Announcement

Collapse
No announcement yet.

Βήματα - απορίες - προετοιμασία για Ολλανδία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Την κάρτα για πάρκινγ κατοίκου την πέρνεις απο τον δήμο .
    Στην Ολλανδία οι δήμοι είναι αρκετά αυτόνομοι , και για αυτό θα δείς διαφορές στις διαδικασίες ,
    αλλά και τα κόστη . Εγω θα σου πρότεινα μια που - εαν κατάλαβα καλά από άλλο θέμα - έχεις βρεί σπίτι στην Ουτρέχη ,
    να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις τον δήμο απευθίας . Θα χρειαστεί να δώσεις και την διευθηνση γιατι ανάλογα σε ποια ζώνη της πόλης είσαι
    ειναι και άλλο το κουστούμι .
    Εαν δεν έχεις βρεί ακόμα σπίτι , βρές ενα σπίτι που νοικιάζεται , πάρε την διευθηνση και πες οτι διαπραγρατέυεσε σπίτι στην οδό .
    Έτσι θα σου πούν περίπου κόστος και εαν μπορείς να την πάρεις με Ελληνικές πινακίδες .
    Ρώτα και εαν αλλάξεις τις πινακίδες πριν λίξει η κάρτα εαν μπορείς να μεταφέρεις το "υπόλοιπό"

    Για Utrecht -> +31 30 286 00 00
    Δες και εδώ - με το google translate λιγό λίγο θα βγάλεις άκρη .
    http://www.utrecht.nl/parkeren/
    Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

    Comment


    • #17
      Χίλια ευχαριστώ! Μένεις και εσύ στην Ουτρέχτη;

      Comment


      • #18
        Οχι, στο Leiden μένω , αλλα το σύστημα του parking είναι παντού το ίδιο .
        Μόνο τιμές και ζώνες αλλάζουν , αλλά οχι και πολύ χαχαχα .
        Ενας κανόνας υπάρχει για το parking στην Ολλανδία - παντού πληρώνεις .
        Ετσι και βρείς σημείο που δεν πληρώνεις , είσαι σε κατσικοχώρι , ή εντελώς εκτός πόλης .
        Its a new dawn , its a new day , its a new life for me ... and i am feeling good !

        Comment


        • #19
          Θα κάνω ένα ταξίδι στην Ολλανδία για να την εξερευνήσω . Ποια θεωρείται καλύτερη εποχή για να κλείσω ένα ταξιδάκι για 10 με 15 μέρες και που θα μπορούσα να νοικιάσω ξενοδοχείο , αφού η μετακίνηση θα την καλύψω νοικιάζοντας αυτοκίνητο.

          Comment


          • #20
            Εγώ από συνήθεια θεωρώ τον Απρίλιο καλό μήνα για επίσκεψη στην Ολλανδία.
            Ένα καλό ξενοδοχείο για να μείνεις είναι το Hotel Ibis στο Vlaardingen ένα προάστιο του Ρότερνταμ σε λογική τιμή !

            Comment


            • #21
              Originally posted by Fontas View Post
              Θα κάνω ένα ταξίδι στην Ολλανδία για να την εξερευνήσω . Ποια θεωρείται καλύτερη εποχή για να κλείσω ένα ταξιδάκι για 10 με 15 μέρες και που θα μπορούσα να νοικιάσω ξενοδοχείο , αφού η μετακίνηση θα την καλύψω νοικιάζοντας αυτοκίνητο.
              Τι εννοείς να εξευρευνίσω; Σαν τουρίστας εννοείς; Διακοπές;
              Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

              Comment


              • #22
                Στην ουσία κάποιος που δεν μένει στην χώρα είναι τουρίστας.
                Θα συναντήσω 2-3 ανθρώπους για να μιλήσουμε από κοντά και φυσικά και με την ιδιότητα του τουρίστα θα πετάχτω σε διάφορα μέρη.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Fontas View Post
                  Στην ουσία κάποιος που δεν μένει στην χώρα είναι τουρίστας.
                  Θα συναντήσω 2-3 ανθρώπους για να μιλήσουμε από κοντά και φυσικά και με την ιδιότητα του τουρίστα θα πετάχτω σε διάφορα μέρη.
                  Μπορεί να θες να εξευρευνήσεις από την σκοπιά της μετακόμισης.
                  Απλά καθαρά για τουρισμό, δεν μπορώ να καταλάβω τι προσδοκάς εκτός από μουσεία. γιαυτό ρώτησα!
                  Ο υποφαινόμενος ήταν γνωστός σεσημασμένος με το ψευδώνυμο Demelene.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by chat1978 View Post

                    Μπορεί να θες να εξευρευνήσεις από την σκοπιά της μετακόμισης.
                    Απλά καθαρά για τουρισμό, δεν μπορώ να καταλάβω τι προσδοκάς εκτός από μουσεία. γιαυτό ρώτησα!
                    Μάλλον σου απαντάω πολύ καθυστερημένα ...
                    Γενικά έκανα το ταξίδι μου στην Ολλανδία , στο Βέλγιο και στην Ολλανδία .
                    Μου άρεσε πάρα πολύ το Βέλγιο . Η Αμβέρσα μου φάνηκε πολύ ωραία περιοχή για να μείνω ...
                    Βέβαια μου φάνηκε και πανάκριβη ...
                    Αν θες μπορώ να αναπτύξω το θέμα περισσότερα (αν φυσικά δεν είναι τόσο αργά)

                    Comment


                    • #25
                      Πόσο χαίρομαι που βρήκα αυτό το φόρουμ και ειδικά αυτό το θρέντ γιατί κι εγώ είμαι στη διαδικασία προετοιμασιάς. Η ελλάδα δεν παλεύεται άλλο.

                      Comment


                      • #26
                        Διονύσης καλώς ήρθες, ποια χώρα σε ενδιαφέρει;

                        Comment


                        • #27
                          Dionisis καλώς ήρθες ! Να μας πεις μερικά πράγματα για σένα όταν μπορείς !

                          Comment


                          • #28
                            Σας ευχαριστώ παιδιά για το καλωσόρισμα! για Ολλανδια ενδιαφέρομαι απο χειμωνα, τωρα τακτοποιω καποιες εκκρεμοτητες και μαζευω πληροφοριες για εκει.

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by dionisis View Post
                              Σας ευχαριστώ παιδιά για το καλωσόρισμα! για Ολλανδια ενδιαφέρομαι απο χειμωνα, τωρα τακτοποιω καποιες εκκρεμοτητες και μαζευω πληροφοριες για εκει.
                              Καλώς όρισες , να κάνεις κι εσύ ένα νέο θέμα στους νέους χρήστες για να έχουμε μία εικόνα και να σου λέμε την γνώμη μας !

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by dionisis View Post
                                Σας ευχαριστώ παιδιά για το καλωσόρισμα! για Ολλανδια ενδιαφέρομαι απο χειμωνα, τωρα τακτοποιω καποιες εκκρεμοτητες και μαζευω πληροφοριες για εκει.
                                Για πες μας κανένα νέο !

                                Comment

                                X
                                Working...
                                X
                                ×
                                Welcome to BOOST 95.5