Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δάσκαλος δημοτικού και μετανάστευση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by pabas View Post
    Καλως ήρθες.
    Μια που ακόμα δεν είσαι δάσκαλος, δηλ. αποφοιτάς απο τη σχετική σχολή μεν, αλλα δεν έχεις εργαστεί στον τομέα, ειναι η καλυτερη στιγμή να σκεφτεις το που,σαν τί, μπορεις να εργαστείς, σε σχέση με του που θες να ζήσεις, και υπο ποιές συνθήκες.
    Αν θες να ζήσεις σε μη ελληνόφωνη χώρα, ξεχασέ την εκπαίδευση. Πιό πιθανό ειναι να βγάλεις ενα αξιπρεπές μισθό, και να εισαι γρήγορα ανεξάρτητος σε θέσεις ανειδίκευτου εργάτη (εργοστάσια, σουπερμαρκετ, αποθηκες, εστιατόρια), παρά να δουλέψεις σε σχολείο, πριν περάσουν καμια 10αρια χρόνια (κι αυτό βεβαια αν στρωθείς να μαθεις την τοπική γλώσσα ωστε να ανταγωνιστείς με ισους ορους τους ντόπιους δασκάλους).

    Αν το ονειρό σου ειναι δουλειά σε σχολείο, κάτσε Ελλάδα, και περίμενε διορισμό.
    βέβαια, το ποιό μπορει να γίνει πιό γρήγορα, το να διοριστείς στην Ελλάδα (ποιός ξερει πού, και τι "τρελλές" αποδοχές). η το να μάθεις άξιοπρεπώς (επιπεδο proficiency) Γερμανικά/Σουηδικά ή άλλη γλώσσα απο το μηδέν, ειναι δυσκολο να το προβλέψω.


    Κι αν θες μια προτίμηση, για προορισμό , με δεδομένο οτι λες οτι δεν ξερεις καμία κεντρο-ευρωπαϊκή γλώσσα, και δεν εχεις εμπιστοσύνη ουτε στα αγγλικά σου, λέω Γερμανία. Ειναι η μόνη ευρωπαϊκή χωρα που εχει το αντίθετο της ανεργίας, δηλ. εχει έλλειψη εργαζομένων σε πολλους τομείς (δεν ειναι τυχαίο οτι ειναι η μονη χώρα που ανοιξε διάπλατα την πόρτα στους πρόσφυγες),
    ως Ελληνας-ΕΕ δεν εχεις κανενα φραγμό να μεταναστεύεσεις εκει, και παρέχει αρκετή βοήθεια στην εκμάθιση της γλώσσας.


    Μα, θα μου πεις δεν ξερω γρι γερμανικά! Ε, αυτό το πρόβλημα θα το έχεις με ολες τις χώρες της Ευρώπης! σάμπως ξέρεις ολλανδικά, νορβηγικά, ή σουηδικά;

    Οι εναλλακτικές σου με ελληνικά, αγγλικά ειναι:
    1.κάθεσαι Ελλάδα
    2.Κύπρος
    3. Βρετανία: αλλα κανένας δεν σου εγγυάται οτι του χρόνου θα ειναι ακόμα στην Ε.Ε.
    4. Ιρλανδία
    5. Αυστραλία, Καναδάς, ΗΠΑ, αλλα εχουν φραγμούς στη μετανάστευση, δεν ειναι ΕΕ. Ξεπερνιουνται αν υπάρχουν συγγενείς.

    Αν ειμουν στη θέση σου, και με αυτα που ξερω τώρα.... θα έφευγα χτές, προς μια κεντροευρωπαϊκή (γερμανόφωνη), ή σκανδιναβική χώρα. Βαζω σε πιο ψηλή προταιρεότητα το πού ζείς, και σε δευτερη την καριέρα, ή τα όνειρα της φοιτητικής εποχής (που πολλες φορές ειναι διαμορφομένα απο τον μικρόκοσμο μιας σχολής, μιας οικογένειας, μιας γειτονιάς, παρά απο εμπειρίες). Κι ας δούλευα τα πρώτα χρόνια ως ανειδείκευτος.
    10013307_10201716778621573_435192291_n.jpg

    Απο την στιγμή που δεν έχεις επαγγελματική εμπειρία ως δάσκαλος, και σαν κατοχος πτυχίου πανεπιστημίου, μήπως θα ήταν καλύτερο να εριχνες και μια ματια και σε ποιον αλλο κλάδο θα μπορύσες εναλλακτικά να κάνεις καριερα; Θεωρώ οτι ο pabas εχει δίκιο σε αυτό που λέει. Σαν δάσκαλος και δή Ελληνικών πολύ δύσκολα να εξελιχθείς σε καποια Ευρωπαική χώρα οπότε και εγώ θα σου πρότεινα αν οντως το ονειρο σου είναι να γίνεις δάσκαλος, τότε ίσως η καλύτερη λύση είναι να μείνεις Ελλάδα (με οτι σημαίνει αυτο), αν ομως είσαι ακομα διαλλακτικός σε οτι αφορα τον επαγγελματικό σου προσανατολισμό (σε μια ειδικότητα που μπορέι να σου αρέσει φυσικά) κάνε μια μικρή ερευνα και σκεψου το σαν εναλλακτική.
    Μην με βλέπετε έτσι, είμαι καλός κατα βάθος. (Στο πολύ βαθος ομως)

    Comment


    • #17
      Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ.Η αλήθεια είναι πως όντως τα πράγματα για κάποιον έλληνα εκπαιδευτικό στο εξωτερικό δεν είναι και τόσο εύκολα...σαφώς και υπάρχουν και οι εξαιρέσεις όμως καλύτερα να είμαστε ρεαλιστές όσο κι αν θέλουμε να πιστεύουμε στην εξαίρεση,αν είναι να συμβεί θα συμβεί και λόγω άλλων παραγόντων...Από εκεί και ύστερα ναι,θέλω να ζήσω στο εξωτερικό γι'αυτό και έχω μπει σε αυτήν την διαδικασία της προετοιμασίας σιγά σιγά...σε κάθε περίπτωση έχω μαύρα μεσάνυχτα για το τι συμβαίνει σε κάθε χώρα,ποιες διαθέσιμες δουλειές υπάρχουν κ.ο.κ...
      Pabas όχι δεν έχω κάποιον συγγενή στην Αυστραλία...μακάρι να είχα...
      Όπως δεν έχω γενικότερα κάποιον συγγενή,γνωστό,φίλο σε κάποια χώρα του εξωτερικού.
      Γι'αυτό και δεν είμαι ενημερωμένος,προσπαθώ να μάθω από εδώ όσο το δυνατόν περισσότερα...συν τοις άλλοις αυτός είναι και ένας λόγος που θέλω όπου κι αν τελικά πάω εντός 2 χρόνων(όπως έχω υπολογίσει)να είμαι προετοιμασμένος καλά και ως προς την γλώσσα αλλά και οικονομικά.
      Ιδανικά θα ήταν να ξεκινήσω με "ότι να ναι" έχοντας στο μυαλό μου την αξιοποίηση κάποια στιγμή του πτυχίου μου...βέβαια με προβληματίζει το που μπορεί να εργαστεί ένας άνθρωπος που έχει τελειώσει ένα πανεπιστήμιο θεωρητικού επιπέδου στην ελλάδα...
      Δύσκολη η περίπτωσή η δική μου και άλλων σαν και μένα όμως σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές...

      Comment


      • #18
        Κοίτα να δεις Άσωτε , μερικές φορές χρειάζεσαι και την τύχη.
        Συμφωνώ με όλα τα παιδιά παραπάνω αλλά αν θα θες να δουλέψεις σαν εκπαιδευτικός δεν χάνεις τίποτα να στείλεις
        τα βιογραφικά σου . Στην Ολλανδία υπάρχουν φροντιστήρια ξένων γλωσσών ,όπως αυτό για παράδειγμα.
        Πρέπει να κάτσεις να παρουσιάσεις τον ευατό σου σαν κάποιον που θα κάνει την διαφορά.

        Comment


        • #19
          Τι γνωμη εχεις για την γνωμη μας , ποια θεωρεις πιο στιβαρη;

          Comment


          • #20
            Γεια σου Anetos.Όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες και έχουν την βαρύτητά τους γι'αυτό και ευχαριστώ πολύ...δυστυχώς δεν έχω καταλήξει ποια χώρα είναι κατάλληλη για μετανάστευση...σε γενικές γραμμές στο μυαλό μου έχω κάποιες χώρες που αναφέρθηκαν πιο πάνω όμως η αλήθεια είναι πως δεν έχω καταλήξει δυστυχώς.

            Comment


            • #21
              Μεγαλης σημασιας η λεπτομερεια που αναφερθηκε παραπανω, πως θα ηταν καλο να κανεις μια βολτα στις χωρες που σε ενδιαφερουν, να περασεις καποιες μερες παρατηρωντας πως ζουν οι ανθρωποι τριγυρω, παρε μια γευση απο την κουλτουρα και τις συναναστροφες και αναρωτησου, θα μπορουσα να ζησω εδω?
              Επισης το Αμστερνταμ για παραδειγμα δεν ειναι Ολλανδια. Δες αν εχεις την ευκαιρια και μικροτερες πολεις, πιο χαρακτηριστικες της κουλτουρας ισως..
              Εγω που κατα λαθος βρεθηκα στην ακυρη μικρη πολη που ζω τωρα ας πουμε, ερχομενη απο Θεσσαλονικη, ακομα να συντονιστω δεν μπορω ωρες ωρες.,.
              Ο παραγοντας τυχη, ειναι επισης σημαντικοτατος και αν μη τι αλλο, αν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις!
              Καλη τυχη ευχομαι και να σου πω.,.,ριξε τα ζαρια σου αφου το χεις κατα νου και τα υπολοιπα θα τα μαθεις στην πορεια!

              Comment


              • #22
                Originally posted by Lakta View Post
                Μεγαλης σημασιας η λεπτομερεια που αναφερθηκε παραπανω, πως θα ηταν καλο να κανεις μια βολτα στις χωρες που σε ενδιαφερουν, να περασεις καποιες μερες παρατηρωντας πως ζουν οι ανθρωποι τριγυρω, παρε μια γευση απο την κουλτουρα και τις συναναστροφες και αναρωτησου, θα μπορουσα να ζησω εδω?
                Επισης το Αμστερνταμ για παραδειγμα δεν ειναι Ολλανδια. Δες αν εχεις την ευκαιρια και μικροτερες πολεις, πιο χαρακτηριστικες της κουλτουρας ισως..
                Εγω που κατα λαθος βρεθηκα στην ακυρη μικρη πολη που ζω τωρα ας πουμε, ερχομενη απο Θεσσαλονικη, ακομα να συντονιστω δεν μπορω ωρες ωρες.,.
                Ο παραγοντας τυχη, ειναι επισης σημαντικοτατος και αν μη τι αλλο, αν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις!
                Καλη τυχη ευχομαι και να σου πω.,.,ριξε τα ζαρια σου αφου το χεις κατα νου και τα υπολοιπα θα τα μαθεις στην πορεια!
                Ευχαριστώ πολύ και σένα μα και όλα τα παιδιά που απάντησαν...
                Ελπίζω σύντομα να έχω αποφασίσει...Είτε Αγγλία,είτε Γερμανία,είτε κάποια από τις Σκανδιναβικές χώρες...σε περίπτωση που μάθετε κάτι...

                Comment


                • #23
                  Να σαι καλα δασκαλε!

                  Comment


                  • #24
                    Αsotos είσαι ακόμα Ελλάδα ;

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by asotos View Post
                      Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ.Η αλήθεια είναι πως όντως τα πράγματα για κάποιον έλληνα εκπαιδευτικό στο εξωτερικό δεν είναι και τόσο εύκολα...σαφώς και υπάρχουν και οι εξαιρέσεις όμως καλύτερα να είμαστε ρεαλιστές όσο κι αν θέλουμε να πιστεύουμε στην εξαίρεση,αν είναι να συμβεί θα συμβεί και λόγω άλλων παραγόντων...Από εκεί και ύστερα ναι,θέλω να ζήσω στο εξωτερικό γι'αυτό και έχω μπει σε αυτήν την διαδικασία της προετοιμασίας σιγά σιγά...σε κάθε περίπτωση έχω μαύρα μεσάνυχτα για το τι συμβαίνει σε κάθε χώρα,ποιες διαθέσιμες δουλειές υπάρχουν κ.ο.κ...
                      Pabas όχι δεν έχω κάποιον συγγενή στην Αυστραλία...μακάρι να είχα...
                      Όπως δεν έχω γενικότερα κάποιον συγγενή,γνωστό,φίλο σε κάποια χώρα του εξωτερικού.
                      Γι'αυτό και δεν είμαι ενημερωμένος,προσπαθώ να μάθω από εδώ όσο το δυνατόν περισσότερα...συν τοις άλλοις αυτός είναι και ένας λόγος που θέλω όπου κι αν τελικά πάω εντός 2 χρόνων(όπως έχω υπολογίσει)να είμαι προετοιμασμένος καλά και ως προς την γλώσσα αλλά και οικονομικά.
                      Ιδανικά θα ήταν να ξεκινήσω με "ότι να ναι" έχοντας στο μυαλό μου την αξιοποίηση κάποια στιγμή του πτυχίου μου...βέβαια με προβληματίζει το που μπορεί να εργαστεί ένας άνθρωπος που έχει τελειώσει ένα πανεπιστήμιο θεωρητικού επιπέδου στην ελλάδα...
                      Δύσκολη η περίπτωσή η δική μου και άλλων σαν και μένα όμως σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές...
                      Giati den psaxneis se site opos LinkedIn, Monsterboard, Indeed? Ftiakse profile kai psakse me lekseis kleidia teacher elementary school kai ti xora pou thes. Yparxei olokliri kartela jobs. Googlare teaching in ... toso eykolo. Mporeis na deis oles tis proypotheseis pou zitane. Mono an psakseis tin agora ergasias tha matheis. Oti kai na sou poume edo den ftanei.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by lakonas View Post
                        Αsotos είσαι ακόμα Ελλάδα ;
                        Asotos μπες με google chrome και έλα στην παρέα μας , να μας πεις τα νέα σου

                        Comment

                        X
                        Working...
                        X
                        ×
                        Welcome to BOOST 95.5