Announcement

Collapse

Σχετικά με τις συναντήσεις των μελλών του φόρου

See more
See less

Η Σοφία από Ολλανδία στο mofeu.eu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Η Σοφία από Ολλανδία στο mofeu.eu

    1. Από ποια περιοχή της Ελλάδας είναι η καταγωγή σου;

    Γεννήθηκα και μεγάλωσα στη Θεσσαλονίκη. Η μητέρα μου είναι ΣερραΪκής καταγωγής και από την πλευρά του πατέρα μου οι παππούδες είχαν έρθει από Μικρασία με την ανταλλαγή των πληθυσμών.



    2. Τι έχεις σπουδάσει;Τι γλώσσες μιλάς;Ποια είναι η ηλικία σου;

    Είμαι 29 χρονών.Έχω σπουδάσει Χημεία, συνέχισα με Χημεία Περιβάλλοντος στο μεταπτυχιακό μου και αυτή τη στιγμή τελειώνω το διδακτορικό μου πάνω στη Χημεία πόσιμου νερού.

    Εκτός από τα Ελληνικά και τα Αγγλικά, σπούδασα Ιαπωνικά δύο χρόνια στην αρχή του προπτυχιακού μου, και Ισπανικά επίσης δύο χρόνια λίγο αργότερα. Από τα Ισπανικά μπορώ να καταλάβω αρκετά και να μιλήσω με κάποια προσπάθεια αλλά τα Ιαπωνικά είναι άλλη ιστορία 

    3. Πόσο καιρό είσαι στην Ολλανδία;Ποιος ήταν ο λόγος που μετανάστευσες στην Ολλανδία;

    Στην Ολλανδία μένω πλέον κάτι παραπάνω από 3 χρόνια. Ο λόγος που ήρθα εδώ ήταν καθαρά λόγω του διδακτορικού. Το πανεπιστήμιό μου βρίσκεται στο Λονδίνο και το project είναι σε συνεργασία με ένα ινστιτούτο νερού (Wetsus) που βρίσκεται στο Leeuwarden. Έτσι ήξερα από την αρχή ότι η βάση μου, λόγω των πειραμάτων, θα ήταν η Ολλανδία. Δύο φορές το χρόνο επισκέπτομαι και το πανεπιστήμιό μου στο Λονδίνο και μένω εκεί για περίπου 1 μήνα κάθε φορά.

    4. Τι δυσκολίες συνάντησες στην νέα σου ζωή στην Ολλανδία;


    Δυσκολίες αρκετές αλλά όχι κάτι τρομερό. Πρώτα από όλα η γλώσσα, για την οποία δεν είχα ιδέα. Ούτε καν κάποια βάση Γερμανικών που θα βοηθούσε στην εκμάθηση. Αν και οι Ολλανδοί είναι άψογοι με τα Αγγλικά, εδώ στη Friesland που μένω δεν υπάρχουν μίξεις πληθυσμών και ξένοι γενικότερα, εκτός από άλλους διδάκτορες στο ινστιτούτο μου, κι έτσι τα Ολλανδικά χρειάζονται περισσότερο από ότι αν για παράδειγμα έμενα στο Άμστερνταμ ή σε κάποια μεγαλύτερη άλλη πόλη του νότου.

    Έπρεπε να βρω σπίτι, και το πρώτο μου σπίτι το μοιράστηκα με μία κοπέλα, διότι δεν είχα χρόνο να ψάξω αρκετά (έπρεπε να πάω Λονδίνο σύντομα αφότου ξεκίνησα) και τα περισσότερα σπίτια ήταν μέσω μεσιτικών στα οποία υπήρχαν μακρείς λίστες αναμονής. Τελικά άλλαξα δύο σπίτια για να βρω ένα κοντά στη δουλειά μου και στο οποίο να μην χρειάζεται να συγκατοικώ.

    Το Leeuwarden βρίσκεται κυριολεκτικά μακριά από όλα και όποιο μέρος και να θέλεις να επισκεφτείς πρέπει να κάνεις ταξίδι αυθημερόν που θα σου πάρει όλη τη μέρα.

    Επίσης έπρεπε να προσαρμοστώ στη χρήση του ποδηλάτου για οτιδήποτε. Και ως μη φαν του ποδηλάτου μου πήρε αρκετό καιρό για να νιώσω άνετα με τις μετακινήσεις μου με το ποδήλατο, ειδικά όταν ο καιρός είναι αρκετά άσχημος το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου.

    5. Η εύρεση σπιτιού είναι δύσκολη για κάποιον νέο μετανάστη;Ποια site πιστεύεις ότι είναι αξιόπιστα και μπορούν να στείλουν για να βρουν ένα σπίτι για να μείνουν;

    Η εύρεση σπιτιού είναι δύσκολη μεν αλλά όχι ακατόρθωτη. Το ινστιτούτο στο οποίο ανήκω είχε συγκεκριμένα προτινόμενα sites όπου μπορούσες να ψάξεις, είτε με αναμονή σε λίστα είτε χωρίς. Το πιο γνωστό σε μένα από την αρχή ήταν το http://www.pararius.com αλλά ακόμη και διάφοροι agents με βάση το province στο οποίο βρίσκεσαι μπορούν να βοηθήσουν. Το τελευταίο μου σπίτι το βρήκα ψάχνοντας online μέσα από το website http://247tehuur.nl/. Δυστυχώς υπάρχουν και περιπτώσεις κακόβουλων ιδιοκτητών που ακόμη και μέσα από σελίδες στο facebook με μαρτυρίες άλλων μπορούν να αποφευχθούν (πχ. για το Leeuwarden η σελίδα Leeuwarden Housing Market στο facebook). Τα ενοίκια και η δυσκολία στην εύρεση του σπιτιού έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό με την πόλη στην οποία μεταναστεύεις (πχ. πόλεις όπως Άμστερνταμ, Ουτρέχτη, Ρόττερνταμ που έχουν πολλούς φοιτητές λόγω των πανεπιστημίων έχουν μεγάλη ζήτηση) και την περίοδο (πχ. κοντά στο Σεπτέμβριο λόγω των φοιτητών κυρίως πάλι η ζήτηση είναι μεγαλύτερη).

    6. Ποιο είναι το επίπεδο σπουδών στην Ολλανδία όσο αφορά τα Πανεπιστήμια;


    Δεν γνωρίζω προσωπικά διότι το πανεπιστήμιό μου είναι Αγγλικό και όχι Ολλανδικό, αλλά έχω ακούσει ότι έχουν αρκετά καλό επίπεδο όσων αφορά συγκεκριμένες επιστήμες, ανάλογα με το πανεπιστήμιο, όσον αφορά την υποδομή. Επίσης όμως έχω ακούσει ότι το επίπεδο όσων αφορά τις γνώσεις είναι πολύ καλύτερο στην Ελλάδα από ότι σε πολλές χώρες του εξωτερικού, συμπεριλαμβανομένης και της Ολλανδίας.

    7. Τον τελευταίο καιρό λόγω της κρίσης στην Ελλάδα, Έλληνες αποφασίζουν να μεταναστεύσουν στην Ολλανδία, τι έχεις να τους συμβουλέψεις;Ποια είναι η κατάλληλη προετοιμασία κάτα την γνώμη σου;

    Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να ψάξουν πληροφορίες για τη χώρα, τη γλώσσα, τις παραδόσεις και τις προοπτικές της εργασίας στον τομέα για την οποία ενδιαφέρονται. Αν ενδιαφέρονται για σπουδές, θα πρέπει να ψάξουν ποιο πανεπιστήμιο είναι το πιο κατάλληλο για τις συγκεκριμένες σπουδές. Να σιγουρευτούν ότι ξέρουν ποια προσόντα χρειάζονται για τις εκάστοτε θέσεις και να προετοιμαστούν ψυχολογικά κατά το δυνατόν για τις διαφορές στο ταμπεραμέντο των ανθρώπων και την έλλειψη ήλιου.

    8. Ποια άλλη χώρα θα επέλεγες να μεταναστεύσεις και γιατί;

    Ως παιδί της πόλης θα επέλεγα κάποια μεγάλη πόλη στην Ευρώπη, κατά προτίμηση κοντά στο νότο διότι για μένα είναι πολύ σημαντικό να μένω σε μια χώρα με καλό καιρό. Η Ισπανία θα ήταν μάλλον από τις πρώτες επιλογές μου διότι ξέρω τα βασικά της γλώσσας και λόγω της τοποθεσίας της. Για προσωρινή επιλογή δεν θα απέκλεια και το Λονδίνο, αλλά δεν θα το προτιμούσα μακροπρόθεσμα λόγω του στρες της γρήγορης ζωής εκεί. Επειδή όμως βρίσκομαι σε σχέση και ο φίλος μου ασχολείται με άγρια ζώα, τείνουμε προς Αυστραλία όπου το επίπεδο ζωής είναι καλό, ο καιρός επίσης, και σε αρκετές από τις μεγάλες τους πόλεις κατοικούν πολλοί Έλληνες.

    9. Ένας νέος μετανάστης που δεν γνωρίζει Ολλανδικά, σε τι εργασία μπορεί να εργαστεί;

    Φαντάζομαι ότι χωρίς τη γλώσσα οι μεγαλύτερες πιθανότητες είναι σε κάποιο ελληνικό εστιατόριο, σε θέσεις όπου η επαφή με πελάτες δεν είναι απαραίτητη ή σε πολυεθνικές εταιρείες που συνήθως απαιτούν κυρίως πολύ καλή γνώση Αγγλικών και ίσως δέσμευση για εκμάθηση Ολλανδικών .

    10. Ποια είναι τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα κατά την γνώμη σου, στο να μένεις Ολλανδία και ποια στην Ελλάδα;

    Κατά τη γνώμη μου τα πλεονεκτήματα του να μένεις στην Ελλάδα είναι το ταμπεραμέντο των ανθρώπων, που μπορείς να συζητάς δυνατά, να γίνεσαι κατανόητος και να είσαι ο εαυτός σου, ο καλός καιρός, η ποικιλομορφία της χώρας και τα τοπία της. Αλλά τα μειονεκτήματά μας είναι ότι είμαστε ευερέθιστοι και πεισματάρηδες, οι νόμοι και οι κανόνες πολλές φορές δεν εφαρμόζονται και τα δικαιώματα των ανθρώπων καταπατώνται, για παράδειγμα το θέμα με τους καπνιστές και τους επιτρεπόμενους χώρους. Από την άλλη πλευρά, στην Ολλανδία υπάρχει μεγαλύτερη τάξη, οι άνθρωποι είναι πιο ήρεμοι και πολιτισμένοι, αποδέχονται πιο εύκολα το διαφορετικό και η γραφειοκρατία είναι μικρότερη. Η γλώσσα τους όμως είναι δύσκολη, ο καιρός τους πολύ άσχημος και δεν έχουν κουζίνα, ενώ η ελληνική κουζίνα δεν μπορεί να συγκριθεί με καμία άλλη!
X
Working...
X
×
Welcome to BOOST 95.5