να περασει!--το τραγικο η διαβαση με φαναρι ειναι 30 μετρα παρακατω!Και πολλα αλλα!!!!

                      Comment


                      • #12
                        Παιδιά δεν διαφωνώ μαζί σας αλλά γιατί η νοοτροπία αλλάζει όταν είμαστε στο εξωτερικό;
                        Που συναντάς στην Ελλάδα υποκρισία ; Στους φίλους , στην οικογένεια , στους απλούς ανθρώπους ή σε άλλους τομείς ;
                        Με την διάβαση πεζών , είναι νότιο χαρακτηριστικό στην Ευρώπη , Ελλάδα,Ιταλία,Πορτογαλία και Ισπανία άρα για να συμβαίνει αυτό
                        κάπως αλλιώς μας μαθαίνουν από μικρά παιδιά

                        Comment


                        • #13
                          Το θέμα ειναι να περναμε καλα

                          Comment


                          • #14
                            .,., η νοοτροπια δεν αλλαζει,κατα τη γνωμη μου, γιατι οταν θα βρεθει καποιος στην Ελλαδα πολυ πιθανο να συμπεριφερθει ως Ελλην οχι εξευρωπαισμενος αλλα ,,,ελληνοποιημενος! Τωρα αν καποιος ζει πολλαααααααααα χρονια εξω ο,κ,,,αν και γενικα πιστευω οι συνηθειες αλλαζουν και προσαρμοζονται στο νεο περιβαλλον, διοτι σωστα Fresh Prince, ολα ξεκιναν απο την παιδεια και αυτη επειτα απο την απομακρυνση απο το ταμειο, ουδεν διαφοροποιηση υποκειται.
                            Γεγονος ειναι πως βοηθαει κανεις να μην ξεχνα τους λογους που εφυγε απο την πατριδα ωστε η επιλογη του να ειναι εναι ξανα και ξανα συνειδητη και οποιες δυσκολιες να αντιμετωπιζονται με μεγαλυτερη δυναμη,,,,ομως.,.,.η δραστηριοτητα αυτη του τραπεζοματος,,,,για μενα δεν ειναι στατικη,,εναι μια ροη ιδεων, τραπεζοφιλοσοφιας και ενα συμποσιο, ομοιδεατων οχι, αλλα ομογενων που ξερουν πως να πιουν χωρις να γελοιοποιυνται, που ξερουν να μοιραζονται την ιδια σαλατα, που ξερουν πως αυτη η συναξη ειναι μια ψυχοθεραπεια,,,και αυριο δεν θα δωσουν τα λεφτα τους σε λαιφ κοουτσ ουτε σε πιθανους μεντορες,,,

                            Comment

                            X
                            Working...
                            X
                            ×
                            Welcome to BOOST 95.5