Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δάσκαλος δημοτικού και μετανάστευση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Δάσκαλος δημοτικού και μετανάστευση

    Καλησπέρα σε όλους!
    Νέος λοιπόν και σε αυτό το φόρουμ μετανάστευσης,προσπαθώ να γίνω δέκτης όσων περισσότερων πληροφοριών μπορώ...
    Σε λίγο καιρό ορκίζομαι ως δάσκαλος πρωτοβάθμιας.
    Τα πράγματα για τον κλάδο μας είναι αυτά που είναι οπότε και σκέφτομαι πια,ώριμα και σοβαρά να μεταναστεύσω.
    Έχω καταλάβει πως όπου κι αν μεταναστεύσω τελικά πρέπει να γνωρίζω την γλώσσα καλά όπως και να έχω κάποια λεφτά στην άκρη.
    Κατανοητά και λογικά και τα 2...
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω σύμφωνα με την άποψή σας,ποια χώρα είναι-όσο το δυνατόν περισσότερο-κατάλληλη για κάποιον δάσκαλο δημοτικού που έχει αποφοιτήσει από ελληνικό πανεπιστήμιο?
    Αυτά για αρχή,ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους με φωτίσουν!!!

  • #2
    Πιστεύω ότι μπορείς να διδάξεις και Ελληνικά στο εξωτερικό,
    για Ολλανδία που γνωρίζω στο Volksuniversiteit Εindhoven,
    στο φροντιστήριο Studiecentrum Talen Eindhoven και υπάρχουν φροντιστήρια και σε άλλες περιοχές όπως στο Barendrecht και στην Χάγη.

    Comment


    • #3
      Originally posted by thodoris7 View Post
      Πιστεύω ότι μπορείς να διδάξεις και Ελληνικά στο εξωτερικό,
      για Ολλανδία που γνωρίζω στο Volksuniversiteit Εindhoven,
      στο φροντιστήριο Studiecentrum Talen Eindhoven και υπάρχουν φροντιστήρια και σε άλλες περιοχές όπως στο Barendrecht και στην Χάγη.
      Ναι και εγώ προς Ολλανδία ή Νορβηγία ή Γερμανία προσανατολίζομαι...απλά ως προς την επιστήμη μου και την μετανάστευση γνωρίζω σχετικά ελάχιστες πληροφορίες...
      Υπάρχουν τόσα πολλά ερωτηματικά και πρέπει κάποια στιγμή και σύντομα ίσως,να καταλήξω σε ένα πλάνο για να προχωρήσω σε μαθήματα της γλώσσας που θα διαλέξω για μετανάστευση κ.ο.κ...
      Η προετοιμασία είναι αγχωτική...

      Comment


      • #4
        Δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις αλλά αν είσαι Αθήνα , κάνε μια προετοιμασία και γράψου στο ΔΞΓ
        .Τα μαθήματα έχουν αρχίσει άλλα δέχονται ακόμα εγγραφές .

        Πάντως μπορείς να μοιραστείς τις σκέψεις σου,μαζί μας.

        Comment


        • #5
          Originally posted by thodoris7 View Post
          Δεν ξέρω σε ποια περιοχή μένεις αλλά αν είσαι Αθήνα , κάνε μια προετοιμασία και γράψου στο ΔΞΓ
          .Τα μαθήματα έχουν αρχίσει άλλα δέχονται ακόμα εγγραφές .

          Πάντως μπορείς να μοιραστείς τις σκέψεις σου,μαζί μας.
          Ναι εκεί θα παρακολουθήσω μαθήματα,μπορούν να μου κάνουν και καλύτερη τιμή εξάλλου λόγω ιδιότητας...
          Να σου πω Θοδωρή έχω σκεφτεί 4 χώρες στο μυαλό μου για μετανάστευση:
          Το Ηνωμένο Βασίλειο
          Τη Νορβηγία
          Την Σουηδία
          και την Γερμανία...
          Οι όλες πληροφορίες που υπάρχουν τουλάχιστον για μένα δεν είναι και πολύ κατατοπιστικές,δεν έχω κάποιον γνωστό σε κάποια από τις παραπάνω χώρες και δεν έχει τύχει να διαβάσω εμπειρία άνεργου δασκάλου που μετανάστευσε για να μπορώ να βγάλω συμπεράσματα.
          Το μόνο συμπέρασμα που έχω βγάλει είναι ως προς την καλή γνώση της γλώσσας,ένα σεβαστό χρηματικό ποσό στην άκρη και διάθεση αρχικά για δουλειές άσχετες με το αντικείμενό σου.
          Οπότε ΄και έχω δώσει στον εαυτό μου ένα χρονικό περιθώριο για όλα τα παραπάνω,να προετοιμαστώ όσο καλύτερα μπορώ.
          Το πρόβλημα όπως προείπα είναι το ότι δεν γνωρίζω τι ακριβώς παίζει με την δική μου επιστήμη...

          Comment


          • #6
            Γενικά εγώ θα έψαχνα να διδάξω σε φροντιστήρια την γλώσσα των Ελληνικών σε όποια χώρα και να πήγαινα.Σε γκρουπ Ενηλίκων που θέλουν να μάθουν Ελληνικά γιατί μπορείς να το κάνεις άνετα. Για αυτό σου είπα για τα φροντιστήρια στην Ολλανδία .
            Από κει και πέρα γνωρίζεις καμία άλλη γλώσσα , πχ αγγλικά και να μπορείς να την διδάξεις;

            Comment


            • #7
              Originally posted by thodoris7 View Post
              Γενικά εγώ θα έψαχνα να διδάξω σε φροντιστήρια την γλώσσα των Ελληνικών σε όποια χώρα και να πήγαινα.Σε γκρουπ Ενηλίκων που θέλουν να μάθουν Ελληνικά γιατί μπορείς να το κάνεις άνετα. Για αυτό σου είπα για τα φροντιστήρια στην Ολλανδία .
              Από κει και πέρα γνωρίζεις καμία άλλη γλώσσα , πχ αγγλικά και να μπορείς να την διδάξεις;
              Δεν είναι κακή ιδέα όμως πόσες πιθανότητες υπάρχουν για μια τέτοια απασχόληση;
              Θέλω να πω πως αρκετοί έλληνες μπορούν να αναλάβουν αυτήν τη δουλειά είτε εθελοντικά είτε με ένα συμβολικό ποσό...
              Θεωρητικά σαφώς αλλά πρακτικά;Καταλαβαίνεις νομίζω τι εννοώ.
              Τα αγγλικά μου είναι καλούτσικα όχι όμως σε επίπεδο που θέλω γι'αυτό και προσπαθώ να μάθω πληροφορίες,για να καταλήξω είτε στην όσο μπορώ τελειοποίηση των αγγλικών,είτε στην εκμάθηση άλλης...
              Εσύ είσαι στο εξωτερικό,σκέφτεσαι να φύγεις?

              Comment


              • #8
                Λοιπον . Επειδή έχω φίλη καθηγήτρια που το εψαχνε το θέμα (για Όλλανδια μιλάω πάντα ) , θα σου πω οτι στα "φροντιστήρια ξένων γλωσσων" ( Taal Huis )
                ζητάνε ( επίπεδο πολύ καλά/τελεια ) Αγγλικά , Ολλανδικά και την γλώσσα που θα διδάξεις .
                Το να μάθεις την γλώσσα στον τομέα σου , ειναι κατι παραπάνω απο απαραίτητο .
                Ναι οκ μπορέι να βρείς και μερικούς που να θέλουν να τους κάνεις Ελληνικά ( πάλι θες πολύ καλά αγγλικά )
                αλλά αυτό θα είναι το extra , δεν ζείς απο αυτό .

                Τώρα , επειδή είσαι δάσκαλος , θα πρέπει να κοιτάξεις και πως είναι το σύστημα στην κάθε χώρα .
                Για το επίπεδο που στοχευεις δεν πρέπει να έχει πολλές διαφορές . wikipedia Education in the Netherlands
                Επίσεις εδω να υπολογίζεις οτι έχει διαφορετικά συστήματα . Δηλαδη έχει δημοτικό κανονικό , montessori , waldorf κτλ .
                Εδω κάνεις αίτηση στο σχολείο που σε ενδιαφέρει και αμα είσαι τυχαιρός το πέρνουν εκέι που θές .
                Απλά στο λέω γιατι δεν ξέρω εαν απο Ελλάδα πέρνεις κάποια εξειδίκευση σε πχ montessori ή πρέπει να κάνεις σεμινάρια κτλ .
                Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Nantuko View Post
                  Λοιπον . Επειδή έχω φίλη καθηγήτρια που το εψαχνε το θέμα (για Όλλανδια μιλάω πάντα ) , θα σου πω οτι στα "φροντιστήρια ξένων γλωσσων" ( Taal Huis )
                  ζητάνε ( επίπεδο πολύ καλά/τελεια ) Αγγλικά , Ολλανδικά και την γλώσσα που θα διδάξεις .
                  Το να μάθεις την γλώσσα στον τομέα σου , ειναι κατι παραπάνω απο απαραίτητο .
                  Ναι οκ μπορέι να βρείς και μερικούς που να θέλουν να τους κάνεις Ελληνικά ( πάλι θες πολύ καλά αγγλικά )
                  αλλά αυτό θα είναι το extra , δεν ζείς απο αυτό .

                  Τώρα , επειδή είσαι δάσκαλος , θα πρέπει να κοιτάξεις και πως είναι το σύστημα στην κάθε χώρα .
                  Για το επίπεδο που στοχευεις δεν πρέπει να έχει πολλές διαφορές . wikipedia Education in the Netherlands
                  Επίσεις εδω να υπολογίζεις οτι έχει διαφορετικά συστήματα . Δηλαδη έχει δημοτικό κανονικό , montessori , waldorf κτλ .
                  Εδω κάνεις αίτηση στο σχολείο που σε ενδιαφέρει και αμα είσαι τυχαιρός το πέρνουν εκέι που θές .
                  Απλά στο λέω γιατι δεν ξέρω εαν απο Ελλάδα πέρνεις κάποια εξειδίκευση σε πχ montessori ή πρέπει να κάνεις σεμινάρια κτλ .
                  Συμφωνώ σε όσα έγραψες,μιλάμε για μετανάστευση...δεν μπορείς να στηριχθείς σε 1 ιδιαίτερο που θα προκύψει,εδώ δεν το κάνεις στην Ελλάδα θα το κάνεις εκεί?
                  Όχι στην Ελλάδα δεν παίρνεις κάποια εξειδίκευση,δάσκαλος δημοτικής εκπαίδευσης γίνεσαι...στα 4 χρόνια που παρακολουθείς μέσω των μαθημάτων λαμβάνεις γνώση κλπ...
                  Απλά προσπαθώ να μάθω πληροφορίες όσες μπορώ για τι τι μέλλει γενέσθαι...μα κανείς με την επιστήμη την δικη μου δεν έχει μεταναστεύσει :P

                  Comment


                  • #10
                    Για μένα , εαν θές να φύγεις πραγματικά , στην θέση σου , θα έλιωνα το κορμί μου κανενα χρόνο να μάθω την γλώσσα οσο ποιο καλά μπορώ .
                    Σε αυτή την περίπτωση δεν μιλάω για Γερμανικά - που θέλει πολύ περισσότερο , αλλα για γλώσσες όπως , Ολλανδικά , Σουηδικά , Νορβηγικά ή Δανέζικά
                    που απο οτι λένε αμα λιώσεις λίγο στο διάβασμα , μπορείς να έχεις πολύ καλό επίπεδο σε ενα χρόνο .
                    Για τα Νορβηγικά πάντως να έχεις υποψήν οτι έχουν δυο παρακλαδια .
                    Εαν θες να το κυνηγήσεις προς τα εκεί , να βρείς ποιο παρακλάδι κάνουν στα σχολέια ( αν και νομίζω ειναι και τα δυο ) .

                    Γενικά μια καλή ιδέα ειναι , να ψάξεις και τα εκπαιδευτικά συστήματα , να δεις ποιο σου κάνει καλύτερα .
                    Και διάβασε οσο ποιο πολλά μπορείς για κάθε χώρα γενικά , να δεις ... ποια σου πάει .
                    Και εαν ειναι να "επενδύσεις" χρόνο να μάθεις την γλώσσα , κάνε και κανενα ταξιδάκι να γυρίσεις λίγες μέρες την χώρα .
                    Δεν είναι όλες οι χώρες για όλους , οπότε καλό ειναι να είσαι οσο ποιο σίγουρος μπορείς για την χώρα-στόχο .
                    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

                    Comment


                    • #11
                      Καλημέρα.
                      Συμφωνώ ότι πρέπει να λιώσω το κορμί και το μυαλό μου όπως πολύ σωστά είπες για να μάθω τη γλώσσα,καλώς ή κακώς πιστεύω ότι δεν γίνεται να κάνεις ένα τέτοιο βήμα χωρίς να είσαι προετοιμασμένος γλωσσικά.
                      Και γι'αυτό άνοιξα αυτό το θέμα,επειδή έχω μαύρα μεσάνυχτα για το ποια χώρα είναι πιο"κατάλληλη"για να προσπαθήσω κάτι που να έχει σχέση με την επιστήμη ή τα προσόντα μου...μήπως δηλαδή κάποιος έχει προσπαθήσει ή έχει κάνει κάτι...
                      Δεν μπορεί να είναι κανένας σίγουρος,είναι ρίσκο από κάθε άποψη και εγώ τώρα είμαι στο πολύ αρχικό στάδιο όπου προσπαθώ να προχωρήσω στην προετοιμασία.
                      Απλά ως τώρα δεν έχω βρει κάτι σαφές...οκ σύμφωνα με τους νόμους άπαξ και θεωρούμαι στην ελλάδα παιδαγωγός με παιδαγωγική επάρκεια αυτό ισχύει και σε άλλες χώρες όμως δεν σημαίνει πως μπορώ να μπω κατευθείαν σε θέση δασκάλου έξω,ευνόητοι οι λόγοι.
                      Είναι λαβύρινθος...

                      Comment


                      • #12
                        Στοχοπροσηλωση και συγκεντρωση και λιγο μεθοδικοτητα.
                        Εννοω οτι θα πρεπει να μεταφρασεις πτυχια - πιστοποιησεις και να αρχισεις να στελνεις αιτησεις για να δεις τι απαντησεις θα παρεις

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Anetos View Post
                          Στοχοπροσηλωση και συγκεντρωση και λιγο μεθοδικοτητα.
                          Εννοω οτι θα πρεπει να μεταφρασεις πτυχια - πιστοποιησεις και να αρχισεις να στελνεις αιτησεις για να δεις τι απαντησεις θα παρεις
                          Το τελευταίο πρόβλημα είναι αυτό Anetos...οι πιστοποιήσεις,οι μεταφράσεις και όλα αυτά...ξέρω πως θα κινήθώ.Το θέμα είναι να καταλήξω στην χώρα...

                          Comment


                          • #14
                            Είμαι της άποψης ότι θα πρέπει να μάθεις την γλώσσα που σε ενδιαφέρει και να μην χάνεις χρόνο .
                            Το διδασκαλείο ξένων γλωσσών είναι μία καλή λύση και η Ολλανδία είναι μία καλή χώρα
                            αρκεί και να έχεις και λίγο παρέα γιατί ως γνωστό σε αυτές τις χώρες , εκτός εξαιρέσεων οι ανθρωποι είναι φιλικοί ναι μεν
                            αλλά δύσκολα γίνονται φίλοι με ξένους.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by asotos View Post
                              Καλησπέρα σε όλους!
                              ...Σε λίγο καιρό ορκίζομαι ως δάσκαλος πρωτοβάθμιας.
                              Καλως ήρθες.
                              Μια που ακόμα δεν είσαι δάσκαλος, δηλ. αποφοιτάς απο τη σχετική σχολή μεν, αλλα δεν έχεις εργαστεί στον τομέα, ειναι η καλυτερη στιγμή να σκεφτεις το που,σαν τί, μπορεις να εργαστείς, σε σχέση με του που θες να ζήσεις, και υπο ποιές συνθήκες.
                              Αν θες να ζήσεις σε μη ελληνόφωνη χώρα, ξεχασέ την εκπαίδευση. Πιό πιθανό ειναι να βγάλεις ενα αξιπρεπές μισθό, και να εισαι γρήγορα ανεξάρτητος σε θέσεις ανειδίκευτου εργάτη (εργοστάσια, σουπερμαρκετ, αποθηκες, εστιατόρια), παρά να δουλέψεις σε σχολείο, πριν περάσουν καμια 10αρια χρόνια (κι αυτό βεβαια αν στρωθείς να μαθεις την τοπική γλώσσα ωστε να ανταγωνιστείς με ισους ορους τους ντόπιους δασκάλους).

                              Αν το ονειρό σου ειναι δουλειά σε σχολείο, κάτσε Ελλάδα, και περίμενε διορισμό.
                              βέβαια, το ποιό μπορει να γίνει πιό γρήγορα, το να διοριστείς στην Ελλάδα (ποιός ξερει πού, και τι "τρελλές" αποδοχές). η το να μάθεις άξιοπρεπώς (επιπεδο proficiency) Γερμανικά/Σουηδικά ή άλλη γλώσσα απο το μηδέν, ειναι δυσκολο να το προβλέψω.


                              Κι αν θες μια προτίμηση, για προορισμό , με δεδομένο οτι λες οτι δεν ξερεις καμία κεντρο-ευρωπαϊκή γλώσσα, και δεν εχεις εμπιστοσύνη ουτε στα αγγλικά σου, λέω Γερμανία. Ειναι η μόνη ευρωπαϊκή χωρα που εχει το αντίθετο της ανεργίας, δηλ. εχει έλλειψη εργαζομένων σε πολλους τομείς (δεν ειναι τυχαίο οτι ειναι η μονη χώρα που ανοιξε διάπλατα την πόρτα στους πρόσφυγες),
                              ως Ελληνας-ΕΕ δεν εχεις κανενα φραγμό να μεταναστεύεσεις εκει, και παρέχει αρκετή βοήθεια στην εκμάθιση της γλώσσας.


                              Μα, θα μου πεις δεν ξερω γρι γερμανικά! Ε, αυτό το πρόβλημα θα το έχεις με ολες τις χώρες της Ευρώπης! σάμπως ξέρεις ολλανδικά, νορβηγικά, ή σουηδικά;

                              Οι εναλλακτικές σου με ελληνικά, αγγλικά ειναι:
                              1.κάθεσαι Ελλάδα
                              2.Κύπρος
                              3. Βρετανία: αλλα κανένας δεν σου εγγυάται οτι του χρόνου θα ειναι ακόμα στην Ε.Ε.
                              4. Ιρλανδία
                              5. Αυστραλία, Καναδάς, ΗΠΑ, αλλα εχουν φραγμούς στη μετανάστευση, δεν ειναι ΕΕ. Ξεπερνιουνται αν υπάρχουν συγγενείς.

                              Αν ειμουν στη θέση σου, και με αυτα που ξερω τώρα.... θα έφευγα χτές, προς μια κεντροευρωπαϊκή (γερμανόφωνη), ή σκανδιναβική χώρα. Βαζω σε πιο ψηλή προταιρεότητα το πού ζείς, και σε δευτερη την καριέρα, ή τα όνειρα της φοιτητικής εποχής (που πολλες φορές ειναι διαμορφομένα απο τον μικρόκοσμο μιας σχολής, μιας οικογένειας, μιας γειτονιάς, παρά απο εμπειρίες). Κι ας δούλευα τα πρώτα χρόνια ως ανειδείκευτος.

                              Comment

                              X
                              Working...
                              X
                              ×
                              Welcome to BOOST 95.5